55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

גולני שלי?!

05/03/2011

 

צה"ל, צבא הגנה לישראל, צבא העם העטוף בהילה מסתורית של זוהר ותהילה - אותו צבא איבד בשנים האחרונות מתהילתו ומ"צבא העם" נראה שהופך להיות "צבא הממשלה", צבא של נבחרים לביצוע החלטות הממשלה, ובמילים אחרות - צבא שיש לו מדינה.

במה דברים אמורים?

תופעת המשתמטים מצה"ל הופכת יותר ויותר לחזון נפרץ בקרב ישראלים צעירים. אם בעבר היה ברור לכל אם ואב יהודים שבנם יתגייס לצה"ל בגאווה יתרה - היום אין הדבר כך. עם השנים איבד הצבא מיוקרתו ומהתהילה שאפפה אותו, ויותר ויותר צעירים - מן הימין ומן השמאל - שואלים את עצמם לשם מה להתגייס לצבא שמשרת את החלטות הממשלה המוטעות לדעתם.

ההידרדרות בַּיחס לצבא לא החלה היום וגם לא אתמול. זו הידרדרות שנמשכת שנים, הידרדרות שהגיעה לשיאהּ בתקופת ההינתקות, כשצה"ל נדרש לפנות מתיישבים יהודים מההתנחלויות. מבלי להיכנס לפוליטיקה ולשאלה אם היה צורך בהינתקות אם לאו, נדמה לי שרבים יסכימו שאין זה מתפקידו של הצבא להוציא אנשים מביתם. צבא בכלל וצבא הגנה לישראל בפרט לא קם כדי לפנות מתיישבים. הוא קם כדי להגן עליהם. את משימת הפינוי הייתה הממשלה צריכה להפקיד בידי המשטרה ולהוציא את הצבא מהעניינים הפוליטיים.

אם כן, המעורבות של צה"ל בפינוי מתנחלים היוותה גורם משמעותי בדרך לתופעות ההשתמטות מצה"ל אבל לא רק היא: בהמשך נחטפו חיילים שחזרו בארונות ועוד חייל אחד שהמדינה מסרבת בתוקף להחזיר, לזה הוסיפו את הטיפול הכושל של המדינה בלוחמים שלקו בסרטן בנחל הקישון - וקיבלתם מתכון בטוח להשתמטות מצה"ל.

נער בן 18 בימינו שרואה את הגישה של המדינה לאזרחיה ולחייליה - אך טבעי הוא שיאבד מהמוטיבציה להתגייס ולשרת את המדינה. אותו נער שבעבר הלך שבי בעיניים עיוורות אחרי המדינה כבר לא תמים כל כך, ושואל שאלות שאין עליהן מענה ותשובות.

לפני שאמשיך, אבהיר שני דברים: ראשית, אני עושה הבחנה ברורה בין השתמטות לבין אי גיוס מטעמי בריאות. אלו שני עניינים שונים בתכלית. דבר שני, אינני קורא להשתמטות משירות בצה"ל חלילה, אבל אני בהחלט מבין את אותם משתמטים ומזדהה אִתם. המדינה לא יכולה להתנהג מצד אחד בצורה מחפירה לאזרחיה ולחייליה, להתעלל בהם ובמקרים רבים להתאכזר אליהם - ולצפות שישרתו אותה נאמנה מצד אחר. כפי שכתבתי פעם במאמר אחר ובהקשר אחר: יחס גורר יחס - המדינה שמה את אזרחיה וחייליה ללעג ולקלס, אזרחיה וחייליה משיבים באותו לעג וקלס אם לא יותר מכך.
לכן "חוק המשתמטים" המדובר, שלמיטב הבנתי קובע שיש לנדות כל מי שלא שירת בצה"ל או בשירות לאומי ולאסור עליו לייצג את המדינה באירוויזיון, למשל - הוא חוק מכוער, ציני להחריד בעל בשומת פוליטית לא נעימה. אביב גפן, למשל, תרם רבות לתרבות הישראלית בכלל ולמוזיקה הישראלית בפרט, לו שירת בצה"ל היה תורם הרבה פחות.

משל למה הדבר דומה? לאדם שרצח את אמו ובוכה לשופט שהוא יתום. הלוא אתם מתייחסים בצורה מחפירה לאזרחיכם ולחייליכם, ואחר כך אתם מתלוננים על תופעת ההשתמטות ולא עוד אלא מנסים למונעה באמצעות חוק פוליטי רקוב? לא זה הדרך, רבותיי שם בכנסת. הדרך נמצאת בשינוי הגישה כלפי האזרחים והחיילים.

בשנות חייה הראשונות של המדינה חשת גאווה וכבוד גדולים להילחם למענה, הרגשת שאתה נוטל חלק במיזם חשוב ומשמעותי מאין כמותו - הקמת המדינה. הרגשה זו מתהפכת בשנים האחרונות ככל שהמדינה מתעללת באזרחיה ובחייליה. כמה חבל.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

42 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת