55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

מדד האושר

ברשומה זו הרשו לי להיות מעט פילוסופי ולשתף אתכם בהגיגיי.

מיום שעמדתי על דעתי שאלתי את השאלה שכולנו שואלים ולא תמיד מוצאים לה תשובה: מיהו אדם שהצליח בחיים? היכן נמצא האושר? כל אחד מפרש "הצלחה" ו"אושר" בצורה אחרת, ויש כאלה הטוענים כי אי־אפשר להגיע אל האושר, ויש לשאוף להגיע למצב מאוזן בין עצבות לאושר.

במה דברים אמורים?

אנשים חיים כדי להצליח בחיים, ובתוך כך מחפשים את האושר. יש המחליפים את האושר בעושר, ויש אחרים שמוצאים אותו באהבה. מהי הצלחה בחיים? ובמילים אחרות - מהו האושר האמתי?
לעניות דעתי, הצלחה בחיים ואושר טמונים בתחושה פנימית שאינה קשורה לדברים חומריים כאלה ואחרים. רוצה לומר, אדם יכול לגור בדירה מפוארת, בבית גדול ומרווח בעל שתי קומות בשיא הפאר, הטכנולוגיה והראוותנות ועדיין להיות אומלל, בודד ועצוב. לעומתו אדם שני יגור בדירה צנועה, בדלות־מה ואושר ימלא את יומו ולילו. אם כך, מה קובע איזהו המאושר?
 אני מייחס חשיבות רבה לסדר העדיפויות בחיים, מה חשוב ממה. הדברים שסידרתי מסודרים לפי סדר חשיבות יורד - הראשון הוא החשוב ביותר והאחרון - הפחות חשוב, ואלו הם הדברים:

קודם כול, בריאות. אם הבריאות חסרה או נפקדת, שום דבר לא שווה ואין ערך לשום דבר בחיים. כשאדם בריא הוא יכול להתחיל לחשוב על הצלחה ואושר. העניין השני בחשיבותו הוא אהבה. כשאדם מוצא אהבה אמתית ונטולת אינטרסים הוא בדרכו לאושר. אהבה עשויה להיות לבן/בת הזוג או אהבה לחיית מחמד (כלב/חתול) ואפילו אהבה למקצוע מסוים. העיקר שימצא אהבה אמתית בתחום כלשהו. אחרי שבדקנו שהבריאות נמצאת והאהבה שרירה וקיימת נחפש שמחת חיים וסיפוק עצמי. רוצה לומר, ברגע שאדם חש שמחת חיים, מתעורר כל בוקר בחיוך על הפנים, מרוצה ממה שרואה במראָה ומחייו באופן כללי - הוא בדרכו להצלחה ולאושר. לא פחות חשוב מכך הוא מציאת כישרון או תעסוקה בתחום מסוים. כישרון עשוי להיות בתחום האמנותי (ציור, נגינה, זמרה...) או בתחום העיסוק והפרנסה. חשוב מאוד שאדם ימצא לעצמו תעסוקה גם אם זו אינה כרוכה בקבלת שכר. תעסוקה כלשהי שהוא אוהב תביא לסיפוק עצמי ולהרגשה כללית טובה, ובקיצור - לסיבה טובה לקום כל בוקר. 
הדבר האחרון בחשיבותו לעניות דעתי הוא כסף. כסף הוא מצרך חיוני וטוב, אך אינו העיקר בחיים. ובמילים אחרות: כסף הוא אמצעי להשיג דברים ולא המטרה. אנשים שהופכים את הכסף למטרה הם אומללים בסופו של דבר, ריקניים מתוכן מהותי בחייהם וחסרי כיוון. אדם שחי רק למען הכסף, רודף אחריו, משועבד לו וכל אורח חייו נסב סביב הכסף והממון במטרה להיות עשיר - הוא אדם מסכן. מאושר הוא ודאי שלא.

שלא יובן לא נכון: כסף הוא דבר חשוב וחיוני שאי־אפשר בלעדיו, אין ספק. אלא מה? הכסף אינו המטרה שלשמה אדם חי, ומי שחי רק למען הכסף אין לו מטרה ושאיפה אמתית בחיים.

אז מהי אם כן, הצלחה בחיים?

אנשים הסבורים שהצלחה בחיים נמצאת בממון טועים טעות מרה. כסף ותהילת עולם אינם מהווים מדד להצלחה בחיים מפני שכסף אינו מביא בהכרח אושר ושמחה, וכבר היינו עדים לאנשים אמידים ו/או עשירים ששמו קץ לחייהם מפני שחשו בדידות ועצבות (ודי אם אזכיר את זהר ארגוב ואת דודו טופז). זאת ועוד: אנשים שהרוויחו הון בלוטו - אם תבדוק את מצבם תראה שהם חשים עצבות ואומללות. הכסף שזכו בו גרם להם לתחושת אושר רגעית, וזו חלפה כששבו לחיים האמתיים.   
אני רואה אדם שהצליח בחיים אדם המרוצה מאורח חייו, קם כל בוקר בחיוך, עשיר באהבה, בנתינה ובשמחת חיים. ההצלחה בחיים נמצאת באושר הפנימי שאדם חש ולא בעולם החומרי הסובב אותו.  
דבר נוסף: לא יזיק ואפילו יועיל לעבור לגישה חיובית בחיים, גישה הרואה את חצי הכוס המלאה של הכול, מודָה על כל יום שמגיע ועל כל מה שיש, ושמחה בחלקהּ.
ואסיים בדברי חז"ל: איזהו הֶעשיר? השמח בחלקו.

האם אתם מאושרים?

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

30 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת