00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אהבת חינם

אמרות חכמה, משפטים וציטוטים של הדלאי לאמה

לפניכם אסופת משפטי חכמה, ציטוטים ואמרות של טֵנְזִין גְיָאטְסו, הדלאי לאמה ה- 14.
הדלאי לאמה מהווה השראה רוחנית למליוני אנשים ברחבי העולם, לאו דווקא רק אלו המתרגלים את הבודהיזם הטיבטי, אותו הוא מייצג ומנהיג כבר מאות שנים.


המסר האנושי שהוא נושא בכל הזדמנות, מסר של סובלנות בין-דתית וכלל אנושית, פורץ את גדרות הדת הרשמית שבשמה הוא פועל ורלוונטי עבור כל אדם הפוסע בשבילי הדרך הרוחנית.
הדלאי לאמה מביא עימו רוח של תקווה לעתיד שבו ערכי החמלה, האהבה, המסירות לאמת והאחריות המוסרית כלפי הסביבה והאנושות, ילוו את התפתחות המין האנושי ויהפכו את העולם שלנו למקום שבאמת נפלא לחיות בו.

תהנו!

ינון

       

"הגעתי למסקנה שלא כל כך משנה אם האדם דתי או לא. חשוב הרבה יותר שיהיה אדם טוב. עבורי, הבודהיזם היה ונותר הנתיב היקר מכולם. הוא מתאים במיוחד לאישיות שלי. אבל אין להסיק מכאן שאני סבור שהבודהיזם הוא הדת הטובה בעולם, לכולם, או שאני מאמין שחובה על כולם להיות דתיים.""כל המסורות הדתיות הגדולות נושאות ביסודן את אותו המסר, שהינו אהבה, חמלה וסליחה... הדבר החשוב הוא, שמסר זה יהיה חלק מחיינו היום-יומיים. מטרתן של המסורות הדתיות הגדולות אינה לבנות מקדשים חיצוניים גדולים, אלא לבנות מקדשים של טוּב וחמלה מבפנים, בלבבותינו."

  

"הדת שלי פשוטה מאוד. הדת שלי היא טוב-לב."

 


"אם ברצונך שאחרים יהיו מאושרים, נהג בחמלה. אם ברצונך שאתה תהיה מאושר, נהג בחמלה."

 


"כבני אדם, אנו יצורים חברתיים. אנו באים לעולם כתוצאה ממעשיהם של אנשים אחרים. אנו שורדים מתוך תלות באחרים. בין אם הדבר מוצא חן בעינינו ובין אם לא, אין כמעט רגע בחיינו שבו איננו מפיקים תועלת כלשהי ממעשיהם של אנשים אחרים. לחלופין, אין שום דבר יוצא דופן בעובדה, שהאושר הגדול ביותר שלנו מגיע כאשר אנו מוּנעים מתוך דאגה לרווחתם של אחרים. אבל זה לא כל הסיפור. מתברר שמעשים שנעשים לטובת אחרים לא רק גורמים לנו שמחה, אלא גם מצמצמים את חוויית הסבל שלנו."

 


"חברים ותיקים נעלמים, חברים חדשים מופיעים. זה בדיוק כמו הימים: יום ישן עובר, יום חדש מגיע. הדבר החשוב הוא להופכו לבעל משמעות: חבר משמעותי - או יום משמעותי."

  

"כל יום, חשוב בשעה שאתה מתעורר: היום אני בר מזל להיות חי, יש ברשותי חיי אנוש יקרים, אני לא הולך לבזבז אותם. אני הולך להשקיע את כל האנרגיות שלי בלפתח את עצמי, בלהרחיב את לבי כלפי אחרים, בלהשיג הארה לרווחתם של כל היצורים החיים. אני עתיד לחשוב מחשבות חיוביות כלפי אחרים, אינני הולך להיות עצבני או לחשוב רעות אודות אחרים. אני עתיד להועיל לאחרים ככל שאוכל."

 


"עליך לטפח את כוחה של השמחה. בכל פעם שאתה עוסק בתרגול, חשוּב שהוא יהיה מלווה בכישרון השמחה. הגישה של השמחה והנאה בתרגולך צריכה להיות כהנאתם של ילדים בשעת משחק."

 


"במידה רבה הסבל תלוי בתגובה שלך למצב נתון. לדוגמה, בוא נאמר שגילית שמישהו מוציא עליך דיבה מאחורי גבך. אם תגיב בעלבון או בכעס, תהרוס במו ידיך את שלוות הנפש שלך. הכאב שלך הוא פועל ידיך. עם זאת, אם תמנע מלהגיב באופן שלילי ותניח לעלבון לחלוף על פניך כאילו היה משב רוח קל, תגן על עצמך מפני תחושת העלבון והכאב. לכן, אף-על-פי שלא תמיד יש בכוחך להמנע ממצבים קשים, תוכל לשלוט במידת הסבל שלך באמצעות תגובתך למצב."

 


"כשאנו פוגשים בטרגדיה אמיתית בחיינו, אנו יכולים לפעול בשתי דרכים: או באיבוד תקווה ובנפילה אל הרגלים של הרס-עצמי, או בשימוש באתגר למציאת הכוח הפנימי שלנו."

  


"כאשר אתה חושב שהכל נובע מאשמתו של מישהו אחר, אתה תסבול רבות. כאשר אתה מבין שהכול נובע רק מעצמך, אז תוכל ללמוד שלווה וגם שמחה. הגאווה מובילה לאלימות ורוע. ההתבוננות הטובה באמת על הכול הינה באמצעות אהבה והבנה.""אם יכולנו לאהוב אפילו את אלה התוקפים אותנו, ולבקש להבין מדוע עשו זאת, מה תהיה אז התגובה שלנו? אולם, אם נשיב לשליליות באמצעות שליליות, כעס וזעם, אם נשיב על התקפה באמצעות התקפה, מה תהיה אז התוצאה? אלה הן השאלות המוצבות בפני המין האנושי היום. אלה הן שאלות עליהן לא הצלחנו לענות זה אלפי שנים. כישלון לענות עליהן עכשיו יכול לחסל את הצורך לענות עליהן כלל."

  

"כאשר מישהו פוגע בך, עליך להימנע מלצאת מכליך ולהתנקם בו. עליך להבין שלאדם האחר אין שליטה על רגשותיו. הוא אינו עושה זו בכוונה תחילה, אלא בהשפעת רגשותיו המטרידים. במקום לאבד את שלוותך עליך לפתח חמלה. נסה לחקור מהו הגורם העמוק לפגיעה. תמצא שפעולותיך הקארמיות, הפעולות השליליות שביצעת בעבר, הן אלה שגרמו לאדם לפגוע בך. רק רגשותינו המטרידים הם הגורמים לנו לעמוד בפני נסיבות כאלה וסבל כזה."

 


"הביטו בילדים. מובן שהם עשויים להתקוטט, אך באופן כללי אין הם מטפחים רגשות שליליים באותה מידה או לאותו משך זמן כמו המבוגרים. עבור רוב המבוגרים קיים היתרון של החינוך על פני הילדים, אך מהו הטעם בחינוך אם הם מציגים חיוך גדול בשעה שהם מסתירים רגשות שליליים עמוק בתוכם? ילדים לא נוהגים בדרך כלל באופן זה. אם הם חשים כעס על מישהו, הם מבטאים אותו ואז הכעס מגיע לקיצו. הם עדיין מסוגלים לשחק עם אותו אדם ביום שלמחרת..." 

 

"לעתים חמלה נושאת עימה מובן של רחמים. זהו דבר מוטעה - כל אהבה או חמלה המצריכה להסתכל מלמעלה על האחר אינה חמלה אמיתית. על מנת שתהיה אמיתית, החמלה צריכה להיות מבוססת על כבוד לאחר, ועל ההבנה שלאחרים ישנה הזכות להיות מאושרים ולהתגבר על הסבל בדיוק כשם שלך יש. על בסיס זה, כיוון שאתה רואה שאחרים סובלים, אתה מפתח תחושה אמיתית של דאגה עבורם."

 

"ישנה רק נקודה חשובה אחת שעליך להיות מודע אליה ולתת לה להדריך אותך. אין זה משנה איך אנשים מכנים אותך, אתה הינך רק מה שהינך. החזק באמת זאת. עליך לשאול את עצמך כיצד אתה רוצה לחיות את חייך. אנו חיים ואנו מתים, זוהי האמת שאנו יכולים להתייצב למולה רק לבדנו. איש אינו יכול לעזור לנו, אפילו לא הבודהא. אם כך שקול בתשומת לב, מה מונע ממך לחיות בדרך שאתה רוצה לחיות את חייך?"


      

לעוד אמרות וציטוטים של הדלאי לאמה מדף הפייסבוק שלו: לחצו כאן

אתר מגוון המכיל ביוגרפיה של הדלאי לאמה, קטעי וידאו ואודיו, הרצאות, תמונות וחדשות על מסעותיו ברחבי העולם לקידום הדוקטרינה הרוחנית הטיבטית:
לחצו כאן

כתבה על ביקור הדלאי לאמה בישראל: לחצו כאן

קטעי וידאו מומלצים:

אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

11 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ינון פיאמנטה אלא אם צויין אחרת