00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

R n L

מפלגה אבודה - פואד ועיני סילקו את אהוד ברק ממפלגת העבודה

ברגעים אלה ממש מודיע שר הבטחון אהוד ברק (התמונה מאתר ויקיפדיה) על עזיבתו את מפלגת העבודה ועל הקמת מפלגת מרכז חדשה בשם "עצמאות" אשר תפעל לפי עקרונות מגילת העצמאות ותשים את טובתה של מדינת ישראל בראש סדר העדיפויות.

בדבריו אלה רמז ברק לנסיבות שנוצרו לאחרונה, כאשר שיקולים מפלגתיים ואינטרסים צרים הביאו את פואד (בן אליעזר) ועיני (קבלני הקולות הגדולים של המפלגה) להוביל מהלך לסילוקו של ברק מראשות מפלגת העבודה.

אהוד ברק נאלץ ככל הנראה להקדים ולהחליט לפרוש מהמפלגה יחד עם חברי הכנסת שמחון, וילף, וילנאי ונוקד. לדבריהם של ח"כ ד"ר עינת וילף ואחרים, חברי הכנסת של המפלגה פעלו כנגד המפלגה וניסו למוטט אותה בכל דרך ולכן לא נותרה להם כל ברירה אלא להתפצל ולהקים סיעה חדשה.

סגן שר הבטחון מתן וילנאי הדגיש ואמר כי נוצר מצב לפיו גורמים במערכת הפוליטית (ככל הנראה רמז לחיים רמון) ואף גורמים במפלגת העבודה עצמה יצרו קשר עם השותפים הפלשתינים לתהליך השלום והפצירו בהם שלא להתקדם במשא ומתן אלא להמתין עד להפלת הממשלה ובכך פגעו קשות ביכולת של הממשלה הנוכחית להתקדם בתהליך השלום.

סגנית השר אורית נוקד אמרה כי המצב הגיע לכך שאיש הישר בעיניו יעשה ולכן פעלו בדרך זו של פרישה ממפלגת העבודה.

השר שלום שמחון הודיע כי המצב היה כה גרוע עד שלא נותרו חברי כנסת במפלגת העבודה שהיו מוכנים לעשות את העבודה הפרלמנטרית הנדרשת ושרי המפלגה נאלצו לעשות גם את כל שאר הפעילויות המפלגתיות הנדרשות בכנסת בנוסף לתפקידם המיניסטריאלי. מצב זה פגע לדבריו במדינה ובמשטר הפרלמנטרי ולא היה ניתן לקיים סיעה ומפלגה במצב שכזה.

שמחון הוסיף ואמר כי הפעילות של חברי המפלגה נגד ההחלטה הלגיטימית של רוב חברי המפלגה, להצטרף לקואליציה והנסיון להרוס אותה מבפנים הביא אותם לנקוט בצעד זה. ערכי מפלגת העבודה הם ערכים נעלים והם ימשיכו גם במפלגה החדשה לקדם את אותה ערכים.

בשלב זה סירבו הפורשים להתראיין לכלי התקשורת מעבר להצהרות אלה שניתנו בשידור חי. פואד (בן אליעזר) סרב אף הוא להתראיין כרגע.

מהלך זה חיזק ביותר את הקואליציה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת היציבות של ממשלתו. ראש הממשלה ברך על המהלך אשר בוצע בתיאום מלא עמו ומלשכתו נמסר כי כעת תוכל הממשלה להתקדם בתהליך השלום ובשאר התחומים במהירות וביציבות ומבלי שחברי קואליציה יזרקו עליה אבנים מבפנים.

פעולה זו של אהוד ברק הפתיעה את היריבים הפוליטיים מבית ומחוץ למפלגה והזכירה את פעולתו של אריק שרון בפרישתו מהליכוד ובהקמתו את מפלגת קדימה. הצלחת מהלך זה תלויה רבות גם בראשי הערים של מפלגת העבודה ובהחלטתם במי לתמוך וכרגע לא ברור מה תהיינה ההשלכות בבחירות הבאות, הן לגבי מפלגת העבודה אשר תצטרף לגוש השמאל בהובלת "קדימה" והן לגבי מפלגת "העצמאות" אשר תצטרף ככל הנראה לגוש המרכז בהובלת "הליכוד".

אופיר פינס, אשר פרש בזמנו ממפלגת העבודה, טען בריאיון לתקשורת כי אהוד ברק וחבריו "גונבים מנדט ממפלגת העבודה ומנסים לחרב אותה ולפרק אותה". הוא טוען שמהלך זה אינו כמו המהלך של אריק שרון שעשה מהלך הסטורי אלא אהוד ברק פועל רק ממניעים אישיים. פינס ביטל את ההשערה כי מדובר ברגע היסטורי עקב האיום האיראני שמחייב יציבות והמשכיות של פעולת הממשלה אשר חייב את נקיטת המהלך הזה. פינס התקשה להתמודד עם הטענה כי חברי המפלגה שנותרו מפוצלים לשלוש קבוצות שונות, אחת בהובלת פואד ועיני, השניה בהובלת פרץ ומג'דלה והשלישית בהובלת שלי יחימוביץ'. פינס הודיע כי בשלב זה איננו מתכוון לחזור למפלגת העבודה.

חה"כ שלי יחימוביץ' מסרה כי זהו מהלך אופורטוניסטי של אהוד ברק אשר הרס לדבריה את מפלגת העבודה וכל המהלך הזה נועד רק כדי להשאירו על כסא שר הבטחון בממשלה.

ועדת הכנסת מתכנסת כעת לאישור בקשת הפרישה וההתפלגות הנ"ל אשר צפויה להתקבל ברוב קולות.

קישורים: מכתב הפרישה המלא של אהוד ברק כפי שפורסם באתר YNET.

 

- - - - - - - -
עדכון, 14:30

ועדת הכנסת אישרה את הפרישה ואת הקמת הסיעה החדשה. השר הרצוג כינס מסיבת עתונאים והודיע על התפטרותו מהממשלה. השר אבישי ברוורמן הודיע גם הוא על התפטרותו והשר בן אליעזר (פואד) צפוי לעשות זאת גם הוא בשעה הקרובה.

פרץ, כבל, מג'דלה ובן סימון שהיו צפויים להודיע גם הם במסיבת עתונאים על פרישה ממפלגת העבודה והקמת סיעת שמאל סוציאליסטית חדשה, דחו את מסיבת העתונאים למועד שעדיין לא נקבע ולא הודיעו בינתיים על פרישתם.

חברי הכנסת שעדיין נותרו בסיעת העבודה מפולגים, כאמור לעיל, לשלושה מחנות שונים, ולפיכך, שיקום המפלגה בשעה זו נראה כמשימה קשה ביותר.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל R n L אלא אם צויין אחרת