00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של אילנה ארד לוין - פסיכולוגית קלינית, סקסולוגית ויועצת נישואין

מבצע חם לסוכות!

וסטבוליטיס: למה זה כואב לי כל כך?

כ 15%-20% מאוכלוסיית הנשים בארץ סובלת או תסבול במהלך חייה מתופעה הנקראת וסטיבוליטיס. כאב עזים במהלך קיום יחסי מין. לדברי אילנה ארד לוין, פסיכולוגית קלינית, את לא צריכה לסבול יותר! / אילנה ארד לוין

 

וסטיבוליטיס - האם את נהנית ממין?

יחסי מין לאישה ולגבר אמורים להיות מושתתים על תשוקה, הנאה מינית, עוררות מינית, סיפוק מיני ורצוי כמובן גם אינטימיות, חברות ואם אפשר אפילו אהבה.
 
לכאורה הכול פשוט. אישה הרוצה בקיום יחסים, והדגש כמובן על רצונה ובחירתה בכך, בין אם בשל תשוקה מינית ואהבה ואפילו במקרה הכי "נחות" למען שלום בית ולמען סיפוקו של בן זוגה, פשוט מאפשרת חדירה.

כך היה משך אלפי שנות תרבות, בהן אישה לא אמורה הייתה ליהנות אלא פשוט לאפשר חדירה למען סיפוק הגבר ולמען הבאת ילדים.
אך מסתבר, שאותו דבר "נחות" ו"פשוט" לכאורה איננו אפשרי ללמעלה מ-15% מהנשים!!! (סטטיסטיקה של מדגם רחב היקף של פרופ` יצחק בייניק מאוניברסיטת מקגיל בקנדה אודות תופעת הוסטיבוליטיס באמריקה הצפונית כפי שהוצג בכנס האגודה הישראלית לטיפול מיני באוגוסט 09`).
יש להניח שממדי התופעה בארץ הם דומים וזהים. ואם נוסיף על כך עוד את שיעורי הווגיניזמוס (כיווץ בלתי רצוני של שריר הנרתיק כך ש"אין לאן לחדור" – "כמו קיר"), הרי שמדובר על חדירה שאינה אפשרית לכ-20% מכלל הנשים, בשלב כלשהו של חייהן.
 
הוגיניסמוס נחשבת, ובצדק, בעיה קלה לפתרון, בעזרת "מרחיבי הנרתיק" המשווקים בארץ ע"י מספר מספקי ציוד רפואי, וניתנים אף לרכישה דרך האינטרנט בעלות נמוכה. השימוש בהם רצוי שיעשה בעזרת הדרכה סקסולוגית מקצועית, אבל סה"כ לא big deal. רוב רובן של הנשים עוברות את התרגול הנדרש והנרתיק משתחרר ומאפשר חדירה בנחת.
 
הוסטיבוליטיס הינו סיפור אחר לחלוטין, שנוי במחלוקת בין גניקולוגים, סקסולוגים, פיזיותרפיסטים, אנשי ביופידבק וכמובן בין כולם לבין אסכולת הטפול הפסיכוסקסולוגי.
טיפול פסיכוסקסולוגי הינו טיפול המשלב פסיכולוגית מעמקים, פסיכולוגיה קונבנציונלית, פסיכולוגיה קוגניטיבית והתנהגותית + טיפול סקסולוגי נרחב. הווה אומר על איש המקצוע להיות הן פסיכולוג קליני והן סקסולוג מוסמך.
 
הוסטיבוליטיס, או בשמותיו השונים וולוודניה, דיספרוניה, הינו כאב עז סביב פתח הנרתיק. לעתים הכאב ממוקד בנקודות מסוימות סביב הפתח (אם נתאר את הפתח ל"שעון" נקודות הכאב הנפוצות הן 9,6,3,12, לא ברור למה, ואפשר כמובן כל נקודה אחרת בהיקף הנרתיק) לעתים הכאב מלווה באדמומיות באזור זה ולעתים אין צבע מזהה בעור כך שהגניקולוג אינו מצליח לאבחן כהלכה את התופעה. יש הטוענים שזוהי סוג של דלקת ברקמה סביב פתח הנרתיק, ויש שאינם בטוחים שמדובר בדלקת אלא בתופעה של כאב ללא ממצא גופני מובהק, כך או כך, התופעה קשה לאבחון ולזיהוי ואין לה כל תרופה רפואית המסוגלת לרפאה.
 
יש גניקולוגים הנותנים משחות אלחוש שיעילותן נמוכה, ובאותו הזמן מאלחשות גם את איבר מינו של הגבר. הנשים סובלות בכאב עז במהלך החדירה, מגיבות עם הזמן בהתכווצות הנרתיק, כתגובה טבעית לכאב, בהתייבשות הנרתיק בהעדר עוררות מינית, ובירידה חדה בתשוקה המינית.
המנסות להשתמש בחומרי סיכה לנרתיק היבש ו"לנשוך שפתיים" תוך כדי החדירה רק כדי לאפשר לבני הזוג לחדור, נמצאות בשלב ביניים בדרך כלל עד שהכאב יהיה כה עז עד שלא תוכלנה לעמוד בכך. לעתים תתפשט הדלקת/ הכאב עקב כך לאזורים נוספים על איבר המין הנשי כלומר גם לעבר השפתיים הקטנות ולעתים אף לדגדגן. משמעות הדבר כי קיום חדירה במצב של כאב לא מביא "להתרגלות" אלא להעמקה והגברה של הכאב.
 
אם לא די בסבל זה, שיעור ניכר מנשים מדווחות גם על כאב באזור, עקצוץ, גרוד, צריבה, ואי נוחות כללית גם בשאר חלקי היום ללא קשר לקיום יחסי המין, כלומר התרחבות התופעה לכלל תופעת כאב וצריבה באיבר המין גם אם אין מקיימים יחסי מין. במקרים רבים קיימים גם דיווחים על מחושים וכאבים בבטן התחתונה, גזים במעי, עצירות, תופעת מעי רגיז ושלפוחית שתן עצבנית; השתנות תכופות, כאב וצריבה בעת מתן השתן או כאבים לסירוגין בשלפוחית.
הדלקות החוזרות והנשנות בשלפוחית או בצינור השופכה מביאות למתן אנטיביוטיקה וזו הרבה פעמים מעוררת תופעה של פטרת הנרתיק. כך שנוסף לוסטבוליטיס סובלת האישה מגירוד ועקצוץ והפרשות של פטרת נרתיקית.
 
הבעיה הראשונה היא בעיית האבחון; יש נשים הנעות מספר שנים בין גניקולוגים הטוענים שלא נמצא דבר "והכול בראש" של האישה. זו טעות. אם אישה טוענת שכואב לה, אז יש לה בעיית כאב!! בין אם הגניקולוג אבחן זאת כהלכה כוסטיבוליטיס ובין אם לאו. האמיני לכאב שלך!! אם כואב לך בנרתיק, או בפתח הנרתיק ו/או בשפתיים הקטנות ואם אין זו פטרת, או דלקת זיהומית ולא מחלת מין (את כל אלו יודע הגניקולוג לאבחן) אז ככל הנראה זהו וסטיבוליטיס.
 
נשים באזורים שונים בארץ ומטופלות מהסקר הסטטיסטי של פרופ` בייניק, מוסרות על שנים של הסתובבות בין גניקולוגים עד לאבחון ואח"כ שנים של טיפולים שונים כגון דיקור סיני, הומואופטיה, ודיאטה דלת אוקסלטים. בד"כ שעור הצלחה נמוך וזניח. המטופלות מספרות על שנים של טיפולים שונים ולשמוע "שאני מסתובבת עם זה כבר 7, 11, 12 שנים" ו"הוצאתי על טיפולים מחיר של דירה". נשמע עצוב מאוד אך שכיח למדי.
 
הטיפול הנפוץ ביותר בארץ הינו ניתוח כירורגי של הסרת הרקמה הכואבת. איני חסידה של הניתוח אך הוא בהחלט עוזר, לאחר תהליך החלמה מכאיב, ללמעלה מ50% של המנותחות, שלאחריו חוזרות לקיים יחסי מין ללא כאב.
מה עם השאר?
1)      הניתוח הצליח, החולה החלימה אך לאחר מכן התפתח וגיניזמוס.
2)      הניתוח הצליח אך לאחר 2-3 שנים חזרה התופעה.
3)      הניתוח הצליח, כבר לא כואב אך אין תשוקה מינית או שהתשוקה מאוד ירודה.
4)      הניתוח לא הצליח, או שהכאב נשאר, או שנוצרו עיוותים באיבר המין בשל הצטלקויות מה שיוצר הרבה כאב לב, אשמה, חרטה, דיכאון, בושה וצורך בטיפול שיקומי לאיבר המין של האישה באמצעות טיפול של עיסוי רקמות רכות.
 
סוגי טיפולים אחרים הנהוגים בארץ הם ביופידבק = הורדת כאב בעזרת שימוש במשוב ביולוגי, פיזיותרפיה של רצפת האגן ושימוש במרחיבי הנרתיק.
יש המצליחים להוריד את הכאב לדרגות "נסבלות" או ללמוד "לחיות עם הכאב" או להגיע למצב של "כאב לסירוגין". מעט דיווחים מדברים על היעלמות מוחלטת של הכאב. יש הנותנים תרופות פסיכיאטריות כדי להעלות את סף התחושה לכאב.
הבעיה עם כל הטיפולים הנ"ל שהינם טיפולים פיזיים – ביולוגיים. הם מתעסקים בהפחתה ושינוי של התופעה (כאב הוסטבוליטיס) ואינם מתעסקים כלל בסיבה להיווצרותה.
 
בעולם התופעות אין תופעה ללא סיבה
לוסטיבוליטיס יש סיבה, לאו דווקא גופנית אלא בראש ובראשונה סיבה נפשית!!!
 
וכאן נכנסת לתמונה הפסיכולוגיה על היבטיה השונים.
כבר בסוף המאה ה-19 ובמהלך המאה ה-20 הכירו פסיכולוגים ופסיכיאטרים את תופעת "הקונברסיה" = העתקה, שפירושו תסמין גופני המתפתח על רקע נפשי. למען האמת מי שפרסם בגדול עובדה זו היה לא פחות מאשר זיגמונד פרויד, שהתייחס אליה כבר במאמריו הראשונים "במחקרים אודות היסטריה".
היסטריה במשמעותה הרפואית אינה בהכרח דרמה של צווחות ובכי אלא בעיקר תופעת ההעתקה של קונפליקט נפשי לכדי תסמין גופני.
הוסטיבוליטיס ללא כל ספק שייך לקטגוריה זו!!
 
פתרון הקונפליקט המיני שבדרך כלל אינו מודע, בלווי תרגול סקסולוגי יומי של 5 דקות מביא להחלמה מוחלטת ובלתי חוזרת הן של הגוף והן של התשוקה המינית שאבדה.
חשוב להדגיש אין פירוש הדבר שכל אישה הסובלת מוסטיבוליטיס עברה השפלה, ניצול או התעללות מינית!!! ברוב המקרים אין מדובר בשימוש לרעה גלוי שעברה האישה, אם כי יש גם מקרים כאלו, שאינם הרוב.
הנפש היא מסובכת ומורכבת ועסוקה בחיבורים אסוציאטיבים בין דבר לדבר, ובהענקת פרשנויות סימבוליות לאירועים.
די באירועים שהיה בהם היבט של פחד, חשש מאלימות פיזית, חשש מדחייה, רמז דק כלשהו לניסיון של פיתוי מיני, (כגון אב המתהלך בעירום ביוצאו מהאמבטיה לעיניי הבת) או אפילו דמיון ארוטי בלב של האישה כלפי האדם הלא מתאים היוצר בה בתת-מודע תחושת אשמה ש"העונש" על כך הינו אי יכולת לקיום יחסי מין מלאים בשל הוסטיבוליטיס.
 
העלאה למודע של האיום שהיה במצב העבר שהסתיים כבר מזמן, וחווית השחרור וההקלה על שלא ארע דבר, או לחלופין הבנה וסליחה אם חלילה ארע משהו קטן או אירוע מיני לא נעים כלשהו, מביאים בסופו של דבר להחלמה מלאה ושלמה.
 
בואו לדבר על זה בפורום וסטבוליטיס בניהול אילנה ארד לוין באתר doctors.

אילנה ארד לוין, פסיכולוגית קלינית מומחית לטיפול בכל תחומי הפסיכותרפיה והפסיכודיאגנוסטיקה. סיום M.A בהצטיינות במגמה לפסיכולוגיה קלינית אוניברסיטת תל-אביב (1976). סקסולוגית מומחית בכירה ויועצת נישואין, מנחה ומדריכת קבוצות. בעלת קליניקה פרטית- מאז 1989 ועד היום. טל` 03-6411774

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילנה ארד לוין אלא אם צויין אחרת