00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

טיפול בדימיון מודרך – קשר גוף נפש (חלק 2 מתוך 2)

לחלק הראשון בכתבה, הקליקו כאן

דמיון מודרך וחיבורו למקור הידיעה – ישום טיפולי

מאחר ומרביתנו איננו עוסקים בתירגול עשרות שנים של יוגה ומדיטציה עולה שאלה פרקטית מאוד: האם עולם הנסתר כלומר העל תודעה, או התת תודעה, הקיצור העולם הלא מודע לנו בתוך גופנו ונפשנו מאותת לנו באופן כלשהו, נותן לנו קצה חוט כדי להתחבר אליו?

והתשובה מאוד פשוטה: כן בהחלט!
1. בחלומות הלילה.
2. בתחושות הגופניות הלא רצוניות, פשוט תחושות גופניות הנוצרות בתוכנו.
3. בראיה פנימית (לא בזמן שינה) בה אנו רואים בעיני רוחנו ובעיני הדמיון. 
4. בעזרת תמונות ודימויים העולים בנו בלי שנבין בהכרח מדוע.
5. בעזרת רגשות העולים בנו לא בהכרח מתוך סיבתיות מובנת כלשהי. כלומר הנחה כי התופעות הלא מודעות: גוף, ראיה פנימית, דימויים ותמונות בין בחלום ובין בהקיץ ורגשות לא מוסברים מקורם בעולם שמעבר למודע ושהם הדרך אל ידיעת הגוף וידיעת הנפש ברמות מודעות עמוקות יותר מאשר חיי היום יום.

 עבודה פסיכולוגית טיפולית בדמיון מודרך 

דוגמא ראשונה:
מ. בת 28 מגיעה לטיפול שכן מזה שנתיים היא מנסה להרות בדרך הטבע והדבר אינו מצליח.

שני בני הזוג נמצאו תקינים לחלוטין גופנית בכל האמור בפיריון. מ. מאמינה בישום שיטות טבעיות ולפני שבני הזוג פונים להזרעה או חלילה להפריית מבחנה היא פונה אליי לטיפול פסיכולוגי.

6 שנים קודם לכן סייעתי בידה להתגבר על בעיה גופנית באמצעות טיפול פסיכולוגי ולפיכך היא חוזרת ופונה בעניין הפיריון.

לאחר מספר מפגשים אנו מתחילות בהליך דמיון מודרך.

מ. במצב שכיבה בעיניים עצומות, מתבקשת לחוות עצמה זעירה כמולקולה ולהיכנס לתוך גופה "ולבדוק" איברים פנימיים כגון: הלב, הריאות, הקיבה.

הבדיקה משמעותה כיצד בראיה פנימית דמיונית מופיעים האיברים בעיניי רוחה, כיצד תחושות גופה מגיבות למראה הדמיוני ואילו רגשות עולים בה נוכח מראות אלו.

כלומר הדיאלוג עם תת המודע של מ. נעשה באמצעות ראיה פנימית דמיונית, תחושות גופה וריגשותיה.

הלב נראה לה אדום ורוד ופועם בקצב חזק וטוב והיא חשה אנרגיה נמרצת בכל גופה ומרגישה טוב.

הריאות נראות קצת אפורות, גופה מגיב באי שקט וריגשותיה יורדים.

הקיבה נראית חומה ופעלתנית כמו בית חרושת ותחושות הגוף והרגש טובות.

בשלב זה לא ניתן פירוש או נסיונות להבין את משמעות תגובותיה.

ועכשיו לאיברי הרבייה: השחלה הימנית נראית קטנה ואפלה, החצוצרה הימנית דהויה. המצב בצד שמאל לא טוב בהרבה.

כשהיא נכנסת לרחם קר לה בכל הגוף. הרחם נחווית כריקה, קרה וקירותיה אפורים. רגשותיה של מ. למראה הרחם הן של ניכור ונתק "זה לא מקום בשבילי", היא אומרת.

מספר פגישות מוקדשות להבנה והענקת משמעות לתגובות הדמיון של מ. ההבנה והפרוש מבוססים על חוויותיה הבינאישיות, על זיכרונותיה ועל האסוציאציות שלה כמו כל הליך טיפול פסיכולוגי רגיל.

בפגישות שלאחר מכן אנו חוזרות לאיברי הפיריון ותוך כדי דיאלוג אני מציעה דרכים לשיפור מצב איברי הפריון. חלק מהצעותיי מתקבלות על ידי מ. וחלקן נדחות כי אינן מתאימות לה.

היא מציעה דרכי שיפור משלה.

בסוף התהליך השחלות מוארות וחמימות, החצוצרות הוברקו והרחם ריפדה בבדים וכריות צבעוניות והפכה מקום ביתי, חמים ומזמין.

בהמשך מתבקשת מ. לחוות עצמה כביצית זעירה ולקבל את פני הזרע של בעלה הנכנס לרחם. עכשיו היא ממש כועסת על הזרע ומתנגדת לו היא לא רוצה את הזרע בפנים, בורחת בדמיון ממנו והודפת אותו. תגובותיה מפתיעות אותה. אנו דנות מספר פגישות במשמעות תגובותיה, יחסה לבעלה, כעסים סמויים כלפיו וחשש מהתערבות יתר שלו בגידול התינוק העתידי. במהלך כל הטיפול ממשיכים מ. ובעלה בניסיונות להרות במועדים הנדרשים כדרך הטבע.

כך עוברים כ- 3 חודשים במפגשי דמיון מודרך ובמפגשי הבנה והתעמקות בתגובותיה.

מ. חשה שהרבה עניינים יושבו שקונפליקטים נפתרו ואכן מסקירת איברי הפריון בדמיון יומיים לאחר הביוץ מתקבלת שחלה ירוקה ופורחת בשלל צבעים, חצוצרה מחייכת והרחם חמימה וביתית ומ. הביצית הקטנה מקבלת בחיבוק חם את בעלה הזרע הנמרץ והיא חשה שלווה ורוגע איתו. חוויה של אחדות.

נדמה לי מן התשובות שמ. הרתה.

אני מיידעת אותה שתשובותיה טובות מאוד, כנראה בעלות משמעות של איברי פריון מאושרים ועל מנת לא לפגום בתהליך החיובי שהתרחש אני מציעה הפסקה של שבועיים עד למועד קבלת המחזור הקרוב ומבקשת שתיצור איתי אז קשר טלפוני. במועד הנקוב מ. המאושרת צועקת מהתרגשות: "לא תאמיני! אני בהריון!" והיא צוחקת ונחנקת מהתרגשות שוב ושוב. איזו שמחה. ארע לפני שנה בדיוק.

 דוגמא שנייה
נ. מתחילה טיפול פסיכולוגי כדי להיטיב להבין את עצמה, את ריגשותיה ובחירות חיים מסוימות בהן נקטה, לא בהכרח מבינה מדוע, ולא יודעת את המידה בה שלמה עם דרכה.

מ. בת 32 נשואה +1. מיד לאחר תחילת הטיפול מודיעה נ. שהיא בהריון, אמנם לא מתוכנן אך מתקבל בברכה והיא מתכוונת להמשיך בו. אנו ממשיכות טיפול פסיכודינמי רגיל בעניינה של נ.

נ. דקיקה וחטובה הריונה אינו ניכר עליה עד לחודש 7 והיא מעירה לפעמים שכלל אינה "מחוברת" להריון ולתינוקה שבבטנה, ועסוקה בעניינים לשמם הגיעה לטיפול.

בחודש האחרון נ. מוטרדת ביותר מן ההריון. מסתבר שהעוברית שוכבת במנח עכוז מה שישבש לידה טיבעית, ויצריך אולי ניתוח קיסרי, ונ. שוקלת הליך של היפוך עוברי, הליך רפואי המבוצע בחדר הניתוח על ידי רופא מומחה לדבר, הליך מכאיב ביותר לאם, העלול ליצור מצוקה עוברית ולהוליך ללידה מוקדמת או ניתוח קיסרי.

אני מציעה שנערוך מספר מפגשים של דמיון מודרך.

במפגש הראשון נוצר מפגש תודעתי בין נ. לבין תודעת התינוקת שברחם.

נ. מחברת את תודעת עצמה לתודעת התינוקת ומנסה לחוש את ריגשותיה. היא מנסה להיות בתודעת התינוקת עצמה, ההליך כולו מכוון על ידי דמיון מודרך כיצד ליצור בראיה פנימית חיבור זה, מתוך חווית גופה, ריגשותיה, וראיתה הדמיונית היא מקבלת "תשובות" אודות התינוקת, ואודות צרכיה של התינוקת בחום ואהבה. נ. נרגשת ביותר. זו הפעם הראשונה שהתחברה לתינוקת וחשה אותה נפשית. התינוקת מגיבה ברחם להתרגשות האם על ידי תנועות מהירות. נ. מבינה מדוע התינוקת "בחרה" להיות במנח עכוז. בפגישה לאחר מכן 5 ימים לפני הליך ההיפוך הרפואי נ. חרדה מאוד מפניו.

שוב נ. חוזרת לשכיבה בעיניים עצומות. שוב נ. "מתחברת" ל"תודעת התינוקת" ומנסה לגלות מהו אופיה הבסיסי. החוויה של נ. שהתינוקת סקרנית מאוד, מצפה לאתגרים ושהיא סוג של בעלת ברית ותומכת באימה נ.

תוך כדי התרגשות שבקבלת התשובות שמה לב נ. שהעכוז של התינוקת עולה ויורד ברחם.

אני מבקשת מנ. להניע את עכוזה שלה באותו אופן ולהבין למה גורם הדבר. מתוך תנועות עצמה היא מבינה שבדרך זו עולה התינוקת מתחתית הרחם למרכזה.

עכשיו נשאלת השאלה כיצד מתאים יהיה לתינוקת לאחר שעלתה מעט לבצע את הגלגלון בתוך הרחם.

נ. מבררת עם התינוקת וזו "עונה" לה מה ברצונה לבצע. אני מתייעצת עם נ. כיצד היא יכולה לסייע לתהליך זה על ידי תנועות גופה ונ. מוצאת שעליה לשכב לשם כך על צד ימין.

כל המפגש עומד בסימן דיאלוג דמיוני תודעתי בין נ. לבין התינוקת המודיעה על צרכיה.

ומציאתה של נ. מתוך תגובות גופה שלה, מהן התנועות שעליה לבצע ובאיזה תנוחות נוח הדבר לתינוקת.

המפגש מסתיים בכך שאני מאחלת לה כל טוב בהליך ההיפוך בבית החולים ומבקשת שתודיע לי על כך בהתאם. כעבור 27 שעות מסיום פגישתנו מתקשרת נ. צוחקת ובוכה: "לא תאמיני אבל התינוקת התהפכה" "חזרתי הבייתה" היא אומרת "התאמנתי ללא הרף בדיבור פנימי עם התינוקת ובמיקוד התודעה בה תוך כדי ביצוע התנועות העדינות שגיליתי בטיפול. בערב הרגשתי שהבטן שלי מתהפכת וכשמיששתי אותה חשתי את ראש התינוקת למטה. הרגע חזרתי מאולטרסאונד ", היא צוחקת נרגשת בטלפון, והתינוקת במנח ראש הרצוי ללידה טיבעית רגילה. ארע לפני 3 ימים. שמחתי כל כך שהחלטתי על לכתוב אודות דמיון מודרך.

הוקוס פוקוס? מיקריות? עניין סטטיסטי שהיה מתרחש ממילא?

אקראיות מן הסוג המתרחש בעולמנו? הרי תינוקות מתהפכים בבטן.

אינני יודעת. נ. ואני בדעה שלדמיון מודרך ולהתיחסות הנפשית ריגשית לתינוקת תוך כדי התלכדות התודעה הייתה השפעה על התהליך. לא חייבים להאמין בכך. העיקר שארע מה שרצתה בו.

שתהא לה עוד 3 שבועות לידה קלה וטיבעית.

אז זהו. דמיון מודרך עובד על קשר נפש-גוף. ניתן לכנות זאת כ"ידיעת הנסתר" על ידי התלכדות תודעות. לדעת מישהו או משהו משמעותו להתלכד איתו.

הספקנים ינידו ראש בביטול: היה קורה ממילא. כל אלו תהליכים טבעיים בעלי הסתברות מסוימת. גם להרות לאחר שנתיים וגם היפוך תינוק בבטן אלו אירועים שמתרחשים. נכון ללא ספק. אני חושבת שבשני המקרים הטיפול הגדיל משמעותית את ההסתברות.

מזמינה אתכם להצטרף לעמוד האוהדים שלי בפייסבוק

אילנה ארד לוין, פסיכולוגית קלינית מומחית לטיפול בכל תחומי הפסיכותרפיה והפסיכודיאגנוסטיקה. סיום M.A בהצטיינות במגמה לפסיכולוגיה קלינית אוניברסיטת תל-אביב (1976). סקסולוגית מומחית בכירה ויועצת נישואין, מנחה ומדריכת קבוצות. בעלת קליניקה פרטית- מאז 1989 ועד היום. טל` 03-6411774     

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת