00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

טיפול בדימיון מודרך – קשר גוף נפש (חלק 1 מתוך 2)

  1. מהו דימיון מודרך

 

בידיו של המקצוען המיומן כל כלי יפיק מעצמו את המירב האפשרי מתוקף תכונותיו, בעוד בידו של המתחיל או החובב עשוי הכלי לבטא יעילות נמוכה או אפילו שימוש משובש ויצירת תקלות.

ניתן כינור סטרדיווריוס ליהודי מנוחין ונקבל מוזיקה מופלאה נוסכת השראה, בידו של התלמיד המתחיל ישמיע הסטרדיווריוס צרימות לא נעימות. חבל לתת בידיו כלי שכזה.

בימינו ובתקופתנו נפוץ מאוד השימוש במונח "דימיון מודרך" וקורסים של N.L.P(תכנות נוירו – שפתי) ניחנים על ימין ועל שמאל. כל אחד יכול אפוא להעניק "טיפול דימיון מודרך".

למעשה שימוש בדימיון מודרך הוא חלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו.

כאשר אני נותנת הדרכה למשה, נאמר, איך לנסוע מרמת אביב לרמת גן ומציינת את מסלול הנסיעה, הרי משה (בתקופת האין GPS) רואה בדימיונו את הרחובות שציינתי במסלול הנסיעה, ואם יזכרם כהלכה יגיע למחוז חפצו. או לדוגמא כאשר אני מתארת לשרה איזו חולצה אני רוצה שתקנה לי, הריהי רואה אותה בדימיונה, ואם יתמזל לי, אכן תאתר חולצה דומה לזו בחנות. הקיצור לא עניין גדול.

זהו דימיון מודרך חזותי. לעומתו כאשר ברצוני להכין תבשיל על פי מתכון חדש הריני "חשה" בדימיוני את הטעמים של הרכיבים השונים ומדמיינת את טעמו העתידי של התבשיל.

דוגמא נוספת אם נחשוב מספר שניות על לימון, צורתו וציבעו מיד נחוש בפינו טעם חמוץ. כלומר דמיינו מתוך התכוונות מראה מסוים ואז חשנו בפינו (כלומר תגובת גוף) את הטעם והפרשות בלוטות הרוק.

אז למה הכוונה שאת הכלי של דימיון מודרך מוטב להפקיד ביד מקצוענים בטיפול נפשי?

 

דמיון מודרך הוא כלי טיפולי במסגרת טיפול פסיכולוגי. נקודה. זהו הליך טיפולי לכל פרטיו ודקדוקיו.

 

  1. ראשית יש להבין את משמעות התוכן של הדמיון הניתן ואת משמעות התוכן של התשובות שנותן המטופל. יש להתייחס לתהליך הדמיון המודרך כמו להליך הבנת חלומות או הבנת עומק כלומר התוכן הסמוי שבדברי המטופל ויש להבין לעומק את משמעות תגובות הדימיון, ואת משמעותם הריגשית, המחשבתית, והבינאישית. להבין ולפתור את הקונפליקטים העולים תוך כדי כך. אין להשתמש בתכנים קבועים או בדימויים קבועים מראש.

 

  1. יש לערוך התאמה שוטפת תוך כדי ההליך הטיפולי בדמיון מודרך לרצונו ותחושותיו של המטופל כמו כל הליך טיפולי אחר. לא נכון לתת "תבניות" של סיפורי דימיון לכל מטופל אלא יש ליצור ולהתאים סיפור דמיון אישי לכל מטופל בכל פגישה ופגישה ולתקנו ולהתאימו לפי תגובות המטופל. כלומר על המטפל להיות יצירתי ובעל דמיון עשיר המסוגל לתת מענה מיידי לכל סוגיית דמיון העולה בתהליך.

 

  1. והחשוב מכל, ועל כך בעצם עיקרו של המאמר, להבין את הקשר שבין הדמיון והגוף כלומר להבין את הקשר של גוף-נפש. בדמיון מודרך ניתן להשתמש בעצם לכל מטרה של שינוי ריגשי והתנהגותי (לדוגמא: התמודדות עם פחד בחינות) אך עיקר הפלא או הקסם שבכלי זה הוא בהפעלתו ככלי להשגת תוצאות גופניות, כלומר בעזרת הדמיון להשיג החלמה גופנית או מטרות גופניות. בפסיכולוגיית ספורט משתמשים בו לאימון ספורטאים ובפסיכולוגיה טיפולית להשגת החלמה או תוצאות גופניות רצויות כמו לדוגמא סיוע לפוריות ולכניסה להיריון ובדוגמא הנוספת שאתן איך להשיג היפוך עובר ברחם בעקבות תירגול דמיון מודרך המלווה בתנועות מכוונות של האם ההרה.

כיום נעשה שימוש נרחב בדמיון מודרך במסגרת טיפול אונקולוגי (ראה סיפרו של ד"ר ברני סיגל "רפואה אהבה וניסים") אלא שאין טיפול אונקולוגי בתחום התמחותי.

על פניו נשמע הוקוס פוקוס לא יאמן. כדי להיטיב להבין הבה נבחן את הכלים העומדים לרשותנו כבני אדם.

 

  1. הכלים העומדים לרשותנו

 

2 כלים עיקריים עומדים לרשות כל אדם באשר הוא:

1} התודעה

2} הגוף.

 

באמרנו התודעה הרי הכוונה למכלול יכולותינו החשיבתיות: תבונה, הבנה, ריכוז ומיקוד קשב, התמצאות, הסקה לוגית, הוצאת מסקנות, הכללה והפשטה, מהירות למידה, זיכרון, דמיון וכיוב`...

כמו כן בהתייחסות לתודעה יש להביא בחשבון את האיכויות הריגשיות: כגון עוצמת רצון, מוטיבציה, ורוגע נפשי הנמצאים בקשר ישיר ליכולותינו לתיפקוד חשיבתי משפיעים ומושפעים ממנו.

כך שתודעת התבונה והרגש שלובות זו בזו במידה רבה.

 

הכלי השני הוא הגוף. תודעתנו ונפשנו הרי "שוכנים" בגופנו. אי תפקוד גופני מוחלט ישים קץ גם לתודעתנו ופרושו מוות.

הגוף הוא הכלי בעזרתו אנו פועלים בעולם ובעיקר חיים בתוכו.

ללא גוף איננו קיימים בעולם הזה.

 

לגבי גופנו נחלקת תודעתנו לשני סוגים:

 

1} המודעת והרצונית

2} הלא מודעת והלא רצונית

 

המודעת והרצונית ברורה ופשוטה. אני חשה רעב ולוקחת אוכל. אני רוצה להגיע לכיסא והולכת לקראתו תוך הזזת הרגליים, רוצה להגיע לקופסאת השוקולד ומיד מטפסת על השרפרף ומושיטה יד וכ`ו...

 

לגבי הלא מודעת והלא רצונית המהווה את מירב התיפקוד הגופני הרינו בורים לחלוטין, והתודעה המפעילה אותם שהיא התודעה החכמה והמורכבת אולי ביקום כולו נסתרת מאיתנו.

היא קיימת בנו, מקיימת אותנו, אנו סומכים עליה, ויחד עם זאת אינה נגישה לנו בידיעה.

לדוגמא: אין לי מושג איך לעכל חביתה. אילו חומרים ובאיזה מינונים ובאיזה תיזמון על מערכת העיכול להפריש לשם כך. אין לי מושג איך לרפא שריטה. שוב: אילו חומרים ובאיזה מינון ובאיזו סידרתיות לשלוח לשריטה כדי לרפאה. ובכל זאת אני אוכלת חביתות ושאר מזונות להנאתי וסומכת על גופי שידע לעכלם כהלכה, בוטחת בגוף שירפא את השריטה, בוטחת בו שידע להרדים אותי ולהקיצני בבוקר בשעה היעודה שלה התכוונתי (לא אצל כולם אבל אצל חלק מהאנשים פועל שעון ביולוגי פנימי בדיוק רב ונמצא תחת הכוונה רצונית מודעת) ובוטחת בו שאם אחלה בשפעת ואשכב במיטה שבוע ימים הוא ילחם וינצח את הוירוס. הללויה.

גוף מופלא וחכם עד אין קץ ואין לי כל נגיעה או חיבור לחוכמתו. המדע חוקר זאת וכן עולם הרפואה והפרמקולוגיה אך האדם עצמו בעל גופו העצמי הפרטי אינו יודע כיצד להפעילו מבפנים. איך להפעיל את האיברים הפנימיים, איך להצמיח תאים חדשים, איך לשמור על האיזון הפיזיולוגי הנכון של הגוף. אנו חיים בתוך עולם מופלא בצורה האינטימית ביותר והננו חסרי ידיעה לגביו.

לחלק השני של הכתבה - הקליקו כאן.

אני מזמינה אתכם להצטרף לעמוד האוהדים שלי בפייסבוק

אילנה ארד לוין, פסיכולוגית קלינית מומחית לטיפול בכל תחומי הפסיכותרפיה והפסיכודיאגנוסטיקה. סיום M.A בהצטיינות במגמה לפסיכולוגיה קלינית אוניברסיטת תל-אביב (1976). סקסולוגית מומחית בכירה ויועצת נישואין, מנחה ומדריכת קבוצות. בעלת קליניקה פרטית- מאז 1989 ועד היום. טל` 03-6411774

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת