22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

המסע לעמק החלומות

ההזמנות שלי


בחוקתי כבוד לזולת.......

 
 

מה גורם לאדם להיות חשוב? מה נותן לו ערך עצמי? האם מדובר בכמות הכסף שיש בידו? האם מדובר במראה החיצוני או בכשרונות הרבים שיש לו?

קודם כל אדם הוא אדם....

וכל אדם יש לו נשמה נפש חיים, ולא משנה אם הוא פרופסור, או מנקה רחובות, איש יפה תואר, או מכוער.....

חשוב להתייחס לכל אדם באשר הוא בכבוד, ללא קשר למידת החשיבות המעמדית שלו.

אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו.....

 

"כבוד לזולת"

הילדים היו בעיצומו של קיץ עמוס חוויות מהנות, בקייטנה הנהדרת שבין עצי החורש. כל הילדים כבר מצאו את מקומם והצליחו ליהנות מימים ארוכים ונינוחים, מלאים בפעילויות של ספורט וטיולים בחיק הטבע. במיוחד אהבו כולם, את השיט והרחצה באגם הקרוב לחורשה.

באחד מן הימים צעדו להם כמה נערים, ביניהם יוסי וחבריו הקרובים, כשהם מפטפטים להנאתם, בדרכם חזרה מהשחייה באגם. הם מיהרו לארוחת הצהריים ולכן חלפו במהירות על פני צריפו הקטן של השרת הזקן, מנשה, מבלי שהקדישו אליו תשומת לב מיוחדת. רק יוסי עצר לרגע את הליכתו המהירה, בכדי לברך לשלום את האיש הזקן שישב בפנים, כשהוא מנומנם למחצה.

"שלום מנשה! אני מקווה שיהיה לך יום טוב!", אמר לו יוסי, כשחיוך גדול על פניו. הוא החליף עוד כמה מילות נימוס עם מנשה ומיהר להצטרף בחזרה לחבריו, שכבר הספיקו להגיע לחדר האוכל המרכזי.

"הי, יוסי, מה לקח לך כל כך הרבה זמן להגיע אלינו?", שאל אותו חברו אדם, בלעג. "שוב ניהלת שיחות נפש עמוקות עם החבר שלך, השרת הזקן?"

יוסי הסמיק והיה נבוך מאד בגלל דבריו של אדם. מנשה הזקן היה איש פשוט, מבוגר, ללא השכלה מיוחדת, שעשה את כל העבודות שהנערים לא החשיבו כמשימות משמעותיות. לעיתים הם היו לועגים לו מאחורי גבו, אך בדרך כלל הם היו פשוט מתעלמים ממנו לגמרי והיו מתנהגים כאילו הוא בכלל לא קיים.

לעומת זאת, הוריו של יוסי תמיד חינכו אותו לכבד כל אדם שהוא פוגש בדרכו. אביו תמיד היה אומר: "אם הקב"ה חושב שהאדם הזה מספיק חשוב בכדי להיות קיים בעולם שלנו, אין ספק שהוא מספיק חשוב בכדי שנעניק לו יחס הולם וראוי".

יוסי התחיל לאכול את ארוחת הצהריים שלו, כשהוא מנסה להתעלם מההערה הפוגעת של חברו ולא עבר זמן רב עד שהאירוע כולו נשכח מלבם של כל הנוכחים.

 

למחרת, כל משתתפי הקייטנה יצאו ליום שלם של שייט באגם.

למחרת, כל משתתפי הקייטנה יצאו ליום של שייט באגם. הילדים הנרגשים מיהרו בריצה במורד השביל שהוביל לאגם, חולפים על פניו של מנשה השרת, מבלי להתייחס אליו ולו במבט אחד קטן. כשיוסי עבר על פניו, הוא הרגיש רצון עז לנהוג כמו שאר החברים שלו. אולי שאר הילדים באמת צודקים, אולי זה באמת היה טיפשי להעניק לשרת הזקן כל כך הרבה יחס מיוחד, אחרי הכל, הוא סתם איש זקן ופשוט.

יוסי עמד לרוץ ליד מנשה, כמו שעשו שאר הילדים, אבל משהו בתוכו לא נתן לו לעשות זאת. "כל בן אדם הוא בן אדם", חשב לעצמו. "רק משום שאנשים אחרים אינם מכבדים אותו ואת העבודה הקשה שהוא עושה, זה לא אומר שגם אני צריך להתעלם ממנו". הוא עצר במקומו וברך את מנשה לשלום. מנשה, כרגיל, חייך אל יוסי בשמחה ומלמל לכיוונו כמה מילים מנומסות.

יוסי ואדם החליטו לחלוק סירה אחת ביניהם והרגישו ממש כמו מדענים ותיקים ששטים לאורך הנהר, בחיפוש אחר פינות חמד מיוחדות, שאף אחד לא גילה לפניהם. הנערים נסחפו מעט עם הדמיון המפותח שלהם ולאחר שהתרחקו מאד מנקודת המפגש, הם הגיעו קצת קרוב מדי לשפת האגם, שהייתה מלאה בסלעים גדולים ומסוכנים. לפתע הרגישו חבטה עזה ושמעו צלילים של גומי נקרע. הנערים היו המומים לגמרי כששמעו את הצלילים הללו ונבהלו עוד יותר, כאשר ראו לפתע, שהסירה שלהם מתחילה להתמלא במהירות במים.

"כנראה אחד הסלעים החדים קרע את קרקעית הסירה שלנו", צעק יוסי בבהלה.

למרבה המזל, הם היו קרובים מאד לשפת האגם והצליחו להשיט את הסירה הקרועה במהירות רבה לחוף הקרוב ביותר.

"מה עושים עכשיו?", שאל אדם, כשפחד אמיתי נשמע בקולו.

"אל תדאג", אמר לו יוסי. "כשהמדריכים של הקייטנה יבדקו את הרשימה של כל הסירות, הם יגלו שהסירה שלנו לא חזרה בזמן לנקודת המפגש ואני בטוח שהם יבואו הנה לחפש אותנו והכל יהיה בסדר".

אבל אדם לא הצליח להירגע. למעשה, הוא החל להיכנס לפאניקה אמיתית. "אוי לא!", הוא נאנח בבהלה. "אני חייב לספר לך משהו. קודם, כשהגענו לאגם, כל כך מיהרתי, כי רציתי לתפוס את הסירה הטובה ביותר, עד ששכחתי להירשם אצל המדריכים. אף אחד לא יידע שאנחנו תקועים כאן. אנחנו נישאר פה לעולמים!"

 

הנערים לא ידעו מה לעשות והם כמעט התייאשו לחלוטין.

ואכן, חלפו שעות רבות ולא היה באזור שום סימן שמישהו נמצא בדרך אליהם. השעה הייתה מאוחרת וכבר החל להחשיך בחוץ. הנערים לא ידעו מה לעשות והם כמעט התייאשו לחלוטין.

לפתע שמעו סירת מנוע מתקרבת לאזור ושמחו לגלות, שהמדריך האחראי מצא אותם, בעזרת הפנס הגדול שהאיר לכיוונם. "וואו, תודה רבה שהצלת אותנו!", קראו אליו הנערים המאושרים.

המדריך נענע אליהם בראשו. "אל תודו לי", הוא אמר להם, כשמבט קשוח על פניו. "השם שלכם לא היה רשום באף אחת מהרשימות שלנו ולא היה לי שום מושג שאתם מחכים פה לעזרה של מישהו".

הנערים נראו מבולבלים. "אז איך ידעת שאנחנו חסרים? איך ידעת שצריך לחפש אותנו?".

"אתם יכולים להודות למנשה, השרת הזקן", אמר להם המדריך. "כבר עמדתי לסגור את הכניסה לאגם, אבל פתאום מיהר אלי מנשה ואמר לי, שלא כל הנערים שבו מהשייט שלהם. ניסיתי להרגיע אותו ואמרתי לו שכל מי שהיה רשום אצלי - אכן חזר עם הסירה בשלום. אבל הוא המשיך להתעקש ואמר לי שהוא היה כל היום בצריף שלו. הוא סיפר שילד אחד, הילד היחידי שאי פעם התייחס אליו ואמר לו כמה מילים, ברך אותו לשלום כשהיה בדרכו לאגם, אבל לא עבר אצלו בדרכו בחזרה לשטח המחנה. החלטתי לספור שוב את כל הסירות וכך גילינו שהשרת שלנו צדק לגמרי".

הנערים עמדו שם המומים לגמרי. שניהם הבינו כמה חשיבות יש ל`איש הלא חשוב` הזה בחייהם וכמה טוב שיוסי הקפיד להתייחס אליו בכבוד הראוי לו.

 

 

 

לכל אחד מאתנו יש תפקיד ייחודי בעולם ולכל אדם ניתנו הכישורים המתאימים בכדי למלא את התפקיד הזה. הכישורים והתפקידים יכולים להיות שונים מאד זה מזה. הגישה האופטימלית, היא להתייחס לערך הבן אדם הקיים בכל אדם ואדם סביבנו, אך עם זאת, לא לחשוב בטעות שכולם צריכים להיות זהים זה לזה. אסור לנו לדכא את הייחודיות הקיימת בכל אדם ואדם ואסור לנו להתעלם מהתפקיד הייחודי שניתן לכל אדם בעולם שלנו.

 

כולנו צריכים להתנהג בכבוד אחד כלפי השני

לא להעליב , לא לפגוע, לא להכאיב!!

לא לנצל את העובדה שיש אנשים שיכאבו ולא יאמרו כלום

מפאת כבודם, או כבוד האחר

צר לי שפה קורים דברים שונים ומשונים

פוגעים מעליבים מכאיבים ושותקים

בעיקר כואב לי שאלו שרואים את הפגיעה מתעלמים שותקים

אבל כנראה שזה מה שיש

ואין בכוחי לשנות את העולם לבד!!

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

5 תגובות

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
ההזמנות שלי

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל הלב מזהב אלא אם צויין אחרת