00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

No Radiation

לבלוג החדש

כנס - קרינה אלקטרומגנטית והגוף האנושי

 

בתאריך ה 23.12.2010 נערך בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון בחיפה כנס בנושא קרינה אלקטרומגנטית והגוף. בכנס היה לזכרה של ד"ר אהובה דוברת ז"ל אשר נפטרה זה מכבר לאחר מלחמה במחלת הסרטן. בכנס הוצגו מספר הרצאות, חלקן היו יותר רלוונטיות לנושא ההשפעות של קרינה על הגוף וחלקן פחות.

בתמונה –פתיחת הכנס על ידי פרופסור לוי שכטר.

בתמונה –פתיחת הכנס על ידי פרופסור לוי שכטר.

ההקדמה ניתנה על ידי פרופסור פרץ לביא, נשיא הטכניון, אשר הציג את פועלה של ד"ר אהובה דוברת ז"ל, את נושא הכנס ואת ההרצאות שיוצגו בו.

בתמונה - פרופסור פרץ לביא בדברי הפתיחה של הכנס

בתמונה - פרופסור פרץ לביא בדברי הפתיחה של הכנס.

 

לאחריו הציג פרופסור רפי קורנשטיין, מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, את עבודותיו בנושא ההשפעות של קרינה אלקטרומגנטית על תאים חיים בתדרים שונים.  הממצאים הראו על מגוון השפעות על התא, על ממברנות התא, על החלבונים בו, על עודף כרומוזומים ועוד.   

לדבריו, בחשיפה לקרינה נוצרת שינוי בשדה החשמלי של התא, שנוי זה גורם, בין השאר, לתנועה של מטען חשמלי על דפנות התא הדומה לזו הנוצרת כחלק ממנגנון התקשורת של התא עם סביבתו (תאים אחרים לדוגמא). כאשר השדה החשמלי גדל נוצרים חורים ובחשיפה גבוה יתר (כלומר שדה חשמלי גבוה יותר) נוצרים אף קרעים הגורמים לכניסה ויציאה של חומרים מהתא לסביבתו ואף למוות מוקדם של התא. כתוצאה משינוי השדה החשמלי בתא מושפעים חלבונים בתוך התא ומעבדים את תפקודיהם וחלק מתכונותיהם.

פרופסור רפי קורנשטיין הראה גם כי אפשר לנצל את העובדה כי שדה חשמלי גורם לתנועה של תאים כדי לאחות שברים ופגיעות וזאת על ידי הכנסת אלקטרודה חיובית בצד הבריא של הרקמה ואלקטרודה שלילית בצד הפגוע ובכך לעודד מעבר של תאים לאיזור הפגוע.

כמו כן נמצא כי חשיפה לקרינה סלולרית בתדר של כ 800 מגה הרץ וברמה של 2.9  SAR (ברמה לא תרמית) גורמת לעודף ב 4 כרומוזומים (בנוסף ל 23 זוגות הקיימים באופן הנורמלי), תופעה שהיא אחת מהאינדיקציות להופעתה של מחלת הסרטן. התופעה חזרה על עצמה, באופן קיצוני וחמור הרבה יותר, בקרינה בתדרים גבוהים יותר של 100 ג'יגה, וזאת ברמות קרינה נמוכות בהרבה.

בהרצאתו נזהר פרופסור רפי קורנשטיין מלקבוע דעה נחרצת בהקשר להשפעה הבריאותית של התופעות שהוא הראה. בקו דומה נקטו גם שאר הדוברים. מין הליכה על חבל דק או משטח שברירי בזהירות רבה. מצד אחד מדווחים על תופעות ומצד שני לא מוכנים לקשר בין הנקודות , ולא מוכנים להציג את המשתמע מדבריהם כי חשיפה לקרינה סלולרית איננה בריאה. מדי פעם נאמרו דברים בעלי אופי דומה על ידי חלק מהמרצים אבל לא בפה מלא ולא באופן ברור וחד משמעי.

בתמונה למעלה –חורים ופגיעות המעטפת של התא החי כתוצאה מחשיפה לקרינה

בתמונה למעלה –חורים ופגיעות המעטפת של התא החי כתוצאה מחשיפה לקרינה

בתמונה –פרופסר רפי קורנשטיין מציג את מסכנותיו בהקשר של קרינה סלולרית.

בתמונה –פרופסר רפי קורנשטיין מציג את מסקנותיו בהקשר של קרינה סלולרית.

בתמונה –פרופסר רפי קורנשטיין מציג את מסקנותיו בהקשר של קרינה בתדרים של 100 ג'יגה הרץ.

 

קישור למחקרים:

 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18666810

 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12524674

 

קישור למאמרו של פרופסור רפי קורנשטיין בנושא: http://www.snunit.k12.il/heb_journals/mada/341032.html

 
פרסום ב YNET בנוגע למחקר: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2609854,00.html
 

 

******************

הדובר הבא היה פרופסור שמעון מרום מהפקולטה לרפואה בטכניון שהציג את הרצאתו בנושא אינטראקציה חשמלית אם רשתות נירונים. פרופסור שמעון מרום סקר את עבודתו על רשתות מחשבים ואת הפרמטרים שחשמליים של רשתות אלו. ההרצאה הייתה מעניינת איך לא קשורה קשר ישיר לקרינה אלקטרומגנטית ולכן לא נרחיב את הכתיבה עליה.

********************

הדובר השלישי היה ד"ר אנדרי בין-עמר ברנגה מהמחלקה להנדסת חשמל באוניברסיטתבין גוריון, בנושא חלון לפעילות המוח.  ההרצאה דנה בנושא דימוי פעילות המוחית בטכנולוגיות שונות ובשימושים הרפואיים וטיפוליים שלה. הרצאה מעניינת אך שוב ללא קשר ישיר להשפעות של קרינה על הגוף ולכן לא נרחיב עליה בהזדמנות זו.

*********************

רביעי הציג מר. גרה סטרומר, הנשיא לשעבר של חברת MEFIGUIDEאת סיפור ההצלחה של החברה ואת הטכנולוגיה העומדת מאחריה. החברה פיתחה ומייצרת מערכת הדמיה בטכנולוגיה אלקטרומגנטית בתדרים בינוניים ובעוצמה נמוכה המאפשר לרופאים לעקוב אחר החדרה של צנטרים לגוף האנושי בדיוק רב ובזמן אמת. הדברים היו מעניינים אך פרט לעובדה כי האדם העובר צינטור והצוות המבצע את הצינטור, נחשפים במשך הצינטור  לקרינה מסוגים שונים המשמשת להדמיה בזמן אמת ולהתמצאות הצוות בשלב הנחת הצנטר בגוף המטופל, לה היה קשר מובהק בין הרצאתו לבין השפעות של חשיפה לקרינה על הגוף ולכן לא נרחיב כאן את הכתיבה עליה.

****************************

 

האחרון בדוברים היה פרופסור לוי שכטר שהציג את המחקר שהוביל בשיתוף עם ד"ר אהובה דברת ז"ל בנושא השפעת קרינה סלולרית על העין. מחקר זה שקיבל הדים בקהילה המדעית בעולם הצביע על פגיעה של בעדשת העין כתוצאה מחשיפה לקרינה אלקטרומגנטית בתדרים סביב 1 ג'יגה הרץ וברמות נמוכות פי ארבע מהתקן.

המחקר מצא כי לאחר 36 שעות של חשיפה נגרמו שינויים בתפקוד האופטי של העין הגורמים לעיוות התמונות הנראות על העדשה.  לאחר הפסקת ההקרנה מתרחש תיקון הדרגתי בעיוות אבל עדיין נראים במיקרוסקופ נזקים קבועים למבנה העדשה. נמצא כי נזקים קבועים אלו אינם נגרמים מהאפקט התרמי של הקרינה אלא מחיכוך החלקים המרכבים את העדשה.

בתמונה –בצד שמאל , תמונה תקינה מעדשה מקבוצת הביקורת. מצד ימין תמונה מעדשה מוקרנת.

בתמונה –בצד שמאל , תמונה תקינה מעדשה מקבוצת הביקורת. מצד ימין תמונה מעדשה מוקרנת.

התמונה- מימין נזק קבוע בעדשה מוקרנת. משמאל למעלה עדשה בריאה. משמאל למטה עדשה עם נזק תרמי.

התמונה- מימין נזק קבוע בעדשה מוקרנת. משמאל למעלה עדשה בריאה. משמאל למטה עדשה עם נזק תרמי.

קישור למחקר: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2694600/

 

קישור לדיון וועדת העבודה, הרווחה והבריאות, בנושא מחקר זה, שהתקיימה ביום רביעי ו' בתמוז התשס"ה (‎13 ביולי ‎2005)  : 

http://www.knesset.gov.il/protocols/data/html/avoda/2005-07-13-01.html

 

 

 

בסיום הערב התקיים פורום של הדוברים והקהל, בו הועלו שאלות מצד הקהל ונתנו תשובות מצד המרצים בנושא הכנס. גם כאן השתדלו הדוברים לא להגיד בצורה ברורה כי הקרינה מזיקה לגוף האדם ולבריאותו אלא התייחסו בצורה נקודתית לתוצאות מחקריהם.

בתמונה –פורום המרצים עונה לשאלות הקהל

בתמונה –פורום המרצים עונה לשאלות הקהל

קישור לאתר הכנס: http://workshop.ee.technion.ac.il/index.php?EVT_SysID=148

 

 

אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

קוביית אלבום
קוביית FACEBOOK LIKE
מבקרים מה 20-10-2009
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל no rad אלא אם צויין אחרת