77
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

זרה באפלה

10 איומים שעלולים להרוס את האנושות..

25/03/2011
לפי המדע.
 
אנחנו מרוצים מאוד מהקידמה הטכנולוגית במאות האחרונות ואפילו מהקידמה החברתית בכמה תחומים. עם זאת, קיימים עשר איומים לפחות, שעלולים למחות את האנושות מעל פני כדור הארץ במהירות הבזק, בכמה ימים או בכמה חודשים או כמה שנים. לא אומר זאת מטיף משוגע ולא אדם המושפע מהתיאוריות שצצו לאחרונה על סוף העולם, שלא מבוססות על שום דבר מדעי. אומרים זאת 10 מדענים שנשאלו על ידי העיתונאית קייט רווליוס עבור ה `The Guardian`. להלן הסיבות האפשרויות, ללא ספק, לסוף המין האנושי. וזה יכול לקרות בשנים הקרובות.
ויש גם דיעה ישראלית אחת.
 
 
1. שינוי אקלימי
 
 
ניק ברוקס, חוקר במרכז Tyndall, מרכז לחקירות שינויים אקלימיים באוניברסית East Anglia:
"בסוף המאה הזה, יתכן כי גזי חממה הכפילו את כמותם והטמפרטורה הגלובלית עלתה ב2 מעלות. זה החום המרבי שכדור הארץ חווה במיליון וחצי שנים האחרונות. במקרה הגרוע ביותר, שינוי זה עלול לשנות את האקלים באזורים רבים. זה יכול להוביל לחוסר ביטחון בשוק המזון העולמי ולקריסה מסיבית של מערכות חברתיות, שיובילו להגירות וסכסוכים על משאבים בחלקים שונים בעולם. במילים פשוטות, אזורים נרחבים בכדור הארץ ינטשו ויהפכו למדבריות. אני לא חושב שזה יוביל לסוף האנושות בזמן הקרוב, אך ללא ספק ההשלכות לכך הן חמורות ויובילו להרס נרחב.
 
כלומר, נגזרת ממה שראינו בסרט `היום שאחרי`, כולל מיליוני אמריקאים שהיגרו למקסיקו..
 
 
 
2. שחיקתם של הטלומרים
 
 
ריינהרד סטינדל, ד"ר לרפואה מאוניברסיטת וינה:
"בקצה הכרומוזומים של כל יצור חי ישנם כובעי מגן בשם טלומרים. בלעדיהם, הכרומוזומים שלנו לא יהיו יציבים. בכל פעם שתא מתחלק, כמעט אף פעם הוא לא מעתיק את הטלומרים האלו בשלמות. כך יוצא שבמהלך חיינו הטלומרים האלו מתקצרים ומקצרים את חיי התאים המתחלקים. בסופו של דבר, כאשר הם הופכים לקצרים מדי, אנו רואים מחלות הקשורות לגיל: סרטן, אלצהיימר, התקפי לב, שבץ מוחי ועוד.
עם זאת, הטלומרים לא מתקצרים רק על ידי חלוף הזמן. התיאוריה שלי היא כי קיימת ירידה זעירה של אורך הטלומרים מדור אחד למשנהו, כפי שקורה עם ההזדקנות בפרט. במשך אלפי דורות הטלומרים יישחקו לרמה קריטית. אז אנו נוכל לראות התפרצויות של מחלות זקנה בגילאים צעירים בחיינו ולבסוף קריסת האוכלוסיה.
שחיקת הטלומרים יכולה להסביר את היעלמותם של מינים שלכאורה היו מוצלחים, כגון האדם הניאנדרטלי, ללא גורמים חיצונים, כגון שינוי האקלים."
אם כך, זה אומר שבתוך הכרומוזומים השחוקים שלנו מדור לדור יש תאריך תפוגה.
דבר זה עלול לקרות ב200 השנים הבאות.
 
 
3. מגיפה ויראלית
 
 
הוירולוגית מריה זמבון מה-`Health Protection Agency’s Influenza Laboratory`, ז"א, המעבדה למחקר השפעת בבריטניה.
"במהלך המאה האחרונה היו לנו 4 מגיפות שפעת גדולות, מלבד מהאיידס וסארס - תסמונת נשימתית חריפה חמורה, אשר הרחיבה את השימוש במסכות בסין ובאסיה-.
מגיפות מסיביות מתרחשות בכל העולם בכל מאה וזה בלתי נמנע שגם בעתיד התרחשו. החשש הרציני הנוכחי הוא נגיף השפעת H5 בעופות בדרום מזרח אסיה. אם וירוס זה לומד להיות מועבר מאדם לאדם, היא יכולה להתפשט בקלות בכל העולם. השפעת בשנת 1918, גרמה ל20 מיליון מיתות בשנה אחת, הרבה יותר מיתות שגרמה מלחמת העולם הראשונה. ל-פרוץ שפעת כזה כיום, עלולות להיות השפעות הרסניות ביותר.
זה לא מעניין עבור וירוס להרוג את כל המארחים שלו, כך שהסיכוי שוירוס זה יכחיד את כל הגזע האנושי, הוא לא גבוה, אך בהחלט הוא יכול לדלל את האוכלוסיה באופן קיצוני במשך שנים רבות. אנחנו לא יכולים להיות מוכנים לגמרי נגד מה שהטבע מתנהג: הטבע הוא הביוטרוריסט האולטימטיבי."
הסיכויים לשפעת הרסנית ב70 השנים הקרובות: גבוהים מאוד.
 
 
4. טרוריזם
 
 
פרופ` פול וילקינסון, יו"ר הוועדה המייעצת של המרכז לחקר הטרור ואלימות פוליטית באוניברסית סנט אנדרוז:
"כיום החברה יותר חשופה לטרוריזם כי יותר קל לקבוצה מרושעת להשיג את החומרים הדרושים, הטכנולוגיה והנסיון לייצר נשק להשמדה המונתי. ברגע הזה, הסיבה הסבירה ביותר לפיגוע טרור רב מיממדים והרסני ביותר, הוא על ידי נשק כימי או ביולוגי. להפצה בקנה מידה גדול של אנתרקס או וירוס הבעבועות השחורות, תהיינה השפעות הרסניות ענקיות.
בחברה מודרנית, מתקדמת ופתוחה בה אנו מעריכים את חופש התנועה, לא נוכל להבטיח כי מתקפה מסוג זה תיבלם ויש סיכויים גבוהים שגל טרור כזה יתרחש במקום מסויים בעולם לאורך חיינו.
הסיכויים לכך ב70 השנים הקרובות: גבוהים מאוד.
 
 
5. מלחמה גרעינית.
 
 
לורד גרדן, המרשל של חיל האוויר, דובר משרד ההגנה הבריטי של המפלגה הדמוקרטית:
"בתיאוריה, מלחמה גרעינית יכולה להרוס כליל את האנושות, אך באופן מעשי, אני חושב שאיום זה, עבר זמנו.
יש 3 מוקדים פוטנציאליים כיום שאנו מרוכזים בהם: מזרח התיכון, הודו-פקיסטן וצפון קוריאה. מכל אלה, צפון קוריאה הכי מדאיגה, עם צבא קונוונציונלי בעל יד קלה ורופפת על ההדק, שעלולה להעורר במלחמה גרעינית, באופן לא מכוון, כבתאונת נשק. אך אני אוהב לחשוב כי המחסומים וההגבלות נגד שימוש בנשק גרעיני נותרו גבוהים בגלל הדרך שפיתחנו במערכת בינלאומית להגבלת השימוש בנשק הגרעיני.
הסבירות למלחמה גרעינית עולמית, הינה בהיקף נמוך, אך אי אפשר לשלול את האפשרות שמדינה קיצונית תפעיל נשק זה.
הסיכויים לכך מ70 השנים הקרובות: נמוכים מאוד.
 
 
6. התנגשות מטאוריט.
 
 
דונלד יאומנס, מנהל במשרד התוכנית לעצמים קרובים לכדור הארת בנאסה:
"הסיכון למות כתוצאה מהתנגשות מטאוריט בכדור הארץ, הוא בקנה מידה כמו למות בתאונת מטוס. כדי לגרום בעיה מסיבית לאוכלוסיה שלנו, ההתנגשות צריכה להיות ברוחב של 1.5 ק"מ. אנו מצפים לאירוע כזה כל מיליון שנה, בערך. הסכנות הכרוכות בהתנגשות כזו, כוללות כמות גדולה מאוד של אבק באטמוספירה שעלול `לכבות` את אור השמש במשך שבועות רבים, דבר אשר ישבש את חיי הצמחיה והיבולים אשר ניזונים מאור זה. יהיו סופות אש כתוצאה של חזרת שברים חמים וגשם חומצי חמור. כל ההשפעות האלו הן לטווח קצר יחסית, לכן, המינים היותר אמידים (ג`וקים, בני אדם, למשל), יתכן שישרדו אירוע כזה."
הסיכויים לאירוע כזה ב70 השנים הקרובות: בינוניים.
 
 
7. הרובוטים משתלטים.
 
 
הנס מורבק, פרופ` חוקר במכון לרובוטיקה של אוניברסיטת קרנגי מלון בפיטסבורג:
"בקרי הרובוטים מכפילים את מורכבותם (כוח,עיבוד) בכל שנה או שנתיים. כרגע הם נמצאים מתחת למורכבות החולייתנים, אך תוך 50 שנה הם יגיעו גם לרמה הזו. אני צופה שעד שנת 2050 יהיו רובוטים עם עוצמה מוחית המקבילה לבני האדם, עם יכולת של הפשטה והכללה.
מכונות אינטליגנטיות אלו, ילמדו מאיתנו, יגדלו מאיתנו, יחלקו את ערכינו ויעדנו. אפשר לאותם כמו ילדי מוחנו. הם לא רק ישמרו עלינו בבית, הם גם יעשו עבודות מורכבות שכרגע מצריכים כוח אדם, כגון לאבחן מחלות והמלצה לגבי תרופות או טיפול. הם יהיו יורשנו ויציעו לנו את האפשרויות הטובות ביותר כדי להגיע לאלמוות אם נאפשר להם לשלב את עצמינו בתוך רובוטים אלו.
במקרה זה נותר לראות אם הרובוטים ימרדו (לחסל/לשעבד את המין האנושי, אשר שימושינו להם יהיה בספק), או האם בני האדם, באופן מאסיבי, מעדיפים לעשות לגופם ומוחם `רובוטיזציה` וכך יפסיקו להקרא בני אדם.
סיכויים לרובוטים סופר אינטליגנטיים ב70 השנים הקרובות: גבוהים מאוד.
 
 
8. הפגזה של קרניים קוסמיות בגלל פיצוץ של כוכב אחר
 
 
ניר שביב, פרופסור לפיזיקה באונברסיטה העברית, ירושלים:
"כל כמה עשרות שנים, כוכב ענק מהגלקסיה שלנו, בשביל החלב, נשאר ללא דלק ומתפוצץ. זה מה שנקרא `סופרנובה`, קרניים קוסמיות (חלקיקים באנרגיה גבוהה, כמו קרני גמא) מתפשטים לכל הכיוונים. אם יתברר כי כדור הארץ הוא במרכז, דבר זה עלול לגרום לעידן קרח. אם לכדור הארץ יש כבר אקלים קר, זעזוע נוסף של קרניים קוסמיות, יכולות להקפיא כל דבר ולגרום להכחדת מינים שונים על פני כדור הארץ. כדור הארץ נמצא יותר בסכנה כאשר הוא עובר דרך זרוע בספירלה של שביל החלב, שבו יש יותר סופרנובות. זה קורה כל 150 מיליון שנה. האינדיקטורים האקלימטיים מראים שברגעים אלו היו תקופות של קור על פני כדור הארץ, עם יותר קרח בקטבים וגם תקופות קרח רבות.
כרגע, אנחנו נמצאים כמעט ביציאה של הזרוע קשת בשביל החלב, כדור הארץ צריך להיות בעל אקלים חם במשך כמה מיליוני שנים. אך בעוד 60 מיליון שנים, ניכנס לזרוע פרסאוס דבר הצפוי להפוך את הקור לשליט על כדור הארץ.
הסיכויים לעידן קרח ב70 השנים הבאות: נמוכים.
 
 
9. סופר וולקנים
 
 
פרופסור ביל מק`גירה, מנהל ה-Benfield Hazard Research Centre en la University College בלונדון:
"בערך כל 50.000 שנה, כדור הארץ מתנסה בסופר וולקן.יותר מ1.000 קמ"ר של אדמה ניתנות להתבטל בזרימה של אפר חם אשר זה יכסה את האדמה וגזי גופרית המוזרקים לתוך האטמוספירה, ביחד עם אפר זה יגרמו ליצירת מעטה דק של חומצה גופרית על פני כדור הארץ שלא תיתן לאור השמש לעבור במשך שנים. בשיא היום, לא יהיה יותר אור מאשר בלילה של ירח מלא.
הנזק הגלובלי של סופרוולקנו תלוי איפה הוא מתרחש וכמה זמן הגז יכסה את האטמוספירה. הסופרוולקנו הכי קרוב, טאופו, בניו זילנד, התרחש לפני 26.000 שנה. עם זאת, הסופרוולקנו הכי מזיק בהיסטורית האנושות, היה ה`טובה`, בסומטרה, אינדונזיה, לפני 74.000 שנה. הוא היה קרוב מאוד לקו המשווה והוזרקו גזים במהירות גבוהה בשני חצאי כדור הארץ. מין הנתונים עולה שטמפרטורות ירדו באופן דרמטי במשך 5-6 שנים, עם תנאי קרח באזורים טרופיים. לסופרוולקנו יש השפעה פי 12 יותר חמורה משהשפעת התנגשות מטאוריט גדול. יש 0.15% של סיכויים, שאחד כזה יתרחש בחיינו. המקומות שצריך לשים לב אליהם, הם אלו שבעבר כבר התרחשה התופעה הזו, כגון ילוסטון בארה"ב וטובה. אך יותר מדאיג הוא שסופרוולקנו עלול להתפרץ במקום שטרם התפרץ קודם, כמו תחת היערות של האמזונס."
סוכויים לאירוע כזה ב70 השנים הקרובות: גבוהות מאוד.
 
 
10. כדור הארץ נבלע על ידי חור שחור.
 
 
ריצ`רד וילסון, פרופסור לפיזיקה וחוקר באוניברסיטת הרווארד:
"לפני כ7 שנים, כאשר נבנה מכשיר להאצת יונים יציבים במעבדה הלאומית ברוקהייבן, ניו יורק, התחלנו לדאוג ולחשוב שעלול להווצר חומר צפוף שלא היה קיים קודם. באותו הרגע זה היה מאיץ החלקיקים הגדול ביותר שנבנה בעולם ומכשיר זה איפשר ליוני זהב להתנקש בעוצמה רבה. הסיכון היה שזה יכול להגיע לשלב שהחומר יהיה מספיק צפוץ כדי להווצר חור שחור מחומר חיצוני.
האם זה סופו של מעבדות ברוקהייבן - ואלי גם של כדור הארץ - מובלעים על ידי חור שחור שנוצר על ידי מאיץ חדש? השתמשנו בידע שהיה לנו על החורים השחורים בחלל החיצון וחישבנו כדי לברר אם מאיץ החלקיקים שלנו היה מסוגל לייצר חור שחור. עכשיו אנו בטוחים מספיק שסוג של חומר כזה אי אפשר לייצר במעבדות ושכדור הארץ לא יבלע כאשר המאיץ יעבוד".
סיכויים ב70 השנים הקרובות שניבלע על ידי חור שחור: כמעט אפסיים.. למרות שבעוד כמה תריסרי שנים באחת המעבדות עם בניית מאיצים חדשים.. :)
 
 תורגם ועובד מאתר זה על ידי רודפת מכנסיים - כל הזכויות לתרגום ועיבוד שמורות©
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

19 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל רודפת מכנסיים אלא אם צויין אחרת