55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

עמרי או עומרי? מרב או מירב?

עמרי או עומרי? מרב או מירב? אהרן או אהרון? איך רצוי לכתוב שמות פרטיים? האם הכתיב המלא או החסר מעוות או משבש את השם? כאן אנסה לענות על השאלות.

במקרא מופיעים שמות פרטיים בכתיב חסר, היינו ללא אהו"י כאם קריאה: משה (ולא מושה), מרים (ולא מריים), אהרן (ולא אהרון), בעז (ולא בועז) וכיו"ב. השם פינחס יוצא דופן בהקשר זה ונכתב ביו"ד. בעברית ימינו נהוג לכתוב שמות פרטיים שמקורם במקרא בכתיב חסר, ושמות אחרים - פעם כך ופעם כך.

דוגמות:

השם orna אמור להיכתב לפי כללי המקרא ארנה (אָרנה), אבל כדי למנוע אי־הבנה של השם נוטים להוסיף במקרה זה וי"ו: אורנה. לעומת זאת, השם מיכל נכתב תמיד ביו"ד (ולא: מכל, מְכל הוא קונטיינר, כלי קיבול גדול).

עמרי - השם עמרי בא מן עומר (עֹמר), כלומר מן המשקלים הסגוליים־המלעיליים, ומשקלו פּׁעֶל (כמו: כותל, בוקר, ובשמות: בּׁעז, אֹהד, נֹעם...). נטיית שמות במשקל פּׁעֶל הופכת את החולם החסר לקמץ קטן, ולכן: עמרי (עָמרי), נעמי (נָעמי, בא מן נֹעַם) וכיו"ב. נוסף על כך, השמות עמרי ונעמי מופיעים במקרא - סיבה נווספת לכתיב החסר. 


מרב - השם מרב בא במשקל מִקטל של גזרת הכפולים (קבוצה של שורשים שעה"פ שלהם זהה ללה"פ, כמו: סב"ב, גנ"ן, צר"ר), מן השם (הפרטי והכללי) מרב נגזר גם: מרַבִּי - והדגש בבי"ת מסמן את נשילת הבי"ת השנייה של השורש. לכן יש לכתוב: מרב המאמצים הושקעו באיתור מרב סימן־טוב, שנמצאה שרה במועדון "הצוללת הצהובה" בירושלים. כלומר הן שם העצם הן השם הפרטי ייכתבו מרב ולא מרב (ובניקוד: מֵרב בצירה).

יש שמות פרטיים בני ימינו שנכתבים בכתיב מלא מסיבות שונות - אם כדי להקל את ההבנה ואם מפני שהם שילוב (הלחם) של שני שמות עצם. למשל, השמות תומר, נועם ועומר אף ששייכים לקבוצת השמות של בעז ואהד, ייכתבו בווי"ו תמיד. השמות: ליטל, לירון, ליאל ודומיהם ייכתבו בכתיב מלא תמיד מפני שהם נוצרו מהלחם בסיסים (לי + טל, לי + רון וכיו"ב).

לסיכום, מה אני רוצה לומר כאן? בכתיבת שמות פרטיים אין חוק בל יעבור, יש נוהג, נורמה שכך מקובל לכתוב, וּודאי שאין שיבוש או עיוות של שם אם מישהו החליט לכתוב בכתיב מלא בניגוד למה שמקובל ולהפך. לפיכך, מי שכותב את שמו עומרי ומי שכותבת את שמה מירב - זו זכותם המלאה אף שהמקובל לכתוב ללא אהו"י. כך גם מי שכותב עמרי או מרב - הכתיב הנהוג - מי שכותב כך אינו מעוות או משבש את השם כל עיקר. זו רק צורת כתיבה שונה, ההגייה נשארת אותו הדבר.
שיבוש השם יהיה אם ייכתב בשגיאת כתיב גסה (למשל: נאמי במקום נעמי).

ודוגמה אחרונה לפני סיום:
שמי הוא יאיר בן־חור. אני כותב בן־חור במקף עליון. אם מישהו יכתוב את שמי בן-חור במקף אמצעי או, רחמנא ליצלן, בן חור ללא מקף כלל - האם זה יהיה עיוות ושיבוש שמי? ודאי שלא! כך גם עמרי לעומת עומרי, מרב לעומת מירב ואפילו ארנה לעומת אורנה. אין כל עיוות, יש מה שמקובל ונהוג לעומת כתיבה שונה מהנהוג.

יצוין, שהרעיון לכתיבת הרשומה הלשונית בא לי בגלל מנהל הבלוגייה בצלאל, וכתבתי את הרשומה הזאת במיוחד בעבורו. בצלאל החליט לחסום אותי מכתיבה בפורום הבלוגייה רק מפני שלדעתו אני משבש את השם עמרי כשאני כותב ללא וי"ו אף שלא אמרתי לאותו עמרי כיצד לכתוב את שמו. כל פעם שאכתוב עמרי יחסום אותי מחדש עד ש"אלמד" לכתוב עומרי בוו"ו. לדעתו, הכתיבה בווי"ו לא זו בלבד שמשבשת את השם ומעוותת אותו, אלא אף פוגעת, מעליבה ומשפילה את האדם ששם זה שייך לו. האומנם? הרי ההפך הוא הנכון: הכתיבה ללא וי"ו לא זו בלבד שאינה משבשת את השם ואינה פוגעת או מעליבה, היא גם מסמנת את הכתיב המקובל והנהוג. האדם המדובר כותב את שמו בווי"ו ואני כותב ללא וי"ו, בדיוק כמו שאני כותב בן־חור ואחרים כותבים בן-חור או בן חור. מה שיבוש ועיוות יש בזה עד כדי חסימת גולש? לבצלאל הפתרונים.

כל פניותיי לבצלאל לקבלת הסבר לגבי החסימה עלו בתהו, ביקשתי מספר פעמים לדבר עמו בטלפון והוא מסרב בכל תוקף. התנהגותו מוזרה ואינה הולמת מנהל פורום.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

40 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת