00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

SilentMike ניוז

לא מכבה את האור בשביל אף אחד.

טימטום מעצבן אותי. יום כדור הארץ מעצבן אותי. הטימטום של יום כדור הארץ מעצבן אותי. אני לא משתתף בזה. לא מכבה את האור לשעה. זה אווילי, זה חסר טעם, זה ממש על גבול הדתי בתור דבר לעשות. לדאוג להחליף את כל הנורות בנורות ניאון זה אחראי סביבתית, ואת זה עשיתי. לא להפציץ במזגן ולהסתפק בפעולה מתונה שנותנת טמפרטורה מתונה זה אחראי סביבתית, ואת זה אני עושה. לקרוא להפסקת התלות בנפט ולעידוד מעבר לרכב חשמלי זה אחראי סביבתית, וגם את זה עשיתי ואני ממשיך לעשות. לכבות את האור לשעה כי מפמפמים בטלויזיה זה לא אחראי סביבתית. זה מפגר ופוזאיסטי ואת זה אני לא עושה. זה שווה בערך כמו לא לקנות ב"יום ללא קניות" ולהמשיך לפוצץ כסף ב-364 הימים האחרים, כלומר שום-דבר.

כזה אני. לא אוהב בולשיט, ובז'רגון של התנועה הסביבתנית יש המון בולשיט. אנחנו ניצבים מול בעיה גלובלית סביבתית אחת רצינית, והיא שינוי האקלים העולמי הנגרמת ע"י פעולות האדם (AKA ההתחממות הגלובלית). הבעיה מוכפלת עקב קיומם של מכחישי מציאות שטוענים בתוקף שההתחממות אינה מתרחשת או שהיא אינה מעשה ידי אדם (למיעוטם יש אולי טיעון מדעי רציני אבל רובם פשוט מובלים באף ע"י גורמים אינטרסנטיים, פוליטיים ודתיים). יש גם בעיות סביבתיות מקומיות אבל הן כמעט זניחות יחסית לבעיה הגדולה של שינוי האקלים. ומה עושה התנועה הסביבתנית מול המצב העגום הזה? את כל הטעויות האפשריות. הם מציעים פתרונות בכאילו כמו "שעת כדור הארץ", מתמקדים בשטויות לא ממש רלוונטיות כמו מחזור פלסטיק (ואני ממחזר בקבוקים, אבל טביעה בפלסטיק היא לא הבעיה המיידית שלנו. יש על כוכב הלכת מספיק מקום לכל הפלסטיק מכל הנפט שנוכל אי-פעם למצוא כאן), ומתנגדים לפתרונות כמו אנרגיה גרעינית והנדסה אקלימית כי הם לא עומדים בסטנדרטים האסתטיים שלהם.

לאנרגיה גרעינית יש שם מחורבן. אבל האמת היא שאנרגיה גרעינית היא מאוד בטוחה. תקלות במתקני אנרגיה גרעינית הם נדירים מאוד. אסון דליפה חמור באמת היה אחד, בצ'רנוביל. וגם הוא קרה בגלל שברית המועצות של שנות ה-80 היתה בעצמה אסון שמחכה להתרחש. וזה עוד כשכמעט כל הכורים שפועלים היום הם ישנים כי כבר כמה עשורים שפיעלות "שוחרי הסביבה" מונעת הקמה של כורים מודרניים בטוחים יותר (כנראה שעוד מפעלים ששורפים פחם הם הפתרון העדיף בעיניהם). אנרגיה גרעינית היא גם מאוד נקיה. הפסולת הגרעינית ידועה לשמצה, אבל כמויות הפסולת  יחסית לכמות האנרגיה המיוצרת הן זעומות. ומה עושים עם הפסולת? בינתיים מאכסנים אותה מתחת לאדמה בזמן שהיא מתפרקת. אבל כבר היום נעשה מחקר בטכנולוגיה לניצול ההתפרקות הטבעית של ה-"פסולת" הזו ליצור עוד אנרגיה. פרוייקט אחד כזה ממומן ע"י אחד, ביל גייטס, אולי שמעתם עליו.  וכל האנרגיה הזו לא תורמת לאפקט החממה. אבל לא, זה לא טהור. זה "מלוכלך".

הנדסה אקלימית לוקחת את ההכרה בכך שהציויליזציה האנושית הפכה לכוח טבע צעד אחד קדימה. היא מבקשת להפוך את ההשפעה שלנו על הסביבה מלא מודעת והרסנית לעתידנו, למודעת ומועילה. המחקר בחיתוליו אבל יש כל מיני רעיונות להיפוך מגמת ההתחממות הגלובלית. החל מלכידת פחמן דו-חמצני בדרכים שונות ומשונות, וכלה במניעת הגעתה של חלק מקרינת השמש המחממת לכדור הארץ. הרבה רעיונות, שמראים הבטחה אבל דורשים עוד הרבה מחקר. אבל זה לא טוב בעיני שוחרי הסביבה. הם ימהרו להזהיר אזהרות נוסח "דוקטור פרנקנשטיין" מהתערבות בטבע. הם לא רוצים שנתערב בטבע. בעיניהם הטבע טהור ויפה ונכון ואנחנו במעשינו מכערים אותו.

אז מה הפתרון של אלה שמתנגדים לפתרונות כמו אנרגיה גרעינית והנדסה אקלימית? יש מקורות אנרגיה חלופיים כמו אנרגית רוח ושמש ואנרגיה גיאותרמית (שאני בעדם) אבל הם פשוט לא מספיקים בטכנולוגיה של היום כדי לספק את הדרישה, אז מה הפתרון? הפתרון שלהם הוא עוני. האדם האירופאי והצפון אמריקאי (והישראלי) אחראי על יותר מדי פליטות של גזי חממה בגלל דרך החיים הבזבזנית שלו. בגלל העושר שלו. הפתרון הוא פשוט להפסיק לשרוף כל-כך הרבה דלקים שפולטים גזי חממה בלי לתת להם תחליף ראוי. זה אומר פחות אנרגיה לכל אדם. כלומר במקום שהעולם השלישי יטפס לרמת החיים של העולם הראשון העולם הראשון אמור לרדת לרמת החיים של העולם השלישי. אנשים חיים טוב? אז ה-"ירוקים" רוצים להוריד אותם ברמת החיים. במקום להמשיך לצמוח ולהתקדם ולחקור ולפתור את הבעיות שלנו הרעיון הוא להפוך את הכיוון ולצמצם את הפעילות שלנו ואת עצמנו כך שלא נשפיע על העולם. זו התוכנית.

מעניין אותי איך זה אמור לעבוד. בואו נעזוב לרגע את איך בדיוק מתמודדים עם זה שבני האדם הטורדניים האלה ימשיכו להתרבות ויהיה קשה יותר ויותר להגביל את ההשפעה שלהם על כוכב הלכת. בואו נעזוב לרגע שיהיה צורך בחוקים דרקוניים כדי להחזיק משטר כזה. איך בדיוק שוחרי הסביבה חושבים לשכנע את מיליארדי האנשים בעולם שהם צריכים להיות עניים מעכשיו? זה שאנשים הסכימו להשתתף בבדיחה הזו של כיבוי האור לשעה לא אומר שהם יקנו את כל מה שהירוקים מוכרים. הם אפילו לא מצליחים לשכנע קהילות לקבל בשקט את טורבינות הרוח שמיצרות אנרגיה נקיה (הן מכוערות בעיני אנשים, מסתבר); אז לא לטוס, לא לנסוע ולא לחמם את הבית אלא אם כן ממש קר הם ישכנעו אותם?

אני חוזר על עצמי כאן אבל זה מטומטם. בעיות פותרים ולא מתחבאים מהן. ופותרים אותן עם הראש ולא עם הלב. הלב הוא משאבת דם מהוללת יתר על המידה ולא מכשיר לפתרון בעיות, אם לא קיבלתם את המזכר בקשר לזה. אנחנו צריכים להשתמש במיטב הטכנולוגיה הזמינה כדי ליצר אנרגיה נקיה, ולא להוציא חוקים דרקוניים נגדה בגלל היסטריה רגשנית של הירוקים. אנחנו צריכים להמשיך לחקור כדי למצוא פתרונות לבעיות שלנו ולהשיג שליטה אמיתית על האקלים בכוכב הלכת הזה. שינוי הסביבה הוא הטבע שלנו. זה מה שאנחנו עושים. זה מה שאנחנו טובים בו. להפוך את עצמנו לעבדים של מה שהאקלים זורק עלינו זו איוולת מהמעלה הראשונה ועלבון למה שאנחנו יכולים להיות. אנחנו צריכים להפעיל כוח רך כדי לעודד את הכלכלה שלנו להשתנות. למשל להטיל מס על שימוש דלקי מאובנים כמו פחם ונפט כדי לעודד מעבר למקורות אנרגיה חלופיים, למשל כדי להפטר מהמהפלצות האלו שפולטות עשן על הכבישים שלנו ולהחליף אותן במשהו סביר כמו מכוניות חשמליות שהחשמל שטוען את הסוללות שלהן מופק מאנרגיה גרעינית.

אז מה אתם כאזרחים יכולים לעשות? יש לי כמה עצות. העצה הראשונה היא שלא תמהרו כל-כך להקשיב רק ודווקא לי. אני מומחה סביבתי קטן מאוד. אל תהיו ירוקים או כחולים או אדומים. תהיו אפורים. השתמשו בחומר האפור שלכם, תתעניינו, תקראו דברים, חפשו מובאות ומחקרים רציניים. זרקתי פה הרבה טענות בלי לבסס את כולן (כי אני עצלן). יכול להיות שאני טועה בדיוק כמו שיכול להיות שהירוקים טועים. בררו לעצמכם. העצה השניה היא שתהיו פעילים. פנו לאנשים בעמדות השפעה עם דרישות סביבתיות הגיוניות. התמקדו בבעית שינוי האקלים. דרשו עידוד של שימוש ברכבים לא מזהמים. דרשו השקעה במחקר ובפיתוח טכנולוגיות חדשות. דרשו השקעה בחינוך מדעי וטכנולוגי. דרשו את ניתוק זרם הכסף למערכות חינוך שעיקרן הפניית כל ציבור הלומדים לאפיקים לא מדעיים ולא יצרניים (יש מערכת די גדולה כזו בארץ שמתוקצבת בנדיבות רבה). אבל לא כולנו פעילים פוליטיים. אני בעצמי לא חיית הפגנות. אבל יש עוד דברים שאפשר לעשות. עצה שלישית, להרגע עם השופינג. אתם לא צריכים להיות עניים אבל גם לא צריכים לבזבז את האגורה האחרונה שלכם ועוד לקחת הלוואות בשביל כל שטות שמפרסמים בטלויזיה. ופה אני מסכים עם הירוקים שירדתי עליהם למעלה. אנחנו חיים בתרבות צרכנית חולנית. לכל הקישקושים האלה שיושבים לכם בארון ללא שימוש יש מחיר בגזי חממה ששוחררו כדי לייצר ולשנע אותם. בסופו של דבר הקניות הכפייתיות האלה לא עושות אתכם מאושרים, אז אפשר לפעמים לוותר. וגם יהיה לכם קצת כסף בפלוס בחשבון. מה רע? עצה רביעית, המעיטו בטיסות לא נחוצות. אל תבזבזו את הכסף שחסכתם מלא לקנות זבל על טיולים בארצות רחוקות. טיסה מסחרית (אגב דברים שצריך למסות אותם בטירוף) היא אחת הדרכים שלכם לגרום לכמויות נכבדות של גזי חממה להפלט. צריך לייצר ולשחרר הרבה פחמן דו-חמצני בשביל להשאיר מפלצת פלדה באוויר. זה יהיה קצת קיצוני לבקש שלא תצאו לחופשות בחו"ל אף-פעם, אבל לפחות בחלק מהפעמים עדיף שתטיילו בארץ. יש לנו ארץ נהדרת. באמת.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

22 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל SilentMike אלא אם צויין אחרת