00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פרבולה מחייכת

ססמאות ריקות על גלעד שליט

21/02/2011

 

נשבר לי לנהל דיונים סיזיפיים אודות שחרור שליט עם כל רפה שכל ולב שלא מסוגל להסתכל לשניה על התמונה הגדולה. חלפו 1700 ימים (וכמו השנה, שנתיים,שלוש, ארבע, ימי ההולדת שלו, תאריך הגיוס שלו, תאריך השחרור שלו, כל הפגנה אקראית כמו צעדת ענק בכל ישראל- התקשורת הרי חייבת לעשות מהעניין קרקס סוחט רייטינג) מאז נחטף חייל צה"ל בשם גלעד שליט על ידי ארגון טרור בשם חמאס. 1700 ימים לא פשוטים בהם כל מדינת ישראל הראתה אחדות וליכוד מרשים בסבל, בכאב ובהזדהות עם משפחת שליט. וגם אני, כמו רוב ישראל, עוקבת בדריכות אחרי כל התפתחות או "וואנבי התפתחות" בנושא. מתפללת לשלומו ומייחלת לשובו הבייתה בקרוב.

אבל

שובו של שליט ושחרורו משבי חמאס אלו דברים שניתן לייחל להם, ניתן לפעול למענם, ניתן לשלם עליהם מחיר... בפעולה צבאית. עם כל הכבוד לכאב והכעס שמפעפעים בכולנו- לא מהקרביים או מהלב מבצעים עסקאות אסירים מהסוג שמשחרר לאוויר העולם רוצחים מתועבים מהזן הכי נחות של אנשים שקיים. רק מהראש. רק מהשכל... ורק בכוח הזרוע.

חטיפת שליט היא פעולה עויינת מטעם ארגון טרור. מדובר בתקרית ביטחונית וככזו הפתרון שלה חייב להיות צבאי. לא יכול להיות שאנחנו מבצעים עסקאות (המתחזות לדיפלומטיות) עם חבורת ברברים שמטרתם המובהקת היא השמדת מדינת ישראל. משא ומתן עושים עם מדינות- לא עם טרוריסטים. בטרור נכנסים בכל הכוח.

ויקפצו כל אותם רפי שכל ולב מהשורה הראשונה ויזעקו:
"אין לך לב? אם זה היה הבן שלך לא היית מדברת ככה! הוא חייל שלנו שנחטף תוך כדי שירותו את מדינת ישראל. זו חובתה של ישראל להחזיר אותו הביתה! כבר 4 שנים שהוא לא זוכה לתנאים ההומניטריים הבסיסיים ביותר! גם גלעד לחופש נולד! גלעד חי!" (ססמאות ריקות המהוות טיעונים מרכזיים של כל המסכים לשחרר מאות ואלפי מרצחים עבור מי שהםבוחרים לראות כילד במדים). 
ובכן, את הטיעונים הלעוסים הללו שמעתי כל כך הרבה שבאמת שהם כבר יצאו לי מכל החורים. ואענה בהתאמה:

 1. יש לי לב. את מה שאני אומרת אני אומרת בכאב רב, מתוך הבנה שיש יצור אנושי המוחזק בשבי נוראי. אבל דווקא בגלל אותו הלב, שאין רק לי או לגלעד, אלא גם לכל תושבי ישראל- אני אומרת: עסקת שליט היחידה יכולה להיות "תנו לנו את גלעד, וניתן לכם לחיות".
   
 2. אם זה היה הבן שלי ברור שלא הייתי מדברת ככה. אם זה היה הבן שלי הייתי מוכנה לחזור לגבולות 67', בעצם 48', בעצם להיכנס לכנסת ולרסס את כולם, בעצם לבטל את מדינת ישראל ולשלוח יהודי-יהודי חזרה לתפוצות... באותה נשימה הייתי מוכנה גם להיכנס לעזה ולרסס כל פעיל/אזרח/חמאסניק שייקרה בדרכי. ובינינו- אני לא מבינה איך המשפחה שלו כל כך מאופקת... אבל זה בדיוק העניין... לגלעד יש משפחה קרובה שעולמה קרס עליה. נכון. אבל יש מדינה שלמה מנגד שתשלם מחיר קשה מאוד על עסקת מחבלים... ולכן אני מקווה מאוד שממשלת ישראל מבינה שלא משחררים את גלעד בכל מחיר.
   
 3. נכון שהוא חייל שלנו ונחטף בזמן שירותו. נכון שמדינת ישראל מחוייבת להחזיר אותו. מעולם לא טענתי אחרת, ויותר מזה- אסור לנו לשכוח שיש חייל שלנו בשבי! חייבים להחזיר אותו! אבל, כמו שכבר אמרתי, רק במבצעים צבאיים.
   
 4. זה שהוא לא זוכה לתנאים ההומניטריים הבסיסיים ביותר זה דבר שבעיני לא ממונף אפילו שליש מכמה שאמור להיות. אבל זה באמת לא בשליטתנו. מבחינתנו זה רק אומר שצריך להזדרז עם איסוף מודיעין ולפעול באופן הבהול ביותר.
   
 5. נכון שגלעד לחופש נולד, אבל זה נכון גם לגבי כולנו. שחרור שליט תמורת כל אותם מרצחים, יותר מכל דבר אחר- שולח מסר בעייתי והרסני ביותר. הוא מעודד את החמאס לחטוף. אם כשאתם חוטפים חייל ישראלי אחד אתם מקבלים אלפי מחבלים בתמורה, אתם מפגרים אם לא תמנו לכם שר האמון על משרד חטיפות. אם חטיפת חייל ישראלי תגרור "עופרת יצוקה" אחת, שתיים-שלוש מתקפות אוויריות על מתקנים קצת מוקדם יותר ממה שמקובל בין ישראל לחמאס, וכניסת יחידה מובחרת זו או אחרת אחרי איסוף מודיעין קשה ויסודי.... כניסה שתעלה באופן ממוקד בחייהם של כמה משומריו, ובאופן פחות ממוקד אולי אפילו בבכיר או שניים- ובכן, אתם מפגרים אם תנסו שוב לחטוף חייל ישראלי חסר ערך שיביא לכם רק צרות. חייבים לסגור באופן מוחלט כל ערוץ הדברות בנושא שליט. לא חכמה להצהיר "אנחנו לא נושאים ונותנים עם טרוריסטים". חכמה לא לשאת ולתת עם טרוריסטים.
   
 6. "גלעד חי!". כנראה נכון, לא בטוח. ומה שיותר חשוב, עם כל הצער שבדבר- לא רלוונטי. אז גלעד חי. יופי הלוואי. אבל לא הגיוני או מוסרי להתעלם מכל אלה שלא חיים. אותם מרצחים עם דם על הידיים (יודעים מה... גם מי שסייע לרצוח- יש לו דם על הידיים) לא סתם מדורגים גבוה יותר בגלל ענייני יוקרה. הם נקראים ככה כי הם רצחו. קול דמי קורבנותיהם זועק אלינו מהאדמה, מזכיר לנו שעל רצח אזרחים חפים מפשע חייבים לשלם! אליהם מצטרף קול דמי כל אותם חיילים, כל אותם "גלעד שליטים", שנהרגו במבצעים כדי להביא את אותם חלאות אדם לדין. הוא מתחנן שלא נגרום לאובדן חייהם להיות לחינם. אני מבינה שקשה להשאר אדישים לילד מסכן בקלטת וידיאו שמבקש רק לחזור הביתה, אבל זוהי חובתנו לזכור גם אותם. דווקא כיוון שהם את קולם לא יוכלו להשמיע עוד לעולם. עלינו לזכור למה הם לעולם לא יוכלו להצטלם ולבקש הבייתה. זה התפקיד שלנו, לא של האמהות שלהם שרק חושבות "שחררו אותם, הילד שלי כבר מת. אם זה היה הילד שלי הייתי רוצה שיחזירו לי אותו בכל מחיר". כי הן באמת יכולות לדבר על אותו "כל מחיר" שהוזכר מקודם. הן באמת יכולות להזדהות עד הסוף.

לא מעטים מאיתנו חושבים ומאמינים שכל פעולה "גלעד שליטית" שעושים שוב ושוב עוד פעם ועוד פעם- רק מרחיקה את שחרורו בכמה צעדים אחורה. אנחנו, האנשים האלה, זוכים לשמוע לא מעט שאנחנו "חסרי לב", "לא אנושיים"... ואלו עוד הכינויים היפים. אז הרשו לי להזמין כל אחד ואחת מכם, אלו שרואים אותי כמפלצת מאחר ואין לי ספק שהדרך הנכונה היא לא לנהל דיונים על עסקה, להביט קצת בתמונות שלמעלה. לא את המבט החטוף והמזלזל שאני בטוחה שנתתם כשפתחתם את הפוסט- מבט אמיתי. הביטו באנשים האלה שגזלו מהם את חייהם. הם לא שווים? הרצח שלהם כבר לא נחשב? אתם קוראים לשליט "ילד"? תנו מבט בילדים שם... אתם הייתם משחררים את הרוצחים שלהם?! ואני זו שאין לה לב?!

אנחנו אלה שחייבים לעמוד חזקים. בנוסף לכל מה שכבר הזכרתי- לזכור שהוכח כי מכל עסקה כזו בה שוחררו מחבלים מרצחים- נרצחו עוד ישראלים על ידי אותם אלו ששוחררו. אז גם קול הקורבנות העתידיים חייב לזעוק אלינו. הקול שלהם אפילו יותר חזק מכל קול אחר, כי חברים- הם יכולים להיות כל אחד מאיתנו. וחייו של גלעד שווים לא פחות מחייו של אף אחד מאיתנו. לא פחות, אבל גם לא יותר.

אז כל פעם שאתם מדברים על לשחרר בכל מחיר, על חובות וזכויות, על לידה לחופש או על חייו, הביטו ימינה ושמאלה, תסתכלו על אמא שלכם, אבא, סבא, סבתא, אח, אחות, משפחה, חברים, מכרים, או סתם אנשים ברחוב... הייתם משחררים את גלעד במחיר חייהם?

 

אני יודעת שכבר חפרתי את דעתי, אבל איני יכולה להתעלם מאנשים גאונים בעלי יכולות נשגבות בהרבה משלי שהצליחו להעביר את המסר הכי ברור, הגיוני ובסיסי ובאופן... אמיתי כל כך. לא יודעת מי אתם, אבל אני סוג של מעריצה אתכם- אין מה להרחיב, פשוט צפו ונסו להתווכח:

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

174 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל just GL אלא אם צויין אחרת