00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

להיות דולה- על הריון, לידה והורות

להרות כוחות- ללדת חיים

תרשו לי להקדיש את הרשומה הזו לפירגון לעמיתה למקצוע, נעה בן-דוד, שעוסקת בהכנה רוחנית ללידה ומציעה סדנאות בתחום. כבר בשנה שעברה החליטה נעה לקיים כנס שנתי לנשים הרות (ו/או נשים התמעניינות בנושאי הריון ולידה) שיעסוק בתחום ההכנה הרוחנית ללידה, וביום שני האחרון נערך הכנס השני שמחזק את המסורת היפה שהחלה בשנה הקודמת.

אז מה היה שם?

קודם כל- אווירה נעימה, כיבוד קל וטעים (אתן כבר יודעות שאוכל, בכל צורה, תמיד מדבר אליי ) ודוכני מכירה שהציעו מגוון רחב של מוצרים, ביניהם כיסויי ראש, בגדי היריון והנקה, תכשיטים ועוד. השנה הגעתי מוכנה והבאתי איתי מספיק כסף (לקח חשוב שלמדתי מהכנס של השנה הקודמת- אם מזמינים אותך לכנס שיש בו גם דוכני מכירה סביר להניח שתרצי לקנות דבר או שניים. אז קניתי ארבע...). אבל מעבר לכל זה היה שם תוכן מעניין.

פתחה את הערב מרגלית שרפר שעסקה בחשיבה חיובית במהלך ההיריון והשפעתה על ההיריון והלידה. מרגלית העמיקה ועסקה בציור המחשבתי שאנו מציירות במוחנו ככוח להובלת המציאות, בהשתדלות המחשבתית ככלי להגעה ללידה רגועה יותר, בטוחה יותר, רואה בטוב ה' , בטוחה בו ובעצמך. ההשתדלות של האישה ההרה כוללת לא רק חשיבה חיובית אלא גם מעשים חיוביים- תפילה על לידת החלומות שלך, בקשה מה' לקבל את הטוב ביותר שאת יכולה לחשוב עליו, בלי לעגל פינות, בלי לוותר- ללכת על הכי הכי, ומה שיגיע לך יגיע במדוייק- כי זה רצון ה'. אותיות המילה רצון זהות לאותיות המילה צנור- אני רוצה, הקב"ה ישלח לי את הרעיונות באיזה צנור אני יכולה להשתמש כדי להביא את הרצון הזה לכדי ביטוי. מרגלית גם הדגישה את חשיבות השמחה בהיריון- על פי הזוהר כשאדם נמצא בשמחה כך יאירו לו, השמחה מושכת עימה שפע, ולעומת זאת כשהאדם שרוי בעצב עשויה להאיר לו מידת הדין. עוד כלי לעשיה במהלך ההיריון שעליו דיברה מרגלית הוא "סור מרע ועשה טוב", או במילים פשוטות יותר- לא לשמוע סיפורים רעים, לא להכניס רעיונות שליליים לראש, לא לדבר באופן שלילי על ההיריון, התפתחותו, הבדיקות... כמובן שאין הכוונה שלא לשתף בחששות או פחדים ולא לשתף את הצוות הרפואי בתוצאות של בדיקות, אלא שגם זאת יש לעשות מתוך מחשבה חיובית כיוון שכוח המחשבה הוא כח עצום. ומהו ה"עשה טוב"? מלבד החשיבה החיובית והתפילה ללידת החלומות, אפשר להתכונן גם בדרכים מעשיות נוספות- להכין תיק ללידה (התיק מוכן= אני מוכנה), לכתוב משפטים מחזקים ולתלות אותם במקומות שונים בבית, לשיר אותם, לשנן אותם... ועוד כיד הדמיון.

נעה בן דוד, יוזמת ומארגנת הכנס המשיכה את הערב בשיחה על הקשבה לאיתותי הגוף ככלי להתבוננות פנימה, אל תוך הנפש.
גם שלא בהיריון הגוף מאותת לנו לפעמים באמצעות מחושים שונים שמשהו בפנים דורש תשומת לב (מכירות למשל את אלו שבכל פעם שהן לחוצות נורא כואב להן הראש?). בתקופת היריון האיתותים האלו גוברים- הגוף משדר לנו באמצעות מחושים או הרגשות לא רגילות שונות שגם הנפש זקוקה להסתכלות פנימה, להתבוננות, להזדמנות לצמיחה ולעשייה. דוגמא יפה לכך ניתן לראות בתהליך הלידה- האגן הנשי מסוגל להתרחב בכ-30% תוך כדי לידה אם ננוע נכון, באותה מידה גם הנפש מסוגלת להתרחב- האם את מאפשרת לה לעשות זאת? האם את מנצלת את השינויים ההדרגתיים של גופך במהלך ההיריון להתכוננות נפשית ושינויים רגשיים גם אצלך, כהכנה להורות שבפתח? נקודה מעניינת למחשבה.

סיים את הערב הרב בורשטיין, ראש מכון פוע"ה, שעסק בנושא הבדיקות בהיריון- מה, כמה, למה ואיך. לטעמי זו היתה השיחה החשובה ביותר במהלך הערב שנגעה בנקודות מרכזיות בנושא בדיקות ההיריון, שלא תמיד ידועות דיין.
הרב בורשטיין הדגיש את חשיבותו של מכשיר האולטרסאונד ואת חשיבות הבדיקות המבוצעות באמצעותו, ואף הגדיל ואמר כי האולטרסאונד הומצא בידי הקב"ה ולא בידי השטן... ככלל, ממליצים במכון פוע"ה לבצע את הבדיקות הבאות:

לפני ההיריון- בדיקות גנטיות בשיטת "דור ישרים" והשלמה לאחר הנישואין עם קבלת ייעוץ גנטי, אדמת (לבדוק האם האישה מחוסנת. במידה ולא- להתחסן עוד לפני הכניסה להיריון), אבעבועות רוח, CMV, מי שיש לה חתולים או מתעסקת הרבה בבשר טרי- טוקסופלסמוזיס וכן עגבת/ הרפס במידת הצורך.

בזמן ההיריון- בדיקת דם או שתן לאיבחון ההיריון, אולטרסאונד ראשוני (סביב שבוע 6-8) לקביעת גיל העובר ווידוא שההיריון נמצא בתוך הרחם, שקיפות עורפית בשילוב בדיקות הדם הנלוות לה (מומלץ מאוד), סקירה מוקדמת (בייחוד מעל גיל 30), תבחין משולש/ מרובע, סקירת מערכות מאוחרת מורחבת (ולא סקירה בסיסית המוצעת על ידי הקופה), אקו לב עוברי (רק במקרה שנמצא באולטרסאונד קודם ממצא חריג בלב), העמסת סוכר ואולטרסאונד שליש שלישי שנועד לבדוק התפתחות תקינה ומצג עובר.

מה לא לעשות? סיסי שליה, מי שפיר ודיקור חבל הטבור- כל אלו רק לאחר שאלת חכם. הרב הדגיש כי יש מקרים בהם יתירו לעשות אחת מבדיקות אלו, אולם כל מקרה לגופו. רבני מכון פוע"ה ישמחו להשיב לכל שאלה במתן ייעוץ הלכתי- רפואי בטלפון 02-6515050.

למה לעשות את הבדיקות? שלוש סיבות עיקריות לביצוע בדיקות ההיריון המומלצות:
1. ישנן בעיות שאם יתגלו יש אפשרות לטפל בהן עוד במהלך ההיריון ולפתור אותן עוד טרם הלידה.
2. הבדיקות יכולות לתת אינדיקציה היכן ללדת- אם ידוע שיש בעיה מסויימת יוכלו להמליץ במכון פוע"ה על בית חולים שייתן את המענה הטוב ביותר לבעיה מיד עם הלידה ויפתור אותה.
3. יש מצבים בהם ההלכה מתירה הפלה (ואף מחייבת הפלה- אם יש סיכון לאישה) והבדיקות עוזרות לאתר מצבים כאלו.
גם אם אישה הרה מאמינה שלא תפיל את עוברה בכל מקרה, וגם במידה ותגלה כי הוא חולה בתסמונת דאון למשל, עדיין מומלצות הבדיקות הנ"ל, ולו רק בשביל שהזוג יהיה מודע מראש להתמודדויות שלידת התינוק תביא עימה ויהיה מסוגל להכין את עצמו ואת סביבתו לכך.

שורה תחתונה- כמה שיותר בדיקות (על פי רשימת ההמלצות שלמעלה) יחסכו בעיות שעלולות לצוץ.
שורה עוד יותר תחתונה- בטחון בה' ואמונה הם כלים שילוו אותך לאורך כל הדרך ועם זאת עלינו לעשות את ההשתדלות שלנו ולהשתמש בכלים שקיימים היום כדי ללדת בשמחה.

זה המקום להודות לנעה על ארגון הערב שהיה מעניין ומעשיר, ולאחל שניפגש שוב בשנה הבאה .
 

ואם עוד לא קיבלת ממני במתנה את סדרת הוידאו שתהפוך את הלידה הבאה שלך ללידת החלומות הקליקי כאן ואשלח לך אותה לתיבת המייל ממש עכשיו.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל imahit אלא אם צויין אחרת