55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

אני מתכוונת ל"לא!"

 

שנת 2010 נחתמה באקורדים צורמים במיוחד. נשיא מדינת ישראל לשעבר הואשם והורשע במעשי אונס, במעשים מגונים ובהטרדה מינית והוכתר אחר כבוד בתואר "מטרידן סדרתי". כמויות הדיו שנשפכו על הפרשה יכולות לפרנס הוצאות ספרים, עורכים ומהדירים. ברשותכם, אתייחס לתופעת ההטרדות המיניות באופן כללי בזיקה למעמד ולתפקיד.

זה איננו סוד שבימינו כמעט כל אישה עברה או תעבור במהלך חייה הטרדה מינית מסוג זה או אחר. ההטרדות המיניות הפכו לצערי ל"רע הכרחי", דבר שבשגרה, שעובר לסדר היום ונשכח. ואני אומר: אסור להשלים עם העניין, חובה עלינו כחברה מוסרית וערכית להילחם בהטרדות המיניות ולהוקיען.

במה דברים אמורים?

ראשית אנסה להגדיר מהי הטרדה מינית בכלל והטרדה מינית של בעל סמכות בפרט. מבחינתי, הטרדה מינית היא כל אמירה, מעשה או דבר בעל אופי מיני שנעשה באופן סדרתי וקבוע. למה אני מתכוון? כשגבר מחמיא לבחורה בסגנון "איזו חתיכה! השֵּׂער שלך נפלא היום" זו עדיין לא הטרדה. אם הערותיו חוזרות ונשנות בתוספת רמזים מיניים כאלה ואחרים (למשל: "איזו חתיכה! המיני הולם אותך" - זו כבר הטרדה!

זוכתך לומר לא!

כשאת אומרת "לא!" את מתכוונת ל"לא!"
התמונה לקוחה מגוגל

הטרדה מינית של בעל סמכות גרועה שבעתיים מהטרדה מינית "רגילה", נקרא לזה. בעל סמכות הוא אדם בעל תפקיד הממונה על מושא ההטרדה, למשל: מורה מול תלמידתו, מנהל מול פקידתו, שר מול עוזרתו וגם נשיא מדינה מול עוזרותיו.  
מנהל לא צריך להתחיל עם פקידתו. נקודה! הפקידה מוצאת־חן בעיניך? אתה מעוניין בה? מצוין, חכה שיסתיימו ביניכם יחסי עובד-מעביד ואז תתחיל אִתה כמה שתרצה. כל עוד יש ביניכם יחסי מָרות אסור לך אפילו לחשוב בכיוון הזה. לא כן הדבר בנוגע לשני עובדים בעלי אותו מעמד ודרגה, אז אין מניעה שהגבר יתחיל עם הבחורה או להפך.
אל יַטעה אתכם השיר המפורסם, רבותיי, כשבחורה אומרת "לא!" זה "לא!" שאינו משתמע לשני פנים.

כשאת אומרת "לא!"

ציבור הגברים חייב להבין פעם אחת ולתמיד שאישה איננה רכוש, איננה חפץ ובעיקר איננה אוביקט מיני שאפשר להתנסות עליו. אפשר להחמיא ואפשר לשבח - כל עוד הדבר נעשה בעדינות, במתינות ובשפה מכבדת.
בעניין השפה המכבדת, יש לנו עוד הרבה מה ללמוד ולהטמיע. אינני יודע מה אִתכם, אבל אני חש בחילה וחלחלה כשגבר מכנה בחורה בכינוי 'כוּסית', לא עלינו. אני תופס זאת כקללה ולא כמחמאה. לא יעזור בית דין, אישה שנראית טוב, מטפחת את עצמה ומתלבשת בצורה נאה היא אינה "כוּסית" כי אם "יפה", "חתיכה" אם תרצו, "מקסימה", "מלכת יופי" ועוד מיני תארים מפוארים כאלה. כך שאם רצונך להחמיא לבחורה, "כוּסית" תוציא מאוצר המילים שלך.

מנהל משרד

משרד מנהל. מנהל שיושב מאחורי השולחן הוא עדיין בן־אדם
התמונה לקוחה מגוגל

אני רוצה לחדד את עניין המרות שהזכרתי קודם. אדם שהגיע לתפקיד בכיר אמור להיות בעל ערכי מוסר גבוהים יותר מהממוצע. ככל שעולה בסולם הדְּרָגוֹת ערכיו המוסריים אמורים לעלות בהתאם. מה שאסור לאדם ממוצע אסור בתכלית האיסור לאדם שהגיע למעמד.
והנה, בשנים האחרונות הופיעה תופעה מכוערת ולא ראויה, תופעה שמתפשטת בימינו כאש בשדה קוצים, שבה אדם המגיע למעמד ולתפקיד בכיר כלשהו מאבד את ה"אדם" שבו וחי לפי תדמיתו ותוארו. לפיכך הוא הופך ליהיר, למתנשא, לחסר סבלנות ובעיקר - לכזה שחושב שמגיע לו ומותר לו לעשות הכול - לתת או לקבל שוחד, למַנות מקורבים לתפקידי ניהול, לגנוב ולהונות, לבגוד באשתו ובציבור, וגם להתחיל עם בחורות העובדות תחתיו ועוד יותר מכך - להטריד אותן מינית. אז יש לי חדשות בשבילך, מר מנהל יקר, בכיר ככל שתהיה: לפני שאתה מנהל, לפני שאתה עומד בעמדת מפתח ובתפקיד בכיר - לפני כל זאת אתה קודם כול בן־אדם! כמו כולם גם אתה אוכל כדי להתקיים, כמו כולם גם אתה שותה כדי לחיות וכמו כולם גם אתה הולך מדי יום ביומו לשירותים. העובדה שאתה מנהל ועובדיך/עובדותיך עדיין לא אינה הופכת אותך לאֵל כל־יכול. מה שמותר לאחרים מותר גם לך, וכל האיסורים החלים על אחרים תקֵפים גם לגביך במשנה תוקף. אל תשכח את זה לעולם.
למותר לציין שכל הנכתב כאן תקֵף גם לכיוון השני, רוצה לומר אישה המטרידה מינית גבר. כשמדברים על הטרדה מינית מתכוונים בדרך כלל להטרדה מינית של גבר כלפי אישה אך אל לנו לשכוח גם הטרדות מיניות שכיחות פחות של אישה כלפי גבר, גבר כלפי גבר ואישה כלפי אישה.

דברי סיום, הנשיא קצב מצטרף לשורה ארוכה ומתארכת של אישי ציבור ומנהלים ששכחו מוסר מהו בהגיעם לתפקידי ניהול או מָרות, דוגמת יצחק מרדכי, הניצב בר־לב, הרב מוטי אלון (אף ששני האחרונים לא עמדו לדין וטרם הוגשו נגדם כתבי אישום, למיטב ידיעתי, ועדיין הם אינם אמורים להימצא במצב שבו הם נמצאים וזאת מתוקף מעמדם), וכן אחרים שסרחו דוגמת הרב אריה דרעי, השר לשעבר בניזרי והשר לשעבר הירשזון.
 
בתקווה לשנה טובה יותר.
  

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

48 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת