55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

עידן הריאליטי וגעגוע לדודו טופז ז"ל

ההיסטוריה מחולקת לתקופות: תקופת האבן, תקופת המקרא, תקופת חז"ל, תקופת ימה"ב, הרנסאנס, הבארוק, ההשכלה ועוד. התקופה שאנו נמצאים בה כעת, ושולטת בכיפה זה עשור וחצי היא תקופת הריאליטי.

במה דברים אמורים?

את התקופה שראשיתה באמצע שנות ה־90' של המאה שעברה עבור אל ראשית המאה ה־21 אפשר להגדיר במילה אחת: ריאליטי. בשנים אלו אנו נמצאים בשיא תקופת הריאליטי, מה שאומר שמכאן צפויה רק דעיכה.
תקופת הריאליטי מאופיינת בסגידה לבינוניות, לחובבנות, להשגת המטרה בהשקעה ומאמץ מינימאליים ובחתירה לעצלנות שלא לומר בטלנות.
בישראל החלו ניצני תקופה זו לבצבץ, דומני, בשעשועון העבר "גלגל המזל" שברבות ימיו נתבקשו הצופים לבחור את "נערת הגלגל" מבין מספר מועמדות. בהמשך עברנו מספר תכניות ריאליטי ("רצים לדירה", "סוף הדרך","המרוץ למיליון" [ועד עכשיו לא הבנתי מה ההבדל בין "סוף הדרך" ל"המרוץ למיליון"], "לרדת בגדול", "קחי אותי שרון" ועוד), עד שבימינו אלה הכול סובב סביב רעיון הריאליטי, גם תכניות שאינן מתיימרות להיות ריאליטי נטו.
כך יוצא שמלבד תכניות ריאליטי מובהקות דוגמת "הישרדות", "האח הגדול", "הרווק" נמצא תכניות שסובבות סביב נושא הריאליטי דוגמת "כוכב נולד", "מונית הכסף", "מונית הקצב" ועוד - תכניות שבבסיסן מצלמה שמשדרת ללא הפסקה מה שקורה במציאות־לכאורה.

בעידן הריאליטי ויתרנו על תחקיר מעמיק ועל תחקיר בכלל, ויתרנו על במאי מקצועי, על עריכה (הביטוי "נשאר על רצפת חדר העריכה" אינו רלוונטי לעידן הריאליטי) ועל מקצועיות. כל מה שצריך הוא מצלמה באיכות טובה שתשדר את מה שמצלמת: תגובות, אירועים ומה לא.

אחת התוצאות הגרועות של עידן הריאליטי היא שהוא גרם לאבטלה בקרב במאים רבים, שמצאו את עצמם חסרי עבודה ופרנסה (בעיקר בתחום סרטי התעודה). תוצאה נוספת של העידן היא זילות השפה - כיוון שאין עריכה ואין במאי, וכל מה שהמצלמה קולטת עובר לשידור, נראים מעל מסך הטלוויזיה לעתים מזומנות גם אנשים עילגים, רפי שכל וחסרי השכלה שמדברים בעברית קלוקלת ובשפה לא ראויה. שהרי הוסר הפיקוח, הותר הרסן והכול מותר ואפשרי (וזכורה לרע "הפאשלה" שקרתה למיכל אמדורסקי בשידור חי בערוץ 24 ששמלתה "נפלה" עם תחתוניה וערוותה נחשפה לעיני כול; ועוד: הצגת אביזרי מין בתכנית הבוקר של נעמה קסרי, יוצאת "הישרדות"). 

יש אין־ספור תכניות שנופלות אל תוך עידן הריאליטי בערוץ 2, בערוץ 24, בערוץ 10 ועוד, הנה מדגם מייצג של כמה מהן: "נראה אותך" עם שי גולדשטיין ואבי נוסבאום, "פעם בחיים" - ידוענים מתארחים במקומות לא שגרתיים לאורח החיים שלהם והמצלמה מראה את תגובותיהם, "מישהו בבית" עם דרור רפאל, "שף בהפתעה" עם ניר צוק, "אל תשאל" עם שי שטרן ועוד. המשותף לכל התכניות המוזכרות: תכניות ללא עריכה, ללא תחקיר וללא הכנה, רק מצלמה ביד שמשדרת כל מה שמצלמת. מה שהמצלמה קולטת זה מה שתראה.
גם השעשועונים סובבים סביב נושא הריאליטי: כבר הזכרתי את "מונית הכסף" ואת "כוכב נולד", אזכיר גם את "1 נגד 100", ולפי מה ששמעתי צפויים לעלות בקרוב לפחות עוד שני שעשועונים מבוססי ריאליטי: "מטוס הכסף" ו"לנפול על המיליון".

עידן הריאליטי דוגל ברדוד, בחובבני ובנמוך, ומייצג כל מה שהפוך לאיכות. איכות לא תמצא בעידן הריאליטי אלא בשני ערוצים שפנו עורף לזרם הריאליטי, ערוץ 1 וערוץ 23.

נחמתי היחידה היא שכל תקופה עוברת, וגם תקופת הריאליטי האיומה תעבור מן העולם, השאלה הגדולה היא: מתי?

 

בהזדמנות זו אזכיר:

היום אנו מציינים שנה להתאבדותו של דוד טופז ז"ל. לו הוא היה היום בטלוויזיה, בטוחני שהיה מביא סוף לעידן הריאליטי ומוסיף קצת איכות ותרבות.

יהי זכרך ברוך, דוד'נקה היקר, שמור עלינו מלמעלה, מצדיע לך!

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

34 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת