55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

ישיבת הסדר (טיעון)

עסקת טיעון, או בשמה הרשמי - הסדר טיעון, היא הסכם שנחתם בהסכמת בית המשפט בין הנאשם בפלילים לבין התביעה, ובמסגרתו מודה הנאשם בחלק מההאשמות ובתמורה מקבל הקלה בעונש וזירוז הליכי המשפט. לכאורה, צעד מתבקש לנוכח העומס שבתי המשפט כורעים תחתיו, צעד שנועד להקל את המצב על כל הצדדים: הנאשם, התביעה ומערכת בית המשפט. אלא מאי? שהסדרי הטיעון מתעלמים ממישהו אחד שכפי הנראה אינו חשוב למערכת - והוא הקרבן.

 במה דברים אמורים?

הסדרי הטיעון בישראל הפכו בשנים האחרונות למכת מדינה. מערכת בית המשפט קורסת תחת העומס ואינה מסוגלת להתמודד עם מספר התיקים הפליליים שרק תופח והולך משנה לשנה, אז מצאה פתרון נוח יחסית וקל לביצוע בדמותו של הסדר טיעון. הסדרי הטיעון הפכו, לדאבוני, לחזון נפרץ בימינו, וכמעט בכל תיק פלילי מיד מנסים להגיע אליהם. לא זו בלבד ששימוש בזוי בשיטה זו אינו פותר כל בעיה, הוא מסב נזק עצום לנפגעים. אף במשפט קצב הגיעו התביעה והנאשם להסדר טיעון אלא שקצב חזר בו, ובכך חרץ את דינו למשפט ארוך ששלב הכרעתו הסתיים בזמן האחרון.

 עומס בהסדרי טיעון

ואני אומר: די להסדרי הטיעון! הסדרי הטיעון אינם פותרים דבר וחצי דבר. יש עומס בבתי המשפט? מצוין, בקשו הוספת תקנים, פעלו ביעילות ובמהירות ללא דחייה חוזרת חלילה של דיונים - והנה פתרתם חלק מבעיית העומס. תבעתם פעם מישהו? אתם יודעים כמה זמן אורך משפט בישראל? שנים על גבי שנים, סחבת נוראית וקשה, עינוי דין מתמשך ומיותר. ואולם הסדרי טיעון אינם הפתרון לכך, להפך הם מוסיפים בעקיפין לעומס, שהרי ברגע שפושע פוטנציאלי יודע שאם וכאשר יפשע יוכל תמיד לבקש, וברובם ככולם של המקרים גם לקבל, הסדר טיעון - יצר הפשיעה שלו יפעל ביתר־שאת, כך שלא זו לא בלבד שלא פתרתם דבר בהסדרים אלא הוספתם לבעיה שלשמה המצאתם אותם. די מגוחך.

פטיש בית משפט
בית
משפט. גורמים עוול לקרבנות (התמונה לקוחה מכאן) 

כלומר, ריבוי הסדרי הטיעון בימינו עשוי לעורר את יצר הפשיעה אצל פושעים פוטנציאליים (ויודגש: פושעים פוטנציאליים ולא אזרחים ישרים מן השורה), ואלה יפשעו בהנחה שיקבלו הסדר טיעון שיקל את עונשם. לזה הוסיפו את העוול שנגרם לקרבנות וקיבלתם שיטה בעייתית־מה בלשון המעטה לפתרון בעיות.  

שלא יובן לא נכון: אינני פוסל לחלוטין הסדרי טיעון, גם להם יש מקום, אין ספק, אלא שנדמה שבאחרונה נעשה שימוש רב מדי בשיטה זו, גם במשפטים שמן הראוי היה לנקוט גישה נוקשה יותר. הסדר טיעון עשוי להיות טוב אם השימוש בו נעשה במידה המתאימה ובפשע המתאים. לצורך העניין, אם מישהו שדד בנק הסדר טיעון בעניינו עשוי להתאים, אבל אם מישהו אנס או רצח - בשום פנים ואופן אין להזכיר אפילו את הביטוי "הסדר טיעון", על אונס ועל רצח יש לשלם, ולשלם הרבה, אין הקלות בכך.

כפות מאזניים
מאזני צדק? צדק צריך להיראות ולהיעשות  (התמונה לקוחה מכאן)

הסדר טיעון מקומם במיוחד נעשה באחרונה במשפט רצח משפחת אושרנקו. אשתו של הרוצח הנתעב הודתה בהריגה (שימו לב, בהריגה, לא ברצח) של סב המשפחה, אחד מתוך ששת הנרצחים  של משפחת אושרנקו, ובתמורה להודאה זכתה להקלה בעונש ועונשהּ הוקצב לשלוש־עשרה שנים בלבד! בית המשפט שכח את זכר ששת הקרבנות, התעלם מיאנה אושרנקו, הניצולה היחידה מהטבח, וקיבל את הסדר הטיעון.

פושעים נתעבים דוגמת קרליק ואשתו לא ראויים ולא צריכים לזכות בפרס בדמות הסדר טיעון על פשעיהם המזעזעים, הם ראויים לשבת בכלא שנים רבות. להסדרי טיעון אפשר להגיע רק במקרי פשיעה קלים יחסית של שוד, גנֵבה וכיו"ב, ובמקרי פשע קשים וחמורים חובה עלינו כחברה מוסרית לשלול מִיָּדית הגעה להסדרי טיעון.  

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

16 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת