55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

על העובדים הזרים ה"חוקיים" וה"בלתי־חוקיים"

07/05/2010

הדת היהודית מלאה במצוות למען הגֵּר, הנוכרי והזר שבתוכה. המקרא מספק לנו מקורות רבים המביעים חמלה, הבנה ורגש חם כלפי זרים, ודי אם אזכיר את הפסוק מירמיה "גֵּר, יָתוֹם וְאַלְמָנָה לֹא תַעֲשֹׁקוּ וְדָם נָקִי אַל־תִּשְׁפְּכוּ בַּמָּקוֹם הַזֶּה וְאַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים לֹא תֵלְכוּ לְרַע לָכֶם" (ירמיה, ז, ו). אלא שדת ומקרא לחוד ומציאות עכשווית לחוד.

במה דברים אמורים?

הדת היהודית היא דת נפלאה, היא מתחשבת, חומלת וגומלת חסדים. יש בה חוקים וכללים ברורים המגדירים בבירור מצבים מסוימים בחיינו. אלא מאי? הבעיה אינה בדת היהודית אלא במי שמשרתים אותה - היהודים עצמם, שמפרשים כרצונם את הפסוקים, את הכללים והחוקים הברורים של המקרא וכך קורה שבין הדת היהודית לעובדי אותה דת יש פער גדול והבדל עצום. פער זה מתגלה במלוא עָצמתו ביחס שאנו מראים כלפי העובדים הזרים שבישראל (ואיני מדבר על היחס כלפי יתום ואלמנה...).

 
בעניין העובדים הזרים אשר בישראל מן הראוי לשאול שתי שאלות יסוד:


1. לשם מה ישראל מייבאת כל־כך הרבה עובדים זרים ("חוקיים" ו"בלתי חוקיים") לארץ?
2. מדוע ישראל מתייחסת בצורה כזו משפילה, אכזרית ולא ראויה כלפי העובדים הזרים (ה"חוקיים" וה"בלתי חוקיים"), בניגוד מוחלט למצוות הדת היהודית והמקרא?

 על השאלה הראשונה יקל לענות, נדמה לי, והתשובה הברורה היא: מייבאים עובדים זרים מפני שהם מהווים כוח עבודה זול מאוד, אפשר להעביד אותם כמה שרוצים, לנצל, להעמיד בתנאים מחפירים שאינם מתאימים אפילו לחיה, ובסוף גם אפשר לסלקם - מבחינת "הכושי עשה את שלו הכושי יכול ללכת". נשמע מצוין, לא? לא! לא, לא ולא!!!
רבותיי, בואו נודה על האמת המבישה והמביכה: ישראל מחזיקה כאן עשרות אלפי עובדים זרים אם לא יותר בתנאי עבדות שמתאימים אולי לפרעה במצרים, בוודאי לא לשנות האלפיים במדינה שמחשיבה את עצמה נאורה כמו ישראל.
ישראל ה"נאורה" החליטה לערוך הבחנה בין עובדים זרים "חוקיים" לעובדים זרים "בלתי חוקיים". ובמילים אחרות, הבחנה בין עבדים "כשרים למהדרין" לעבדים "טמאים, פסולים". ואני אומר (כדברי עדי אשכנזי) "מה זה השטויות האלה?" - עבד הוא עבד הוא עבד! ואם ישראל עיגנה בחוק ייבוא עבדים "חוקיים" אז היא צריכה לדאוג להם, ולדאוג להם פירושו תנאים סוציאליים, שכר הוגן שאפשר להתפרנס ממנו בכבוד, יחס הולם ולא משפיל, וכמצוות התורה - אפשרות להשתחרר מהעבדות אחרי 7 שנים. כל עוד ישראל לא עשתה כן היא אינה ראויה לתואר "מדינה נאורה". 

ייבוא העובדים הזרים גורר בעיה נוספת: אבטלה. בוודאי ראיתם את תשדירי השירות של משרד הפנים הקוראים להעדיף להעסיק צעירים ישראלים על פני זרים "בלתי חוקיים". ואני אומר: עדיף להעסיק ישראלים בכלל (צעירים ומבוגרים כאחד) על פני זרים "חוקיים" ו"בלתי חוקיים" כאחד. כלומר, אחד הפתרונות לבעיית האבטלה הוא הפסקת ייבוא עובדים זרים לארץ שישמשו עבדים לאליטה הישראלית. בואו נעסיק עובדים ישראלים, נשלם להם שכר הוגן, ניתן להם תנאים סוציאליים ראויים - ובכך נפחית את אחוזי האבטלה בקרב השראלים.

השאלה השנייה קשה לפתרון, ועדיין הוא ישנו. כבר הבאנו עובדים זרים - אז מדוע היחס המבזה הזה כלפיהם? הרי הם באו בין השאר לשרת אותנו, אז בואו נודה להם, נעניק להם אזרחות (הענקת האזרחות תוכרע לפי אמות מידה שייקבעו על ידי המדינה), נכבד אותם, ונתייחס אליהם כשווים בין שווים. אני זוכר עדיין את הסערה שהתחוללה כששר הפנים ביקש לגרש את ילדי העובדים הזרים - ילדים שנולדו בארץ והם צברים לפחות כמוני אם לא יותר - אז מדוע לגרשם? כי לא נוח לשר הפנים שהם נולדו כאן? אז אל תייבא עבדים, אדוני! ייבאת עבדים - מחובתך לדאוג להם, לשמור עליהם, על ילדיהם ובני ילדיהם! 

בעניין העובדים הזרים ישראל חוטאת חטא כפול:


1. מייבאת עובדים זרים שיעבדו במקום הישראלים ובכך מעמיקה את האבטלה

2. מספקת לעובדים הזרים שכבר נמצאים בתוכה תנאים מחפירים, מזוויעים ומחרידים, מתייחסת אליהם כאל עבדים ואף גרוע מכך.

בואו נפסיק לייבא עובדים זרים ונספק מקומות עבודה לישראלים, ולגבי העובדים הזרים שכבר בתוכנו - נעניק להם תנאים הולמים לחיות, אזרחות, תנאי רווחה וכבוד. למעננו אם לא למענם!

תחשבו על זה.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

53 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת