00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

מוות בחלום - סמלים ומשמעויות

25/02/2011
מוות הינו הדבר הכי בטוח בחיים. הכי סופי. הוא יגיע אל כולנו ובמובן זה המוות הוא המקום בו כולנו שווים. האסוציאציה המיידית למוות הינה של פחד. אנו מפחדים למות. כולם מפחדים, מי יותר ומי פחות. אבל הפחד מהמוות הינו אוניברסאלי ובלתי נמנע. אנו מפחדים מהמוות של עצמנו וממות יקירנו ואהובנו, שכן מוות הינו הפרידה הגדולה והאובדן הסופי.

בהתאם, חלומות על מוות מעוררים בנו בדרך כלל פחד ואי נעימות: האם החלום מבשר על אסון מתקרב? האם חלום על מות אדם קרוב מרמז על רצון ממשי ברעתו?  

למרות חששות ותחושות אלו, חלומות על מוות אינם בעלי ערך שלילי בלבד, וניתן לפרש אותם במגוון דרכים.

 

פירוש חלומות על מוות: על פרויד, המציאות והנפש

כדי להבין את משמעות המוות בחלום יש להבין את תפקידם הנפשי של חלומות.

פרויד, אבי הפסיכואנליזה, ראה את החלום כ`דרך המלך אל הלא מודע` והציע כי בחלום מתאפשר לנו לעבד תכנים, משאלות וקונפליקטים פנימיים, חלקם מודעים וחלקם אינם נגישים למודעותנו. הנפש משתמשת בחלום כאמצעי ביטוי לדחפים ורגשות שאיננו מעזים לחוות בעירות ובהתאם- חלומות רבים מבטאים דחפים מיניים ותוקפניים. לטענתו של פרויד, דחפים אלו מסווים במרבית המקרים על ידי סמלים, החלפת דמויות וערבוב אלמנטים שונים. זאת, כדי למנוע מהתכנים הנפשיים הנחשפים לעורר חרדה או להביא להתעוררות פתאומית.

למרות זאת, בחלק מן המקרים אנו חולמים ישירות על אחד האלמנטים המאיימים ביותר- המוות. חלומות אלו עשויים לתאר את מותנו, מות אנשים קרובים לנו, אסונות ומקרי מוות שכביכול אינם קשורים אלינו.

 

חלק מן החלומות על מוות משקפים אירועים או איומיים ממשיים עלינו או על הקרובים לנו, ומאפשרים עיבוד של אירועי עבר או עתיד מאיימים. כך, למשל, עשוי החלום לאפשר עיבוד מחודש של אירוע טראומטי ומסוכן שהתרחש (תאונת דרכים, אסון) או הכנה מנטלית להתמודדות עם פטירתו של קרוב משפחה החולה במחלה סופנית.

אלא שבמרבית המקרים חלומות על מוות אינם קשורים ישירות לאירועים ממשיים.

על פי הפרשנות הפרוידיאנית הקלאסית, חלום על מוות מהווה ביטוי לקושי בהתמודדות עם ה"מת" ולדחפים התוקפניים כלפיו, אליהם איננו מעיזים להיות מודעים בעירות. גם כאשר החלום מלווה בתחושה של צער על המת, סביר להניח כי התחושה נובעת מנסיונה של הנפש להסוות את הדחפים התוקפניים. גם חלומות "תמימים" כביכול, כחלומה של אם המשכיבה את תינוקה לישון או חלום בו אנו מצילים אדם שנוא ממוות עשויים לבטא את פעולת המנגנון הנפשי המסווה באמצעות היפוך את דחפינו התוקפניים אל אותו אדם.

 

חלום על מוות- סוף או התחלה?

רבים ממשיכיו של פרויד ביקרו אותו על הדגש הרב ששם על הדחפים התוקפניים ובהתאם- ניתן לראות כי מוות בחלום עשוי להיות בעל משמעויות שונות.

מאחר ועולמנו הינו עולם של ניגודים, ובכל טוב יש רע ובכל רע יש טוב, הרי שהמוות הוא גם התנאי להתחדשות ולחיים חדשים. בלי מוות לא יתרחשו חיים חדשים ולפיכך המוות הינו גם תחייה. תאי גופנו מתים כל הזמן ותאים צעירים וחדשים גדלים במקומם, מות הקיץ ושלכת הסתיו מבשרים את ההתחדשות והלבלוב של האביב, ומות הדור הזקן, הלא משתלב, מאפשר לדורות חדשים להיוולד. לולא המוות לא היו מתאפשרים החיים על פני כדור הארץ.

לעיתים, גם במובן הנפשי מוות הוא תנאי להתחדשות. "מוות" של קשרים ישנים בתוכי יאפשר  בנייתם של קשרים חדשים; מוות של חלקים נפשיים שאינם מתאימים לי עוד (תלות, חומריות, פחד, קורבנות, תחרותיות, כוחניות וכו`) יאפשר צמיחתם של חלקים חדשים בתוכי (שחרור, ריחוק והענקת מקום, אמונה, קבלה, סליחה, עצמאות וכו`). לכן, לעיתים חלומות על מותנו אינם מייצגים דווקא את מותנו אלא פרידה מחלקים וקשרים שאנו מבקשים להרחיק או להחליף.

 

חלומות על מותם של אנשים קרובים ואהובים מלווים פעמים רבות בחרדה ואשמה. עם זאת, גם חלומות אלו אינם מייצגים בהכרח את מותם הפיזי של יקירנו, אלא מוות של היבטים מסוימים שאנו משליכים עליהם, או תכונות מסוימות שהם מייצגים עבורנו. כך לדוגמא, חלום על מוות של הורה מזדקן עשוי לבטא לא את רצוננו במותו, אלא את "מותה" של תחושת הביטחון שמספקת נוכחות ההורה בחיינו.

מותם של קרובים וחברים בחלום עשוי לבטא גם "שימוש" שאנו עושים בדמות ה"מת" כדי להפטר מחלקים ותכונות לא רצויות הקיימות בנו עצמנו, ואנו מייחסים לזולת שמת. חלום על מותו של חבר שתלטן, למשל, עשוי לסמן את רצוננו להתעמת עם תכונה זו שלנו.

 

דרך נוספת להבנת חלומות על מוות היא התבוננות על המוות כאתגר.

ביטויים כ"להסתכל למוות בעיניים" וריבוי מטפסי ההרים, חוצי האוקיינוסים בסירות, צניחות חופשיות וכל סוגי הספורט האתגרי והמסוכן- מעידים על הדיאלוג שרבים מאיתנו מנהלים עם המוות. ההתגברות על סכנת המוות הפיזית מעניקה למשתתפים חדוות חיים עצומה ומשמעות לחיים. ואכן, ללא סופניות המוות לא היו החיים מהווים אתגר ומקבלים את מלוא משמעותם עבורנו. אנו עסוקים בלהספיק, לנצל, להתחבר למעיינות החיים והחווייתיות בדיוק מתוך הידיעה שהזמן קצר ויש להפיק  מהיש את המקסימום.

המוות הינו אפוא הסוף האולטימטיבי האובדן והפרידה מהיש ולפיכך הפחד והכאב. הוא גם סמל לתחייה לגאולה להתחדשות ולהצלה. המוות הוא אחד הכוחות המרכזיים המניעים את החיים ולפיכך אחדות הניגודים או הדינאמיקה של תהליכי מוות מול ויחד עם תהליכי החיים- היא היא נשמת האדם ונשמת האנושות והפלנטה.

אילנה ארד לוין, פסיכולוגית קלינית מומחית לטיפול בכל תחומי הפסיכותרפיה והפסיכודיאגנוסטיקה. סיום M.A בהצטיינות במגמה לפסיכולוגיה קלינית אוניברסיטת תל-אביב (1976). סקסולוגית מומחית בכירה ויועצת נישואין, מנחה ומדריכת קבוצות. בעלת קליניקה פרטית- מאז 1989 ועד היום. טל` 03-6411774

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת