44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

בואו לבחור את המחזיר בתשובה המגוחך של השנה!

אם יש משהו שחשוב לי במיוחד זוהי האמת והחקירה לעבר האמת. ואם יש משהו שאני שונא במיוחד זה נסיונות ביודעין לסלף, לרמות ולשקר בכדי למכור לך משהו. זה קורה הרבה בפרסומות ולצערי גם בקרב מחזירי התשובה למיניהם. כאן המצב מכעיס אותי במיוחד כי מדובר בנושא מהותי ומרכזי, הנושא של משמעות האדם וחקר האמת. מסתבר שיש מחזירים בתשובה שמשקרים ומסלפים במצח נחושה ומנצלים קהל שחסר לו ידע בנושאים מדעיים, העיקר למכור להם את הדעות של היהדות (לפחות לפי מה שמחזירי התשובה חושבים שזו היהדות). השאלה האם יש אלוהים היא שאלה פילוסופית לגטימית, השאלות מהי האמת, האם יש לנו משמעות ומה משמעות הקיום הם שאלות חשובות שמאז ומעולם המין האנושי דן בהן. אני בעד לעורר את השאלות הללו, לשמוע רעיונות לתשובות ולפתוח בדיון עליהם, מי יודע אולי נלמד משהו חדש מגישות שונות ומשונות. אך לנצל את השאלות הללו, את חוסר הודאות ולפתות אנשים לדת במרמה? זו חוצפה! כנראה שהמחזירים בתשובה לא רוצים לחקור מהי האמת ולא רוצים דיון שמעורר את המחשבה, הם רק רוצים למכור את האמונה שלהם בכל מחיר לכל מי שמוכן להקשיב.

אתן בטח שואלות את עצמכן, מה קרה? למה אני מתקיף כל כך את המחזירים בתשובה? אז הנה דוגמה שאותי זיעזעה -

לפני כשנתיים הגעתי באינטרנט לוידאו של המחזיר בתשובה הידוע זמיר כהן (מי שיצא לו לזפזפ לערוץ 'קבלה לעם' בטלויזיה יזהה אותו), שם היה סרטון ארוך על נושא דת מול מדע. לקראת סוף הסרטון הוא הסביר על המתח בין אבולוציה ובין התורה. הוא טען שכיום רוב המדענים כבר לא חושבים שאבולוציה היא דבר אמיתי והתחיל לפרט כל מיני סתירות לכאורה שמדענים מצאו. בין השאר הוא סיפר על אותיות שנמצאו בשכבות עמוקות באדמה שמתוארכות לפני 65 מליון שנה, הרבה לפני שמין האדם התפתח. הוא הגדיל לעשות והראה טבלה מלאה ב"הוכחות מדעיות" שכביכול סותרות את האבולוציה.

בתמימותי הנחתי שזמיר כהן מדבר אמת ומאד הפתיע אותי לשמוע על ממצאים מדעיים כאלה שכל כך לא מסתדרים עם האבולוציה. ניסיתי לחפש באינטרנט מידע ממאמרים מדעיים על ממצאים אלה ולא הצלחתי למצוא כלום. פניתי אל האתר וביקשתי עוד פרטים, הם ענו לי ונתנו לי לינקים "לעובדות" הללו. נכנסתי ללינקים וגיליתי את האמת. לא מדובר בשום ממצאים מדעיים רציניים אלא בסיפורים והמצאות מגמתיות. המשכנו בהתכתבות ארוכה, והם ניסו להביא עוד ועוד לינקים לעובדות מדעיות שבעצם היו קישקושים. כל הלינקים היו שייכים לארגון נוצרי אמריקאי ידוע בשם 'בריאתנים' שמאמינים שאלוהים ברא את בעלי החיים ולא היתה התקדמות אבולוציונית איטית ממנה התפתחו מיני בעלי חיים חדשים ממינים קודמים. התנועה הזו ניסתה להראות שיש בעיות רציניות עם תורת האבולוציה אך לא הצליחה בכך וכיום טענותיה לא נחשבות לרציניות בקהילה המדעית.

"הממצאים המדעיים" של זמיר כהן הסתמכו על אנשים שכתבו ספרים פופולריים ולא מדעיים, ללא עבודת מחקר מדעית רצינית. אחד האנשים הללו הוא שטען ש"גילו" אותיות שמתוארכות ללפני 65 מליוני שנה, הוא טען זאת בספר משנת 1979 שמפרט כל מיני נבואות נוצריות שאמורות לקרות בעתיד. אחת הנבואות שלו היתה שמטאור יפגע בלוס אנג'לס בשנת 1985 ויטביע אותה במים.. כמו שאתם רואים מאד מדעי ורציני. לא צריך לומר שלא היה ולא נברא, וכך גם לא גילו שום אותיות כאלה. מסתבר שאין שום הוכחה מדעית שסותרת את האבולוציה. מקור אחר שהם הסתמכו עליו היה עיתוני מדע פופולרי מלפני מאה ושמונים שנה!! כאילו שאפשר לסמוך על עיתון משנת   1831 שיהיה עדכני..

המחקר הקטן הזה זיעזע אותי. איך זמיר כהן וחברי האתר הזה יכלו לטעון שהם מסתמכים על עובדות מדעיות מוצקות כשבעצם הם לקחו סיפורים מצוצים מהאצבע ללא כל גיבוי מדעי מקבוצות נוצריות פנדמליסטיות? מה, אין להם שום בושה? הכל מותר בעבודת "הקודש" של החזרה בתשובה? הם ממש מסתמכים על כך שהשומעים לא מכירים את הידע המדעי ולא יטרחו לבדוק את הטענות שלהם. לא נראה לי שזה יכול לעבוד עוד זמן רב, היום בעידן חופש המידע והאינטרנט אין להם הרבה סיכוי, מאד קל לבדוק האם הם מדברים אמת או שקר. לא לחינם יש את המפשט המפורסם "ידע הוא כוח". לדעתי, מסיבה זו, ולאו דווקא בגלל פורנוגרפיה, הרבה רבנים חרדים פוחדים לתת היתר לשימוש באינטרנט בקרב הקהילה שלהם. חס וחלילה שלא תהיה להם גישה לעובדות האמתיות.

מי שרוצה לראות את הסרטון ולקרוא את ההתכתבות כולה מוזמן להכנס לכאן. הסרטון ארוך, תעבירו ל- 01:14:00 שם מתחיל הקטע הרלוונטי. למטה התגובות שלי הן 'כן להידברות, לא לסילוף' וכן 'אם כך נמשיך בהדברות - יש בעיה בתשובה שלכם'.

אז מה עושים? אני נשברתי אחרי שתי תגובות אבל יש כאן עניין חשוב ורציני, יש המון אנשים לאו דווקא דתיים שמחפשים תשובות במסורת וכשהם מגיעים לחומר הפרסומי הענף של המחזירים בתשובה, הדמגוגיה השקרית הזו תופסת אותם, מבלי לדעת שמישהו כאן בעצם עובד עליהם. הם מוציאים מסקנות על סמך ידע מוטעה. מסתבר שיש כאן מלחמה, ולא הדברות, בין אלה שרוצים להחזיר בתשובה בכל מחיר ללא התחשבות בדיעות של האחרים, בחקירת לעבר האמת או בהגינות אנושית בסיסית לבין תפיסות מדעיות ורציונליות יותר שנותנות מקום לספק ולדיעות של האחר וחוקרות את העולם בעזרת הוכחות מדעיות שמגיעות מתוך ניסויים קפדניים שהוצגו בעיתוני מדע מחמירים.

בינתיים נראה לי שבמלחמת ההסברה הזו הצד המדעי מפסיד. יש הרבה יותר אתרי אינטרנט של החזרה בתשובה שמלאים במקרה הטוב בסילופים ובמקרה הרע בתוכן שקרי מאשר אתרים שחושפים אותם או אתרים שמסבירים את חשיבות המדע ואילו עובדות הוא גילה לנו עלינו ועל עולמינו. ובכל זאת כן יש אתרים שמשיבים מלחמה הסברתית וחושפים את השקרים שמשתמשים בהם מחזירים בתשובה כמו זמיר כהן, אמנון יצחק ואחרים. הנה שתי דוגמאות לאתרים כאלה. לראות ולא להאמין:

מדוע אנשים צוחקים על הדתיים? חלק 7

מדובר במשתמש (ואולי משתמשת?) בשם 'נו באמת!' שנותן בראש וחושף את כל השטויות שמחזירים בתשובה אומרים. בקטע הזה הוא חושף את השיטות הדמגוגיות של אמנון יצחק ומשלב בצורה מאד יפה הרצאה של פרופסור רק שמסביר מהי אבולוציה ובעצם עונה לכל הטיעונים של אמנון.

לאחרונה 'נו באמת!' הכריז על תחרות בשם 'פרס תולעת הלייזר המוזהבת' למחזיר בתשובה עם הטיעונים המגוחכים ביותר, ההזויים ביותר, השקריים ביותר, המעצבנים ביותר או פשוט המטומטמים ביותר. את התחרות הוא החליט לקיים סביב חג הפסח - חג החירות למען חירות המחשבה והטלת הספק. שם התחרות לקוח מתוך "הסבריו" של זמיר כהן, מסתבר שבעת בניית בית המקדש חכמים השתמשו בתולעת שיורה קרני ליזר רדיואקטיביות כדי לסותת את אבני המקדש. כמו שאתם מבינים הסבר זה מקרב את זמיר יותר מאי פעם לזכות בפרס. מה שכן זה אחלה איום להגיד למישהו "תזהר לפני שאני שולח עליך את תולעת הלייזר הרדיואקטיבית שלי".

אז מה דעתכם? מי צריך לזכות בפרס? זמיר? אמנון? ויש עוד מועמדים כפי שתוכלו לראות באתר התחרות.

ניתן להצביע עד מוצאי שבת 30.4 אז מהרו והצביעו באתר התחרות, כי מי שמצביע משפיע.

ואי אפשר לסיים מבלי האחת והיחידה, אשת החיל, נירה עמית שהחליטה לפרש בכל שבוע את פרשת השבוע ולחשוף עובדות שרוצים שלא נדע, בין השאר על שיטות העבודה המפוקפקות של המחזירים בתשובה. הנה דוגמה:

 

ביעור הפרשה עם חז"ל שחבל"ז - לך לך

בסרטון, בין השאר, היא חושפת עוד עיוות שקרי של אמנון יצחק. הוא רצה להראות שהכל כבר היה ידוע לחכמי התורה ובמקרה הטוב המדע רק מגלה מחדש את מה שהיהדות כבר אמרה לפני אלפי שנים. הוא "מראה" שמספר הכוכבים הידועים ביקום לפי המדע הוא בדיוק מספר הכוכבים אותו מציינים חכמי היהדות ואפילו מראיין מדענים שמסכימים על כך. נשמע מעניין נורא נכון? הבעיה היחידה, כמו שהיא מראה בסרטון, שהמספר הזה שהיהדות אמרה הוא בכלל לא מספר הכוכבים שהמדע מעריך שיש ביקום. המספר הזה קטן בהרבה מהמספר הידוע במדע.. והמדענים שהוא מראיין? נעלמו, אי אפשר למצוא אותם בשום אוניברסיטה.

אני מקווה שהצלחתי להראות לכם את חומרת המצב. אני מזועזע מכך כל פעם מחדש. מתי נוכל להפסיק עם השטויות הללו ופשוט לשבת להדברות אמיתית? יש טבע ומציאות שמסתתרת אי שם, מציאות שעולה על כל דמיון וכל מיתוס שהמצאנו אי פעם. מתי נוכל לאחד כוחות כדי לנסות ולפענח אותה? וביחד לגלות את התשובות האמיתיות לשאלות המסקרנות כל כך.

תודה לרועי צזנה שהסב את תשומת ליבי לתחרות בבלוג שלו מדע אחר.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

20 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת