00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אהבת חינם

נאומו של צ`רלי צ`פלין מתוך "הדיקטטור הגדול"

"הדיקטטור הגדול" הינו סרט משנת 1940 אותו כתב, ביים וכיכב צ'רלי צ'פלין.

צ'פלין משחק בסרט את דמותו של ספר יהודי שחי במדינת "טומאניה" (פארודיה לגרמניה של מלחמת העולם השנייה), בה עולה לשלטון הדיקטטור המגוחך הינקל (בן דמותו של היטלר).
כמו בכל קומדיית טעויות קלאסית, הספר היהודי והינקל נראים כמו תאומים זהים.
הספר שנשלח למחנה ריכוז, מצליח לברוח לבסוף כשהוא מחופש לקצין ונחשב בטעות להינקל (שכמובן תמיד לובש מדים), בעוד הינקל שיצא לדוג, נלכד ע"י השלטונות בחושבם שהוא הספר.

לקראת סוף הסרט, מוזמן הספר היהודי למבוכתו הרבה לשאת דברים אל מול פני האומה.
מה שמתחיל כגימגום של התנצלות, הפך עד מהרה לנאום חוצב להבות בזכות האחווה, האחדות והסולדריות בין בני האדם באשר הם.
בחקותו את הרטוריקה של היטלר, צ'פלין שם בפי הספר מסר חד של נטישת האלימות, הגזענות ושנאת החינם ואימוץ ערכים אנושיים של אהבה, חופש ותקווה. 

הנאום מובא כאן בתרגום לעברית, ובסופו ניתן לראות את הקטע המקורי מתוך הסרט וסרטון אינטרפטאציה מיוחד המבוסס על התרגום שלפניכם.

תהנו!

ינון"אני מצטער, אך אינני מעוניין להיות קיסר.  אין זה ענייני.  אינני רוצה לשלוט או לכבוש אף אחד.  הייתי מעוניין לעזור לכולם אם אפשר, יהודים - גויים, שחורים - לבנים.

כולנו רוצים לעזור זה לזה.  כך הם בני האדם.  אנו רוצים לחיות בזכות אושרו האחד של השני - לא בזכות סבלו האחד של השני.  איננו רוצים לשנוא ולתעב זה את זה.  בעולם זה יש מקום לכולם, והאדמה הטובה עשירה ויכולה לפרנס את כולם.

דרך חיינו יכולה להיות חופשית ויפה, אך איבדנו את הדרך.  החמדנות הרעילה את נשמתו של האדם - חסמה את העולם בשנאה ודחפה אותנו אל סבל ושפיכות דמים.  פיתחנו מהירות, אך סגרנו את עצמנו מבפנים.  מכונות המעניקות שפע הותירו אותנו במחסור.  הידע שלנו הפך אותנו לציניים; התחכום שלנו הפך אותנו לקשים וחסרי חביבות.  אנו חושבים יותר מדי ומרגישים מעט מדי.  יותר מאשר מכונות, נחוצה לנו אנושיות.  יותר מתחכום, נחוצים לנו טוב-לב ועדינות.  ללא תכונות אלו, החיים יהפכו לאלימים והכל יאבד.

המטוס והרדיו הביאו אותנו להיות קרובים יותר זה לזה.  עצם טבען של המצאות אלו קורא לטוב שבאדם - קורא לאחווה אוניברסלית - לאחדות של כולנו.  אפילו ברגע זה קולי מגיע אל מיליונים ברחבי העולם, מיליוני גברים, נשים וילדים מיואשים, קורבנות של מערכת המענה את האדם וכולאת אנשים תמימים.  לאלו השומעים אותי, אני אומר: "אל תתייאשו".  הסבל שכעת אנו חווים הינו רק פטירתה של תאוות-הבצע, מרירותם של אנשים הפוחדים מדרך ההתפתחות האנושית.  השנאה שבאדם תחלוף, והדיקטטורים ימותו, והכוח שהם גזלו מהאנשים ישוב אל האנשים.  וכל עוד אנשים מתים, החירות לעולם לא תאבד.

חיילים!  אל תעניקו את עצמכם לאנשים חייתיים המתעבים אתכם ומשעבדים אתכם - המארגנים את חייכם - אומרים לכם מה לעשות - מה לחשוב - מה להרגיש!  אנשים המאמנים אתכם - מאכילים אתכם - מתייחסים אליכם כמו לבהמות, משתמשים בכם כבשר תותחים.  אל תתנו את עצמכם לאנשים לא טבעיים אלו - אנשי-מכונות עם מוחות-מכונות ולבבות-מכונות!  אינכם מכונות!  אינכם בהמות!  אתם בני אדם!  יש לכם את אהבת האנושות בליבכם.  אינכם שונאים, רק אלו שאינם אהובים שונאים - הלא-אהובים והלא-טבעיים!

חיילים!  אל תלחמו עבור העבדות!  הלחמו עבור החופש!  בפרק 17 בבשורה על פי לוקאס, נכתב שמלכות האלוהים מצוייה בתוך האדם, לא אדם אחד ולא קבוצת אנשים, כי אם בכל האנשים!  בכם!  לכם האנשים הכוח, הכוח לבנות מכונות. הכוח ליצור אושר!  לכם האנשים הכוח להפוך את החיים הללו לחופשיים ויפים - להפוך את החיים הללו להרפתקה מופלאה.  אז בשם הדמוקרטיה - הבה נשתמש בכוח זה - הבה נתאחד כולנו.  הבה נלחם עבור עולם חדש, עולם הגון שייתן לאנשים הזדמנות לעבוד, שייתן לצעירים עתיד ולזקנים ביטחון.

באמצעות הבטחת הדברים הללו, אנשים חייתיים צברו כוח.  אך הם משקרים!  הם אינם ממלאים הבטחה זו.  הם לעולם לא ימלאוה!  דיקטטורים משחררים את עצמם, אך משעבדים את ההמון.  כעת הבה נלחם כדי להגשים הבטחות אלו!  הבה נלחם על מנת לשחרר את העולם - לחסל את הגבולות הלאומיים - לחסל את החמדנות, את השנאה וחוסר-הסובלנות.  הבה נלחם עבור עולם של היגיון, עולם בו המדע והקידמה יובילו לאושרם של האנשים כולם.  חיילים, בשם הדמוקרטיה, הבה נתאחד!"הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

12 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ינון פיאמנטה אלא אם צויין אחרת