00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג שלי

ה"אח הגדול" והדת

מי שלא קרא את ספרו המופתי של ג'ורג' אורוול "1984", מוזמן לעשות את זה בחום. מי שקרא, יבין כנראה קצת יותר טוב את הרשומה הזו.

בקצרה, הספר, שנכתב ב- 1949, משרטט חזון-בלהות של איך ייראה העולם בשנת 1984. העיקרון הבסיסי הוא השתלטות של משטרים טוטאליטריים על כל חלקי העולם, תוך חלוקת העולם לשלוש מעצמות-על שמצד אחד נלחמות אחת בשניה כל הזמן, אבל מצד שני ברור לכולם שהן לא תצלחנה להשמיד זו את זו, ולמעשה אין איום קיומי על אף אחת מהן.

בתוך כל אחת מהמעצמות האלה, שמתוכן הספר מתעסק רק באחת, אוקיאניה, חל משטר אימים טוטאליטרי, שדואג לנתק את האוכלוסייה שלו מכל מידע על מה שקורה מחוץ לשטח של אותה מעצמה, ומצד שני, ממלא את האוכלוסייה בדיס-אינפורמציה, בפחדים ובשנאה, מתוך מטרה לשלוט בהם יותר טוב, ולהבטיח לנצח נצחים את השלטון של המעמד השליט.

חלק מהאמצעים להשגת השליטה האמורה מגיעים משטיפת מוח בלתי פוסקת בדבר העליונות הבלתי מעורערת של המנהיג הגדול (ה"אח הגדול") שנשאר לנצח בערך באותו גיל, לא מת לעולם, ולעולם לעולם לא עושה שום טעות ושום שגיאה. כמו המנהיג הגדול, גם ה"מפלגה", שהיא בעצם הקבוצה השלטת במדינה, אינה טועה לעולם, כל התחזיות שלה נכונות תמיד, וכל פעולותיה, הצבאיות, הכלכליות והחברתיות, מצליחות תמיד למעלה מן המשוער. כמובן, שהמצב בפועל הוא הפוך: עוני, דלות ובורות, אבל לצורך חיזוק התדמית המפלגתית, דואגים במפלגה לשנות באופן מתמיד את העבר, למחוק או לשנות כל פרט שלא תואם את הטענות המפלגתיות, ולהעלים כל פרט מידע שיכול לסתור את טענותיהם.

במקביל, המפלגה שולטת שלטון ללא מצרים על נתיניה. לכל אחד יש בחדר שלו "טלסקרין" שהוא מן מסך שטוח, שיכול גם לשדר 24 שעות של תעמולה ביום (ולא ניתן להשתיקו), וגם לקלוט וידאו ושמע, וכך יכולה המפלגה לעקוב 24 שעות ביממה אחרי כל נתיניה (ומכאן, למי שתהה, השם של תוכנית הריאליטי הידועה...). כמובן, שמי שמגלה נטיה הכי קלה לחשוב נגד המפלגה (לא רק לפעול, חס וחלילה, או לדבר נגד, אלא אפילו לחשוב בתוך עצמו נגד) מטופל על ידי "משטרת המחשבות" בצורה מאוד לא סימפטית.

חלק נוסף של הפילוסופיה של המפלגה היא לרתום את כל האנרגיות של האזרחים לטובת המפלגה בלבד. כפועל יוצא, הם מעודדים התנזרות מינית של לא-נשואים, והעדר הנאה מסקס של הנשואים (אלא לצרכים מינימליים של רבייה), ומצד שני מארגנים אינספור תהלוכות, הפגנות, מצעדים, "ימי שנאה" ו"דקות שנאה" יומיות, כדי לתעל את כל האנרגיה של האוכלוסייה לשנאה של האחר. 

פן נוסף של האידאולוגיה המפלגתית הוא עידוד הנאמנות המוחלטת למפלגה, מעבר לכל נאמנות אחרת. כפועל יוצא, מעודדת המפלגה את הילדים לרגל אחרי ההורים שלהם ולהסגיר אותם למשטרת המחשבות אם הם מגלים בהם סימני סטיה אידאולוגית, ואותו דבר כמובן ביחס לבני זוג, חברים וכו'. המפלגה גם מעודדת בורות וחוסר ידע (אלא לצרכים מוגדרים של מציאת שיטות עינויים טובות יותר או פצצות חזקות יותר), וזאת במטרה להשאיר את האוכלוסיה בורה וחסרת השכלה, ולכן בעלת פחות סיכוי להתמרד נגד המפלגה.

בקיצור, האידאל של שלטון-הרשע המוחלט על פי הספר הזה הוא שלטון ששולט ללא מצרים באוכלוסיה, שגורם להם להאמין בעליונות של גורם מעין על-טבעי, שלעולם לא טועה ולא שוגה, שמשנה את העבר ומעצב אותו בהתאם לפילוסופיה ולצרכים של השלטון, שדוגל בהשארת האוכלוסיה במצב מתמיד של בורות, עוני, פחד ושנאה, שדואג להימנעות של האוכלוסיה ממגע מיני או מהנאה מינית, וכן דואג לבודד את האוכלוסייה שלו מכל מקור של מידע או מגע עם גורמים מחוץ לאותה אוכלוסיה, כדי למנוע מהם "קני מידה" להשוואה. זהו גם שלטון שמבקש באופן מתמיד לשלוט באופן המירבי על כל הפעולות, ואפילו המחשבות, של הנתינים שלו, ודואג להעניש בחומרה מי שסוטה, ולו במקצת, מהאידאולוגיה הרשמית.

נשמע לכם מוכר?

למרות שאורוול לא מדבר על הדת, ובטח לא הדת היהודית, ולמרות שברור שהוא מושפע בעיקר מהתנועות הטוטאליטריות של זמנו (שדווקא לא היו דתיות - הקומוניזם והנאציזם), כל המאפיינים שתוארו לעיל מצויים במידה רבה בדת. מנהיג עליון ובלתי מעורער, שלעולם לא טועה, ולא מת, ואין אליו בעצם שום נגישות אמיתית. רצון לבודד את האוכלוסיה, ולמנוע מהם מידע אמיתי, להשאיר אותם בבורות ובעוני, לשלוט על כל המעשים שלהם, לשלוט על חיי המין שלהם, ולהעניש בחומרה מי שסוטה ולו במקצת מהפילוסופיה הדתית הרשמית (נניח, שומר 4 שעות בין בשר וחלב במקום 6...). כאמור, הדמיון מפחיד.

והנה עוד סיבה, אם צריך, להתרחק מהדת. ומי שלא מאמין, שיקרא את "1984" ויחזור אלי אחר-כך.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יצחק כהן1 אלא אם צויין אחרת