00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

No Radiation

לבלוג החדש

מוני חשמל חכמים בארץ - טוב או רע?

הכתבה הובאה לצומת ליבי על ידי שימי , תודה לך שימי!

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4046237,00.html

 

 בארה"ב ובקנדה מותקנים מונים כאלה כבר מספר שנים. מעבר לעליות ההתקנה ולתשלום הגבוה יותר של חשבונות החשמל שרוב האנשים נדרשים לשלם יש גם את הבעיה שיוצר שיטת התקשורת של המונים. לעיקרון הבקרה האישית (אפשרות הצרכן לבקר על צריחת החשמל שלו בזמן אמת) שלדעתי יביא כצפוי לחסכון בחשמל יש חשיבות אמיתית, אך הדרך בה הדברים נעשים בארה"ב ויעשו בישראל יש חשיבות ירוקה גם כן, לטובה או לשלילה. 

בארה"ב ובקנדה השיטה היא אלחוטית וזה מפגע של ממש. אנשים רבים מדווחים על תופעות בריאותיו כתוצאה מחשיפה לקרינת הרדיו הנפלטת מהמונים החכמים. קבוצות של רגישים לקרינה ואנשים שנפגעו מהקרינה מהמונים מתאגדות בארה"ב ומנהלות מאבק להסרת המונים, שברוב המקרים מותקנים בלי לידע את הלקוחות על העובדה כי המונים משדרים אות רדיו. בחלק גדול מהמקרים המונים מותקנים בתוך או בצמוד לחללי מגורים ושינה בבית. בסרטוני וידאו המופצים ברשת נראות מדידות קרינה גבוהה מאוד וכמעט רציפה ממונה יחיד ולפעמים ממספר מונים המותקנים ביחד על אותו קיר בבית מגורים.

אתר הרשת של הקבוצה: http://stopsmartmeters.org/

כמה שאני יודע בארץ מדברים על שידור הנתונים אחת לכמה דקות על קוי הנחושת של רשת החשמל. שיטה זו פחות מזיקה משידור אלחוטי או סלולרי, אך עדיין פועל יוצא שלה הוא יצירת רעש בתדר גבוה על גבי רשת החשמל, ובמילים אחרות "חשמל מלוכלך". חשמל מלוכלך אינו מפריע לי אישית כמו שידור סלולרי או אלחוטי אבל הוא לא נטול סיכונים ולא הייתי רוצה חשמל מלוכלך אצלי בבית או בקרבת קווי החשמל העוברים ליד ביתי. לצורך העניין יש לי פלטרים מיוחדים בכל הבית ואני דואג לכבות (ולהוציא מהשקע) מכשור אלקטרוני ומחשבים (המיצרים חשמל מלוכך) כאשר אין בהם שימוש.

לסיכום אם שיטת התקשורת תהיה חוטית טלפונית המהלך יהיה מבורך. על פי נסיון העבר, אין לי שום תקווה כי כך יהיה. אני מנחש כי בסופו של דבר יבחרו בתקשורת חוטית אבל על קווי החשמל, זה הרע במיעוטו. במקרה הזה אני אדרוש להעתיק את המונה אל מחוץ לבית. במקרה הגרוע ביותר המונה יהיה אלחוטי וסלולרי, במקרה כזה לא אאפשר (ככל הניתן במסגרת החוק והמעבק הציבורי) התקנתו בביתי ואייעץ כך גם לאחרים. בארץ כבר מותקנים במספר ערים (לדוגמא במודיעין) מוני מים אלחוטיים ומאוד יכול להיות שהמגמה הזו תמשך. בזמן האחרון אני מנסה להפנות קצת מהצומת לב של הכתיבה שלי לנושא מונים חכמים אלחוטיים.

שוב, לעיקרון הבקרה האישית שלדעתי יביא כצפוי לחסכון בחשמל יש חשיבות אמיתית, אך הדרך בה הדברים נעשים בארה"ב ויעשו בישראל יש חשיבות ירוקה גם כן. מוני חשמל חכמים שיביאו לצמצום צריכה עודפת זה דבר חיובי. אבל כל מכשיר שפולט קרינה סלולרית או אלחוטית כזו או אחרת זה דבר רע. ביחוד אם הוא מותקן בכל בית אב בירשראל ללא אפשרות בחירה או ברירה. 

אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

קוביית אלבום
קוביית FACEBOOK LIKE
מבקרים מה 20-10-2009
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל no rad אלא אם צויין אחרת