55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

כשאימא בגיל של סבתא...

האדם הוא יצור אנוכי. אמרו את זה לפניי וגם יאמרו את זה אחריי. אבל דומה שיש אנוכיות ויש אנוכיות. כשאדם בוחר שלא להביא ילדים לעולם, למשל, זו אנוכיות מתחשבת. רוצה לומר, יהיו סיבותיו אשר יהיו (פיתוח קריירה, חוסר רצון לגדל ילדים, סתם לא מתאים וכו') - הוא פועל מתוך התחשבות ברך שלא ייוולד ומבקש למנוע ממנו סבל. לעומת זאת, האנוכיות שאני מבקש לדבר עליה כאן היא אנוכיות מכוערת מהסוג הגרוע ביותר וקשורה בנשים שמחליטות להביא ילד בגיל מאוחר, אבל ממש מאוחר.

במה דברים אמורים?

ההחלטה אם להביא ילד לעולם טוב שתהיה מלֻווה במחשבה רבה, בהתייעצות פנימית עם עצמך ובהתייעצות עם סובביך. ילד אינו צעצוע, מדובר באחריות רבה לכל החיים. זו הסיבה, אגב, שאני מעריך מאוד אנשים שהחליטו שלא להביא ילדים לעולם (וגם כתבתי על זה בעבר) - הם מבחינתם יודעים שאינם מסוגלים לגדל ולחנך ילדים, אין להם הסבלנות והזמן לכך וכיו"ב. אנשים כאלה ראויים למלוא ההערכה, לדעתי.

אלא מה? שיש אנשים - נשים בעיקר - שמסיבה זו או אחרת לא הביאו ילדים לעולם בגיל צעיר, וכשהם מתקרבים לגיל הבְּלות או נמצאים בו - "נזכרים" ברצונם להביא ילד לעולם ועושים זאת באמצעים מלאכותיים (הפריות מבחנה וכיו"ב).
נשים שעושות זאת פועלות ממניעים אנוכיים טהורים, הן פוחדות להישאר לבדן בעת זקנתן, הן רוצות שיהיו בסביבה ילד או ילדה שיטפלו בהן בעת הצורך. כך קורה שאנו מוצאים נערה בת שמונה־עשרה שאמהּ בת שבעים.
ואני שואל: במה חטאה אותה נערה שהוכרחה לגדול עם אימא מבוגרת? מדוע היא צריכה לסבול מיתמוּת בגיל צעיר יחסית - שהרי אמה לא תחיה לנצח ועלולה למות מזקנה? מדוע חוסר ההתחשבות המשווע הזה?
יטען מי שיטען שזו זכותה הטבעית של האישה ללדת בגיל מאוחר. זה הרי צורך טבעי, ובימינו, כשמצד אחד הקריירה חשובה יותר מחיי משפחה וטכנולוגיה מאפשרת ללדת בגיל מאוחר מצד אחר - מדוע לא להסתייע במודרניזציה זו? ואני אומר: אסור בשום פנים ואופן להיעזר בטכנולוגיה מודרנית זו.
הכול נכון, הקריירה בימינו חשובה לעתים יותר מחיי המשפחה, אבל אי־אפשר לאכול מן העוגה ולהשאירהּ שלמה, אי־אפשר לפתח קריירה עשירה ומפוארת ו"להיזכר" בגיל מבוגר שיש גם ילדים בעולם וכדאי שגם לי יהיה שלא אשאר לבד בזקנתי. חובה לחשוב גם על הילד שייוולד!
השאלה היא מהו הגיל שאין ממנו חזרה, שממנו והלאה עדיף כבר לוותר על הבאת ילד לעולם. לעניות דעתי, גיל זה ראוי שיעמוד על 50. רוצה לומר, עד גיל 50 סביר ביותר להביא ילד גם באמצעים מלאכותיים. אם עברת את גיל 50 - עבר זמנך מבחינתי בכל הקשור להבאת ילד לעולם. מה שלא עשית בגיל צעיר אין טעם ואפילו אסור לעשות בגיל מבוגר.

מי שבוחר לחיות בעולם זה ללא ילדים ראוי שידבק בהחלטתו ויעמוד מאחוריה גם בגיל מבוגר ולא יגרום לצער ולסבל מיותרים לילד שייוולד לו, כי שאימא בגיל של סבתא רק רע יכול לצאת מזה.  

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

56 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת