00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

כלבה זקנה לומדת טריקים חדשים

ללמד תוכי לדבר - פרסום ליום הרשומה

לפי הצעתו של בצלאל, בחרתי ברשומה המועדפת עלי "ללמד תוכי לדבר", שפורסמה ב- 22/1/10.

הרשומה עוסקת באחי, שקנה לו תוכי , וניסה ללמד אותו לדבר.

אותי הרשומה מצחיקה מאד. ואני אשה אובייקטיבית, עם חוש הומור מצויין.

חשבתי שהיא צריכה לזכות ב"בחירת העורך". העורך לא חשב כך. לכן, חשוב לתת לעורך הזדמנות נוספת.

אחי כעס קצת אחרי פירסום הרשומה, מפני שטען שאני מציגה אותו כרפה שכל, עצלן ופחדן. אני מודיעה בזאת כי אחי איננו רפה שכל. הוא דוקא חכם אש.

הפעם אני מבקשת להקדיש את הרשומה באהבה לאחי היחיד והיקר, טומי'קה, שבלעדיו חיי היו נראים אחרת (לטובה).

אני מקווה שבעקבות כך יחזור לדבר איתי, וימשוך את תביעת הדיבה נגדי.

אם מי מכם ירצה להגיב – יש לי בקשה: אנא, כוונו תגובותיכם לטומי'קה עצמו. בפעם הקודמת שהרשומה התפרסמה, טומי'קה הגיב בפסאודונים "מונה ליזה" וכתב: “אני לא מבינה איך לאשה מבריקה כמוך, יש אח כל כך מטומטם".

 

ללמד תוכי לדבר

אחי טומי`קה יצא לפנסיה מוקדמת. כאדם צעיר יחסית, הוא החליט כי הוא לא ישקע במצולות הזיקנה, אלא ימשיך להיות פעיל ותוסס. מאחר שטומי`קה הוא אדם יסודי ומאורגן, הוא בנה לעצמו תוכנה מיוחדת במחשב, בה פירט את כוונותיו לעתיד:

הוא יירשם לחדר כושר. הוא ילך לחוג לריקודי עם. הוא יתנדב לעבוד עם מוגבלים מבוגרים וילמד אותם נגינה בגיטרה. הוא יפסיק לעשן. הוא יצטרף לחוג מטיילים מיטיבי לכת. הוא ישיר במקהלה. הוא ילמד צורפות. הוא ילמד צרפתית.

כמובן שהתכניות הללו דרשו בעצמן תכנון מוקדם. למשל, טומיקה ברר מי יוכל ללמד אותו לנגן בגיטרה, כך שיוכל ללמד את המוגבלים. כדי להצטרף לחדר כושר הוא יהיה חייב לקנות הליכון ביתי לאמון מוקדם, כי טומי`קה מאבד נשימה לאחר הליכה של מספר דקות.

כך בנה טומי`קה מבנה מפואר, שהיה בו לוח זמנים מדויק, באופן יומי, שבועי וחודשי. מספרי טלפונים של נותני שירותים, ימי פעילות של החוגים השונים. הוא היה מוכן.

אז יצא טומי`קה לפנסיה. בימים הראשונים ישן הרבה. זה מובן מאליו. לאחר שנח היטב, החל בפעילות ענפה: קם השכם בבוקר, האכיל את חתולי הבית ואת עשרת חתולי החצר, ואז נח בגינה עם כוס קפה וקרא בעיתון. ברור שבשעה אחת עשרה הוא היה עייף קמעא, והלך לישון. נעמי, אשתו, קראה לפרק הזמן הזה "שעת השינה של התינוקות" מפני שרק עוללים טריים ישנים בשעות לפני הצהריים. וטומי`קה.

אבל טומי`קה לא ויתר גם על שנת המנוחה של הקשישים: בשעה שלוש, אחרי שהתייגע מאד באכילת ארוחת צהריים וצפייה בטלביזיה, הוא פרש לחדר השינה וישן מספר שעות.גם בערב לא נח – הוא עבד על המחשב והכניס תיקונים בתכניות הפרישה שלו.

כאשר נעמי יצאה בבוקר לעבודה, היא ביקשה לעיתים מטומי`קה להפעיל מדיח כלים או מכונת כביסה. טומי`קה אמר לנעמי בבהלה  "אבל את יודעת שאני לא יודע לעשות את זה!”. אנחנו כבר יודעים שטומי`קה איננו עצל, הרי ראינו איך התכניות שלו מלאות פעילות. פשוט, יש  אנשים שאין להם חוש טכני. טומי`קה לא אשם שהוא נמנה עליהם. טומי`קה הוא מהנדס, ובמשך שלושים וחמש שנות עבודתו הוא תיכנן טילים.

טומי`קה קנה הליכון משוכלל. הוא אמר כי בביתו ההליכון לא יהיה מיתלה בגדים. הוא יפעל כל הזמן. ואכן נעמי צועדת על ההליכון בוקר וערב.

טומי`קה גילה מחדש את מצלמת הוידיאו. עכשיו הוא רודף אחרי נעמי והילדים לצלם אותם בפוזות מביכות.מאחר שהוא חוטף צעקות, הוא מתביית לבסוף על החתולים. הוא יוצא בבוקר לגינה, מצלם את החתולים אוכלים ומשתעשעים. טומי`קה מצליח לפתח שיטה בה הוא יכול לאחוז במצלמה, לצלם ואף לעשן סיגריות בשרשרת.

באחד הימים נאלץ טומי`קה לנסוע לחיפה לסידורים אצל רואה החשבון. משרדו של הרו"ח נמצא בעיר התחתית בחיפה, ברחוב העצמאות. זה רחוב שמקביל לנמל, ויש בו מסחר ער:  בארים, הימורים, בתי זונות ומכירת טובין מוברחים – בגדים, נעליים, בשמים מזוייפים ועוד. הרחוב נשלט על ידי משפחות ששמן נגמר ב"שווילי", ולכולם גוף ענק וראש עגול ושטוח מאחור.

טומי`קה הוא איש שומר חוק מנעוריו, ואפילו קרבתם של השווילים מעלה לו את לחץ הדם. הוא הולך ברחוב במהירות ורק רוצה להגיע למכוניתו בשלום.

טומי`קה מבחין בהתקהלות. באמצע מעגל של יושבי קרנות עומד שטוח עורף שכולם קוראים לו גוצ`ה, ועל כתפיו תוכי אפור עם זנב אדום. גוצ`ה שואל את התוכי: “מאיפה באת?” והתוכי עונה "אפריקה" ומנפנף בכנפיו הקצוצות. הקהל מוחא כף. טומי`קה מצטרף למעגל, ועד מהרה אף הוא מוחא כף לתוכי. גוצ`ה מציע את התוכי למכירה בשבעת אלפים שקלים, מזומן.

טוב, טומי`קה לא יקנה תוכי, בודאי לא במחיר כזה. אבל למחרת הוא נוסע שוב לרחוב העצמאות לראות את התוכי. הוא קצת מתבייש לשבת בחבר הלצים, לכן הוא חובש כובע קסקט ומרכיב משקפיים כהים. הוא עומד מחוץ למעגל המרכזי, כי ידוע שמשטרת המכס פושטת לעיתים על סוחרי הרחוב, וטומי`קה איש שומר חוק שלא רוצה להראות בחברת גוצ`ה אפילו במקרה.

טומי`קה מתחיל לבקר את עשהאל (כך קורא טומי`קה בליבו לתוכי המבריק) כמעט מדי יום.הוא שם לב כי בבואו הרחוב כמעט מתרוקן,סוחרי הרחוב נמלטים לעומק החנויות.

טומי`קה מחשב חישובים. הוא יוכל בודאי להוריד מהמחיר המבוקש על התוכי. נכון, התוכי מיועד להנאתו האישית. אבל גם נעמי קונה דברים יקרים להנאתה האישית: וילונות לסלון, רהיטים חדשים, מזנון ועוד. מגיע לו ליהנות. הוא עבד שלושים וחמש שנים!

טומי`קה הולך לבנק ומוציא שבעת אלפים שקלים במזומן. עם הקסקט והמשקפיים הוא מגיע לרחוב העצמאות, שמח וטוב לב. הוא מסתכל סביב, כי אם המכס יפשוט עכשיו, הוא ייתפש במעשה פלילי. זה די מרגש. טומי`קה שההרפתקה הכי מסעירה בחייו  עד כה היתה אכילת מלפפון עם קליפה, מתחיל להרגיש ברוס וויליס.

אבל הרחוב ריק ממש. לא גוצ`ה, לא עשהאל. בעוד טומי`קה בוהה סביבו, יד ענקית אוחזת בצוארונו ומושכת אותו לתוך חנות מלאה ג`ינסים מוברחים. גוצ`ה מקרב את ראשו העגול כדי סנטימטר מפניו החיוורות של טומי`קה ונובח לעברו: “אתה מפריע פרנסה שלי ושל ילדים שלי – אני מזיין לך את הצורה, מוציא לך עיניים ומפוצץ בית שלך!”

טומי`קה עוד הלום מריח השום ועצמותיו רוחפות מפחד. הוא לא רוצה שגוצ`ה יזיין אותו בשום צורה, והוא די קשור לעיניים שלו. הוא מחרחר: “אני רק רוצה לקנות את התוכי"

גוצ`ה מרפה מצווארו של טומיקה: "אתה לא מהמכס?”

"לא" אומר טומי`קה "אני מהקריות".

בשלב זה טומי`קה שוכח את כוונתו המקורית להתמקח על עשהאל,  מוציא את המזומנים מכיסו ונותן לגוצ`ה. גוצ`ה לא מונה את השטרות, ומביא לטומי`קה כלוב גדול בו יושב התוכי. גוצ`ה ידידותי עכשיו להפליא, קורא לטומי`קה "אבא`לה" ומציע לו קפה שחור, אבל טומי`קה, שלחץ הדם שלו עומד כרגע על שלוש מאות, רק רוצה להתרחק מבנו החדש, רצוי לחדר המיון.

נעמי לא שמחה לראות את עשהאל, ולובשת את ההבעה של "טוב, נריב יותר מאוחר", ובינתיים היא שואלת את טומי`קה כמה עלה התוכי. טומי`קה מעולם לא משקר לנעמי, ואומר לה שהוא עלה אלפיים שקלים.

עד הערב טומי`קה לומד באינטרנט איך מלמדים תוכי אפריקני לדבר. הוא מתיישב מול עשהאל ומתחיל באילוף. הוא רוצה שעשהאל ילמד את שמות בני הבית, וגם כמה קללות, עבור חבריו הטובים. עשהאל מצדד מבט אל טומי`קה, ואחר מסובב את ראשו ומתבונן בבעליו גם בעינו השניה, אבל שותק כמו קבר.

פתאום נדלקת נורה וירטואלית מעל ראשו של טומי`קה. הוא מבין את ייעודו בחיים: הוא יצלם סרט על תהליך הלימוד של עשהאל וימכור אותו לערוץ המדע. הוא יהיה קולנוען!טומי`קה מעמיד חצובה, מעמיד עליה את המצלמה ויושב מול עשהאל בסבלנות מרובה ואומר לו "טומי`קה, טומי`קה”. כלום. "בן זונה! "כלום. טומי`קה מנסה ללכת על בטוח: “מאיפה באת?”. כלום!

נעמי מציצה לתוך החדר: “רק אתה מסוגל לקנות באלפיים שקלים תוכי-מדבר-אילם!” טומי`קה מתגונן "אני שמעתי אותו במו אוזני". נעמי אומרת "לגרוזיני היה כנראה טייפ קטן בכיסו, בו הוא הקליט עצמו אומר "אפריקה". טוב,אי אפשר לשלול זאת על הסף.

ימים רבים מתייגע טומי`קה עם עשהאל, אך התוכי לא פוצה פה, מלבד צווחות קטנות שדומות לקריאות של עורב. לעומת זאת הוא רוקד על מקלו בכל פעם שטומי`קה מתקרב לכלוב ומתנדנד מצד לצד. כשטומי`קה מוציא אותו מכלובו ויושב איתו בגינה הוא דוחף את ראשו הקטן אל לחיו של טומיקה, ואוכל בוטנים מפיו.

עשהאל לא ממש עף, אבל כשהחתולים מתקבצים בגינה הוא צורח לעברם ומנסה לרדוף אחריהם, החתולים לא פריירים, והם רושפים נגדו. טומי`קה מצליח לצלם כמה סרטונים חמודים של "אינטראקציות בין חתולים לתוכי” כי טומי`קה כבר חושב במונחים קולנועיים ונותן שמות לכל קטע שהוא מצלם.

מעשאל כבר אין לו ציפיות, אבל הוא אוהב אותו כנפשו. הם יוצאים כל בוקר לגינה, ומפצחים גרעינים ביחד. עשהאל מתעניין מאד בעישון, אבל טומי`קה שומר על בריאותו של התוכי. הוא אדם אחראי.

מתוך שעמום טומי`קה מנסה מדי פעם לגרום לעשאל לומר "אפריקה" הוא מחליט על שיטה אחרת: במקום לתת חיזוק חיובי על כל ביצוע נכון, הוא יתן את החיזוק  ל פ נ י  הביצוע! הוא פורס משמשים לפרוסות (עשהאל מת על פירות עסיסיים), מחזיק את הפרוסות בידו ואומר "אפריקה, אפריקה" ואז מגיש פרוסה לעשהאל. התוכי לוקח את הפרי בטפריו ומכניס לפיו. וכך שוב ושוב.

עכשיו ממש חשים שהגלגלים בראשו של עשהאל נעים. הוא מתרגש. הוא מעביר משקלו מרגל לרגל. טומי`קה אומר "אפריקה", ועשהאל אוכל משמש.

טומי`קה מואס במשחק חסר התכלית, והוא שם את פרוסות הפרי בצלחת ליד התוכי. עשהאל לא נוגע בפרי ומתחיל לצווח. טומי`קה אומר לו "תאכל!” אך הוא ממשיך לצווח ואינו אוכל.

טומי`קה אומר בהיסוס : “אפריקה?”  עשהאל עט על הפרי ואוכל לתיאבון.

עשהאל הפנים סוף סוף, שאם טומי`קה לא אומר "אפריקה" אסור לו לאכול. מכאן ואילך, אם טומי`קה רוצה שהתוכי יאכל, הוא צריך להגיד לו "אפריקה".

עשהאל הוא אכלן רב תיאבון, מכאן שטומי`קה מבלה את מרבית יומו בצעקות "אפריקה! אפריקה!” עד שהשכנים מתלוננים שהתוכי החדש משבית את מנוחתם.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

40 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל המיזנטרופית אלא אם צויין אחרת