55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

מה פשר התפשר?

מזכ"ל ההסתדרות, מר עופר עיני הגיב לאחר פגישתו עם שר האוצר שטיינליץ: "גם אנחנו התפשרנו, גם האוצר התפשר, ובסופו של דבר מצאנו את דרך המלך", מה שמיד הצית בי ניצוץ לכתוב על כך רשומה לשונית.

במה דברים אמורים?

הפועל התפשר נמצא בבניין התפעל ושורשו פש"ר. בניין התפעל ידוע במשמעויותיו השונות, מקצתן לא ברורות דיין או משתייכות למספר משמעויות בו־זמנית. התפעל מציין בין היתר: 1. פעלים חוזרים (פעלים רפלקסיביים) שחוזרים אל עושי הפעולה: מתלבש = מלביש את עצמו, מתרחץ = רוחץ את עצמו, מתעטף = עוטף את עצמו  וכיו"ב; 2 הדדיות, כלומר לצורך ביצוע הפעולה דרושים שני משתתפים לפחות: מתנשק = פעולה הדדית שבה מתנשק עם מישהי/מישהו, מתחבק = פעולה הדדית שבה מתחבק עם מישהי/מישהו וכיו"ב; 3. סביל או פעיל: משתמש, מתהלך (פעיל), מתעכב (סביל) וכיו"ב. ויש עוד משמעויות שאינן מענייננו כאן. הפועל התפשר משתייך למשמעות השנייה - הדדיות.

 אם כן, הפועל שעופר עיני השתמש בו בסיום הישיבה עם האוצר מסמן הדדיות. רוצה לומר: אני מתפשר עם מישהו נוסף. לכן המשפט שאמר "גם אנחנו התפשרנו, גם האוצר התפשר, ובסופו של דבר מצאנו את דרך המלך" בטעות יסודו שהרי אינך יכול להתפשר עם עצמך (אם אתה עושה זאת הרי שאתה מוותר ולא מתפשר), אלא אם כן הכוונה היא "התפשרנו עם אדם אחר שאינו נציג האוצר". מן הראוי לומר: "אנחנו ויתרנו, האוצר ויתר וכך התפשרנו והגענו לעמק השווה".  

 הפשרה ביחסים בעקבות פשרה במים הפושרים

הפועל התפשר מוביל אותי לעסוק במשמעות השורש פש"ר בכלל. ובכן, השורש פש"ר בעברית בא מעולם המים ומשמעו: לא חם ולא קר (פושר). מים פושרים יהיו מים שאינם קפואים מחד ואינם רותחים מאידך. מכאן עברה המשמעות מטפוריזציה ו"הפשרה ביחסים", למשל, מסמנת את תחילת חידוש היחסים אחרי שאלה "הוקפאו" (עוד מטפורה). כנ"ל קו טלפון שהופשר יהיה קו פעיל לאחר שתמה "הקפאתו".
מכאן הגענו לִפְשָׁרָה - כל אחד מהצדדים ויתר והגענו לעמק שווה שבו המים פושרים, ובמילים אחרות - התפשרנו.
אז כשעופר עיני אמר "גם אנחנו התפשרנו וגם האוצר התפשר" הוא התכוון למעשה: אנחנו ויתרנו, האוצר ויתר וכך התפשרנו והגענו לעמק השווה.  

חומר למחשבה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

4 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת