00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג בשלל צבעים

"שמירת זכויות יוצרים" בעקבות עופר D ו-motior

שני בלוגרים איכותיים ואיכפתיים העלו בבלוגיה נושא חשוב מאוד: שמירת זכויות יוצרים. האחד הוא מוטיאור - שהצית את הגפרור. אחריו הגיב עופר D - ברשומה משל עצמו. הנושא עולה לכותרות ומדובר בו לעתים קרובות אבל רוב הגולשים מתעלמים ממנו לחלוטין ויוצרים חוקים משל עצמם....

בשעתו, כשניהלתי פורום, נאבקתי ללא הרף במעתיקים ובמזלזלים בחוק שמירת הזכויות של היוצרים. התחושה היתה שאני נלחמת בטחנות-רוח. התחכמויות וסיבות שונות ומשונות עלו ובאו. גולשים טענו נגד ההקפדה שלי על השימוש הנאות והחוקי ברכוש האחר. רבים לא מוכנים להסכים כי יצירה כמוה כרכוש ואין לאיש זכות להשתמש בה ללא רשות. 
חלק מן התופעה ניתן לייחס לאי-הפנמה של העובדה כי תמונה (צילום של יצירה וצילום כל שהוא) וכיתוב הם למעשה הסחורה שהיוצר הוא בעליה ורק הוא יכול להסכים לשימוש בה על ידי האחר. 
אחרים, העוברים על החוק,  לאחר ההסברים וההבאה לידיעתם, מזלזלים ברכוש האחר (תופעה מוכרת לנו מתחומים רבים בחיינו...) והיצר של ההתהדרות בנוצות שאינן שלהם, מתגבר עליהם. כל כיתוב של "באדיבות ... וגו' " או יחוס וציון שם המקור - לא מקלים על חומרת המעשה. 'אסור', פירושו החד-משמעי הוא: 'אסור'.

אשר לוויקיפדיה - התמונות אינן מורשות אוטומטית בשימוש.
אם לוחצים שם על התמונה נפתח מסך ובו תנאים לשימוש בתמונה או איסור מוחלט. יש שתמונה מורשת לפרסום לכלל הציבור ללא תנאים , או בתנאי שמשרתת את הנושא המסויים עליו כותבים והוא ממין הנושא ('שימוש הוגן') או שלא למטרות רווח, או שעברו 70 שנה מאז פירסומה (פריטים ספרותיים). ביאליק , לדוגמא, מותר כבר בהעתקה. אבל מילות של שירים, פזמונים ושירי משוררים רבים אינם מותרים ב"העתק - הדבק". מותר לצטט שורה-שתיים וזהו-זה. אם לא נכתב אחרת- אין רשות!

מודה ומתוודה כי, בתחילת דרכי ברשת, גם אני נפלתי בפח של "הכל מותר" אבל לאחר זמן מה עלו בי תהיות ובררתי את הנושא. מסתבר שאתה יכול להשתמש בתמונותיך בלבד או בתמונות שיש רשות ברשת או שהיוצר נותן לך רשות ורצוי בכתב...ראו נא, לדוגמא, רשומתי על יואל שרון (שימו לב לשורה האחרונה וגם לציון שמות הצלמים). טרחתי והתקשרתי אל יואל וקבלתי רשותו. כך גם ברשומה על הרישומים מבית האמנים בחדרה, שבה ציינתי כי הרישומים הובאו באישורו האדיב של מוזיאון החאן וזאת בהמשך לסיכום עם אנשי המוזיאון והאמנית.

אני רק מקווה שעל אף מאמציי , אין לי "החלקות...". למען גילוי נאות אני  מעתיקה לעתים עטיפות של ספרים עליהם אני כותבת... בררתי ונאמר לי שהדבר מותר - בבחינת 'שימוש הוגן'.

לינקים, למיטב ידיעתי, מותר להביא. 
להלן מספר לינקים בנושא: זכויות (יש בתוכו לינקים נוספים לנושא) ועוד זכויות . יש גם פרק בתפוז בנושא, אלא שכרגע לא מוצאת ו...זכותי המלאה היא לעצור כאן כי חייבת לצאת. 

תודה לבלוגרים שהניעו את הגלגל.

 
התמונות לא ממין הנושא אבל ...הזכויות על הצילום (במצלמת הסלולרי) הן לגמרי שלי!

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

71 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אנימו אלא אם צויין אחרת