00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג בשלל צבעים

מורים עם חותם

                                                  תלמידה בכתה א'

ברשימתו על המורה אלקלעי כותב מאיר שלו כי "כל איש מדע, מורה, הוגה וחוקר יכול להצביע על מורה שהעשיר אותו וכיוונו, וגם על המורים שלא הבחינו ביכולתו ובנטיותיו". המורה אלקלעי היה שייך, כמובן, לזן לו מוקדש החצי הראשון של המשפט. ממנו למד אביו של שלו, שהיה מורה נערץ בזכות עצמו, "לאהוב תנ"ך, ולטייל בארץ בעקבות סיפוריו וגיבוריו" והעביר אהבתו זו אל הבן מאיר.  ואם באהבה, הקשורה לחינוך ולהוראה, עסקינן אביא ציטוט מן הספר "הלב", של אדמונד דה אמיציס, שתכנו וניסוחו ינון לעד בקרביכך אומר המורה לתלמידיו בתחילת השנה:

"בני, עלינו לעשות שנה שלמה, נתאמץ נא שיעשה הדבר יפה..... אני אוהב אתכם; צריך שתאהבוני גם אתם. אל תביאוני לענוש אתכם.....יהיה בית הספר ביתכם ואתם - גאוני ונחמתי בחיים". 

               דברי המורה בספר "הלב" כפי שנאמרו לתלמידיו בסוף השנה

צודק מאיר שלו בקביעתו לפיה לכל אדם (ולטעמי, לא רק  החוקרים והוגי דעות) יש לו מורה משלו שהשפיע עליו. עם סיום הקריאה נדדה מחשבתי אל המורים שהותירו חותמם עלי. מודה ומתוודה כי איש מהם לא הצהיר שהוא אוהב אותנו אבל היו כאלה שהרשימו, לטוב ולרע, יותר מאחרים.

                                     המורה זהבה ותלמידתה האוהבת (לימינה)

ראשונה עלתה ובאה המורה זהבה (לצערי, שם משפחתה נשכח ממני), מורתי הנערצת והאהובה ביותר שליוותה אותי מכיתה א' ועד כיתה ג'. היא לימדה אותי, בדרכי נועם ובתקיפות, דרך ארץ מהי. לא זכור לי על מה ולמה אירע העימות אבל לא אשכח את הנסיעה, עם אבא שלי, עליו השלום, באוטובוס לרמת-גן, אל ביתה של המורה כדי שאתנצל לפניה על התבטאות מחוצפת שלי. למותר לציין שתלונתה של המורה טופלה ברצינות וללא ערעור מצד הורי. לא הוטל אפילו ספק קל בדבריה וגם אני לא ערערתי על מרותה. היה ברור לכל הנוגעים בדבר שעל חוצפה כלפי המורה מגיע עונש. לא נשלחתי למורה יועצת ולא לטיפול פסיכולוגי....  מאז ועד סיום לימודי, בביה"ס הגבוהים, כיבדתי את המורים וכמובן, ברוח אותם ימים פניתי אליהם בדחילו ורחימו ובגוף שלישי. 

    בנין בית הספר

מורה יחודי שהותיר חותמו, עלי ועל תלמידים רבים שלו, היה המורה למתמטיקה בתיכון עירוני א' בתל-אביב - פרופ' סטארץ שעל פי עדותו של פרופ' יהודה לפידות (שלמד אצלו שנים לפני בביה"ס 'אוהל שם' ברמת גן בימים של טרום המדינה) נהג לכתוב בכרטיס-הביקור שלו: 'פרופ' ד"ר יצחק אייזיק סטרץ, מתמטיקאי ואסטרונום'. פרופ' סטרץ שנולד ברוסיה רוסיה נהג לספר לתלמידיו, לדורותיהם, כי השתתף במלחמת האזרחים בספרד ולאחר נצחונו של פרנקו נמלט לארץ והתחיל ללמד בביה"ס התיכון. הפרופ', על אף קפדנותו וחדות לשונו, היה חביב מאוד על תלמידיו ומורה מעולה. דמותו היתה יחודית: נמוך קומה, שפם דק מעל שפתו העליונה, לבוש תמיד  בחולצה רוסית רקומה - רוּבשקה (שעליה אמר ס. יזהר שהיא "חולצה רוסית, שחורה עם רקמה בירוק ואדום, שנפתחת בליכסון וצונחת על צדה, פותחת משולש חדש לחלקת הצוואר שלה..."), במכנסי רכיבה ונעול במגפים. מעולם לא ראיתיו בתלבושת שונה. הליכתו היתה נמרצת ודיבורו מהיר וחותך. במשך שנים, לאחר סיום לימודי בתיכון, נהג לבקר בחנות של הורי, להתעניין בשלומם  ולדרוש בשלומי. בזכותו חיבבתי את מקצוע המתמטיקה והוא שחיזק את בטחוני האישי ביכולתי. ממנו למדתי שהליכה בתלם אינה תמיד לפיד שיש ללכת לאורו וחשיבה עצמאית ויזמה - הם שיסללו את דרכו של מי שמעז.

                 חולצה רוסית - רובשקה ( התמונה מאושרת לפירסום, ע"י אתר ויקיפדיה)

מורה נוספת לה אזכור חסד נעורים בגלל נעימותה וגישתה האימהית בביה"ס התיכון שהיה מפורסם בחינוך למצוינות באמצעות חוקי הברזל שלו, היתה דר' צפורה דנין, מחנכת הכיתה והמורה לביולוגיה. היא זו שידעה להרגיע אותי ברגעי משבר כאשר המורה להיסטוריה, הנוקשה ומטיל המורא, "קלקל" את התעודה שלי והעניק לי 'עבודה' לחודשי החופש הגדול - בושה לא קטנה בעבור תלמידה שכמוני...  מורה חביבה זו לימדה אותי כי מענה רך ישיב חימה וגם בעת צרה יש להאמין כי השמש עוד תזרח. 

   סמל בית הספר   

ולסיום, עולה לפני זכרו של המורה לספרות וללשון, שלא התפעל מפרי עטי והחזיר את החיבורים שלי עם הערות ארוכות שמהן השתמע שלא על כתיבתם תהיה תפארתי...                 

מן הסתם, זו הסיבה שאני צמודה היום למקלדת. אני פשוט משתדלת להוכיח לו שטעה!


אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

59 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אנימו אלא אם צויין אחרת