44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

האם כולנו בעלי נטיה הומוסקסואלית?

חודש יוני מוגדר כחודש הגאווה, ובו יש את מצעד הגאווה המסורתי בתל אביב ואפילו בירושלים למרות כל הרעש שיש מסביב למצעד שם. מצד אחד יש את מי שרואה במצעד גאווה רבה ומצד שני יש מי שחושב שהומוסקסואליות היא חטא ואפילו התנהגות לא טבעית. מעין מחלה שמי שלוקה בה צריך לטפל בעצמו. יש כמובן גם את המתונים יותר, אלה שאומרים שלא אכפת להם מאנשים בעלי נטיות חד מיניות, אך שלא יעשו רעש ולא יתבלטו. ויש גם את מי שחושב שלא צריך את מצעד הגאווה כי אין בו שום דבר מחאתי, רק מסיבה ססגונית ומוקצנת שמרגיזה אנשים. אז מי צודק? והאם צריך את מצעד הגאווה?

בואו ונתחיל מהבסיס, האם הומוסקסואליות היא התנהגות טבעית או לא?

פעם שאלו את צ'ארלי צ'פלין מה הוא חושב על היהודים. הוא השיב שהוא לא זכה להיוולד ככזה. בזמנו זו הייתה אמירה חתרנית. בזמננו, אמירה חתרנית תהיה שלא זכיתי להיוולד בעל נטיות חד מיניות. אני אומנם איני הומוסקסואל, אך אתן יודעות, כמה מחבריי הטובים ביותר.. יש משהו יפה בקהילה ההומו-לסבית. זו קהילה חמה עם אנשים פתוחים שלא מתביישים לחגוג ולהראות אהבה ואכפתיות לאחר. מדוע כל כך קשה לאנשים מסויימים לקבל אנשים שאוהבים את בני מינם ולא את המין השני? למה עדיין זוגות חד מיניים לא יכולים להתחתן בישראל ועדיין צריכים להאבק שיכירו באהבתם? מדהים שעדיין יש כאלה שחושבים שהומוסקסואליות אינה דבר טבעי. הם לא יודעים כנראה שאנו מוצאים נתון די מפתיע בקשת רחבה של בעלי חיים. לא משנה אם מדובר בבני אדם, קופי שימפנזה, פילים או יעלים, יש תמיד אחוז של פריטים שעושים סקס עם בני מינם. כך אצל נשרים, כך אצל פינגווינים (שהם דרך אגב מונוגומיים כמו האדם), כך אצל פלמינגו, כך אצל לווייתנים וכך אצל בני אדם. סה"כ מכירים כ-1500 מינים בטבע שמצאו אצלם התנהגות הומוסקסואלית. די מדהים לא?

חד מיניות או הומוסקסואליות למיניה (הכוונה לכל צורה של אהבה ונטייה מינית לבני אותו מין, הומוסקסואליות,לסביות וכדומה) היא התנהגות טבעית ומוכרת בקרב בעלי חיים ובגלל שהיא שרדה באבולוציה כנראה שיש לה יתרון אבולוציוני כלשהו. אך לצערי, אנשים רבים לא מכירים את העובדות הללו ויש מי שהיה רוצה שהמידע הזה גם לא יופץ. לא רק שנטייה חד מינית היא תופעה טבעית בין בעלי החיים אלא גם נראה שאין באמת הפרדה מוחלטת וברורה בין חומוסקסואליות להטרוסקסואליות (הנטיה המינית הנורמטיבית של זכר ונקבה). ידוע למשל שבימי יוון ורומא העתיקים לאזרחים עמידים (רק גברים כמובן..) היו נערי שעשועים (זכרים) איתם הם יכלו לקיים יחסים, ממש סמל סטטוס! רק אחרי עליית הנצרות, כדי לבסס את עצמם ולמחוק את התרבות של רומא ויוון, השתרשה הדעה שכל צורות ההומוסקסואליות הן חטא נורא.

רק בשנת 1948 המדע החל לחקור את מיניות האדם. פורץ הדרך היה הביולוג האמריקאי אלפרד קינסי שפיתח למעשה את תחום הסקסולוגיה. לאחר מחקרים, ראיונות ושאלונים אישיים הוא הגיע למסקנה שאת התוצאות אי אפשר לסדר רק לפי שתי קבוצות ברורות של הומוסקסואליות לעומת הטרוסקסואליות. לעומת זאת, צריך לדבר על רצף של נטייה מינית. בצד אחד הטרוסקסואליות מוחלטת ובצד השני הומוסקסואליות מוחלטת וביניהם עוד חמישה שלבי ביניים של קצת מזה וקצת מההוא.. לפי המחקר, רובינו נמצאים דווקא באמצע האפור ולאו דווקא בקצוות הקיצוניים! (לדוגמה, כמעט 46% מהנבדקים הגברים "הגיבו" מינית לבני שני המינים במהלך חייהם הבוגרים, ו-37% התנסו לפחות פעם אחת ביחסי מין הומוסקסואליים. כ-10% הוגדרו כ"בעיקר הומוסקסואלים" או "הומוסקסואלים לחלוטין"). כפי שקינסי רשם "העולם אינו מחולק לכבשים ועיזים..הטבע מכיל לעתים נדירות קטגוריות טהורות..עולם החי הוא רצף בכל אחד מהיבטיו". לא רק בעולם החי, גם בחקר תופעות הטבע - הפיסיקה, רואים שוב ושוב שרוב התופעות מציגות רצף ולא קטגוריות ברורות וטהורות (נסו למשל לקבוע מתי בדיוק מתחיל היום או הלילה, או מתי בדיוק חומר דומם הופך לחי). דו"ח קינסי שוחזר במהלך השנים ותוצאותיו נשארו דומים.

סולם קינסי

דירוג תאור
0 הטרוסקסואלי לחלוטין
1 בעיקר הטרוסקסואלי, רק לעתים מקריות הומוסקסואלי
2 בעיקר הטרוסקסואלי, הומוסקסואלי יותר מאשר לעתים מקריות
3 הטרוסקסואלי והומוסקסואלי במידה שווה (ביסקסואלי)
4 בעיקר הומוסקסואלי, אבל יותר מאשר לעתים מקריות הטרוסקסואלי
5 בעיקר הומוסקסואלי, רק לעתים מקריות הטרוסקסואלי
6 הומוסקסואלי לחלוטין
X א-מיני

מתוך ויקיפדיה,דו"ח קינסי

ההבחנה בין הומוסקסואליות לבין הטרוסקסואלות הולכת ומטשטשת ונראה שהיא מושתתת בעיקר על נורמות חברתיות שהמצאנו לעצמנו עם הדורות. הפילוסוף מישל פוקו הרחיק לכת וטען שכל הטקס הזה של "יציאה מהארון" בו גבר או אשה מצהירים על חד מיניותם הוא בעצם טקס שרק מדגיש את אי השוויון ואת ההמצאה שלנו שיש רק שני מצבים פשוטים וברורים הומוסקסואליות לעומת הטרוסקסואליות. למה להדגיש המצאה שרק מובילה לדיכוי? ההצעה של מישל פוקו חתרנית ומהפכנית ביותר, אם ממילא ברובנו יש קצת הומוסקסואליות וקצת הטרוסקסואליות כדאי שנגיע לחברה שוויונית בה אין הגדרות צרות של הומואים, לסביות, סטרייטים וכדומה. כל המיזוגים הללו אפשריים לפי החלטת האדם באותו הרגע. לא צריך לבצע "יציאה מהארון" כי הכל אפשרי ואין מצב אחד, חד וברור. נסו לבדוק את עצמכם\ן, עד כמה אתם פתוחים, עד כמה ערך החופש והשוויון חושבים לכן? האם אתם מוסגלים לדמיין את עצמכם שוכבים עם גבר? האם אתן מסוגלות לדמיין את עצמכן נמשכות לנשים? לפי המחקרים, רובנו יכולים לחוש זאת. הסיבה היחידה שקשה לרובינו אפילו לחשוב על כך היא החינוך שקיבלנו מהחברה שסביבנו לנורמות שמבחינות הבחנה צרה בין הומוסקסואליות להטרוסקסואליות (חינוך כזה יכול לבוא מהבית, מבי"ס, מפרסומות, מהתקשורת ובכלל מהסביבה. החינוך גם יכול להיות מרומז ולאו דווקא ברור וגזעני). מנסיוני, כאשר אני בודק את הדעות של האחרים אני מגלה שלנשים יותר קל לדמיין מגע מיני עם נשים מאשר לגברים לדמיין מגע מיני עם גברים. יכול להיות שזו תופעה כללית שמעידה עד כמה החינוך לפחד מהומוסקסואליות חזק יותר אצל הגברים מאשר אצל הנשים. ברגע שהחינוך שגורם להדחקת יצרים חד מיניים פחות חזק, כמו אצל נשים, הן יכולות להכיר ביתר קלות בצדדים הללו באישיותן ולא להדחיק אותם.

ש.ב.

שיעורי בית לקוראים האמיצים שחשוב להם החופש וההתפתחות העצמית שלהם ולקוראות שלא מפחדות לחקור את עצמן ולהתנתק מנורמות דכאניות, נסו לחשוב האם יש אדם מאותו המין שלכם\ן שאיתו הייתם\ן  יכולים\ות לשקול לעשות אהבה.

"ההיסטוריה של הרפואה מוכיחה, שככל שהאדם שאף להכיר את עצמו, ולהתמודד עם הטבע שלו בכללותו, כך הוא השתחרר מפחד עד אובדן עשתונות, בושה עד כדי ייאוש, וצביעות מגונה. כל עוד עוסקים במין במידה הנוכחית של בלבול הנובע מבורות מחד והפקרות מאידך, הכחשה והוללות, הדחקה וגירוי, ענישה וניצול, חשאיות וראוותנות, כך הוא יתקשר לדו-פרצופיות ופריצות, שאינם מובילים לא להגינות אינטלקטואלית ולא לכבוד האדם." מתוך דו"ח קינסי.

דו"ח קינסי פורסם כבר בשנות החמישים של המאה ה-20 ואפילו עשו סרט על חיי של קינסי, ובכל זאת הידע הזה עדיין לא ידוע מספיק והנורמות החברתיות שלנו השתנו רק במקצת. לא פלא שהקהילה ההומו-לסבית מרגישה נרדפת וצריכה להילחם בכדי לקבל הכרה ושיוויון בחוק ובחברה שמסביב, אנחנו רוחקים שנות דור מהמצב שהציע מישל פוקו, החברה שלנו לא שוויונית אלא מחלקת את האנשים למיעוט הומוסקסואלי (במקרה הטוב מיעוט מוזר שצריך לחיות בשקט ובהסתר, במקרה הרע מיעוט חוטא וסוטה שצריך לעבור טיפול) לעומת רוב הטרוסקסואלים (שכמובן צודק וטבעי). הנה לדוגמה סרטון יפהיפה שמצאתי ביוטיוב. בסרטון רואים נאום חתונה של החתן או אולי בעצם הכלה, אחרי הכל זו חתונה של זוג הומוסקסואליים אז אי אפשר לדעת..

 נאום מאד מרגש וחשוב, קחו כמה דקות ותקשיבו לסיפור שלו -

לאבא שלי יש סולם - נאום החתן בחתונה חד מינית

נאום מרגש מאוד שנאם אחד החתנים בחתונה של זוג גייז בשנת 2005. החתן נשא את הנאום על מנת להעביר מסר לאביו שלא נכח בחתונה ולכל מי שעדיין לא הפנימו... שהעולם נועד לכולם! חובה לצפות ומומלץ להעביר לכל מי שרק אפשר. אולי בעזרתכם נשנה את המצב... מתוך הנאום,"אבא שלי בחר לא להיות כאן..אבא שלי לא מבין למה אני צריך להעצים את השוני שלי קבל עם ובושה. אבא מפספס שבאירוע הזה אנחנו לא מעצימים את השוני אלא מצמצמים אותו..אבא שלי אוהב אותי ותמיד יהיה שם בשבילי..ארון, אבא זה מקום נורא להיות בו ונמצאים שם או כשאתה מת או שאתה הומו לא מוצהר..אני לא בחרתי להיות הומו אבל כן בחרתי לחיות כאחד כזה..צאו מהארונות..לאיש בעולם לא מגיע לא לממש את המהות הבסיסית שלו ולחיות כשם שהוא באמת רק בגלל אנשים אחרים או בגלל המשפחה.."

מי שקרא את הפוסטים הפגנות החרדים והערכים של החילוניות, למה לבחור בצדק חברתי? או האתאיסטים באים! האם הם התשובה לכפייה הדתית? והסכים איתם, יודע שחתונות של זוגות חד מיניים (הומואים ולסביות) אמורות להיות ברורות מאליהם ולגיטימיות לחלוטין בחברה מודרנית ובמדינה דמוקרטית ליברלית. חברה שרואה בזכויות היחיד את העיקר, שמסכימה שזכותו של כל אחד להיות מאושר ולחיות את חייו לפי דרכו שלו (כל עוד הוא לא פוגע באחר), חייבת להרשות חתונות כאלה. חברה כזו שמבינה את חשיבות החופש והשוויון, חייבת לחוקק מיד חוקים שמגינים על החופש והשוויון של היחידים שמרכיבים את המדינה. נורא שיש עוד אנשים שצריכים להאבק על הזכויות הבסיסיות הללו. נורא שיש אנשים שצריכים לחיות בסתר, שחושבים שהם חייבים להסתיר את מי שהם ומבזבזים את חייהם "בארון". מצב זה רק מראה עד כמה החינוך שלנו לליברליות ולערכים הליברליים גרוע, אם החברה מסביבנו עדיין כל כך שמרנית, אם יש אנשים שמרגישים רדופים ללא הפסק בתוך המדינה שלהם, בתוך החברה שלהם ובתוך הבית שלהם. סבא שלי ברח בזמן מלחמת העולם השניה ברחבי סלובקיה מהנאצים. הוא התחזה לסלובקי נוצרי ועבר מכפר לכפר, כל הזמן עמד על המשמר, מתחזה למשהו שהוא לא, חי בפחד מתמיד שלא יעלו עליו ויתפסו אותו. האם אנשים בארון מרגישים משהו דומה לזה? אומנם לא יהרגו אותם אם יתפסו אותם, יחד עם זאת הם כן מרגישים שהם ישלמו מחיר חברתי כבד אם יתפסו אותם ויגלו את האמת לגביהם. קחו לדוגמה את המתמטיקאי הגאון אלן טיורינג. באותם ימים שבהם קינסי פירסם את הדו"חות שלו אלן טיורינג התאבד באכילת תפוח מורעל בציאניד. טיורינג שבין השאר עזר בפיצוח הצופן בו השתמשו בצבא הנאצי והניח את היסודות למדעי המחשב, היה הומוסקסואל. איך אנגליה הודתה לו על גילויו ועל תרומתו החשובה לנצחון על הנאצים?  בשנת 1952 הורשע טיורינג בהומוסקסואליות – התנהגות שהייתה עבירה פלילית בבריטניה של אותה עת. בגזר הדין ניתנה לו האפשרות לבחור בין עונש מאסר לבין טיפול הורמונלי, וטיורינג בחר באפשרות השנייה. הטיפול כלל זריקות הורמונים נשיים, על מנת לדכא את יצרו המיני. טיורינג שם קץ לחייו כעבור שנתיים, ב-7 ביוני 1954, ככל הנראה בשל תופעות הלוואי של ההורמונים (צמיחת שדיים, השמנה ודיכאון). איזה מן חיים אלה כשמישהו לא יכול להיות עצמו, לא יכול לחיות את חייו כמו שהוא היה רוצה לחיות אותם? איזה מן חיים אלו לחיות בפחד מתמיד שמא יבינו מי אתה באמת, ויתפסו אותך? למה לגזור על מישהו\י חיים כאלה, רק בגלל שהאמונות שלך שונות משלו? מה זה? האם אנחנו חיים באיראן או בימי הביניים?

המצב היום אומנם יותר טוב מאשר בשנות החמישים, אך עדיין החינוך נשאר גרוע ושמרני. לכן, גם כיום, הרוב המכריע של מי שמרגיש כנער או כנערה משיכה לבני מינו או בנות מינה מיד שואלים את עצמם, מה לא בסדר אצלי? ומיד אח"כ הם נאלצים להחליט האם להסתיר את נטיית ליבם או לצאת באומץ מהארון. החינוך השמרני הזה לא חייב להיות תוקפני וברור, אלא מרומז ועדין. דוגמה לחינוך מרומז שכזה רואים בסדרת סרטי X-מן. זוהי סדרת סרטי מדע בדיוני שניתן לראות בה מעין משל לחברה של ימינו (ראו להיות מיוחד או להיות כמו כולם? המלצה ומחשבות על הסרט: X-מן ההתחלה). שאלה חשובה שנשאלת בסדרת הסרטים היא עד כמה אנחנו מקבלים את השונה ועד כמה אנחנו ממררים את חייהם רק מתוך הפחד שלנו מהשונה. רעיון הסדרה הוא מה יקרה כאשר תתרחש קפיצה אבולוציונית גדולה ביצור האנושי. גיבורי הסרטים הם אנשים מוטנטים שנולדו עם כוחות על ולאורך כל הסדרה נבחן כיצד הם והאנשים הרגילים יתמודדו זה עם זה. לאורך כל הסרטים היו הקבלות ורמיזות בין קבלה של הומוסקסואליות בחברה לבין קבלת המוטנטים בחברה. באחד הסרטים למשלהורים רגילים של ילד שהתגלה כמוטנטי שואלים אותו האם הוא רוצה ללכת לטיפול בבעיה שלו והאם יש תרופות וחיסון כנגד מצבו. כמובן שגם הילדים עצמם מתביישים בשונות שלהם מהחברה שסביבם. למשל, ילד שגידל בגיל ההתבגרות כנפיים מנסה לכרות לעצמו שוב ושוב את הכנפיים ולהסתיר אותם, עד שהוא מתגלה וחייב לברוח כדי לשרוד. המאבק הפנימי הבלתי אפשרי הזה בין לקבל את עצמך כפי שאת לבין לנסות להיות כפי שהחברה מכתיבה שאת צריכה להיות, הוא מהנושאים המרכזיים של הסדרה. "האם ניסית לא להיות מוטנט?" כפי שהאמא שואלת בתמימות ממצה את כל העניין. היא אומנם שואלת זאת בתמימות, אך זוהי בדיוק דוגמה לחינוך עדין. הרי מתוך השאלה הזו, ברור לילד מה ההורים שלו מקבלים ומה הם דוחים, וכך הוא לומד מה נכון ומה אסור, מה הוא צריך להיות ומה לא.

האם לצאת מהארון או לא לצאת מהארון?

כך עובד חינוך עדין שמנרמל את האדם על ידי מחיקת הזהות שלו. באותו אופן האמא יכלה פשוט לשאול, האם ניסית לא להיות עצמך? השאלה היא למה לא להיות עצמך? האם החברה שווה את זה? הרי מה נשאר לך אם לא להיות עצמך? עד כמה לנסות ולהטמע בחברה תוך כדי מחיקת הזהות המיוחדת שלך ועד כמה לשמור את הזהות המיוחדת שלך ולהיות שלם איתה אך בודד ושונה. האם להיות מה שנקרא בסרט  mutant and proud או להסתיר מי את באמתזו נקודה שחשובה לכל אחד מאיתנו, עד כמה להתבלט ולהיות מיוחדים ועד כמה להרגיש חלק מקבוצה ולהעלם בתוכה. השאלה הזו הופכת קריטית עוד יותר למי שחש נטיות חד מיניות. בקטע הבא מתוך הסרט "X-מן - התחלה" גיבור בשם מגניטו מראה לגיבורה אחרת בשם מיסטיק עד כמה היא עוצרת מבעדה להיות היא עצמה וכך עוצרת את הפוטנציאל שלה, והכל רק כדי להשתלב בחברה. למיסטיק יש את היכולת להחליף מראה ולהדמות למי שהיא רוצה. כדי לא להרגיש שונה היא מסתובבת במראה של אשה נורמלית (בלונדינית, לבנה. לפי מיתוס היופי המערבי), ולא במראה המקורי שלה, בעלת צבע עור כחול. מגניטו מראה לה בדרכו המרשימה כיצד היא תוכל לממש את מירב הפוטנציאל שלה רק כאשר היא תקבל את עצמה כמו שהיא ולא תנסה להסתיר את השוני שלה מהחברה -

 

 

כדי להיות חופשי ומאושר חייבים לפתח את עצמך ואת המיוחדות שלך. רק כאשר אני יכול לקבל את עצמי, אני יכול להרגיש חופשי ואז אני יכול להרגיש מאושר.

לכן החשיבות הגדולה כל כך של הקהילה ההומו-לסבית ושל מצעדי הגאווה למיניהם ושל סרטון החתונה. מקרים כאלה, כמו החתונה הזו, יכולים לתת כוח לאחרים לקבל אומץ ולצאת מהארון, לבחור לחיות את החיים שלך כמו שאתה רוצה, לבחור לחיות את חייך כפי שאת באמת, בלי לברוח ולהתכחש לעצמך כל הזמן. מאד חשוב לנו כבני אדם לא להרגיש בודדים, ברגע שיש קהילה מסביבך, יש לך כוח ויש לך מקום. הקהילה ההומו-לסבית יכולה להעניק שייכות רבה לכל מי שמרגישה נטיות חד מיניות. כל מצעד גאווה הוא קריאת התעוררות לציבור, להמשיך ולקבל את השונה וקריאת התעוררות למי שמפחד להצהיר על עצמו כחד מיני, עשו זאת כדי להיות אמיתיים ומאושרים עם עצמכם! מסיבה זו צריך את מצעד הגאווה. לעומת כל הלחץ והכפייה שרבים ממי שיש להם נטיות חד מיניות מרגישים, במצעד הכל מתהפך ולפתע מותר ורצוי להדגיש את השונות שלך. זוהי אינה סתם עוד מסיבה, זהו אקט נגדי לכפייה המרומזת והישירה שהחברה שלנו כופה, אקט של כוח ועוצמה בדרך השונה, אקט של שחרור לחופשי. כפי שראינו, כולנו צריכים להמשיך ולהשתחרר מנורמות מומצאות שמדכאות אותנו, אך רוב המעמסה נופלת על כתפיהם של מי שלא יכול\ה ולא רוצה להדחיק את הנטיות שלו\ה. כל הכבוד לזוג הזה שהתחתן והפיץ את הסרטון החשוב הזה! הם לא התכוונו להיות לוחמי חופש ונראה שהם באים מבתים מאד שמרניים, ובכל זאת הם עשו זאת. רואים שלאמא קשה, האבא אפילו לא שם. ובכל זאת הבן לקח אחריות מלאה על חייו ועשה את הצעד הקשה. הוא יצא לדרך עצמאית בה הוא יכול להגשים את עצמו בלי לפחד או להתבייש. לא הייתם רוצים גם אתם לחיות את חייכם באמת? לא הייתן רוצות גם אתן להיות מי שאתן? אחרת איך אפשר להיות חופשי ומאושר או חופשייה ומאושרת?

צאו מהארון! תהיו אמיצים ואמיצות ותתחילו לחיות. מגיע לכם וגם לכן

*העברית היא שפה מאד בעייתית בכל הנוגע למינים. ניסיתי לכתוב בצורה שפונה גם לכם וגם לכן, אבל זה קשה.. אז שיהיה ברור שמבחינתי אין כל משמעות להטייה של זכר ונקבה והפוסט הזה פונה לכל המינים האפשריים.

כרמלה גרוס ואגנר - רטוב וחם

ערן צור שבהחלט מיישם את מסקנות דו"ח קינסי ונראש שהתנסה בכל צד מיני אפשרי, מציג שיר אהבה הומוסקסואלי נועז וחושפני. גם זו דרך חשובה לעורר דיון ולפתח את החברה:

רטוב וחם רטוב וחם
רטוב וחם רטוב וחם

ואז פתאום קיבלתי, אורגזמה סקסואלית
ואז פתאום נגעתי, בשרביט המנצחים
ועד לאז ראיתי, רק בתמונות של שחקנים
ואז פתאום נגעתי, באהוב של גברי, גברי

בית"ר ירדה לליגה אלף
בסוף משחק בתוך מקלחת
בית"ר ירדה לליגה אלף
וגברי ערום על השולחן

ולא איכפת לי מה אומרים
ולא איכפת לי מה הם מדברים
זה לא משנה כי לא יודעים
שהוא שלי, כולו שלי

רטוב וחם רטוב וחם
רטוב וחם רטוב וחם

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת