00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חיפה - בלוג אורבני

"הולילנד" נוסח חיפה: מגדל הלופטים בקמפוס הנמל - 37 קומות?

מגדל "האקדמיה" הוצג כמגדל של-20 קומות, למרות שמהתוכניות עולה בבירור שיכלול 37 קומות. המגדל גם הוצג כדירות קטנות לסטודנטים, למרות ששטחן 90 מטר. האם חברי ועדת התכנון המקומית בחיפה הוטעו?

מגדל הלופטים מתוכנן בשטח 'קמפוס הנמל' ברחוב הנמל בעיר התחתית, בו פועלות כיום מכללת תילתן ומכללת המרכז האקדמי כרמל ולימודי חוץ של אוניברסיטת חיפה. המרכז האקדמי כרמל, השייך לאבי ביתן, פועל במבנה בן 3 קומות, באישור שימוש חורג. צמוד למבנה המכללה יזם ביתן תוכנית להגדלת מבני המכללה וכן מגדל חדש, שכונה "מגדל האקדמיה". כדאי לציין שכל שטח קמפוס הנמל נמצא בסמיכות לנמל ומסילות רכבת הממשיכים לשנע חומרים מסוכנים, לכן אין אישור לשינוי ייעוד למגורים, אך תוכנית המגדל ומבני מגורים נוספים מקודמות בועדה המקומית חיפה.

אישור התוכנית מעלה תהיות רבות עד חשד להולכת שולל לגבי ייעודו וגובהו. המגדל תואר בועדה ובתקשורת כ"מגדל לופטים לסטודנטים וצעירים של 20 קומות עם 102 לופטים, 6 דירות לקומה". אלא ששטח הדירות 90 מ"ר עם מרפסות, לא דירות קטנות בהישג יד לצעירים, או תכנון כמקובל במעונות סטודנטים. במגדל אף מתוכננת בריכת שחייה על הגג ואושרו 1600 מ"ר שטחים מסחריים בקומות התחתונות, למרות שאזור העיר התחתית רווי בשטחים מסחריים. בנוסף למרות שמדובר ב-102 דירות, היזם לא נדרש לספק ולו מקום חניה אחד, "בהתבסס על היות האזור נגיש מאד לתחבורה ציבורית" - הטבה כספית אדירה ביחס לכל פרויקט אחר בסדר גודל כזה, שבודאי היה נדרש לספק פתרונות חניה - תת קרקעית או בקומות חניה עיליות.

אך הסוגיה המסקרנת ביותר קשורה למספר הקומות שאושרו. בכלי התקשורת פורסם אישור מגדל בגובה 20 קומות. מגדל בגובה 15 קומות הופיע בתוכניות פיתוח רחוב הנמל של האדריכלית אורנה צור. אלא שמתוכניות מגדל ביתן, בתכנון קנפו כלימור אדריכלים, עולה בבירור שלא מדובר ב-20 קומות אלא ב-37 קומות! ה'פטנט' מזכיר את תעלול הקומות הכפולות במגדל נוה צדק בתל אביב, שספג ביקורת קשה על גובהו החריג ביחס לאזור. התוכניות מציגות 17 קומות מגורים - אלא שמדובר בקומות כפולות, כלומר 34 קומות מגורים מעל 3 קומות הבסיס, כשכל קומה כפולה בגובה 6 מטר. כלומר גובה המגדל כ-115 מטר, זהה לגובה גג מגדל 'הטיל' (מגדל קרית הממשלה) !

הדמיות המגדל שהציגו האדריכלים מטעות אף הן. ההדמיות נעשו ממעוף הציפור וממרחק רב מאזור הים, תכסיס המזכיר את ההדמיות המטעות של פרויקט מגדלי חוף הכרמל, שנעשו ממרחק רב ומכיוון הים, אך לא בדקו מבטים מכיוון העיר ונוה דוד. גם כאן לא נבדקה הניצפות שלו מכיוון העיר והדר, למרות שמדובר במגדל הגבוה היחיד, באזור שכולו בנייה נמוכה וטופוגרפית נצפה מכל מזרח העיר. המגדל גם אושר ללא בדיקת הצללה. הדמייה אחרת שנעשתה מכיוון הים על רקע מודל בנייני העיר התחתית, מציגה מצג שקרי, כשמאחורי המגדל במודל בניינים קיימים בגובה מחצית מגובהו, אלא שאם מדובר במגדל של 37 קומות, משתמשע שהם בגובה 17-20 קומות, אך במציאות קיימים מבנים עד 7 קומות בלבד, וגם הגובה המקסימלי שאושר לפיתוח חדש ברחוב הנמל הוא 10 קומות. זהו גם הגובה שאושר למגדל דירות סטודנטים נוסף, 'בית החירות' שמתכננת שיכון עובדים בסמוך. אז איך לפתע הפך מגדל של 15 קומות לגורד שחקים?

האם זו טעות תמימה, שנבעה ממידול 20 קומות בלבד ולא 37 הקומות הכפולות? קשה להאמין. נראה שהמודל עוות עקב הרצון לגמד את גובהו, רוחבו ואף את עיצובו האמיתי של המגדל שאושר, ביחס לשאר בנייני הסביבה. בכל ההדמיות והחתכים ללא יוצא מן הכלל צוינו מספר הקומות באופן מטעה, כך שכל קומה כפולה נספרה כקומה אחת, כדי להגיע ל"20 קומות". ציון הגובה חושף שלא מדובר במגדל של 20 קומות או 60 מטר גובה. באזור כל כך רגיש נופית, שנצפה מכל שאר העיר, מדובר בהבדל עצום, יותר מפי 5 הגובה של המבנים הגבוהים ביותר ברחוב הנמל. גם מגדל של 20 קומות היה נראה חריג ביותר על רקע סביבה הבנוייה לגובה 7-10 קומות, כל שכן 37 קומות!

בכל החתכים ובחזיתות שהוצגו -  37 קומות מוספרו כ-20 תוך הבלעת הקומות הכפולות בקו דק. קיים גם פער בין ההדמיות, החזיתות והחתכים. המודלים מציגים מגדל אלגנטי שצר בחלקו האמצעי ומתרחב בבסיסיו, בגזרת 'שעון חול', אלא שהמודל נועד כנראה "למכור" עיצוב מיוחד. גם הדמיית החזיתות מציגה חזית כפולה, חופשית, שעוטפת את קירות המסך של המבנה. ספק רב אם הצורה או החזית הכפולה ימומשו. החתכים כבר מציגים עיצוב סטנדרטי בקוים ישרים, השונה במידה ניכרת מההדמיות והמודל.

מצד ימין, מספור "20 קומות" כפי שהוצג על ידי האדריכלים בחתך המגדל. אלא שהמספר האמיתי - 37 קומות. בחתכים נעלמה צורת "שעון החול" של מעטפת כפולה המופיעה במודל החזיתות.  גובה המגדל עצום ביחס למבנים בני 3-5 הקומות הקיימים סביבו.

 

מודל ממעוף הציפור, בקנה מידה מעוות. לא נעשו הדמיות ומבטים מכיוון ההר וממפלס הרחוב בעיר התחתית, וזה לא במקרה. גובהו האמיתי של המגדל המתכונן כגובה מגדל 'הטיל' בקרית הממשלה. לכן אין זה מקרי שמגדל קרית הממשלה 'הועלם' במודל, ש'נחתך' בדיוק סמוך לו, בצד שמאל!

המגדל כפי שהוצג על ידי קנפו כלימור אדריכלים במודל מכיוון הים, המעוות לחלוטין את גודלו וגובהו האמיתיים. לפי המודל, או שהמגדל אינו בגובה 37 קומות כפי שמוצג בחתכים ובחזיתות, או שהבניינים הגבוהים סביבו הם בני 17-20 קומות, מכיוון שהם מוצגים כמחצית מגובהו, כשבמציאות הבניינים עד גובה 7 קומות, והמגדל פי 9 (!) יותר גבוה מבניין המכללה הקיים שצמוד לו.

המודל הזהה לתמונה העליונה, הפעם תוך תיקון העיוות בקנה המידה של המגדל והצגת הגובה והגודל האמיתיים של המגדל שתוכנן, לגובה 37 קומות - ביחס לסביבה של 10 קומות. יחי ההבדל.. הגדול.

הלופטים שתוכננו במגדל, כל "קומה" בגובה כפול של 6 מטר

 האם יש לאפשר מספור קומות כפולות כקומה אחת? האם זו לא הטעייה מכוונת של היזם והאדריכלים? האם יתכן שחברי ועדת התכנון המקומית אישרו מגדל כה חריג בשטח העיר התחתית על סמך נתונים שגויים, הדמיות המעוותות את קנה המידה ו'מגמדות' את הגובה האמיתי שלו ביחס לסביבה, ללא שדרשו לראות בדיקות הצללה והפגיעה בהשקפי נוף מכיוון העיר? האם יתכן לאשר 102 יחידות מגורים ללא מקומות חניה, תוך מילות קוד 'סטודנטים וצעירים' כשלכולם ברור שזה כלל לא ייעודו האמיתי של המגדל היוקרתי שתוכנן? האם אנו עדים למגדל נוסח פרשת 'הולילנד', בלב העיר התחתית בחיפה?

 

 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל hfaguy אלא אם צויין אחרת