00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

"נאום המלך" – הליך טיפולי מרגש של גילוי העצמי האוטנטי

"נאום המלך" – הליך טיפולי מרגש של גילוי העצמי האוטנטי

בהר סיני קיבל עם ישראל את "עשרת הדיברות". למה דיברות ולא עשרת צווי הברית? או עשרת מצוות היסוד? מדוע הדגש הוא על המילה דיבר? שהרי העולם נברא לפי התורה בדיבור, במילה, "ויאמר אלוהים", וכמו העולם, אנחנו בני האדם שהננו העולם מבטאים הוויתנו בקולנו, בדיבור.

 

 בחירת המילים, הטון, המוזיקה הפנימית, הקצב, השקט שבין המילים, ההדגשות הקוליות, המשפטים שלא נאמרו...

המילים, הדיקדוק והמשפטים בהם אנו משתמשים מעבירים מידע אודות עצמנו, תרבותנו, השכלתנו (פיגמליון של ג`ורג ברנרד שו/ המחזמר "גבירתי הנאווה").

הרקע האישי שלנו והרבה מאוד אודות ריגשותינו: מילים של אהבה, חיבה ורוך, מילות נאצה, מילות גנאי, קללות, מילות סלנג. הדיבור הוא אחד מכרטיסי הביקור הראשוניים שלנו. הדיבור הוא חלק משמעותי מאוד מנוכחותנו בעולם.

 

למען הגילוי הנאות ברצוני להדגיש כי אינני מתמחה בהפרעות דיבור.

תחומי הטיפול הנפשי הם רבים מאוד ומגוונים, תחום ההבעה הקולית אינו תחום מומחיות שלי, למעט בשנה האחרונה עם חתול רחוב זב עיניים וחוטם, פטרתי ומדובלל שיער, אפור ונטול יכולת קולית: חתול אילם שלא היה מסוגל לילל כלל. מתוך חמלה ובעיקר משום שבחר באדן החלון שלי, התחלתי נותנת לו אוכל חתולים ומים מספר רב של פעמים ביום כולל ליטופים על ראשו שכן הראה בעליל שהוא רוצה אהבה ומגע. לאחר חצי שנה החל משמיע קולות חרחור מסוימים וכיום יש כבר קול הנשמע כיללה.

כשהוא רוצה אוכל או ליטוף הוא ניצב על אדן החלון ומשמיע מעין יללה.

אז זהו, אני מאוד שמחה שחתול אפור גילה את עצמו והחל לילל מתוך עצמו, שהרי אני אינני מיללת אליו, כך שאין כאן חיקוי ולמידה.

מה שטיפול מסור ואהבה מסוגלים לעשות לחתול... אגב גם עינו ואפו החלימו.

 

 

אז מהחתול למלך אדוארד ה-6, המלך המגמגם, אביה של מלכת אנגליה הנוכחית אליזבט ה-2.

סיפור התקופה אוטנטי ומתרחש בין השנים 1939 – 1936.

באשר לסיפור הטיפול בסרט אני מניחה שהוא פרי התסריט המשובח.

ועכשיו לסרט:

כאמור המלך לעתיד, בתחילת הסרט נסיך, מגמגם קשות מאז היותו בן 5.

בכלל לא כיף להיות נסיך במסורת חינוך אנגלי מלכותי נוקשה עד רודני, המקפיד על טקסיות רישמית ואינסוף גינונים מכבידים וריקניים שעיקרם הדגשת כבוד ויראה. בפרט כלפי המלך אביו.

הנסיך הקטן סובל ראשית כל מנטישה הורית עמוקה שכן הוא פוגש את הוריו מידי יום לשעה אחת של ביקור בלבד.

הוא מטופל על ידי אומנת מתעללת וצובטת המאכילה אותו באכזריות הגורמת לו בעיות קיבה כרוניות, וכן מושמות רגליו במעין סדי מתכת לשם יישורן.

מצב הגורם לו לשנים של יסורי גוף קשים, כמו כן מאלפים אותו שלא להשתמש ביד שמאלו הדומיננטית אלא לפעול ביד ימינו. נסיך אינו אמור להביא רגשות של פחד או כעס ולבטח לא לבטא תוקפנות בצורה גלויה. עליו להיות מכובד, מנומס, וכנוע לכללי החינוך ומגוון העמדות הפנים והמסכות הריגשיות שמחייב מעמדו. כך שלנסיך המסכן שלנו אין למי לבכות, על מי לצעוק, את מי לקלל, אין לו ממי לקבל ניחומים ובנוסף הוא מקנא נורא באחיו הבכור שהוא "קולי" ומועדף על ידי האומנות.

כך שכל כאביו, פחדיו ותוקפנותו מכוונים פנימה כלפי עצמו.

 

אסור לו להיות בעל נוכחות אוטנטית בעולם. הוא חי בעולם של צללים, מסכות ותחפושות בסבל ריגשי ופיזי והתוצאה הבלתי נמנעת מבחינתו היא מחיקה של חלק מנוכחותו – הוויתו בעולם.

אין הוא מסוגל לדבר את עצמו והריהו מגמגם קשות.

בעזרת אישתו היפה והתומכת הוא עובר בין מטפלים שונים, אחד מהם לפחות אנו פוגשים קצרות בסרט,

המקפידים להתיחס אליו כ"הוד רוממותך" מתוך כניעות למעמדו, שהמפגש מתרחש בארמונו.

מטפל כנוע לא ישיג שום תוצאות טיפוליות שכן הוא נעדר סמכות פנימית.

על המטופל להגיע לטריטוריה של המטפל (אלא אם המטופל מרותק למיטה) ולא להיפך, ולקבל עליו את חוקי המטפל.

עליך "להפקיד עצמך" ביד הדמות ממנה אתה מבקש עזרה, לא בלי שיפוט וביקורת סבירה כמובן, שכן רק מתוך מתן אמון תהפוך דמות זו לדמות תומכת, מזינה, שניתן להשען עליה, להיות מושפע ממנה ולהעזר בה.

המטפל ליונל מקפיד לקבל את הנסיך בחדר הטיפולים בביתו הפרטי. חדר פשוט, צנוע, עני משהו, מהיותו מהגר אוסטרלי חסר מעמד, ועומד על 3 כללי טיפול בסיסיים:

1)       בטריטוריה שלי

2)       על פי החוקים שלי, של המטפל

3)       יחס אישי שווה, באותו גובה עיניים. אדם לאדם. בלי מסכות. כנות ויושר.

 

אז הוא קורא לנסיך "ברטי" (כינויו במשפחתו בלבד) ועל הנסיך לקרוא לו בשמו הפרטי "ליונל", כלומר הטיפול מתחיל בהלם ראשוני: שידוד מערכות של מעמדות, וגינונים, ובו בזמן קביעת נוהלים וחוקים חדשים של מי כאן האחראי והסמכותי (ליונל המטפל) ומי המטופל שמומלץ שישתף פעולה אם כי כמובן בקצב שלו ותוך התחשבות בצרכיו.

אל לנסיך לעשן בחדר הטיפולים (חוק הטיפול) וכל הרופאים המכובדים שהמליצו לו על עישון כדי שינסוך בו רוגע מכונים על יד ליונל "אידיוטים בעלי תואר" (אגב ג`ורג ה-6 נפטר ב1952 מסרטן הריאות).

ליונל המטפל ממש לא מתרשם מתואר, סטטוס או מעמד.

התמחותו נעשתה במסגרת עבודתו עם הלומי קרב ממלחמת העולם הראשונה אשר הפחד והחרדה הכרונית הפוסט טראומתית טשטשו את הוויתם ונוכחותם בעולם וחלקם הפכו מגמגמים.

 

 

מהלך הטיפול מגוון וכולל תחילה טיפול התנהגותי מכוון ומודרך על ידי המטפל (טיפול פיזי ותירגולים) כאשר הטיפול בשורשי הטראומה הנפשית נדחה לשלב מאוחר יותר של רכישת האמון כי "מה פתאום נסיך ימסור פרטים אישיים אודות עצמו"? כאן באה התנגדות גלויה של הנסיך ולשם כך עורך המטפל חוזים פרדוכסלים מלאי הומור המקובלים כחלק מטיפול נפשי.

לאורך כל הטיפול ניתן עידוד וחיזוק. נקודת מפנה בטיפול הינה מתן לגיטימציה לנסיך לבטא תוקפנות מילולית גלויה: לקלל בכל כוחו, לקלל כמו שלא היה מעיז לעולם, להגיד את המילים המטונפות שלא העיז מעולם לבטא בקול...

בהדרגה הוא מקבל חזרה את העצמי המודחק שלו ויחד עם עצמי זה פוחת בהדרגה ליקוי הגימגום.

תובנה מוקדמת מדי שזורק המטפל לנסיך גורמת לקרע ביניהם: צריך לדעת את המינון והעיתוי המתאים לחשיפת האמת הפסיכולוגית. אי אפשר להטיח באנשים אמיתות עמוקות וחזקות מידי שכן אז מתעוררות מערכות ההגנה של הכחשה כעס וניתוק קשר.

 

עיקר הסרט ממוקד סביב מערכת היחסים הטיפולית החמה - קורקטית בין הנסיך לבין המטפל. כל השאר רקע, תפאורה וסממני התקופה.

מערכת בעלת גוונים ואיזונים דקים, עדינים, רגישים להפליא, יפייפים, כימיה של התקרבות בין 2 בני אדם, מטפל המודה בשגיאתו ומנסה לתקנה, מטפל המעמיד עצמו לרשות המטופל ללא אגו מצידו יחד עם שמירה על חוקי מסגרת הטיפול.

2 הצדדים עוברים תהליך של חשיפה אישית תוך הערכה עמוקה של המטפל למטופל שלו, המלך, על אומץ ליבו, יכולותיו, נחישותו והתמדתו להפטר מבעיתו. זהו סרט על תהליך הערכה וידידות עמוקה המתפתחת בין "המלך לעני" כאשר כל אחד מהם הוא גם המלך וגם העני ושניהם ביחד שני בני אדם נבונים רגישים וכמובן שחקנים נפלאים.

מרגש ביותר, מענג כל דקה ומעניק השראה.

איזו הקלה שהצליח לנאום על כניסת בריטניה לקרב נגד גרמניה הנאצית.

ואיזו שמחה שקיבל על כך את האוסקר.

מגיע לו. סרט לאוסקר ללא ספק.

אילנה ארד לוין, פסיכולוגית קלינית מומחית לטיפול בכל תחומי הפסיכותרפיה והפסיכודיאגנוסטיקה. סיום M.A בהצטיינות במגמה לפסיכולוגיה קלינית אוניברסיטת תל-אביב (1976). סקסולוגית מומחית בכירה ויועצת נישואין, מנחה ומדריכת קבוצות. בעלת קליניקה פרטית- מאז 1989 ועד היום. טל` 03-6411774 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת