00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

No Radiation

לבלוג החדש

"המשרד לאיכות הסביבה : היברידית אינה מסוכנת" – האומנם?

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3878904,00.html

 

קריאה של הכותרת יוצרת רושם כי מכוניות היברידיות בטוחות לשימוש. רושם שונה יקבל כל מי שימשיך לקרא ויבין כי הערכי הקרינה בתדר נמוך שנמדדנו במכוניות היברידיות גבוהות באופן משמעותי מערכים הנחשבים בטוחים ומערכים שנמדדו במכוניות רגילות אחרות. מי שימשיך לקרא יראה כי הערכים שמפורסמים בכתבה הם למעשה ממוצעים של ערכים שנמדדו ואינם ערכים מקסימאלים או מיצגים. מכל הכתבה ומכל העניין עולה ריח של אינטרסים והובלה של הציבור.

"לא ניתן לקבוע כי ליושבים ברכב היברידי נשקפת סכנה בריאותית כתוצאה מחשיפה לקרינה", האם ניתן לקבע כי הם לא מסתכנים בכלל? האם זה אומר כי הרכב בטוח לשימוש?

 

בדיקה של המשרד להגנת הסביבה מראה כי הרמות במושבים גבוהות:

http://www.sviva.gov.il/subjectsEnv/Radiation/Radiation/non-ionising/Pages/HybridCars.aspx
 

ועדת המומחים המליצה לבצע בדיקת קרינה בתדר נמוך לכל מכונית היברידית שתימכר בשוק הישראלי, המשרד החליט לא לקבל את ההמלצה. דירוג המכוניות ההברידייות לפי רמות פליטת הקרינה שלהם היה יכול לאפשר לאזרח לבחור בחירה מודעת בעת רכישת רכב. בנוסף לכך לדעתי היה נכון לפרסם תוצאות בדיקות קרינה הן בתדר נמוך והן בתדר גבוהה לכלל הרכבים משום שישנם היום רכבים "רגילים" המשווקים בשוק הישראלי ופולטים רמות גבוהות של קרינה. רשימה דומה של רכבים ודירוג רמות הקרינה היה יכול הן לאפשר לצרכן הישראלי להיזהר מרכישת מכונית עם רמות גובות, לקבל החלטה מודעת והיה מעודד את היצרנים לתכנן את רכביהם בצורה טובה יותר כדי שיפלטו רמות קרינה נמוכות יותר.

 

רשימה כזו מצויה כיום באתר זה (גללו לאמצע העמוד) :

http://www.next-up.org/Newsoftheworld/Toyota.UK.php

ביצוע מיצוע כזה או אחר על נתוני בדיקות קרינה הוא מאוד בעייתי וגובל בהסתרה של מידע. במקרים רבים כאשר נמדדים ערכים גבוהים ניתן "להכשיר" אותם על ידי ביצוע ממוצע שלהם.  פרסום נכון במיצוע יהיה בצד הערכים המקסימאליים והמינימאליים של המדידה, ולא רק הערך הממוצע.

ארגון הבריאות הבין לאומי (( WHO , גוף פולטי בעיקרו המתנהל בניגוד אינטרסים תמידי ומעורב הלוך וחזור בשערוריות כאלה ואחרות ( מגפת השפעת ושיווק החיסונים בשנה האחרונה למשל), קבע כי קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך ברמה של מעל 2 מיליגאוס מסוכנת, וסיווג אותה כגורם חשוד-אפשרי לסרטן ( POSSIBLY CARNIGENIC TO HUMANSראה http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs263/en/).  נהוג להתייחס לגורמי סרטן בשלושה צורות-רמות: גורם וודאי לסרטן, כנראה גורם לסרטן, גורם אפשרי לסרטן. המיון לקטגוריות הללו מתבצע על ידי בדיקה של שלושה תנאים, ראיות לפגיעה, הבנת המנגנון, והוכחה בניסוי מעבדה. במקרה של קרינה אלקטרומגנטית בתדר נמוך, לא מבינים את המנגנון, לא הצליחו לגרום לזה לקרות במעבדה (מחוסר ניסיונות אולי ומכל שעל כל מחקר יש לחזור פעמים בגופי מחקר שונים) אבל קיימים נתונים ציבוריים שמראים באופן ברור כי חשיפת אוכלוסיה לרמות קרינה מעל 2 מיליגאוס (לא 4 אלא 2) הביאה לעליה בהישנות מיקרי הסרטן בלוקמיית ילדים ולכן נחשבת מסוכנות.

 

בקיצור, מכל העניין עולה ריח של פוליטיקה ואינטרסים, נראה כי המשרד ביקש לעשות את הדבר הנכון וברגע האחרון חזר בו מסיבות פוליטיות ומכוחם של בעלי עניין ואינטרסים זרים.

אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

קוביית אלבום
קוביית FACEBOOK LIKE
מבקרים מה 20-10-2009
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל no rad אלא אם צויין אחרת