00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אהבת חינם

אמרות חכמה, ציטוטים ומשפטים של הלן קלר

הלן קלר (1880 - 1968) היתה אישה יוצאת דופן; בינקותה הפכה עיוורת וחירשת, אך בעזרת מורתה המסורה אן סאליבן, והודות ליכולת התמדה וכוח רצון מרשימים למדה לתקשר עם סביבתה.
סאליבן לימדה את הלן הקטנה לזהות את שמם של עצמים, לקרוא כתב ברייל ומאוחר יותר אף לדבר.
משנפתחה דרכה לתקשורת עם אנשים סביבה, הלכה קלר לביה"ס ואחריו לקולג', והחלה להעלות את מחשבותיה על הכתב.
כתביה מלאים התרשמויות נדירות בכנותן, על התמודדות של נשמה הכלואה ומבודדת מהעולם החיצוני, שעל אף כל הקשיים הצליחה לגשר על הפערים העצומים בתקשורת ולתרום תרומה משמעותית לעולם.
עד מהרה הפכה קלר לתומכת במטרות חברתיות שונות וקידמה בהרצאותיה וספריה הרבים זכויות נשים, שחורים, בעלי מוגבלויות ועיוורים.

כמישהי שידעה דבר או שניים על התגברות על מכשולים והתמודדות עם בעיות, ניתן  למצוא בכתביה של הלן קלר משפטים וציטוטים מעוררי השראה, המחזקים את האופטימיות חרף הקשיים, ומראים כיצד ההתמודדות עם אתגרי החיים אפשרית כשיש אמונה, אומץ והתמדה.

תהנו!
ינון
"מרבית האנשים אומדים את אושרם במונחים של תענוג גופני ורכוש חומרי. אם הם מצליחים לזכות במטרה נראית לעין שהציבו באופק, כמה מאושרים הם עשויים להיות! אם חסרים הם את אותה המתנה או אותה הנסיבה, הם אומללים. אם ניתן כך למדוד את האושר, לי שאיני יכולה לשמוע או לראות, יש את כל הסיבות לשבת בפינה בידיים שלובות ולבכות. אם אני מאושרת למרות הליקויים שלי, אם האושר שלי כה עמוק עד שהינו אמונה, כה מחושב עד שהפך לפילוסופיית חיים - אם בקיצור, אני אופטימית, העדות שלי לעקרון האופטימיות ראויה להשמע.""לעולם לא היינו יכולים ללמוד איך להיות אמיצים וסבלניים, אם היתה רק שמחה בעולם. העושר המופלא של החוויה האנושית היה מאבד במידת מה מאושרו המתגמל, אם לא היו מגבלות שעליהן יש להתגבר. פסגת ההר לא היתה כה נהדרת, אלמלא היו עמקים חשוכים שיש לחצותם.""כשדלת אחת של אושר נסגרת, נפתחת אחרת; אך לרוב אנו מתבוננים בדלת הסגורה זמן כה רב, עד שאיננו רואים את זו שנפתחה עבורנו.""אופטימיות הינה האמונה שמובילה להישג. דבר אינו יכול להיעשות ללא תקווה ואמון. אף פסימיסט לא גילה מעולם את סודות הכוכבים, או חקר ארץ בלתי ידועה, או פתח דלת חדשה עבור הרוח האנושית.""אמונה הינה הכוח שבאמצעותו עולם שבור יגיח אל תוך האור.""הפנו את פניכם אל אור השמש ולעולם לא תראו את הצל.""כישלון הוא רק הזדמנות להתחיל מחדש בדרך נבונה יותר.""התקווה רואה את הבלתי-נראה, חשה את הלא-מוחשי ומגשימה את הבלתי-אפשרי.""התייצבו למול הפגמים שלכם והכירו בהם; אך אל תניחו להם לשלוט בכם. אפשרו להם ללמד אתכם סבלנות, חביבות, תובנה. הצלחתכם ואושרכם שוכנים בתוככם; החליטו להשאר שמחים, ושמחתכם תיצור כוח בלתי מנוצח כנגד קשיים.""החיים הינם רצף של שיעורים, שיש לחיות אותם על מנת שנוכל להבינם.""הדבר היחיד שהינו גרוע יותר מלהיות עיוור, זה להיות בעל ראייה - אך ללא חזון.""אני מסוגלת לראות, (ומשום כך אני יכולה להיות מאושרת), בתוך מה שאתם מכנים 'חשיכה', אלא שעבורי הוא זהוב. אני מסוגלת לראות עולם מעשה ידי אלוהים, לא עולם מעשה ידי אדם. התנ"ך מעניק לי תחושה מנחמת מאוד ש"הדברים הנראים הינם זמניים והדברים הבלתי-נראים הם נצחיים".""את הדברים הטובים והיפים ביותר בעולם אי אפשר לראות ואפילו לא לגעת. חייבים להרגיש אותם בלב.""מה שאני מחפשת אינו "שם בחוץ", זה בתוכי."

 


"אף שהעולם מלא בסבל, הוא גם מלא בהתגברות על הסבל. האופטימיות שלי לפיכך, אינה נשענת על היעדר הרוע, אלא על האמונה בעליונותו של הטוב ושל המאמץ שנעשה תמיד בלב שלם לשתף פעולה עם הטוב, אשר יגבור. אני מנסה להעצים את הכוח שאלוהים נטע בי, לראות את הטוב בכל דבר ובכל אחד.""לאנשים רבים יש מושג כוזב אודות מה שיוצר אושר אמיתי; האושר לא מושג באמצעות סיפוק תענוגות אלא באמצעות נאמנות למטרה ראויה. הכל מסתכם בזה: הדרך הפשוטה ביותר להיות מאושר היא לעשות טוב.""המדע מצא מזור לרוב התחלואים, אך לא מצא תרופה לרע שבהם - אדישותם של בני האדם. אנשים רבים יודעים כה מעט על מה שנמצא מעבר לטווח הקצר של חוויותיהם. הם מביטים בתוך עצמם - ולא מוצאים דבר! לכן הם מסיקים שגם אין שום דבר מחוץ להם.""עד שכמות גדולה של אנשים לא תתמלא בתחושת אחריות לרווחתם של אחרים, צדק חברתי לעולם לא יושג. אני מאמינה שזוהי חובה קדושה לעודד את עצמנו ואת הזולת; לעצור את הלשון מלבטא איזושהי מילה עצובה נגד עולמו של אלוהים, משום שלשום אדם הזכות להתלונן על היקום שאלוהים יצר טוב, ושאלפי אנשים התאמצו כדי שישאר טוב. אני מאמינה שעלינו לפעול לכך שנתקרב יותר ויותר לעידן, שבו שום אדם יחיה בנינוחות בעוד אדם אחר סובל.""כאשר אנו עושים את הטוב ביותר שאנו מסוגלים לו, אף פעם איננו יודעים איזה נס יופיע בחיינו או בחייהם של אחרים.""זכרו, שום מאמץ שאנו עושים במטרה להגשים משהו יפה לעולם אינו אובד. מתישהו, איפהשהו, איכשהו עוד נמצא את מה שאנו מחפשים.""ביטחון הינו ברובו אמונה תפלה. הוא לא קיים בטבע, ובכללותם אין בני האדם חווים אותו.  החיים הינם הרפתקה נועזת, או שום דבר.""אני זוכרת את הבוקר שבו שאלתי לראשונה מהי משמעות המילה "אהבה". זה היה לפני שהכרתי מילים רבות. מצאתי מספר סיגליות בגינה והבאתי אותן למורתי. היא ניסתה לנשק אותי, אך באותה העת לא רציתי שאיש ינשקני מלבד אימי. העלמה סאליבן כרכה את זרועה בעדינות סביבי ואייתה לתוך כף ידי: "אני אוהבת את הלן". "מה זאת אהבה?" שאלתי. היא משכה אותי קרוב יותר אליה ואמרה: "זה כאן", מצביעה על לבי, שלראשונה הפכתי מודעת לפעימותיו. מילותיה הפליאו אותי מאוד, משום שלא הבנתי בזמנו שום דבר עד שלא נגעתי בו. הרחתי את הסיגליות שבידה ושאלתי, חצי במילים וחצי בסימנים, שאלה שמשמעותה היתה: "האם אהבה היא מתיקותם של הפרחים?"  "לא", ענתה מורתי. חשבתי שוב. השמש החמימה זרחה עלינו. "האין זאת אהבה?" שאלתי, מצביעה על הכיוון שממנו הגיע החום, "האין זאת אהבה?" היה נדמה לי שלא יכול להיות דבר יפה יותר מן השמש, שחומה מאפשר לכל הדברים לגדול."  העלמה סאליבן נגעה במצחי ואייתה בהדגשה החלטית "חשבי". בהבזק ידעתי שהמילה הינה שמו של התהליך שהתרחש בתוך ראשי. זו היתה עבורי התפיסה המודעת הראשונה של רעיון מופשט. למשך זמן ארוך הייתי שקטה... מנסה למצוא משמעות ל"אהבה" לאור רעיון חדש זה. השמש היתה נסתרת מאחורי ענן והיו ממטרים פזורים; אך לפתע פרצה השמש בכל הדרה הדרומי. שאלתי שוב את מורתי, "האין זאת אהבה?"  "אהבה היא משהו כמו העננים שהיו בשמיים לפני שהשמש יצאה", היא ענתה. אז היא הסבירה במילים פשוטות יותר, כי באותו הזמן לא יכולתי להבין: "אינך יכולה לגעת בעננים, את יודעת; אך את חשה בגשם ויודעת עד כמה שמחים הפרחים והאדמה הצמאה לקבלו לאחר יום חם." האמת היפיפיה התפרצה לתודעתי - הרגשתי שישנם חוטים בלתי נראים שנמתחים בין נשמתי לנשמתם של אחרים." 

 

אתר הספר: "הסיפור המופלא של הלן קלר", לקריאת הפרקים הראשונים: לחצו כאן

סרטון על חייה ופועלה של הלן קלר:סרטון שבו מסבירה אן סאליבן איך לימדה את הלן קלר להבין מילים ולדבר:

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

24 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ינון פיאמנטה אלא אם צויין אחרת