55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

נשיאים ורוח...

פרשת הנשיא לשעבר קצב מחדדת ביתר שאת את השאלה לשם מה דרוש נשיא למדינת ישראל. גם קודמו בתפקיד, עזר ויצמן ז"ל, לא האיר באור יקרות את מוסד הנשיאות ולא נתן לו את הכבוד המגיע לו. לנוכח תפקודם של נשיאים אלו חובה עלינו לחזור ולדון בנחיצות מוסד הנשיאות במדינה.

במה דברים אמורים?

בואו נודה על האמת אחת ולתמיד, מוסד הנשיאות במדינה נועד לשם הרשמיות והכבוד גרידא. הנשיאות היא דרגה מכובדת מאוד אך סמלית וייצוגית בלבד. המוסד הזה עולה הון למדינה על חשבון ציבור משלמי המסים, ולא עוד אלא גם לאחר שנשיא מדינה פורש מתפקידו המדינה ממשיכה לממן בעבורו משרד, מזכירה, נהג, רכב וכיו"ב. שלא לדבר על כך שבאחרונה העלתה המדינה את שכרו של נשיא המדינה. מדוע?

יבוא הטוען ויטען שנשיא מדינה מאשר חנינות לפושעים וממנה את הממשלה לאחר שראש הממשלה הנבחר מודיע לו על הממשלה שהרכיב. תפקידים מכובדים בהחלט לנשיא, אבל בשבילם לא צריך נשיא, אפשר להעביר את שני התפקידים האלה למוסדות קיימים אחרים. את החנינות אפשר  להעביר לבית המשפט העליון ואת אישור הרכבַת הממשלה אל היועץ המשפטי לממשלה או ליושב ראש הכנסת הזמנית עד להקמת הממשלה. אין צורך להחזיק מוסד מיוחד רק לשם מילוי שני תפקידים אלו.

הנשיא קצב
הנשיא קצב. רמס לחלוטין את כבוד הנשיאות (התמונה לקוחה מכאן)

יבוא אחר ויטען, שגם כבוד הוא עניין חשוב וטוב שיש במדינה מוסד סמלי וייצוגי שיכבד את המדינה. לטענה זו באים שני הנשיאים לשעבר, ויצמן וקצב, ומוכיחים שהכבוד נעלם מזמן מן הנשיאות. נשיא שליהג שטויות אינו מוסיף כבוד, וּודאי שלא נשיא אנס - פשוט בושה למוסד הנשיאות!

אם כך, נסכם עד עתה: נשיא לשם אישור חנינות והרכבת הממשלה הוא מיותר, אפשר בקלות להעביר את שני התפקידים האלה למוסדות אחרים במדינה. נשיא לשם כבוד וסמל - מיותר גם כן, והנשיא קצב הדגים זאת בצורה הקשה ביותר. מסקנה: מוסד הנשיאות מנופח ומיותר, מדינת ישראל תחסוך הון אם תבטל אותו ואזרחי המדינה עשויים ליהנות מחיסכון זה.

מן הראוי להזכיר בהקשר זה גם את ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, השרוי בתרדמת זה 5 שנים. אתמול נודע לי, שבמשך 5 השנים הללו ממשיכה המדינה לא רק לממן את הטיפול בו (שזה מובן ואנושי), אלא לממן בעבורו משרד, רכב ונהג כמו לכל ראש ממשלה לשעבר במדינה. רק עתה, אחרי 5 שנים, שוקלים להסיר את המימון בעבור הוצאות אלו. 5 שנים מממנת המדינה הוצאות משרד ורכב בעבור אדם השרוי בתרדמת, על חשבון משלם הציבור. זה נורמלי?! ודאי שלא!

מדינת ישראל חייבת לעשות סדר בענייניה הכספיים, ובמיוחד בכספים המועברים לחברי ממשלה וכנסת, בעבר ובהווה, ועליה להגיע למסקנה המתבקשת שמוסד הנשיאות בישראל מיותר ויש לבטלו.

ויפה שעה אחת קודם.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

19 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת