00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

No Radiation

לבלוג החדש

ביקורת של פרופסור מגדה הבס על מחקר האינטרפון

 

פוסט זה פורסם בעבר בבלוג שה אבל משום מה נמחק. אני חוזר ומפרסם אותו כעת.

 

במאמר שפרסמה ד"ר מגדה חבס באתרה בתאריך 20/05/2010 בנושא פרסום התוצאות של מחקר האינטרפון סוקרת ד"ר מגדה חבס את הבעיות במחקר והסיבות לפרסומים המבלבלים.

 

המאמר המלא :

http://www.magdahavas.com/lessons-from-the-interphone-study/

 

ד"ר מגדה טוענת , ואני ורבים אחרים מסכימים איתה, כי המחקר היה שגוי ורצוף כשלים באופן תכנונו, עד כדי כך כי עולה החשש כי תוכנן בכוונה כדי להראות כי הסלולרי לא מסוכן או לפחות לצמצם את הראיות לסיכון. למרות זאת המחקר מצא עליה של 40 אחוז לסרטן מוח בקרב , מה שהוגדר בתחילת המחקר כ"משתמשים הכבדים".  משתמשים כבדים אלו עשו שימוש בסלולר של כ 1660 שעות מצטברות על פני מקסימום של 10 שנים.

הבעיות במחקר:

1.      משתמש סלולרי רגיל: הגדרת המשתמש הסלולרי הרגיל במחקר היא כל אדם שעשה שימוש של לפחות שיחה אחת בשבוע למשך לפחות חצי שנה. ד"ר מגדה שואלת האם מצפים גם שאדם המעשן סיגריה אחת בשבוע למשך חצי שנה יפתח סרטן ריאות? בהגדרה זו של שימוש נמוך כל כך (כ 24 שיחות בלבד) "מדללים" למעשה את גוף הנתונים של המחקר ומגדילים את הסיכוי שתוצאות המחקר יראו שאין עליה בסיכון.

2.      לא נבדק שימוש של טלפונים אלחוטיים ביתיים הפולטים את אותה קרינה כמו טלפונים סלולאריים על ידי הנבדקים. במקרה שנבדקי המחקר שלא דיווחו על שימוש גדול בסלולרי, השתמשו בטלפונים אלו ונחשפו לקרינה זו, וקרינה זו אכן מגדילה את הסיכון לסרטן מוח, ואכן התפתחו כתוצאה מכך גידולים סרטניים, הדבר יגרום להקטנת האינדיקציה לגידול הסיכון במשתמשי סלולר, משום שגם אנשים שלא דיווחו על שימוש בסלולר אבל נחשפו לקרינה מטלפונים ניידים פיתחו סרטן.

3.      לא נבדקה חשיפה אחרת של הנבדקים במחקר לקרינה אלקטרומגנטית ממקורות שונים. אם נשווה שוב לעישון, היום יודעים כי גם עישון פאסיבי גורם לבעיות בריאותיות ולסרטן. אם קרינה אלקטרומגנטית גורמת לסרטנים ולבעיות בריאותיות יש לנסות להבין את סה"כ החשיפה של הנבדקים, גם שלא ממקור ראשון לקרינה. העובדה שלא נעשה כך מקטינה גם היא את הסיכוי למציאת אינדיקציה וקשר בין סרטן לשימוש בסלולרי.

4.      לוקח כמה עשורים לסרטן מוח להתפתח ולהתגלות. בדיקה של תחלואה לאחר 10 שנים של חשיפה בלבד תראה במקרה הטוב (או הרע) רק עילה קטנה בסיכון (כמו שלמעשה קרה).

5.      המשתתפים במחקר הוגבלו לגיל שבין 30 ל 59, בכך סוננו אנשים צעירים שהם רגישים יותר להתפתחות גידולים סרטניים.

 

ד"ר מגדה חבס תוהה איך כשלים ברורים כאלה לא התגלו בשלבים הראשונים של במחקר ולא תוקנו.

 

ד"ר מגדה חבס מסכמת את תוצאות המחקר לשתי תוצאות עיקריות:

  1. שימוש נמוך בסלולרי מגן מפני היווצרות סרטן מוח,
  2. ששימוש רב טורם להיווצרות גילומה שהוא סוג של סרטן מוח.

המאמר מיחס את הסיבות לשתי התוצאות הללו לבעיות במחקר.

 

ד"ר מגדה חבס מעלה שאלות גם בנוגע לאופן פרסום שני הנספחים למחקר שפורסמו בנפרד. מדוע הם הוצאו מהמחקר ופורסמו בנפרד? האם זה בגלל שהנתונים בהם הצביעו על עליה גבוהה יותר בסיכון לסרטן?

 

נספח מספר 1 - Appendix 1 Interphone  :

בעוד בפרסום הראשי של מחקר האינטרפון נראתה ירידה או חוסר בשינוי בסיכון  ל meningiomas , סוג של סרטן מוח, הנתונים המופיעים בנספח מספר 1 של המחקר מראים על עלייה של 84% בסיכון לאלה שעשו שימוש בטלפון דיגיטאלי יותר מ 1640 שעות, ולאנשים שהשתמשו בסלולרי בטכנולוגיה אנלוגית וגם בסלולרי עם טכנולוגיה דיגיטאלית ובמקרים שהטכנולוגיה לא הייתה ידועה, היה עליה של 343% בסיכון לmeningiomas!

נספח מספר 2 - Appendix 2 Interphone:

כנראה בניסיון לתקן את אפקט ההגנה (תוצאות שהראו כי שימוש בסלולר פחות מה 1640 דקות על פני עשר שנים מוריד את הסיכון ללקות בסרטן מוח) פורסם נספח מספר 2 שהוא דוח קצר העושה השוואה בין משתמשי סלולר לתקופה קצרה של עד שנתיים ומשתמשים שעשו בו שימוש לתקופות ארוכות יותר (נספח מספר שתיים משתמש בקבוצת האנשים שדיברו הכי פחות בסלולרי כבסיס ההשוואה, כלומר קבוצת הייחוס איליה יושוו כל הקבוצות האחרות שדיברו יותר).

הנתונים והתוצאות בטבלאות בנספח מספר 2 מראות כי לאלו שדיברו בסלולרי על פני תקופה של שנתיים הייתה עליה של 68% בסיכון לפתח גילומה ( gilomas -  סוג של סרטן מוח) ולאלה שעשו שימוש למשך 10 שנים הייתה עליה של 118% בסיכון.

כאשר מתבצעת ההשוואה לקבוצת האנשים שדיברו הכי מעט בסלולרי מתגלה כי הסיכון של קבוצות המשתמשים שדיברו הרבה יחסית, גבוה הרבה יותר ממה שפורסם בפרסום הראשי של תוצאות המחקר.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

קוביית אלבום
קוביית FACEBOOK LIKE
מבקרים מה 20-10-2009
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל no rad אלא אם צויין אחרת