00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

וכשבא לי...

אר-נק, אר-נק, ארנק! ארנק! ("בלי סודות", 2011)

ההדרכה הראשונה שלי בבלוג - כמה מרגש !!!


אז בסך הכל לקחתי את ההדרכה המצוינת הזו ותירגמתי אותה לעברית, תוך כדי שאני מוסיפה כמה טיפים מהנסיון (העשיר...) שלי בתפירת הארנק הזה, והשתדלתי לצלם כמה שיותר, שיהיה ברור ושתוכלו להתנסות בו בעצמכן. אני מאוד אשמח לשמוע מכן, במיוחד ממי שהתנסתה בתפירת הארנק בעקבות ההדרכה הזו, וכמובן שלקבל הערות או ביקורת על כתיבת ההדרכה. כן ירבו... :P

נתחיל בזה שהחלק הכי קשה בכל ההדרכה הזו הוא כנראה חיתוך הבדים וגיהוצם, מה שמקשה גם על מי שכבר עשתה את הארנק הזה יותר מפעם אחת בבואה לתכנן את הארנק הבא.. זה פשוט שלב קצת ארוך ומשמים, אבל ברגע שעוברים אותו (ומתחילים לתפור, הלא לשם כך נתכנסנו...) – אז מתחיל הכיף באמת !!!

אז הנה רשימת החומרים הדרושים לארנק אחד:

·        מכונת תפירה

·        חוטי תפירה תואמים

·        סיכות לתפירה במכונה

·        רגל לתפירת רוכסן של מכונת התפירה

·        מחטים נוספות למכונה, ובמיוחד מחט ג'ינס אחת לפחות

·        פורם חוטים/פורמן

·        משטח חיתוך וגלגלת

·        סרגל אינצ'ים (כל המידות בהדרכה הן באינצ'ים, כמו במקור...)

·        מגהץ וקרש גיהוץ

·        עט או טוש לסימון על בדים, רצוי כזה שדוהה אח"כ או נמחק

·        סוגר מגנטי קטן

·        רוכסן באורך "7 (=אינצ') או 18 ס"מ לפחות

·        משהו להפוך איתו ו"להוציא פינות" –אני משתמשת בצ'ופסטיק

·        2 חתיכות לבד קטנות (או בד חזק אחר)

·        פליזלין/מקשיח בדים

·        בדים

והנה מידות הבדים לצורך הארנק:

לחלק החיצוני של הארנק רצוי להשתמש בבד קשיח או עמיד - אני משתמשת בד"כ בסקאי (דמוי עור), אבל לצורך ההדרכה התנסיתי גם עם ג'ינס ויצא נחמד מאוד –כי בכל זאת הארנק מסתובב בתיק ויוצא ונכנס ממנו לא מעט... כמו כן, צריך ממש קצת:

-         חתיכה אחת בגודל "8.5 על "9 (כל המידות באינצ'ים, כזכור)

-         ועוד חתיכה קטנה בגודל "5 על "2.5 לסגירה

לחלק הפנימי צריך:

-         חתיכה אחת "8.5 על "9

-         סה"כ 6 חתיכות בגודל "8.5 על "4.5

-         חתיכה אחת "8.5 על "4

-         חתיכה אחת "8.5 על "3.5

-         חתיכה אחת "8.5 על "3

-         וחתיכה קטנה נוספת בגודל "5 על "2.5

את כל (!!!) הבדים אני מקשיחה בפליזלין, במקרה זה גם את החיצוניים. בסקאי או ויניל אין צורך (וגם אסור לגהץ!!).


על מנת להבין איך לחלק את הבדים לכיסים ואיזה שילוב לעשות, אנא הביטו בתמונות הבאות:

אלו סה"כ כל החתיכות לארנק אחד, כאן השתמשתי בשלושה בדי כותנה לחלק הפנימי (בד"כ אני משתמשת בשניים) ובג'ינס לחלק החיצוני:

IMG_7925.JPG

אלו שתי החתיכות הגדולות ("8.5 על "9), אחד חיצוני ואחד פנימי (בכוונה השתמשתי בצהוב, שיבלוט..):

IMG_7930.JPG

אלו 6 החתיכות הזהות לכיסים ("8.5 על "4.5) –ארבע מתוכן ישמשו לכיס עם הרוכסן, כאשר שתיים יהיו חיצוניות ושתיים פנימיות, ועוד שתיים ישמשו ככיס הגדול בצד של כרטיסי האשראי...

IMG_7931.JPG

אלו שלוש החתיכות הבינוניות, כולן יהיו כיסים בצד כרטיסי האשראי:

IMG_7932.JPG

אלו שתי החתיכות הקטנות שישמשו לסגירת הארנק, אחת מהבד החיצוני ואחת מהפנימי:

IMG_7933.JPG

וכאן סידרתי את כל החתיכות הגזורות (והמוקשחות!!) כדי להדגים קצת את הסדר והמיקום שלהן:

IMG_7935.JPG


ועכשיו נתחיל!

משבחרנו את 4 החתיכות שישמשו אותנו לכיס הרוכסן (כולן בגודל "8.5 על "4.5), ניקח אחת מהבד הפנימי שלו (שפחות יראו אותו... במקרה שלי זה הצהוב) ואחת מהבד החיצוני של כיס הרוכסן (הטורקיז), ונניח אחת על השנייה, צד יפה פונה לצד יפה, כמובן. העליון יהיה הבד הפנימי, כך שאתן אמורות לראות את הצד המוקשח שלו פונה אליכן.

IMG_7941.JPG

ואז יש לסמן את המלבן הבא:

במרחק "1 (אינצ', לא להתבלבל!) מהקצה העליון שרטטו קו ישר (רצוי להיעזר בסרגל האינצ'ים שלכן) שייגמר במרחק "1 מכל אחד מהצדדים. אח"כ יש לסמן קו נוסף במקביל, במרחק "1.5 מהקצה העליון, וגם הוא מסתיים במרחק "1 מכל אחד מהצדדים. חברו את שני הקווים המקבילים בקצותיהם, כך שנוצר לכן מלבן בגודל "6.5 על "0.5. הנה שתי תמונות להדגמה:

IMG_7942.JPG

IMG_7943.JPG

כעת יש לתפור במכונה לאורך המלבן בתפר קטן מאוד (משהו בין 1 ל-2 במכונה), ולשים לב שאתן לא מוסיפות שוליים או תפרים נוספים בפינות, וכמובן לחזק בהתחלה ובסוף התפירה. מומלץ להוציא את הסיכות לפני שהמחט מגיעה אליהן.

IMG_7945.JPG

משסיימנו לתפור את המלבן, יש לסמן קו נוסף באמצע המלבן, שנגמר במרחק כחצי אינצ' מכל קצה של המלבן שתפרתן. לאחר מכן חברו את קו האמצע החדש לפינות המלבן התפור בצורת משולש, כמו בתמונה.

IMG_7947.JPG

כעת חיתכו עם פורם החוטים שלכן את קו האמצע, ולאחר מכן גיזרו את שוקי המשולשים כמעט עד הקצה (לא להגיע עד התפר ממש!). את קו האמצע אני חותכת לעתים עם הגלגלת, אבל שימו לב לא לחרוג מהאורך שלו!

IMG_7948.JPG

כעת הטריק הגדול –נהפוך את הבדים אחד לתוך השני, כדי שייווצר לנו הכיס עם החלון (שיטה מוצלחת גם לפרויקטים אחרים) –אני הופכת בד"כ את הבד הפנימי (במקרה שלי הצהוב) לתוך החתך שעשיתי, ואז משטחת עם הידיים את הבדים אחד על השני (הפעם הצד המוקשח על הצד המוקשח), ועוברת טוב טוב עם האצבעות על מסגרת החלון שנוצר. אח"כ נעבור גם עם מגהץ..

IMG_7951.JPG

לפני כן גזרתי בעדינות את המשולשים שנוצרו לי בפינות (תראו בראש התמונה), וכאמור שיטחתי טוב טוב את התפר שעשיתי. אני בד"כ עובדת במקרה הזה על הבד הפנימי (הצהוב), כי ככה בד"כ הצד השני (הטורקיז) יוצר יותר יפה...

IMG_7952.JPG

הנה עוד תמונה להמחשה:

IMG_7955.JPG

והצד החיצוני לאחר הגיהוץ:

IMG_7956.JPG

למען ההגינות אספר שבהדרכה המקורית בשלב הזה היא עוברת בתפר קטן על המסגרת החיצונית של החלון שנוצר. אני מוותרת על השלב הזה כי אח"כ צריך לתפור באותו המקום בדיוק את הרוכסן, וברור לי ששני התפרים לא ייצאו לי מקבילים ויפים.

בשלב הבא אנו ממקמות את הרוכסן שלנו בתוך החלון שנוצר, כשהרוכסן למטה, מתחת לשתי שכבות הבד. רצוי להגיע למצב ששני קצוות הרוכסן (המתכתיים) יהיו מחוץ לחלון, כך שלא רואים אותם. מבחינת כיוון הרוכסן, לימניות רצוי שהרוכסן ייסגר מימין לשמאל ולשמאליות ההיפך. תבדקו איך נוח לכן.

כעת יש להחליף לרגל רוכסן במכונה, ולחזק את הרוכסן עם סיכות. אם אתן עובדות עם מחט סטנדרטית, אולי כדאי בשלב זה להחליף למחט חזקה יותר.

IMG_7957.JPG

את התפר הזה יש לעשות לאט ובעדינות. אני תופרת בתפר קטן (2) ומקפידה להוציא את הסיכות לפני המחט. לקראת הקצה יש להעביר את הרוכסן (ממצב סגור לפתוח, עושים את זה כשהמחט של המכונה בתוך הבד אבל מרימים את הזרוע שמחזיקה את הבד במקום) וכשעוברים לצד השני להחזיר אותו לקצה (כך שהרוכסן יהיה בעיקר סגור).

IMG_7960.JPG

יש לתפור בזהירות (!!) מעל שיני הרוכסן בצדדים, ולעתים רצוי להניע את המכונה ידנית בשלב זה, כדי לא לשבור את המחט.

IMG_7962.JPG

כעת ניקח את שתי החתיכות הנוספות של כיס הרוכסן ("8.5 על "4.5) ונמקם אותן (כשהן פונות אחת אל השנייה עם הצד הלא-יפה, המוקשח) כך שהצד החיצוני (הטורקיז) פונה לצד החיצוני של הרוכסן (שוב, הטורקיז). ונהדק בסיכות.

IMG_7972.JPG

כעת יש לתפור רק (!) את החלק העליון של הכיס, כשארבע השכבות מחוברות יחדיו, במרחק של כ-"3/8 מהקצה העליון. לאחר מכן נהפוך את הכיס ונגהץ לאורך התפר החדש.

מכיוון שהמגהץ עוד חם, כדאי שנכין עכשיו גם את הכיסים של כרטיסי האשראי.

בשלב זה ניקח את 2 החתיכות שנותרו בגודל "8.5 על "4.5, נצמיד צד יפה ליפה, נתפור במרחק של כ-"3/8 מהקצה העליון, נהפוך, נשטח ונגהץ לאורך התפר החדש. כן, בדיוק כמו בסוף הכיס של הרוכסן.

כעת נותרנו עם שלושה מלבנים בלבד לכיסים: "8.5 על "4, "8.5 על "3.5 ו-  "8.5 על "3.

IMG_7974.JPG

בכל אחד מהם נסמן, על הצד הלא-יפה (והמוקשח) קו ישר במרחק של "0.5 מהקצה העליון, נקפל אותו ונגהץ.

ככה זה נראה אחרי הגיהוץ:

IMG_7979.JPG


והגענו לשלב התך הדקורטיבי: בוחרים תפר יפה שיש לכן במכונה, רצוי כזה שאתם כבר מכירות ויודעות איך הוא ייצא, ועוברים לאורך כל החלק העליון של הכיס, במה שנקרא Top Stitch, במרחק של כ-"1/8 מהקצה העליון. את התך הזה עליכן לעשות לשלושת המלבנים שכעת גיהצתם, לשתי החתיכות בגודל "8.5 על "4.5 שתפרתן אחת אל השנייה (בחרו את הצד הדקורטיבי/החיצוני, כמובן) וכן על הכיס של הרוכסן, בין הרוכסן לקצה העליון.

כאן אפשר לראות את התך שעשיתי (בחרתי בכוונה בחוט צהוב...) על הכיסים לכרטיסי האשראי:

IMG_7982.JPG

וכאן אפשר לראות את אותו התך גם על כיס הרוכסן:

IMG_7986.JPG

עכשיו קחו את שתי החתיכות הגדולות שישמשו ככיסים לכרטיסי האשראי (מה שהיו קודם צמד חתיכות בגודל "8.5 על "4.5 וחתיכה בגודל "8.5 על "4), והניחו אחת על השנייה, כאשר הן צמודות בחלקן התחתון (כמובן שהקטנה יותר היא העליונה). דאגו שהקו העליון של שתי החתיכות יהיה מקביל (התחתון או הצדדים פחות חשובים), והצמידו בסיכות.

סמנו קו במרחק "2.5 מהקו העליון ותפרו אותו (בתפר ישר, רגיל).

IMG_7987.JPG

כעת קחו את החתיכה הקטנה יותר, "8.5 על "3.5, והוסיפו אותה מעל אלו שכעת תפרתן, דאגו שהקווים העליונים של כולן יהיו מקבילים, הצמידו בסיכות וסמנו קו במרחק "3 מהקו העליון, וכמובן תפרו אותו. שני התפרים האלה ימנעו מכרטיסי האשראי ליפול בתוך הכיס... חשוב מאוד לעבוד עם סיכות בשלבים הללו, על מנת שהקווים יישארו מקבילים!

כעת הניחו את החתיכה הקטנה "8.5 על "3 מעל לכולן, ודאו שהקווים העליונים כולם (עדיין) מקבילים, הצמידו בסיכות וכעת סמנו קו לאורך האמצע של כל המלבנים (האמת שהמלבן האחרון, הכפול, פחות חשוב לשלב זה), מה שיוצא בערך במרחק "4.25 מכל קצה.

IMG_7992.JPG

את הקו הזה יש לתפור לאט, בזהירות, הלוך-חזור מהחלק התחתון של הכיסים, עד לחיבור עם המלבן האחרון ובחזרה. הקפידו לחזור עם התפר בדיוק על התפר שעשיתן קודם; זאת אומרת שלאחר ש"עליתן" מתחתית הכיסים לכיוון המלבן העליון, עיצרו בחיבור עם המלבן העליון, השאירו את המחט של המכונה בפנים והעלו את הזרוע, סובבו את הבד ב-180 מעלות בדיוק, וחיזרו על התפר שעשיתן קודם עד לתחילתו.

IMG_7995.JPG

כעת אם תהפכו את כיסי כרטיסי-האשראי, כך צריכים להיראות התפרים שעשיתן בחלק האחורי:

IMG_7998.JPG

ואתן כבר מוכנות לשלב הבא –הנחת כל הכיסים שהכנתן על הרקע הפנימי של הארנק!

IMG_8002.JPG

לאחר שמיקמתן את שני החלקים השונים על הבד הפנימי של הארנק (שימו לב שמיקמתן נכון על החתיכה הגדולה: שאורכה הוא "8.5 ורוחבה "9, ולא ההיפך... ז"א שהכיסים מקבילים לצלעות ה-"8.5), הצמידו בסיכות ותיפרו במרחק לא רב מן הקצה (כרבע אינצ') בתפר חיזוק.

IMG_8008.JPG

כעת נטפל בסוגר המגנטי: מבין החתיכות הקטנות שנותרו ("5 על "2.5) קחו את זו שתהיה הפנימית (ומתאימה לאחד הבדים הפנימיים של הארנק), וסמנו עליה (על הצד הלא-יפה, כמובן) קו במרחק "1.5 מהקצה העליון (בעבר הייתי עושה במרחק "1, אבל זה יוצא פחות יפה..).

IMG_7965.JPG

סמנו את אמצע הקו גם כן, ואז הניחו עליו את עיגול המתכת עם החורים של הסוגר המגנטי, וסמנו את שני החריצים של הסוגר:

IMG_7970.JPG

את אותו הדבר יש לעשות גם לשתי חתיכות הלבד הקטנות, באמצען.

גיזרו את החריצים בעדינות (להקפיד לא לחתוך יותר מדי, כדי שהסוגר אח"כ לא "יטייל" בבד), ואז מקמו את הסוגר עצמו (לחתיכה הקטנה אנו נשתמש בחלק של הסוגר עם הבליטה), אח"כ את חתיכת הלבד ולבסוף את עיגול המתכת עם החורים. את זרועות הסוגר יש לכופף פנימה בכוח (כוח! כוח! הרבה כוח! מי שרוצה לוודא שייצא יפה, יכולה לדרוך על הסוגר על הרצפה, ולא לעשות את זה על שולחן עץ כי הוא ישאיר סימן... ;)).

כך זה אמור להיראות (סוגר, בד, לבד, עיגול מתכת, זרועות מכופפות פנימה):

IMG_8009.JPG

כעת הניחו את החתיכה הזו על החתיכה של הבד החיצוני באותו הגודל, יפה ליפה, הצמידו בסיכות, ותיפרו בצורת ח', לאורך צידי המלבן ובחלק העליון שלו, במרחק רבע אינצ' מהקצה.

IMG_8013.JPG

לפני שהופכים את החתיכות הללו החוצה, הקפידו לגזור את הפינות של המלבן קרוב לתפר (אבל לא מדי!) –אני אוהבת לעשות זאת בצורת עיגול, כמו בתמונה הקודמת.

לאחר שהפכתן, שטחו יפה את התפרים, וגהצו. תיפרו את שלושת הצדדים שוב בתפר קרוב לקצה, מרחק של כ-1/8 אינצ' מהקצה.

IMG_8014.JPG

התפר הזה צריך להיעשות כבר באותם חוטים שבחרתן למראה החיצוני של הארנק, כך שאם אתן רוצות שלא יראו אותו, התאימו את הסליל התחתון לצבע הבד החיצוני, והחוט העליון לבד הפנימי, או להיפך –הדגישו את צבע החוט, כפי שאני עשיתי כאן כשבחרתי בחוט הצהוב לחיצוני, שיודגש על הגי'נס הכהה.

IMG_8016.JPG

כעת ניקח את החלק האחרון, הבד החיצוני של הארנק (במקרה שלי ג'ינס מוקשח בפליזלין), ונסמן על הצד הלא-יפה שלו, במרחק "1.5 מאחת הצלעות של ה-"8.5 קו קטן.

IMG_8017.JPG

אנו חוזרות למעשה על אותן פעולות שעשינו כשטיפלנו בחלק הראשון של הסוגר המגנטי: סמנו את אמצע הקו והניחו עליו את עיגול המתכת המחורר של הסוגר המגנטי. סמנו את שני החריצים של הסוגר וגיזרו אותם בעדינות. מקמו את הסוגר עצמו (במקרה זה החלק עם השקע בתוכו), את חתיכת הלבד ואת עיגול המתכת עם החורים. וכל שנותר הוא לכופף פנימה את זרועות הסוגר בכוח...

IMG_8019.JPG

בצלע המקבילה ממול לסוגר, סמנו קו באורך כ-"4 לאורך הצלע (השנייה) של ה-"8.5.

IMG_8020.JPG

הניחו את החתיכה החיצונית הזו על החתיכות הפנימיות של הארנק, צד יפה ליפה, כאשר הצד של כרטיסי האשראי נמצא בדיוק מתחת לצד של הסוגר המגנטי, ואילו הצד של כיס הרוכסן נמצא בדיוק מתחת לקו שסימנתן כרגע. הצמידו את שתי החתיכות בסיכות ותיפרו בתפר קטן יחסית לאורך כל צלעות הארנק, מלבד על הקו שסימנתן, במרחק "0.5 מהקצה. משסיימתן לתפור, הקפידו לגזור את הפינות של המרובע (שוב, אני עושה את זה בצורה די מעוגלת, קרובה לתפר אבל לא יותר מדי...) והיפכו.

IMG_8022.JPG

ההיפוך עצמו, השלב הפיזי הכי קשה בכל תפירת הארנק, צריך להיעשות עם המון סבלנות: יש לכן ארבעה כיסים לכרטיסי אשראי, כיס רוכסן מארבע שכבות בד מחוזקות, וחצי סוגר מגנטי מוצמד לבד –אתן לא רוצות שיקרה להם משהו... כדי לוודא שהוצאתן את הפינות כמו שצריך, ניתן להיעזר במסרגה או בצ'ופסטיק, כמו שאני עושה...

IMG_8027.JPG

 אחרי שסיימתן להפוך הכל יפה, גהצו בזהירות את כל צידי הארנק, והקפידו "להכניס" את שולי הבד בפתח שהשארתן פנימה. מקמו בתוך הפתח את המלבן הקטן עם המשך הסוגר המגנטי, והצמידו עם סיכות. רצוי לנסות לסגור את הארנק ולבדוק שהוא לא נסגר בדיוק, אלא יש להשאיר מרווח על מנת שתוכלו לסגור את הארנק גם כשיהיה מלא בכסף (אחחח... מתי זה יקרה?).

IMG_8029.JPG

לפני שנעבור לתפר האחרון שנותר לכן, התפר החיצוני, ישנו שלב קטנטן שמניסיון כדאי לא לפספס: קחו שני כרטיסי אשראי (גם "חבר מועדון" יכול לעזור במקרה כזה, ואולי אפילו רק במקרה כזה... ;-) ) והניחו אותם כל פעם אחד ליד השני בכיסי האשראי, משני צידי התפר האמצעי. כאשר אתן עושות זאת, סמנו בעדינות על צידי הבד את קצה הכרטיסים, כך שתוכלו אח"כ לשים לב בתפירה שאתן משאירות מספיק מקום לכרטיסים בכיסים המיועדים לכך... את הסימון כדאי לעשות עם עט או טוש מתנדף, או שיורד אח"כ עם קצת מים.

כעת נותר לכן התפר האחרון –התפר החיצוני. החליפו למחט חזקה יותר במכונה (מחט ג'ינס, לדוגמא) וודאו שהחוטים בצבעים שבחרתן. בחרו תפר לא קטן מדי, אבל גם לא גדול מדי (אני משתמשת ב-2.5 בערך) ותפרו סביב כל הארנק כשחלקו הפנימי פונה אליכן, בתפר קרוב לקצה (זיכרו את סימון כרטיסי האשראי!) ולהקפיד שיהיה ישר ככל האפשר. במקומות בעייתיים, כמו אזורים מרובי שכבות, במיוחד בכיס הרוכסן, רצוי לפעמים להניע ידנית את המכונה על מנת לא לשבור את המחט ולא לדלג על אף תפר. הקפידו לרבע יפה את הפינות (או אולי דווקא לעגל) –העיקר שיהיה אחיד. על הפתח שדרכו הכנסתי את הסוגר המגנטי, אני עוברת אפילו פעמיים; פעם בהתחלה ופעם בסוף, ולנסות להקפיד לתפור בדיוק על התפר הקודם. הצלחתן?

IMG_8038.JPG

תתחדשו!!! יש לכן ארנק!!!

IMG_8032.JPG


IMG_8040.JPG


IMG_8039.JPG


IMG_8034.JPG


IMG_8036.JPG

בפוסט הבא אני מקווה שאוכל כבר לספר לכן של מי הארנק הנפלא המצולם כאן...

IMG_8037.JPG

 

       ואני חוזרת שוב ומדגישה: ההדרכה הזו היא בסה"כ תרגום לעברית שלי מהמקור הזה -

זו לא הדרכה שלי, לא המצאה שלי, לא גזרה שלי ולא רעיון שלי...

  לכן זיכרו בבקשה למי לתת את הקרדיט בבוא העת!!

 

- אה, רגע, ולבלוג קנדי שלי כבר נרשמתן??

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

59 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל BarBima אלא אם צויין אחרת