00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פרבולה מחייכת

איידס- רוצים להשתתף בניסוי?

09/11/2010

אני חולה. אני חולה כי אני חסרת אחריות מפגרת שחושבת שהיא חכמה יותר מכל אחד שמנסה להזהיר אותה מדברים מסוימים. אני חולה כי תמיד נדמה לי שאני מבינה יותר טוב מכולם. אני חולה כי הנטייה הראשונה שלי היא לזלזל בגורמים לא ודאיים. אני חולה כי כשאמרו לי "תלבשי חולצה חמה- יהיה קר הלילה" כל מה שעשיתי זה לנחור בבוז נוכח האיום המגוחך, לזרוק על עצמי גופייה ולצאת החוצה כאילו כלום. אני חולה כי גם כשהיינו כבר שם, וטיפשים אחרים הודו בטיפשותם והתכסו בשמיכה- אני בחרתי שלא. לא מספיק קר בשביל זה.

אז כן, אני, כאמור, מפגרת, טיפשה וחסרת אחריות. אבל יודעים מה? עוד 7 ימים מעכשיו, אחרי כ-10 כדורי אנטיביוטיקה, 8 מקלחות פושרות, 20 קעריות מרק עוף ואינספור כוסות תה עם דבש (איכסי ככל שיהיה)- מאוד סביר להניח שאהיה כמו חדשה. עוד שבועיים- מי ייזכור בכלל שהרגשתי רע?! גג עוד חודש- אהיה שוב שחצנית ומפגרת... וחוזר חלילה.

איידס, לעומת זאת, זה סיפור אחר. אומנם אותן התכונות (רק מוקצנות יותר) גורמות לחשיפה אליו, אבל מרגע ההדבקה- חייך משתנים. זה לא משחק ילדים ואתה לא תעבור אף טיפול קסם שפתאום עוד שבועיים לא תזכור בכלל שקרה משהו. זה ישנה כל אספקט בחיים שלך ויציב אותך בתרחישים די מזעזעים- במקרה הטוב תזכה לחיות איתם חיים ארוכים ולחוות אותם פעמים רבות- במקרה הפחות טוב... לא.

בתחילת חודש הבא יחול יום האיידס העולמי, אנשים סביבנו ידברו על זה, בטח גם יזכירו את זה בחדשות, אנשים יקרים עם לב זהב ישוטטו במקומות מסויימים עם תג אדום, ויעניקו קונדומים לכל מי שרק יסכים לקחת. ואז היום (או יותר נכון בישראל- השבוע) הזה יעבור- ואנחנו נשכח מזה עד הפעם הבאה. מי שיש לו איידס- לא. בכל שנייה של כל דקה בכל שעה של כל יום בכל שבוע של כל חודש בכל שנה למשך שארית חייו- הוא ייסחוב את זה איתו. הוא ירגיש מצורע, הוא יפחד מההתקררות הכי קטנה, הוא יפחד להקשר רגשית למישהו שלא יודע על היותו נשא, הוא יאלץ "לצאת מהארון" האיידסי בכל פעם שהוא פוגש מישהו חדש, וייזהר שלא להפצע- לא רק למען בריאותו- אלא גם בכדי לא לפגוע במי שלידו, ובמידה וייפצע- יראה איך כולם מתרחקים ממנו במקום לעזור לו. אני לא אתחיל אפילו לתאר לעצמי או לכם מה בטח עובר עליו באספקט המיני.

הופתעתי, על כן, כשקושרתי לטבלת נתונים מסויימת ממחקר על הדבקות בפועל באיידס. המחקר בעצם טוען שמתוך 10,000 מקרים של חשיפה ודאית לנגיף רק 5 גברים יידבקו ממין וגינאלי ו6.5 ממין אנאלי. באשר לנשים- 10 יידבקו ממין וגינאלי ו-50 ממין אנאלי. אגב, הסיכויים להידבק ממין אוראלי הם, לפי המחקר, 1:20,000. מגניב. האמת היא שעל פי המחקר הדרך היחידה הבאמת הגיונית להתפשטות נגיף האיידס היא דרך עירויי דם.

אם נבחר להאמין למחקר הזה ומסקנותיו רק הגיוני שכולנו נזרוק בהפגנתיות את כל הקונדומים חסרי כל התועלת האלה, שמסתבר שלא עושים הרבה חוץ מלזהם את הסביבה. אם הסיכוי להידבק בהינתן שהפרטנר שלך הוא נשא כל כך זעום- זה בלי לדבר על כך שסטוצים הם לא ב100% נשאים- למה לך בכלל להקדיש תשומת לב לעניין הסקס הבטוח?

כמובן שזה לא נכון. קודם כל גישה זו מתעלמת לגמרי מהגורם האנושי בתמונה. מתעלמת מכך שאם מישהו רוצה/מסכים לקיים מין לא מוגן- הוא כנראה מלכתחילה נמצא בקבוצת סיכון גדולה הרבה יותר מהממוצע. היא מתעלמת גם מהעובדות בשטח, אם איידס היה מועבר במימדים קטנים כל כך הנגיף היה אמור לחלוף מן העולם תוך עשורים ספורים- ברגע שהתחילו לבדוק עירויים. בפועל- מדי שנה אחוז הנדבקים הולך וגדל, אמנם בקצב מתון יותר מבעבר- אבל עדיין, וכל זה כאשר דווקא כן יש מודעות לחשיבות הסקס המוגן- תארו לכם אם היינו חיים בעולם בלי קונדומים.

אבל כל מה שאמרתי פה לא רלוונטי אם אנחנו מאמנים למסקנות המחקר- כי הוא יוצא מנקודת הנחה שהפרטנר נשא, ועד עכשיו רק עסקנו בשאלת ההסתברות לנשאות הפרטנר. אז בואו נדון קצת על המחקר עצמו. אפתח בגילוי נאות- המחקר מורכב משלושה ניסויים- אני הצלחתי למצוא נתונים ממשיים רק על אחד מהם. בניסוי זה השתתפו 563 זוגות יציבים- 156 נשים נשאות ו400 גברים נשאים. עוד ווידוי קטן- אני נפעמתי מהכמות. בדר"כ במחקרים ההזויים האלה לוקחים קבוצה של 100 איש, מחליטים שמדובר במדגם מייצג ומעבירים לאיזו סקאלה שבא להם. למרות זאת, עדיין אם נשים לב הפער בין 563 פרטים נבדקים ל10,000 שמוצגים- מתמיה משהו. ניתן אולי לטעון שבשני הניסויים האחרים ההיקף היה גדול יותר. אבל כמו שאמרתי- אני הופתעתי אפילו מהכמות הזו, וכולי ספק שבשאר היו יותר נבדקים, אבל גם אם כן- הניסוי הזה היה הופך ללא רלוונטי. אם בדקתי כמה אלפי פרטים- למה לי בכלל לכלול 563 נבדקים זניחים?!

עכשיו, אחרי שפקפקנו בהצגת הנתונים- הבה ניגש לנושא בידוד המשתנים. הניסוי כביכול מתיימר לתת לנו כלי למדד איך זה להיות עם מישהו בהינתן שהוא נשא. אבל, כמו בכל ניסוי אנושי, יש בעיה רצינית לבודד את המשתנה אותו ברצוננו לבדוק- לכאורה מדובר כאן על אנשים שהתנדבו לקיים יחסי מין בלתי מוגנים למרות שהם יודעים שבן זוגם נגוע בנגיף. מה שמעלה שאלה נוספת- כמה הייתם מוכנים להפקיד את בריאותכם בנתונים שהתקבלו מאנשים כאלה? הם התחייבו שלא להשתמש באמצעי מניעה למשך תקופה מסויימת (וגם חלק לקיים רק וגניאלי, חלק רק אנאלי וחלק רק אוראלי... בזוגות יציבים... ב-ט-ח !). יופי, אבל איך בודקים את זה? מאחר ואף אחד לא עקב אחריהם ובדק אם הם באמת "מצייתים לחוקים" או לא. מהניסיון שלי עם האופי האנושי, ומתוך הנחה שלא מדובר בפסיכים שמעוניינים להידבק, קשה לי להאמין שבאמת לא נעשה כל שימוש באמצעי הגנה שהם (הרבה יותר קל להאמין שההשתתפות בניסוי הייתה עם פיצוי כספי, ושעבור זוג נשא-בריא בדיקה בחינם אחת לכמה זמן היא ממש אטרקטיבית), אני מאמינה שאפילו קונדומים היו מעורבים פה ושם. אה... כן... עוד נושא שבכלל לא התייחסו אליו הוא שלב הדגירה של הנגיף- נשאים בשלבים שונים הם בעלי סיכון הדבקה שונה בגלל זמינות הנגיף ופיזורו מחוץ לתאים. טוב... מי אני שאתווכח עם מחקר אמין כל כך?

סקס זה טוב. סקס מוגן- זה מעולה. יש מעט מאוד תחומים בהם קיים רק שחור ולבן- בלי גוונים של אפור באמצע. סקס מזדמן ולא מוגן- הוא אחד מהם. אף פעם... לעולם... לא חשוב כמה לוהט הרגע- לא מקיימים יחסי מין בלתי מוגנים. כמובן שאף פעם לא נגיע ל100% ביטחון, את יכולה גם להיות עם מישהו שנים רבות ולגלות פתאום שהוא בגד בך והדביק אותך. אי אפשר לשלוט על הכל, אבל אנחנו כן חייבים לשאול את עצמנו איך אנחנו מצמצמים את הסיכון למינימום שבמינימום האפשרי. אף מפגש מיני מסעיר, משוגע ומטריף חושים ככל שיהיה- לא שווה שתגרור את זה איתך עד יומך האחרון.

וגם אם (במידה ובחרנו להאמין למחקר) סקס מזדמן לא בטוח אינו שקול להליכה באמצע איילון בעודך מכוסה עיניים, בואו נגיד שגם אם מדובר "רק" בללכת על כביש צדדי עם כיסוי עיניים- זה עדיין לא דבר חכם במיוחד לעשות. וגם אם כל הקהילה המדעית והרפואית תקום עלי עכשיו ותערוך עשרות מחקרים בהיקף של רבבות פרטים ויגיעו למסקנה שסיכוי ההדבקות מסקס לא מוגן הוא באמת 1:1,000 פחות או יותר- אני עדיין לא אעשה זאת. ולמי שכן יעשה אני רק אומר שאין דבר יותר אכזרי מסטטיסטיקה והסתברות. אני יכולה מהיום עד מחר לנסות להסביר לבחור בן 21 שההסתברות למות ממכת ברק היא בערך 1:570,000. אני יכולה- אבל זה לא ישנה את העובדה שאני אדבר אל קבר. וכשזה קורה לך- זה 100%, זה קורה בהסתברות 1, ואין דרך להיפטר מזה. ובניגוד לפגיעת ברק- שזו תופעת טבע אותה לא ניתן להכתיב או לדעת מראש- ההגנה שלך היא לחלוטין בשליטתך.

מספיקה רק פעם אחת
(גם אם תיאורטית דרושות אלף כדי שיהיה כמעט ודאי...)

אז... אתם רוצים להשתתף בניסוי?

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

34 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל just GL אלא אם צויין אחרת