22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

המסע לעמק החלומות

ההזמנות שלי


סוף סוף פרס נובל לאמת - הפריה חוץ גופנית

 

השנה ניתן פרס נובל לרפואה
לרוברט אדוארדס, אבי ההפרייה החוץ-גופית
אדוארדס פיתח יחד עם עמיתו באוניברסיטת קיימברידג' את שיטת ההפרייה שהובילה ללידת תינוקת המבחנה הראשונה ב-1978

רוברט אדוארדס בן 85 ובשנת 1978
הוא הביא את התקווה לזוגות רבים להפוך להורים

הפריה חוץ גופית - IVF - הפריית מבחנה

הפריה חוץ גופית (המוכרת גם בשמות : הפריית מבחנה, הפריה מלאכותית או IVF) הינה אחד מן הטיפולים השכיחים ביותר בקרב טיפולי הפוריות המתקדמים, אשר על פי ההערכות מהווה למעלה מ - 70% מכלל טיפולי הפריון. במהלך השנים, פיתחה הרפואה טיפולי פוריות שונים, אשר אף הם מבוססים על הטכניקה הבסיסית בה נעשה שימוש במסגרת הפרייה חוץ גופית.

 

 

 

תיאור הטיפול: במסגרת טיפול פוריות זה מתבצעת שאיבת ביציות מגוף האישה (לאחר טיפול הורמונלי שמטרתו לעורר הבשלה מוגברת של ביציות), איחודן עם תאי זרע והפרייתן בתנאי מעבדה. לאחר ההפרייה מוחדרים העוברים אל הרחם, תוך מתן טיפול הורמונלי תומך. כן יובהר, כי רק עוברים שעברו חלוקה (כלומר, התפתחות של הביצית המופרית) יוחדרו אל הרחם.

 

לקראת התהליך: טרם הטיפול יש לבצע בדיקת אולטראסאונד לצורך שלילת האפשרות לקיום הריון, או הימצאות ציסטות באיברי הרביה שעלולות להתפתח כתוצאה מהשלכות הטיפול ההורמונלי הנלווה לתהליך. במקביל, נלקחת דגימת דם לשם קביעת רמות ההורמונים ההתחלתיות, ועל מנת לשלול בעיות אפשריות נוספות (כגון זיהומים).

בשלב הראשון של התהליך ניתן לאישה טיפול הורמונלי תרופתי לשם הגברת הבשלה של הזקיקים והביציות, ובפרט על מנת להביא לכך שתיווצרנה בשחלות יותר מביצית אחת (כפי שנוצרת בד“כ אצל האישה מדי חודש). הטיפול ההורמונלי כולל שילוב של מתן אנטי אסטרוגנים וגונדוטרופינים (FSH,LH), ומטרתו להגדיל את כמות הורמון ה FSH, אשר מגרה את השחלה ליצור זקיקים וכן את כמות הורמון ה - LH הגורם להבשלת הביציות בזקיקים.

בין התרופות המצויות כיום בשימוש לצורך הטיפול ההורמונלי, ניתן למנות את התרופות הבאות :

אנטי-אסטרוגנים

כלומיפן ציטראט (המוכר כאיקאקלומין) - אנטי אסטרוגן המצוי בשימוש מוצלח זה למעלה מארבעים שנה. תפקידו של הכלומיפן הינו לחסום את קולטני האסטרוגן, דבר המעודד יצירת הורמון FSH המעודד יצירת זקיקים. האיקקלומין נקשר אל קולטני האסטרוגן בבלוטת ההיפותלמוס, וגורם בכך להיפותלמוס ”לחשוב“ כי אין מספיק אסטרוגן מה שגורם להפרשה מוגברת של הורמון המשחרר גונדוטרופינים, ולהפשרה מוגברת של אסטרוגן. התהליך מסייע לגדילה מוגברת של הזקיקים ומגביר את הסיכוי לביוץ תקין. התרופה ניתנת בטבליות דרך הפה, ועלותה אינה גבוהה.

נהוג להתחיל בטיפול בדרך כלל ימים ספורים מיום תחילת המחזור, והוא ניתן במשך מספר ימים. מינון התרופה משתנה בין מטופלת למטופלת, ותלוי במידת התגובה של המטופלת לטיפול ובחומרת תופעות הלוואי שעלולות להיגרם (כגון סחרחורות, כאבי ראש, בחילות וכד‘).

גונדוטרופינים

המטרה במתן גונדוטרופינים (ההורמונים FSH ו - LH), הינה לעורר הבשלה של הזקיקים בשחלות, והבשלה של הביציות בזקיקים. ההורמונים ניתנים בדרך כלל במינון שאינו נמוך, על מנת לעורר הבשלה מוגברת של ביציות, לקראת שאיבתן. ניתן לחלק את התרופות המצויות לשתי קטגוריות עיקריות : תרופות המופקות ממקור אנושי ותרופות סינטטיות. לתרופות המופקות באופן מלאכותי יתרון בניקיונן לעומת תרופות המופקות ממקור אנושי, ותופעות הלוואי הכרוכות בנטילתן מצומצמת באופן משמעותי.

אוביטרל, גונל F, פיוריגון - תרופות המכילות את ההורמון FSH בלבד. התרופות מופקות באופן סינטטי, ולא ממקור ביולוגי ולכן הן נקיות יותר, בטיחותיות יותר ותופעות הלוואי שנודעות להן מצומצמות באופן משמעותי לעומת תרופות אחרות (כגון פרגינל, מנוגון, מנופיור). אוביטרל, המצויה בשימוש נרחב יחסית בישראל, ניתנת באמצעות זריקה תת עורית (במזרק המגיע מוכן), אשר יכולה להתבצע אף על ידי המטופלת בעצמה, ללא צורך בסיוע אחות. כמות ההורמון המוזרק מותאמת באופן אישי ובדרך כלל, כ - 36 לאחר ההזרקה מבוצעת שאיבת הביציות.

מטרודין - תרופה המכילה את ההורמון FSH בלבד, המופק ממקור אנושי.

הומוגן - תרופה המכילה שילוב של הורמוני FSH ו - LH.

פרגניל, מנוגון, מנופיור - תרופות המכילות כמות שווה של ההורמונים FSH ו - LH, המופקות ממקור אנושי (משליה אנושית או משתן של נשים בגיל הבלות). התרופות מצריכות בדרך כלל קירור, וניתנות באמצעות זריקה כ - 36 שעות לפני שאיבת הביציות. הפרגניל, הניתנת בישראל, קשה יחסית להזרקה מאחר שהיא ניתנת אל השריר ומשום שיש להכינה לפני ההזרקה, על ידי ערבוב אבקה עם נוזל מתאים.

במקביל לנטילת התרופות, מבוצע מעקב אחר רמת ההורמונים בדם (ובעיקר, אחר רמת הורמון ה FSH והורמון ה LH המצביע על תחילת הביוץ), וכן מעקב באמצעות אולטרסאונד על מנת שניתן יהיה לשאוב את הביציות עם הבשלתן. במהלך הטיפול עשויה המטופלת להידרש להגיע למעקב מספר פעמים, הנאמד בכ 4-6 פעמים במהלך תקופה של כ - 12 ימים. שאיבת הביציות מבוצעת על-ידי הרופא באמצעות מחט המוחדרת לנרתיק, וזאת תחת הרדמה כללית כאשר התהליך כולו אורך כעשר עד עשרים דקות. כמו כן, לעתים נדרש לבצע בדיקת אולטראסאונד (שאינה כרוכה בהרדמה) לאיתור מיקומן המדויק של הביציות. בסיומו של התהליך נשארת האישה להשגחה של מספר שעות, על מנת לשלול אפשרות לסיבוכים.

מרבית הרופאים נוהגים לשאוב מספר ביציות גדול מזה הנדרש למחזור טיפול אחד, על מנת אם הטיפול לא יצליח, האישה לא תידרש בשנית לחזור על הטיפול ההורמונלי הקשה, הכרוך לעתים קרובות בתופעות לוואי בלתי נעימות (בנוגע לתופעות הלוואי יצוין, כי יש הממליצים ליטול תרופות טבעיות או לשלב טיפולים משלימים כגון דיקור סיני או רפלקסולוגיה, על מנת להקל על ההרגשה הבלתי נעימה).

לאחר שאיבתן מונחות הביציות בצלוחית במעבדה יחד עם זרעו של בן הזוג (שהופק בשלב מוקדם יותר), לצורך הפרייתן ויצירת העובר. העובר נשאר באינקובטור פרק זמן של יומיים עד חמישה ימים לצורך התרבות התאים (הקרויה גם חלוקה של התאים).

בשלב האחרון של התהליך, המלווה בדרך כלל במתן תרופות הפועלות על עיבוי רירית הרחם, מוחדרים 2-4 עוברים אל הרחם (אף שמספר זה אינו מוחלט ונקבע לאחר היוועצות עם בני הזוג) באמצעות צינורית דקה. במקרים שונים בהם צופה הרופא המטפל כי הטיפול עלול להתקל בקשיים, הוא עשוי להציע למטופלת לתמוך את הטיפול בטכניקה הכוללת יצירת חור זעיר בקרום של העובר המתפתח, על מנת לסייע לו לחדור מעבר לקליפה ולהשתרש ברחם.

יצוין, כי אם מושגות בטיפול הפרייה חוץ גופית מספר גדול של ביציות מופרות (עקב שאיבה עודפת ומכוונת של ביציות, והפרייתן לאחר מכן), נוהגים מרבית בני הזוג לבחור להקפיא את הביציות העודפות לשימוש בעתיד - למקרה בו הטיפול לא יצלח או לחילופין להשגת הריונות נוספים.

(מתוך פוריות וילודה)

מאז 1978 נולדו כ-4 מליון ילדים בשיטה זו
כשתינוקת המבחנה הראשונה היא לואיז בראון שחיה ובעצמה היום אמא
עמיתו פטריק סטפטואו, מת ב-1988.

חבל שרק שאחרי שחלפו הרבה שנים ושהאחד כבר לא בן החיים
והשני כבר מאוד מבוגר ניתנים להם פרס נובל
על המצאה גהונית שגורמת לאשנים רבים אושר וחיוך

אך טוב מאוחר מאשר לעולם לא

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
ההזמנות שלי

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל הלב מזהב אלא אם צויין אחרת