00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלי חיתולים ובלי חשבון

גברים בשינוי

גברים בשינוי/חן נרדי 

עם רבקה נרדי

הוצאת מודן

 

את הסקירה הזאת אני כותבת בעקבות רשומתה של Ronit FL נשים קטנות, בה היא מתארת מקרה שמסתבר שהוא תופעה: בעלים המוכנים לפרגן לנשותיהם קריירה ... עד הרגע בו היא מצליחה באמת. 

 

במאה וחמישים השנים האחרונות המעמד החוקי של נשים בעולם המערבי השתנה מקצה לקצה. נשים היום הן אנשים לכל דבר. הן זכאיות לבחור ולהבחר, הן זכאיות לרכוש השכלה, והן זכאיות לרכוש משלהן ולמעמד עצמאי שאינו תלוי בגבר בן משפחה. 

מעבר לכך, הטכנולוגיה המודרנית נתנה בידי הנשים את האפשרות לבחור מתי וממי להרות.  

 

שני השינויים האלה, כל אחד מהם מרחיק לכת בפני עצמו, ביחד הביאו למצב בו נשים אינן תלויות יותר בגברים, לא לפרנסתן ולא לפרנסת ילדיהן. 

 

נוסיף לכך את הקלות בה ניתן היום לפרק את הנישואין כאשר הזוגיות עולה על שירטון.

 

הנישואין, איפוא, הפכו להיות קשר שבמידה רבה תלוי בבחירתה של האשה ובהשפעת הזוגיות על איכות חייה. 

ואיפה זה משאיר את הגברים?

 

בספר זה, בוחן חן נרדי, שהוא מומחה לבריאות הנפש במקצועו, את אבני היסוד של הגבריות המאצ'ואיסטית ואת המחיר הנפשי והפיזי שהיא גובה הן מגברים והן מנשים בעידן המהפיכה הפמיניסטית. בין תכונות הגבריות הסטריאוטיפית הוא מונה את תחושת העליונות על האשה, את התחרותיות וההשגיות, את הוורקוהוליזם, את הצורך בשליטה ואת התקשורת הכוחנית המאפיינת שיח גברי. בין מחירי המאצ'ואיזם הוא מונה את ההמנעות מהבעת רגשות כאב ומצוקה וניתובם לאפיק הגברי הלגיטימי היחיד - התוקפנות, את העכבות ביצירת קשר של חברות עמוקה עם גברים אחרים, את האלימות, פיזית ו/או מילולית כנגד נשים ואת הפגיעה בבריאות, הנטיה להרס עצמי וההסתברות הגבוהה יותר לתאונות כתוצאה מהתנהגות מאצ'ואיסטית. 

 

תוך כדי פירוט הסעיפים האלה, נרדי מביא דוגמאות, הן מחייו האישיים והן משיחות עם חברים או מטופלים (בעילום שם, כמובן). במהלך הספר משולבים גם קטעים שכתבה אשתו, רבקה נרדי, המביאה את נקודת הראות הנשית כמי שחווה את המאצ'ואיזם על בשרה. 

בפרק האחרון מביא נרדי את הגדרת הניומניזם, או הגבריות החדשה, הגמישה והמתאימה לחיים בעידן הפמיניסטי. גבריות שמאפשרת לגברים להיות מאושרים עם עצמם ללא צורך בשליטה בנשותיהם, וכך לסלול את הדרך לזוגיות בריאה יותר לשני בני הזוג. 

 

המהפיכה הפמיניסטית עוד בעיצומה. עדיין רבה הדרך עד לשוויון מלא. עדיין נשים רבות גדלות בחברה המשדרת להן שאינן ראויות ואינן שוות אלא כשפחות או כצעצועי מין. לשני המינים קשה להסתגל לשינוי, והקושי הגברי גורם לאומללות רבה ומתבטא לא פעם באלימות ואף ברצח. לדעתו של נרדי, ודעתי תואמת את שלו במידה רבה מאוד, התיקון יבוא עם הפנמה מהותית של השוויון מצד הגברים וההבנה שלכל אדם יש ערך בפני עצמו, שאינו תלוי במין ובמגדר. וצעד נוסף בכיוון ההשלמה יהיה כשגברים ילמדו לתת ביטוי לכל קשת רגשותיהם ולא ימצאו עצמם מנתבים את תסכוליהם לאפיקים אלימים.  

 

את הספר הזה כתב נרדי על גברים ועבור גברים. קניתי אותו בעקבות המלצה (של גבר) וקראתי אותו בסקרנות ובעצב. סקרנות - כי הוא נתן לי הזדמנות מיוחדת להציץ לתוך הקרביים של גבר המתחבט בשאלות בסיסיות הנוגעות להגדרתו העצמית. עצב -  כי זיהיתי כל כך הרבה ממה שתואר בספר בגברים של חיי: בבני משפחה וחברים. תמיד ראיתי רק את הצד הנשי, המקופח והשואף להכרה ועצמאות פתאום נפקחו עיני לראות את הצד השני של המהפיכה הפמיניסטית - את אובדן הסטטוס של הגבריות ואת המחיר שהשינוי החברתי גובה מהגברים, ועקב כך גם מהנשים שבחייהם ומהחברה כולה. 

 

והנה יצא שהקדשתי רשומת 'יום האשה' שלמה לגברים. אבל כיוון שבחברתנו נשים אינן נפרדות מגברים וגברים ונשים כן מעוניינים זה בחברת זו ובהקמת חיים משותפים, הרי שתובנותיו של חן נרדי רלוונטיות עד מאוד הן לגברים והן לנשים. 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

13 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אום נטע אלא אם צויין אחרת