00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אהבת חינם

ציטוטים, משפטי חכמה ואמרות על נתינה

כשהכנתי את אסופת הציטוטים הנוכחית שלפניכם, של חכמים ופילוסופים מתרבויות וזמנים שונים על נושא הנתינה, עלתה בי אמביוולנטיות.
מצד אחד - הנושא הוא מאבני היסוד של הבלוג וסיפורים, מצגות וחומרים המתפרסמים בו עוסקים בנתינה באופן קבוע.
מצד שני - גם אני לצערי איני חסין לציניות, וכשחיפשתי ציטוטים לשבץ כאן, חלקם נראו לי כל כך דביקים, מתחסדים ופדגוגיים, שהחלטתי שלא לכלול אותם כאן.

הציטוטים שבכל זאת נכנסו לרשימה, מצליחים לדעתי להעביר בצורה כנה וחסרת שמאלץ את החשיבות העצומה של הנדיבות; כפי שאבחן אלברט איינשטיין בצורה מדוייקת, כולנו תלוים זה בזה בקשרים בלתי ניתנים להתרה:

"מהות המשבר של תקופתנו טמונה ביחסים שבין היחיד לבין החברה. היחיד הפך מודע יותר מתמיד לתלותו בחברה. אך הוא אינו חווה תלות זאת כמשהו חיובי, כחיבור אורגני, ככוח מגן - אלא כאיום לזכויותיו הטבעיות, או אפילו לקיומו הרווחי... כל בני האדם, לא חשוב מאיזה מעמד חברתי הם, סובלים מתהליך זה של הדרדרות. אסירים בבלי דעת של אנוכיותם שלהם, הם חשים חסרי ביטחון, בודדים ונטולי ההנאות הפשוטות של החיים. האדם יכול למצוא משמעות בחיים, קצרים ומסוכנים ככל שיהיו, רק באמצעות שיקדיש את עצמו לחברה."

לתת מעצמנו - בצורה פשוטה, אנושית, לא מתחסדת ולא מרוצה מעצמה, רק מתוך תחושה טבעית של טוב לב ורצון טוב.
אין אדם שאין לו מה לתת ורבים הם שזקוקים לעזרה; הנתינה לא חייבת להיות חומרית - גם חיוך של סמפטיה יכול להציל יום מזעזע בעבודה, והצעת עזרה לשכנה לסחוב את הסלים מהשוק לא עולה לנו כלום ועושה כל כך הרבה טוב על הלב.

עשו לכם מנהג - להביט כל ערב לפני השינה על היום שחלף, ושאלו את עצמכם: מה נתתי היום למישהו אחר? איך זה גרם לי להרגיש? מניסיון אני יכול להעיד, שאפילו הימים המגעילים ביותר נצבעים בצבע בהיר יותר כשמזהים בהם משהו טוב שעשינו למישהו.


ינון 


         


"צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש שאין לו נר; וצריך שכל איש ידע ויבין, שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים ולהדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו."  (הרב קוק)

 

כמו הפרחים / אסתר קל

לתת כמו הפרחים
מפיצים ריח לכולם
בלי חשבונות בלי תמורה
סתם משום שהם פרחים.

 

"מצבנו על אדמה זו מוזר. כל אחד מאיתנו מצוי כאן לשהייה ארעית קצרה; לשם איזו סיבה אינו יודע, אף שלעתים הוא חושב שבוא חש בה. אך ללא התבוננות מעמיקה יותר, אדם מבחין בחיי היום-יום, שהוא קיים עבור אנשים אחרים - ראשית כל עבור אלו שבחיוכם וברווחתם אושרנו שלנו תלוי לחלוטין, ואז עבור רבים שאינם ידועים לנו, שלגורלם אנו קשורים בחבלי הסימפטיה. מאה פעמים בכל יום אני מזכיר לעצמי, שחיי הפנימיים והחיצוניים מבוססים על עמלם של אנשים אחרים, חיים ומתים, ושעלי להתאמץ על מנת להעניק באותה מידה שקיבלתי, ואני עדיין מקבל..." (אלברט איינשטיין) 


"כאשר אני נותן, אני מעניק לעצמי." (וולט ויטמן)

 

"יש לך - תן. קשה? אני יודע. אבל תן בכל זאת. ללא תערומת, בכל הלב. זה חשוב. עשה ניסיון ומי יודע? אולי בשורת ימים שיגיעו (לא כל כך מהר), כאשר ישתנה העולם (חייבים להאמין) והוא יהנה יותר לתת מאשר לאגור, פשוט לא יהיה מסוגל לנהוג אחרת. בינתיים תעניק משלך באורך רוח, עד אשר (חייבים להאמין) יחלוק האדם בשמחה את מה שיש לו." (יאנוש קורצ'אק)

 

"אפילו יותר מהחום והחיבה אותם אנו מקבלים, חשובים החום והחיבה אותם אנו נותנים. באמצעות הענקת חום וחיבה, בכך שיש לנו תחושה אמיתית של אכפתיות לאחרים, במילים אחרות - באמצעות חמלה - אנו מקבלים את התנאים לאושר אמיתי. יותר חשוב מלהיות נאהב אם כך, זה לאהוב." (הדלאי לאמה)


"כל שאין בו כדי להעניק מרוחו לזולתו, כמעט שאינו מוצא כלום בעולמו כדי להעניק לעצמו."  (אדוארד נויס וסקוט)

 

"אם לא מחייכים אליך, היה נדיב ותן אתה חיוך. אין אדם הזקוק לחיוך יותר מהאדם שאינו מסוגל לחייך לאחר."  (הדלאי למה)

 

"שקולה צדקה כנגד כל המצוות." (מסכת בבא בתרא)

 
"כשאדם עני מת מרעב, זה לא קורה משום שאלוהים לא דאג לו או לה. זה קרה משום שלא אתה ולא אני רצינו לתת לאותו אדם, את מה שהוא או היא היו צריכים. אם אינכם יכולים להאכיל מאה אנשים, אז האכילו רק אחד." (אמא תרזה)

 

"היחידים בינינו שיהיו מאושרים באמת הם אלו שחיפשו ומצאו את הדרך הטובה ביותר לשרת את בני האדם."  (אלברט שוויצר)

 

"הסימן לאהבה אמיתית הוא השכחה; כאשר אדם שוכח את עצמו, וחושב רק על מי שהוא אוהב."  (הרב נפתלי מרופשיץ)

 
"ביקורנו בפלנטה זו קצר, כך שעלינו לנצל את זמננו בצורה משמעותית, כמו בעזרה לאחרים מתי שרק אפשר. ואם איננו יכולים לעזור לאחרים, לפחות עלינו להשתדל שלא ליצור עבורם כאב וסבל." (הדלאי לאמה)

 

"כוח הנתינה איננו שוֹרֵה כי אם על השמח בחלקו. הנותן הוא יראה בכל דבר גדול, וגם בקטן, את חסדי ה' יתברך ואת טובתיו אשר אין קץ להן. ויהיה בראותו כי כן, הלוא ישמח במתנות האלה שמחה רבה ויהיו חייו מאושרים תמיד. מן השמחה והאושר האלו נובעות הנתינה והאהבה." (הרב אליהו דסלר) 

 

"אנו חושבים לעתים שעוני משמעו רק להיות רעב, עירום וחסר בית. העוני של להיות בלתי רצוי, בלתי אהוב וללא התייחסות מן הסביבה הינו העוני הגדול ביותר. עלינו להתחיל בתוככי בתינו שלנו לרפא עוני זה. אל לנו להיות מרוצים רק מתרומת כסף. כסף אינו מספיק, כסף יכול להתקבל, אך האנשים זקוקים ללבכם שיאהב אותם. אזי, פזרו אהבה בכל אשר תלכו. לעולם אל תתנו לאיש לבוא אליכם מבלי שיעזוב שמח יותר." (אמא תרזה) 

 
          

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

16 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ינון פיאמנטה אלא אם צויין אחרת