00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מסיפורי גבעתיים

משכונת בורוכוב לגבעתיים - גידול תרנגולות והפקת ביצים


 
עם יסוד שכונת בורוכוב נבנו הבתים והוקמו משקי העזר סביבי הבתים, רבים מהתושבים הקימו לעצמם לולים והחלו בגידול תרנגולות כשמדריך אותם חבר השכונה החבר מנדלסון שגר ברחוב בורוכוב 48. מנדלסון היה מומחה בגידול תרנגולות - רוב התרנגולות היו  מסוג "בלאדי" צבעוניות (ערביות) ורק בהמשך גידלו בשכונה תרנגולות מסוג "לגהורן" לבנות שהגיעו מהולנד והיו יותר פוריות. היו חברים שגידלות רק לצרכי הבית, כשהתרנגולות מסתובבות בחצר ומחפשות לעצמן מיני תולעים וגרגרים באדמה וגם ירק , אבל החצר חיבת היתה להיות מגודרת.
היו גם שהגדילו את לול העופות גם כענף מכניס לכלכלת הבית, ואז הגיעו להסכם עם רוטברג בצרכניה שהסכים לקבל ביצים מהתושבים ולתת בתמורה תערובת מאכל לעופות - כך רווח לכולם.
הלולים הקטנים סביב הבית אפשרו לגדל תרנגולות ותמיד בליווי תרנגול או שניים כדי שהביצים תהינה מופרות וכדי שאפשר יהיה לשים ביצים תחת דוגרת מהותיקות שתדגור על הביצים ותחמם אותן עד שיצאו אפרוחים לאויר העולם. לפעמים בקעו רק חלק מהביצים. הגברת פרנקל בפינת רחוב המעורר רצתה מאוד להגדיל את בקיעת האפרוחים והחליטה לשים 15 ביצין לדגירה אך במקום תרנגולת לדגירה לקחה את תרנגול ההודו שהיה גם תושב הלול, אבל על מנת שיתמיד לשמור על חום הביצים נתנה לו תמיד לקראת הערב כוס יין ישר לגרונו ואז נרדם "האדון" עד למחרת בבוקר והביצים נשארו מחוממות והתוצרת גדלה כמובן ובקעו כל הביצים.
היו גם מקרים כמו אצל גרוזברג שהיה לו לול בממורד רחוב המעורר וכל העופות מתו תוך כמה ימים, אז היה צריך לרסס את כל המשק בגלל המחלות שעשויות היו להיות שם.
אצל נוביק ברחוב בורוכוב 10 גם היה לול עופות והוא בנה אינקובטור לחימום האפרוחים שבקעו זה עתה מן הביצים. האינקובטור זאת היתה כיפה מפח בגודל הלול המותקת מעל הלול הנדון ואז תהליך החימום גורם לאפרוחים לשרוד ולגדול. הלול היה בתוך מחסן ורגלי הלול היו טבולות בקופסת שימורים מלאה בליזול על מנת למנוע העברת מחלות.
השכונה היתה מוקפת פרדסים ובלילות היו יללות של תנים וגם נסיונות של נמיות שבאו מהמוסררה (היום האילון) הלא רחוק ולפעמין גם הצליחו לטרוף אפרוחים או תרנגולות בין הבתים.
היו גם לולים גדולים באיזור השכונה: בגבעת פועלי הרכבת היה לול גדול שהכיל כמה מאות תרנגולות לגידול ביצים.ברחוב בורוכוב 38 היה לול גדול של משפחת ורדי גם לגידול לביצים.ברחוב השנים היה למשפחת סמואל לול בן 350 עופות לגידול וביצים. לול אחד נבנה על גבעת הכורכר ברחוב ז"בוטינסקי שם היה סליק של ההגנה בתוך מערה, בחצר של משפחת ועדי ןעל מנת להססתיר את פתח הסליק מפני האנגלים שהיו מחפשים את מחבואי הנשק באיזור בנו אנשי ההגנה לול של תרנגולות והיו מביאים גם תוספת של לשלשת (זבל העופות) מלולים אחרים על מנת להגביר את הריח וכדי שהאנגלים לא יחפשו במקום הזה - וזה אכן הרחיק אותם מהסליק שאף פעם לא התגלה.
כך היו עוד כמה לולים גדולים מלבד הלולים הבייתים. היו תקופות קשות במשך השנים לפני מלחמת העולם וגם בעת המלחמה זאת אומרת שהיתה חלוקת מזון בתלושים שחולקו על ידי הרשויות ואז גם הביאו ביצים ממצרים היות והיה חוסר במזון לתרנגולות ועל כן גם היה מחסור בביצים.
תקופה נוספת, לפני הקמת המדינה גם אז היה צנע וחולקו תלושים לקנית מזון ,ביצים ועופות. אז חוסלו רבים מן הלולים גם כן בגלל מחסור במזון לעופות. לסיכום היו יותר מ-2000 עופות לגידול בגבעתים בתקופות שונות.
27.5.10 יונתן ממלוק

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יונתן ממלוק אלא אם צויין אחרת