00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג שלי

מהם לא יגיע גלעד שליט הבא

מאוד נוח להיות חרדי.

אתה מקבל קצבאות מהמדינה.

אתה לא חייב ממש לעבוד.

אתה לא חייב לשרת בצבא.

יש לך מסגרת קהילתית תומכת.

יש מישהו שאומר לך בכל שלב בחיים מה אתה צריך לעשות.

יש לך מסגרת מאוד ברורה לחיים: לימוד בישיבה, חתונה, 15 ילדים, מוות.

כל רגע ורגע ביום שלך מחושב, מרגע שאתה קם מהמיטה בבוקר ועד שאתה הולך לישון בערב, מרגע שאתה נולד ועד הרגע שאתה מת. פה אתה מברך על זה שקמת, שם אתה מברך כי יצאת מהשירותים, פה אתה מברך על האוכל, שם אתה מברך על השתיה, פה אתה מתפלל שחרית, שם מנחה ושם ערבית, ואז יש תפילה גם לפני שהולכים לישון, ואפילו לפני שעושים סקס. פה אתה  בונה סוכה, פה אתה קורא הגדה, פה מדליק נרות, שם עושה הבדלה, ובכל רגע פנוי, אם נשאר לך, ואם יש לך ספק מה אתה צריך לעשות, יש לך תמיד ברירת מחדל: ללמוד תורה.

מרגע מסויים, גם אין לך כל-כך ברירה. כשהגעת לגיל 30, נניח, ואין לך השכלה מינימלית, ואין לך מושג על איך נראים החיים בעולם האמיתי, וכל מה שאתה מכיר זה את העולם החרדי המצומצם שלך, וכנראה שאתה גם מטופל כבר באשה ו- 9 ילדים, שכולם גם הם כבר מעורים ומורגלים בעולם החרדי בלבד, אתה בעצם מאבד את האופציה בכלל לעבור לצד הנאור של החיים. גם אם האסימון יפול, כבר לא תוכל לעשות הרבה.

מה המשמעות של כל זה? לא ברור. מה שברור הוא שזה לא רק עניין של דת. יש פה עניין של אורח חיים. אם הרוב (עדיין) החילוני והנאור במדינה יוכל לגרום לחרדים לעבור לאורח חיים נאור ומתקדם יותר, אז חלק גדול מהבעיות עם המגזר הזה ייפתרו, גם אם הם לא יחזרו בשאלה. אם הם יחויבו להקנות השכלה מינימלית לילדים שלהם, ולצאת לעבודה, ולשרת בצבא, ולהוות חלק יצרני ותורם של המדינה, אז העובדה שבזמנם הפנוי הם מתפללים למי שהם רוצים תהפוך להיות משנית, וכך גם היחס העוין שהם מקבלים מהחילונים כיום.

מצד שני, כל עוד זהו מגזר כל-כך "מועדף", וכל כך נוח להם להיות מי שהם, והם חיים על חשבון אחרים, ובנוסף אין להם גם חשש שאחד מהילדים שלהם יהפוך להיות גלעד שליט הבא, והם יודעים שהם יוכלו תמיד להתפרנס על חשבון קצבאות הילדים של הילד ה- 11 וה- 12 שלהם, והחיים שלהם כל-כך סגורים ונוחים בקהילות שלהם, ונותנים להם לגדל את הילדים שלהם לדור נוסף של בערות, איך הם יוכלו להשתנות? ולמה להם בכלל?

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יצחק כהן1 אלא אם צויין אחרת