55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

יוצא מגדרו המסתייג

"אפשר לומר שתפיסתך היא בגדר 'תפסת מרובה - לא תפסת.'" "הגדרה נאה הבאת למצב.", "נהרסה הגדר הטובה", "יצא נכלל גדר טמא." - מה משותף לכל הביטויים הללו? בכולם מופיע השורש גד"ר ולא בכדִי.

במה דברים אמורים?

השורש גד"ר מציין בעברית גורם מפריד בין א ל־ב. הגורם המפריד הזה עשוי לבוא באופן פיזי־ממשי בצורת מחיצה, קיר או יריעה מפרידה אחרת, או באופן מושאל (מטפורי) - מעין בידול בין משמעויות וייחודן. במובן הראשון נשתמש במילה "גָּדֵר" ובמובן המושאל - "הַגְדָּרָה" ו"בגֶדֶר".

רוצה לומר: הגודֵר (או המגַדר, אם תרצו) את גינתו מקים סביבהּ מחיצה התוחמת ומפרידה אותה מהשטחים הגובלים/הסמוכים לה, והמגדיר הגדרות מַציב גדר דמיונית, מחיצה סמנטית שתוחמת במילים את המוגדר (למשל מילה, משפט).

גדר

גדר. הכול התחיל ממנה
התמונה לקוחה מגוגל

ומהו אותו "בגדר" של "זה בגדר טעות" או גֶּדֶר שב"יצא נכלל גֶּדֶר טמא"? לשון הגדרה ותיחום יש כאן - בגדר טעות = תחימת הדברים שאמרת בגדר של "טעות" ו"גדר טמא" - תחימת (או שיוך) בעל החיים הנדון בתוך קבוצת הטמאים.

תהליך דומה חל גם במקבילה הארמית לגדר, הלוא היא סייג. סייג היא גדר, ואני מניח שכולכם מַכירים את הביטויים "עשו סייג לתורה!", "סייג לחכמה - שתיקה" ואפילו "סוגה בשושנים" - ביטויים הבאים לבדל דבר א מ־ב, ובמילים אחרות - להציב מחסום, גדר דמיונית. "עשו סייג לתורה!" מתכוון ל"עשו גדר לתורה", כלומר תתחמו את התורה בתחום סגור (מוגדר, אם תרצו), "סייג לחכמה - שתיקה" מתכוון "גדר לחכמה - שתיקה", כלומר תציבו חיץ בין טיפשות לחכמה, והחיץ הזה הוא השתיקה - השותק נראֶה חכם ו"סוגה בשושנים" היא "גדורה בשושנים".

משאומצה המילה סייג אל תוך העברית, נוצרו גם פעלים: מסתייג - מביע התנגדות, מתבדל מהכלל; לסייג - להציב גבול, לחצוץ חיץ, להגביל; מְסֻיָּג -חסום, מאופק, חסום, וייתכן שאף: נסוג (שורש סו"ג!) - נרתע, שב על עקביו (הקים מעין מחסום דמיוני המבדיל בינו לסביבה).

יצאתי מגדרי להגדיר, ועכשיו אעשה סייג למאמר.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

11 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת