55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

מי רצח את תאיר ראדה?

21/03/2011
מי רצח את תאיר ראדה?

ב־6 בדצמבר 2006 נרצחה הנערה תאיר ראדה מקצרין. בת 13 הייתה במותה. גופתה נמצאה בתא השירותים של בית הספר שלמדה בו. כשבוע לאחר הרצח נעצר רומן זדורוב בחשד שרצח את הנערה. לפני שבועות מספר שודר תחקיר ב"מבט שני" על הרצח, והוא מעלה תהיות בדבר אשמתו של זדורוב.

במה דברים אמורים?

אינני שופט ולא בן של שופט, אבל מהתחקיר של הֶערוץ הראשון עולָה בשומת חריפה של טיוח, שקרים וניסיון למצוא שעיר לעזאזל, העיקר לסיים עם הפרשה העצובה הזאת.
רומן זדורוב, פועל הבניין שנעצר והורשע לבסוף, הוא פועל בניין פשוט ממוצא רוסי, המתקשה מאוד בעברית. רובה ככולה של חקירתו התנהלה בעברית ואף בעברית גבוהה, כשהוא מגמגם קטעים בעברית וברוסית המעידים שאינו מבין בכלל מה שאלו אותו. בהמשך צירפו לו מדובב שדיבר אתו ברוסית, ותפקידו היה לשכנע את זדורוב להודות ברצח. זדורוב הודה ואחר כך חזר בו.
ואולם הן מן השחזור הן מתשובותיו של זדורוב בחדר החקירות עולים עניינים רבים שאינם עומדים בקנה אחד עם הממצאים שנמצאו בזירה, מה שמראה, כפי הנראה, שלא זדורוב ביצע את הרצח. לזה הוסיפו את העדויות שנגבו וחשוב מכך - את הממצאים מזירת הרצח - וקיבלתם אדם חף מפשע שרק בשל אופיו החלש נכנע ללחצים והודה במעשה שלא עשה.
החוקרים טענו בחקירתו של זדורוב שמצאו די־אן־איי שלו ושעקבות נעליו נמצאו בזירה. מה שהיה שקר מוחלט - לא נמצאו כל די־אן־איי ולא עקבות נעליים התואמות את נעליו. כן נמצאו שערות שאינן תואמות את שערותיו, דם שאינו דמו ועקבות נעליים קטנות המתאימות לילדים.

בחקירתו טען זדורוב, ששְׂער ראשה של ראדה היה אסוף בצמה, ואילו בזירת הרצח היא נמצאה בשיער מפוזר. עוד הודה זדורוב שדקר אותה בסכין המשמשת אותו לעבודתו, ואילו טובי החוקרים טוענים שכפי הנראה ראדה נרצחה בסכין משוננת ולא בסכין כדוגמת זו שנמצאה בכליו של זדורוב. גם בדרך הימלטותו מן הזירה המציא זדורוב פרטים שאינם תואמים לממצאים בשטח. כל זאת ועוד מעידים על כך שזדורוב אינו הרוצח של תאיר ראדה, והוא הודה ברצח מתוך לחצים, פחדים וחולשה.
לחוקרים, למשטרה ולצערי גם לשופטים היה קל ביותר להרשיע עולה חדש מרוסיה, אדם מבולבל וחלש, מאשר לנסות לרדת לחקר האמת.
לא צריך להיות שופט כדי להבחין בכל הסתירות הללו. ייתכן שזדורוב ביצע את הרצח וייתכן עוד יותר שלא. מה שבטוח הוא שמיהרו להאשימו ולהרשיעו בלי לבדוק לעומק את הממצאים ואת העדויות. התמיהות הרבות שמועלות בפרשה והסתירות בין שחזורו ודבריו של זדורוב לבין הממצאים בשטח מחייבות בדיקה מחודשת של המצב. ייתכן מאוד שהרוצח של תאיר ראדה עדיין מסתובב חופשי בינינו. 

קטונתי מלהכריע בפרשה עצובה זו. אבל אוסף העדויות והממצאים חייב להדליק נורה אדומה במוחו של כל אדם ושופט בעיקר - ולהורות על פתיחה מחודשת של התיק לצורך חקירה מעמיקה יותר. זה יהיה עצוב מאוד ובעיקר מקומֵם ומכעיס אם לפנינו מקרה "עמוס ברנס" נוסף.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

62 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת