00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

להיות דולה- על הריון, לידה והורות

סיכום שנה

שנת 2010 הגיעה לסיומה וכל חברה מסחרית שמכבדת את עצמה מוציאה דו"ח מסכם שבו היא מפרטת לבעלי המניות שלה את עיקרי פעילותה במהלך השנה ומדווחת להם על  הצלחותיה בתחומי הפעילות השונים. גם אני החלטתי להוציא דו"ח כזה, אבל כיוון שאין לי בעלי מניות נראה היה לי נכון שקוראות וקוראי הבלוג שעקבו אחרי פעילותי השנה יהיו אלו שיזכו לקבל את עיקרי הדו"ח וממצאיו. אז הנה לפניכם סיכום קצר של שנת 2010:

במהלך השנה פעלתי בשני ערוצים מרכזיים במסגרת עבודה עם עשרות זוגות:

  1. קורסים להכנה לקראת לידה ראשונה, בפורמט זוגי בבתי הזוגות תוך התאמה אישית לזוגות וללידות הצפויות (תאומים, קיסרי, לאחר סיבוכי הריון וכו').
  2. ליווי בחדר לידה (דולה) 

והנה קצת סטטיסטיקות בתחום ליווי הלידות: 

  •  מיהן הלקוחות?

66.7% מהנשים הנן יולדות בלידתן הראשונה, בעוד 33.3% הנן בלידה שנייה ומעלה כאשר השיא השנה היה לידה חמישית. רוב היולדות מגיעות מאזור ירושלים, מודיעין והיישובים הסמוכים, וכמו כן פתח תקווה וגבעת שמואל. עם זאת היו גם יולדות שהגיעו מיישובים מרוחקים יותר בשומרון ואפילו ממצפה רמון.

  • איזה בית חולים בוחרות?

התפלגות הלידות בבתי החולים משקפת את העובדה שהיולדות שאני מלווה הן ברובן נשים דתיות וחרדיות, כאשר בתי החולים הדתיים שערי צדק ומעייני הישועה מובילים בהפרש ניכר עם 40.0% מהלידות ו-26.7%  בהתאמה, אחריהם בילינסון עם 20.4% ובסוף מתפזרים הנותרים כדוגמת מאיר בכפר סבא והדסה עין כרם.

  • איך מתנהלת הלידה בפועל?

ליווי של דולה אמור להקל על הלידה, לקצר את משכה ולצמצם את הסיכוי ללידה קיסרית ומכשירנית והדבר בא לידי ביטוי בנתוני שנה זו. משך לידה ממוצע ללידה ראשונה עמד על 8.5 שעות (כאשר ממוצע ללידה ראשונה ללא ליווי דולה הוא כ-14 שעות) , ובלידה שנייה ומעלה משך הזמן ירד אל 5.4 שעות. מבין כלל הלידות 78.6% הסתיימו ללא צורך בכל מעורבות מכשירנית, 21.4% הסתיימו בסיוע ואקום והיה מקרה אחד של ניתוח חירום. נתון זה דורש הסבר קצר: מבין מקרי הלידות שהסתיימו בואקום רק אחד היה כתוצאה מחוסר שיתוף פעולה של היולדת שהייתה מותשת ולא יכלה ללחוץ, ואילו האחרים היו כתוצאה מכך שבעזרת עבודה משותפת של היולדת ושלי לאורך כל השלב הראשון של הלידה ובעזרת הכוונה ממוקדת מצידי הצליחה היולדת ללדת שלא בניתוח קיסרי, או במילים אחרות- הואקום במקרים אלו היה בגדר פרס כיוון שניתוח קיסרי היה אופציה ממשית, והוא נמנע בזכות ליווי נכון ומותאם ליולדת וכמובן שגם בזכות הצוותים הרפואיים שעשו את מירב המאמצים שלא לסיים את הלידה בניתוח. לגבי אפידורל 53% בחרו להשתמש באלחוש זה, נתון שמצריך גם הוא הסבר: יש תפיסה בציבור שלידה עם דולה שווה ללידה ללא אפידורל, והנתון הזה מוכיח את ההיפך. מרבית היולדות מגיעות אליי בהצהרה שהן רוצות אפידורל והליווי שלי לא נועד למנוע שימוש בו אלא לתת מענה לצרכים אחרים, וזה משתקף היטב בסטטיסטיקה.

  • מה עשה הבעל?

מאחר ובקורסים ניתנת תשומת לב מיוחדת לאפשרות שילוב הבעל בתהליך ובחוויה באופן מעשי, מעניין היה לראות כי עדיין 60% מהבעלים בחרו שלא להיות שותפים פעילים, אם כי חלקם נכחו בבית החולים או בחדר וחלקם מיצו את השתתפותם הפעילה בהתרכזות בתפילה ואמירת תהילים. כאן יש לציין שמרבית הלידות שליוויתי לא היו של זוגות שעברו קורס הכנה ללידה אצלי ובמקרים שהזוג גם עבר אצלי הכנה ראיתי שיתוף פעולה רב יותר של הבעל. מנגד 40% היו פעילים ברמה כלשהי ובמקרה חריג אחד יילד הבעל את אשתו באופן עצמאי בבית ורק אז הועברו לבית החולים (ואם עקבת אחרי הבלוג כל השנה את בטח יודעת על איזה מקרה אני מדברת ).

  • באיזה יום? באיזו שעה?

כיוון שאני מתרכזת בליווי לידות בציבור הדתי והחרדי יוצא לי לשמוע הרבה מזוגות שעומדים בפני לידה שהם לא היו רוצים שהלידה תתרחש בשבת, אך למרות תיאוריות שונות עולה כי פיזור הלידות על פני ימות השבוע אחיד ואין ימים שבהם יש יותר לידות מאחרים. עם זאת לגבי מועד תחילת הלידה וההגעה של הזוג לבית החולים, לרוב מדובר סביב השעות-23:00-02:00. 

  • מה נולד?

60% מהלידות היו של בנים, 40% בנות, בעוד שהנתון הכללי באוכלוסיה עומד על 51% בנים ו-49% בנות.  אפשר לראות שגם אם הנתונים לא זהים הם משקפים אותה מגמה של ריבוי בנים לעומת בנות.

והנה גם כמה מילים אישיות לסיכום השנה שחלפה: שנת 2010 הביאה איתה הרבה לידות טובות, משמחות ומעצימות, ולצידן גם לידות שדרשו התמודדות פיסית ונפשית לא רק מצד היולדות אלא גם מצידי. אני מקווה ומתפללת שהשנה הקרבה תביא איתה עוד לידות טובות רבות ומזמינה גם אותך לקחת חלק בסטטיסטיקה של שנת 2011- פשוט שלחי לי מייל ואחזור אלייך בשמחה .

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל imahit אלא אם צויין אחרת