1515
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

החיים שלי (או של אחרים)

דיפלומטיה שקטה

 
בדרך לבסיס שמעתי בחדשות על ההברקה האחרונה של הרב עובדיה יוסף: "שייתמו אויבנו ושונאינו, אבו מאזן וכל הרשעים האלה, שיאבדו מן העולם".
המחשבה הראשונה שעלתה בדעתי הייתה שהרב עובדיה שוב מדבר בלי לחשוב – אומר את כל מה שעל ליבו בלי צנזורה ובלי חשבון ומשאיר לחסידיו את עבודת הפרשנות והניקיון.
 
אבל במחשבה שנייה הבנתי שזה פשטני מדי. לא ייתכן שאדם מבוגר, חכם ומנוסה כמו כבוד הרב יפלוט שטויות כאלה ללא כוונת מכונן. בוודאי יש מאחורי דבריו מחשבה מעמיקה ואולי אפילו תכנית ארוכת טווח.
 
חמוש בתובנה זו יצאתי לחקור את הכוונה והמחשבה שמאחורי ההתבטאות ולהלן ממצאי:
 
הרעיון הראשון שעלה בדעתי הוא שדבריו של הרב עובדיה נועדו לחזק את אבו מאזן. ידוע לכולנו כי אבו מאזן – בניגוד לחמאס – מייצג את הקו המתון שבהנהגה הפלסטינאית. ככזה הוא נתון למתקפה בלתי פוסקת מצד הגורמים הפחות מתונים ומואשם שוב ושוב בשיתוף פעולה עם היהודים.
כדי להקל על מצבו הקשה רצתה הנהגתנו להוכיח כי אבו מאזן לא משתף פעולה איתנו – ולאחר התייעצות חשאית הוחלט כי הדרך המיטבית לכך היא השמצתו ע"י כבוד הרב. כך אבו מאזן יוכל להוכיח לבני עמו כי הוא עדיין אויב של העם היהודי.
 
זהו רעיון טוב, אך יש בו מלכוד מסוים. אם אבו מאזן הוא אויב העם היהודי, כיצד הוא יכול לחתום על הסכם שלום איתנו? אמנם "שלום עושים עם אויבים", אבל ללא ספק אם ייחתם הסכם שלום אבו מאזן יהפוך שוב למשתף פעולה וכל הרווח הפוליטי מהתבטאותו של הרב עובדיה יתבטל.
 
אם כך, חייב להיות הסבר אחר. אולי הרב עובדיה לא באמת מייצג את "העם היהודי" או את "מדינת ישראל" אלא רק חלק מהעם. החלק המזוהה עם ש"ס המזוהה עם כבוד הרב. ציבור זה נחשב בד"כ לבעל עמדות ימניות.
כלומר – האיחולים הלבביים שחלק הרב עובדיה לאבו מאזן מייצגים את עמדת הימין.
באופן אוטומטי אמור לצאת השמאל כנגד הדברים האלה ולהסביר כי לרב עובדיה אסור היה לומר את מה שאמר ודבריו מוכיחים כי הוא _________(השלם את החסר).
הכרזה זו של השמאל תגרום לקרע גדול אף יותר בין השמאל והימין שיביא בסופו של דבר לפרישת מפלגת העבודה מן הקואליציה.
בעקבות הפרישה מצבה של הקואליציה יתערער והממשלה תהיה חשופה ליותר ויותר הצעות אי אמון.
כדי להדוף את הצעות אי האמון ולרצות את השמאל, נתניהו יזרז את המשא ומתן עם הפלסטינאים ויגיע להסכם במהרה בימינו.
וכל זאת בזכות ההתבטאות המתוחכמת של הרב עובדיה!
 
אבל, במחשבה שלישית, יש חשש לחשד כי הרב עובדיה יוסף אולי לא מעוניין בהסכם שלום מהיר עם הפלסטינאים. אם כך, לא סביר כי המחשבה המעמיקה מאחורי ההתבטאות האמורה לא נועדה להביא דווקא להסכם שלום. אולי להיפך. אולי הוא התכוון לפוצץ את המשא ומתן הלא כל כך קיים?
אם זה המקרה אפשר לחזור למחשבה הראשונית – הרב עובדיה התכוון פשוט להעליב את אבו מאזן כדי שהלא יפוצץ את המשא ומתן עוד לפני שהחל.
אבל כזכור הרב עובדיה הוא גאון ולא ייתכן שהוא יגרום לפיצוץ המשא ומתן בדרך כה פשוטה כך שכל העולם יאשים אותו בפיצוץ.
פתאום הכל ברור. הרב עובדיה אינו חפץ במשא ומתן לשלום. הוא יודע שאם הוא ישמיץ את אבו מאזן הוא יחזק אותו (ראה רעיון ראשון לעיל). מכיוון שהוא יחזק אותו, אבו מאזן יוכל לשבת לשולחן המשא ומתן. אך אם הוא יגיע לתוצאות חיוביות כלשהן, הוא ייחלש והפלסטינאים יאשימו אותו בשיתוף פעולה עם ישראל (ראה הסיפא של הרעיון הנ"ל). משום כך אין לאבו מאזן ברירה אלא להתחיל במשא ומתן ואז לפוצץ אותו – ובשלב זה כבר לא יוכל להאשים את הרב עובדיה בפיצוץ וייאלץ לשאת באשמה בעצמו.
 
אין מה לומר – זכינו. זכינו לקבל רב גדול שכל מלה היוצאת מפיו שקולה ומדודה ותוצאותיה ידועות מראש.
 
אני רק מקווה שלפלסטינאים אין חכם גדול כזה העלול לבטל בהתבטאות מחושבת אחת את הישגיו של כבוד הרב.
 
אני עדיין במילואים אז שוב יהיו לי עיכובים בתגובות ושוב אמליץ על רשומה ישנה - על קצות האצבעות - בבלוג של nisso167

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

52 תגובות

תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל motior אלא אם צויין אחרת