00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

להיות דולה- על הריון, לידה והורות

הזמנה אישית ליצירת שינוי

יום שלישי האחרון, ה-22.3.11, הוכתר בתואר "יום הדולה העולמי" ובמסגרת זו נערך כנס מרכזי בתל אביב ובשעות הערב נערכו אירועי "פגוש את הדולות" בכל רחבי הארץ.

במסגרת הכנס המרכזי התבקשתי לדבר ולסכם את המהלך שיזמתי להכנסת שירותי הדולות לסל הבריאות המשלים, אבל בגלל עומס ההרצאות הדבר לא יצא לפועל, ולכן אני מנצלת את הבמה הזו לא רק כדי לספר לכם ולכן היכן העניין עומד אלא גם כדי לעודד אתכם להשתתף ביוזמה ולקחת בה חלק- זה פשוט מאוד, כל מה שצריך לעשות זה להקליק (תיכף תראו איפה, למה ואיך).

למה החלטתי לפתוח במהלך?

מאז שהתחלתי לעבוד כדולה, אני נתקלת שוב ושוב בנשים שהיו רוצות לקחת איתן דולה ללידה אבל לא יכולות להרשות לעצמן את העניין מבחינה כלכלית. אני רואה את זה יותר אצל נשים בהריונות ראשונים, נשים צעירות שעדיין נמצאות בתחילת הזוגיות שלהן ושעדיין לא הגיעו ליציבות כלכלית. בשלב כלשהו הרגשתי שכדולה יש לי אחריות לפעול לכך שכל אישה, במידה והיא רוצה בכך, תוכל להיעזר בשירותיה של תומכת לידה ללא קשר ליכולות הכלכליות שלה, ולכן החלטתי לפתוח בקמפיין בנושא מתוך תקווה שאחרות יצטרפו אחרי בדרך ויחד נקדם שינוי.

מה היו הצעדים הראשונים שבהם נקטתי?

בספטמבר האחרון פניתי בכתב למנהלי 4 קופות החולים בבקשה להוספת שירותי דולה לביטוחים המשלימים, כך שהביטוח המשלים יעניק השתתפות או כיסוי חלקי למי שמבוטחת בו ויפחית עלויות. לא צפיתי שאף קופה תשנה את דעתה בעקבות המכתב שלי אך חשבתי שצריך להתחיל בלהציג את הערך של דולה מבחינתם במישור היחצ"ני והכלכלי מתוך ניתוח נתוני ביטוח לאומי והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הטענה המרכזית שלי הייתה כי על פי מחקרים מהשנים האחרונות:

דולה מפחיתה את הצורך בניתוחים קיסריים ב-45%, את הלידות המכשירניות ב-34%, את השימוש במשככי כאבים ב-31%, את משך הצירים ב-25% ואת החרדה והדיכאון לאחר לידה ב-13%.

יתרונות מוכחים אלו חיוביים לא רק עבור הנשים היולדות אלא גם עבור מערכת הבריאות שחוסכת עלויות אשפוז וכוח אדם.

  • פניה ראשונה שלי הייתה לקופ"ח כללית- הקופה הגדולה במדינה שמחזיקה ב-52% מהמבוטחים. בשנה שעברה היו להם 83,200 לידות של מבוטחות. 16,640 מהן קיסריות. מאחר ואשפוז אחרי ניתוח קיסרי ארוך בשני ימים בממוצע מאשפוז לאחר לידה נרתיקית, הרי שאם ניקח רק את הנתון המוביל מהמחקר של צמצום ב-45% מהניתוחים הקיסריים באמצעות ליווי מתמשך, ניווכח כי קופ"ח כללית תוכל לחסוך 33,280 ימי אשפוז בשנה ובעלות יום אשפוז שנע סביב כ-2,000 ₪ לפי משרד הבריאות  מדובר בסה"כ בעשרות מיליוני שקלים בשנה שניתן לחסוך לקופה רק לסעיף זה. לכך ניתן להוסיף את החיסכון בעלות הניתוחים, המרדימים, הקלה על תפוסת המיטות, חיסכון בצוות סיעודי וכן הלאה. אם נמשיך ונעבד את נתוני המחקר לסטטיסטיקה של ישראל גם למשככי הכאבים ושאר הסעיפים הרי שמוצגת אפשרות  לחיסכון כספי של עוד עשרות מיליונים בשנה רק בבתי החולים של הקופה הזאת.
    שבועיים אחרי הפניה חזר אלי מר פרץ גוזה, ראש מערך ביטוח הבריאות וכללית מושלם, שתמציתה, ואני מצטטת: "הוחלט שלא לשלב נכון לעכשיו את שירותי הדולה במסגרת התוכנית. עם זאת מדי שנה אנו עושים היערכויות מחודשות לגבי כדאיות שילוב כיסויים חדשים במסגרת כללית מושלם לטובת לקוחותינו, ונושא זה בוודאי יעלה שוב לדיון". בקיצור, בינתיים לא אבל לא סוגרים אופציות.

 

  • הקופה הבאה הייתה מכבי שהתגובה שלה, הייתה קצת יותר מעניינת והציגה גם את התלות בהחלטה במשרד הבריאות. "שרותי דולה כעזר ליולדת בתהליך הלידה מוכרים לנו. שרותים אלו לא נבחנו בעבר על יד מנהל תחום רפואת נשים במכבי, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה כספית. פנייתך תועבר לעיונו ובדיקתו....תהליך הכנסת זכות חדשה לביטוח המשלים הנו תהלך מורכב הדורש אישור של משרד הבריאות ותחשיבים כלכליים מפורטים ולעיתים לוקח זמן רב...במידה ומנהל תחום רפואת נשים במכבי ימצא לנכון לקדם את הנושא, אנו נעדכן אותך ובמידת הצורך נבקש פרטים נוספים".
     
  • קופ"ח לאומית נראו בתחילת הדרך כמו ההבטחה שבדרך כשמיוזמתם התקשרו, אמרו שיש להם עניין והם ישמחו לקבוע פגישה ובתוך כמה ימים יחזרו אליי לתיאום. השיחה הזו התנהלה באוקטובר, מאז אני עדיין ממתינה לקביעת מפגש... 
  • קופ"ח מאוחדת אישרו שקיבלו ממני מכתב ראשון ומכתב שני אבל יותר מזה לא הצלחתי לקבל תגובה. אולי הם עסוקים בהתמודדות עם התפטרות המנכ"ל ודו"ח מבקר המדינה על "פגמים מהותיים בהליכי הניהול, הפיקוח והבקרה של הקופה, שבידיה הפקידה המדינה כספי ציבור לשם מתן שירותי בריאות למיליון מבוטחים"...

כשאת אומרת "לא", למה את מתכוונת?

כבר אמר דן אלמגור לפני, שלמילה "לא" יכולות להיות כמה וכמה פרשנויות שונות.
כשאת אומרת "לא", למה את מתכוונת?
למה את מתכוונת, כשאת אומרת "לא"?
האם ה"לא" הוא "לא" - ובאמת
אולי הוא רק "אולי, אך לא כעת",
או שה"לא" הוא רק "עוד לא"
אולי הוא "או", אולי הוא "בוא"
כי את אומרת "לא" כל כך בחן
שהוא נשמע לי עוד יותר מזמין מ"כן".

אני לא יודעת מה אתם הבנתם מה"לא" של הקופות, אבל אני הבנתי "אולי, אך לא כעת". כלומר- יש לנו בהחלט מה לעשות כדי להמשיך ולקדם את המהלך, אך בערוצים אחרים ולאו דווקא על ידי פניה ישירה. עם התובנה הזו והציטוט של מכבי שמקשר את הצורך במעורבות משרד הבריאות, העברתי את מרכז הכובד של היוזמה לכיוון הכנסת. ח"כ אורי אורבך מסייע לי לקדם את הנושא ונמצא בדיון מול סגן שר הבריאות ליצמן וצוות משרדו. במקביל פניתי לח"כ ציפי חוטובלי, יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה, שכבר עשתה כמה מהלכים יפים בכנסת הנוכחית למען זכויות נשים יולדות וסיכמנו על עריכת דיון בנושא וועדה מייד לאחר הפגרה הנוכחית.

אני ממשיכה להתרשם כל הזמן שיש סיכוי, שהדברים לא כל כך מסובכים ושמה שבאמת צריך כדי לקדם את היוזמה הזו הוא לחץ ציבורי ומודעות תקשורתית שיכולים להצעיד אותנו קדימה.

וכאן אני פונה אליכן ואליכם, ושימו לב שהפניה שלי היא לנשים וגברים כאחד. אני מאמינה שהרצון להעניק לנשים לידות טובות יותר ובריאות יותר הוא לא רק אינטרס נשי כי אם אינטרס ציבורי, הרי בעל שאשתו ילדה בלידה טובה, לא נאלצה לעבור ניתוח או התערבות מכשירנית וההחלמה שלה קלה ומהירה יותר, זוכה באישה מרוצה יותר ושיש לה פחות סיכוי לחוות דכאון אחרי לידה. המשפחה החדשה תצא לדרך בבריאות, בשמחה ומתוך חוויה טובה. גברים יקרים- הנה אני פונה אליכם אישית- הנשים שלכם חשובות לכם, הצטרפו ליוזמה שלנו, אל תשאירו אותה בידי נשים בלבד! 

אני יודעת שכולנו עסוקים ביומיום ושמחים לתמוך מרחוק, אז אני לא מבקשת הרבה. כצעד תמיכה ראשוני כל מה שאני מבקשת מכם הוא להצטרף לקבוצה שפתחתי בפייסבוק ונקראת "דולה- לא לעשירות בלבד". כדי לעשות את זה כל מה שאתם צריכים זה להקליק כאן. אח"כ שילחו בבקשה הזמנה לכל חבריכם וחברותיכן על מנת שגם הם יצטרפו.

הצעד הבא דורש מכם השתתפות אקטיבית יותר, אבל גם היא מינימלית- מיד לכשיקבע תאריך לדיון בועדה לקידום מעמד האישה אפרסם אותו בפייסבוק וגם כאן, ואבקש מכם להצטרף לדיון. מדובר בשעה-שעתיים, לא יותר, וככל שיותר נשים וגברים יגיעו ויתמכו יש לנו יותר סיכוי שהתקשורת תעלה את הנושא למודעות ותתייחס לדיון, ושהדיון ישיג את מטרותיו. כל מה שצריך לעשות זה להראות שמדובר כאן בנושא שיש לו תמיכה ציבורית, ואם תגיעו לדיון זה בהחלט יעשה זאת! קבענו?

עדכונים נוספים כאן ובפייסבוק אפרסם בהמשך, ככל שהמהלך יתפוס תאוצה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

10 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל imahit אלא אם צויין אחרת