00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

על הארץ והעולם

כן לְעַברֵת!

לאחרונה הציעה ח"כ רונית תירוש (קדימה) לחוקק חוק אשר יחייב בכירים לעברת את שמות המשפחה שלהם ובכך הצליחה לאחד לרגע בין הימין לשמאל, בין מצביעי מרצ למצביעי ישראל ביתנו. 'טמטום', 'פתטי', 'שטות גמורה' – אלה היו תגובות בוז טיפוסיות להצעה.

ועם כל זאת, ואפילו למרות שם המשפחה שלי, אני חייב לומר שאני תומך בהצעת החוק הזאת. קיים קשר בל יינתק בין המפעל הציוני לתחיית השפה העברית וטיפוחה. לא זאת בלבד שהקשר הזה לא הפך לפּחות משמעותי עם היווסדה והתבססותה של המדינה, אלא נהפוך הוא – חשיבותה של השפה העברית רק הלכה וגברה עם הזמן. הרי אם בראשיתה של הציונות הייתה השפה העברית החיה בעיקר אמצעי שנועד לעזור לגיבושה של החברה היהודית בארץ-ישראל, מאוחר יותר הפכה עברית חיה, בהיותה עובדה תרבותית קיימת, לערך בפני עצמו, כי הרי לכל עובדה תרבותית יש ערך משל עצמו. היום לא רק השפה העברית משמשת כאמצעי למדינה היהודית אלא גם המדינה היהודית משמשת כאמצעי לשמור על קיום השפה העברית (וניתן לשער כי חיסולה של המדינה היהודית, אם יתרחש, יביא להיעלמותה של השפה העברית החיה).

יאמרו כי החוק הינו דורסני ופולש לתחום הפרט של הבכירים. אכן. אך כל דבר בעל ערך הוא דורסני. כי אין ערך מבלי שמשלמים מחיר על השגתו והחזקתו, והכוונה היא למחיר של ממש, מחיר שדורש ויתור על דברים אחרים בעלי ערך. ישלמנו נא בכירינו את המחיר הזה. הרי זה המחיר המתון והליברלי ביותר שאפשר להעלות על הדעת. לא מציעים כאן לנשל את הבכירים מרכושם הפרטי, כמו שהגה פעם אפלטון. על אחת כמה וכמה לא ייכּפה על שרינו ושרותינו להתעמל בגימנסיות ביחד בעודם ערומים. בסך הכל המחיר הוא כמעט סמלי – שינוי שם המשפחה.

כמובן שיש כאן דרישה של העדפת ענייני הכלל על פני ענייני הפרט. אך העדפה כזאת נדרשת רק ממספר קטן של בני אדם – אלה שאנחנו ממילא מצפים מהם שיהיו מחויבים באופן מוחלט לאינטרסים של הציבור. על מנהיג ציבור תמיד מוטלות מגבלות שאינן חלות על אזרח מהשורה. והמחויבות לעברית היא אחד דברים שיש לדרוש ממנהיגינו.

המחויבות הזאת חשובה כמובן לעברית. אך היא חשובה גם למדינת ישראל. עברית מחנכת למחויבות לשלומה ולשגשוגה של המדינה, כי ללא קיומה של מדינת ישראל, אין קיום לעברית. ובשל כך אפשר אולי לקוות כי בכיר אשר מודע לערכהּ של עברית כשפה חיה ברמה האינטימית ביותר, לא יזדרז לראות בהיעלמות ישראל עניין של מה בכך, לא ירוץ לרכוש אזרחות זרה ולא ינהל תעמולה נגד קיומה של מדינת היהודים.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל podoksik אלא אם צויין אחרת