1515
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

החיים שלי (או של אחרים)

סיפור חכמים לשבת שלפני פסח

 
מעשה ברבי עקיבא ורבי אלעזר ורבי אליעזר ורבי ששון ורבי שמחה ורבי יוסף בעל הנס ורבי שמעון בעלה של רינה ורבי יהושע ורבי בוריס שהיו מסובים בבני ברק ודנו בהלכות ניקיון לקראת פסח וביעור חמץ.
אמר רבי עקיבא: "מהיכן מצינו כי יש לקרצף את הרצפה שמתחת למקרר? שהרי נאמר: 'לא ייראה לך חמץ '. ואם ניקח מראה ונחבר אותה למקל ארוך ונדחוף מתחת למקרר סביר להניח כי נוכל עם קצת דמיון לראות במראה חמץ."
 
מיהרו כל החכמים להסכים איתו כי חששו להודות שמעולם לא שמעו על הרעיון המוזר ורבי אליעזר הוסיף מיד: "ומהיכן מצינו כי קרצוף הרצפה מתחת למקרר חייב להיעשות באקונומיקה כשרה לפסח? שנאמר: 'לא יימצא לך חמץ'. ואם האקונומיקה תהיה חמץ בעצמה, ייתכן שמישהו ימצא אותה מתחת למקרר ובכך יעבור על לאו מפורש"
 
אמר רבי אלעזר: "הרי אני כבן 70 שנה ועל כן יש לי פטור מהזזת המקרר, אך כיצד אתם הצעירים ממני מתמודדים עם הדרישה הבלתי הגיונית להזיז את המקרר ורהיטים כבדים אחרים?"
ענה לו רבי ששון: "אני אומר שעליי ללמוד תורה – שהלא נאמר 'והגית בה יומם ולילה' – ואם אני לומד גם ביום וגם בלילה, מתי יהיה לי זמן להזיז את המקרר?"
מקריאות העידוד שעלו סביב ניתן היה להבין כי טיעון זה מקובל על מרבית הרבנים.
 
לפתע קרא רבי שמחה: "רבותיי! שאלה קשה עלתה במוחי! אם איש מאיתנו לא מתפנה להזזת המקרר, ונשותינו ענוגות מדי לביצוע עבודה קשה זו, מי מזיז את המקרר? ואם איש (או אישה) לא מזיז (או מזיזה) את המקרר – כיצד נדע שאין תחתיו חמץ?"
הרהרו הרבנים בסוגיה קשה זו וחשד כבד התגנב לליבם כי זה כבר כמה פסחים שבתיהם אינם כשרים כהלכה.
לפתע הציל את המצב רבי יוסף בעל הנס באומרו: "אבל רבותיי! אם היה נשאר חמץ מתחת למקרר, חזקה עלינו שהיינו מוצאים אותו בשעת בדיקת חמץ. ומכיוון שלא מצאנו מן הסתם לא היה, ומכיוון שלא היה נראה שנעשה לנו נס ונשותינו ניקו מתחת למקרר גם בלא שמישהו הזיז אותו."
 
נשמו הרבנים לרווחה וטפחו על שכמו של רבי יוסף בעל הנס בהערכה, אך רבי שמעון בעלה של רינה עדיין נראה מוטרד. לאחר מספר דקות של טפיחות הולכות וגוברות שאל לפתע רבי שמעון בעלה של רינה: "רבותיי, כיצד אתם מבצעים בדיקת חמץ?"
השתתקו הרבנים, עזבו את רבי יוסף בעל הנס לאנחותיו ורבי יהושע ענה: "איזה מין שאלה זו? ברור שבאמצעות נר ונוצה!"
אמר לו רבי שמעון בעלה של רינה: "והאם אתה מעביר את הנוצה (או את הנר) מתחת למקרר? כי אני לא... ויש לי חשש מסוים כי..." וכאן השתתק רבי שמעון כי לא יכול היה להעלות על דל שפתיו את המחשבה האיומה שהתגנבה ללבו.
השתתקו כל הרבנים וניסו לחשב האם יירשו גיהינום בשל הרשלנות שגילו בבדיקת החמץ בכל השנים.
ישבו ושתקו, שתקו וישבו עד שרבי בוריס החליט לשבור את השתיקה ושאל: "ואולי מכרנו את הרצפה שמתחת למקרר על החמץ שעליה לגוי ועל כן לא עברנו כל עבירה?"
 
אמר לו רבי עקיבא: "ייתכן כי יש משהו בדברייך... שהרי בכל שנה מוכרים אנו את כל החמץ לגוי ומן הסתם החמץ שמתחת למקרר נכלל במכירה זו, אבל למדנו כי אסור גם שהחמץ ייראה – ללא קשר לשאלה אם החמץ נמכר לגוי או עדיין ברשותנו. כיצד נוכל שלא לתת את הדין על כך?"
ענה לו רבי בוריס בשאלה (כי הרי יהודי היה): "האם אתה מקפיד במהלך החג לחבר מראה למקל ארוך ולדחוף אותה מתחת למקרר?"
הבין רבי עקיבא בחושיו החדים לאן חותר רבי בוריס וחיוך רחב עלה על שפתיו: " הבנתי אותך! החמץ הזה אכן לא נראה! על כן דינו כדין כל חמץ במקום מסתור שנמכר לגוי!"
קראו כל הרבנים פה אחד: "אנחנו זכאים!" ויצאו להיטיב את ליבם בארבע כוסות כהכנה לליל ההסדר (ורבי שמחה שתה שמונה כוסות באומרו: "קשה באימונים – קל בקרב!")
 
 
מוסר השכל:  אין הברכה שרויה  אלא בדבר הסמוי מן העין (שנמכר לגוי)
 
שבת שלום!
 
ורציתי להמליץ על רשומה אחת- שקט!!!בבלוג של obaMom
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

83 תגובות

תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל motior אלא אם צויין אחרת