00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

SilentMike ניוז

הומאופתיה זה מים

בשבוע הבא (10-16 באפריל) יתקיים, מסתבר, שבוע המודעות העולמי להומאופתיה. תגובות רציונליות לעניין הזה כבר הופיעו ביותר ממקום אחד. הבלוגרית המצוינת לוטם אליהו (חדשה בעשרת הגדולים שלי) שממצבת את עצמה לאחרונה בשורה הראשונה של הבלוגרים המדעיים בבלוגספרה העברית, כתבה על זה בבלוג שלה. יוסי לוי מהבלוג "נסיכת המדעים" העוסק בסטטיסטיקה כבר כתב על ההומאופתיה בעבר, ולכבוד השבוע הקסום הבא עלינו לטובה כתב פוסט נוסף המקשר להרבה מאוד מידע רלוונטי. באמת שאין לי הרבה מה להוסיף אחרי מאורות גדולים כאלה. אני בסך הכל מדען מחשב צנוע, חוקר זוטר בתחום האלגוריתמים האבולוציוניים, דילטאנט בעל כורחו. אני לא מבין גדול ברפואה או בסטטיסטיקה. אבל בכל זאת, הייתי רוצה להתייחס בקצרה לשבוע המודעות העולמי להומאופתיה. אני אעשה זאת בסגנוני המיוחד. כלומר אהיה בוטה, יהיר, גס, גועלי, ובעיקר צודק בצורה מרגיזה. כרגיל.

הומאופתיה זה מים. מה שיתרחש בשבוע הבא זה שבוע המודעות העולמי למים. לא מודעות לבעיה החמורה מאוד של זיהום המים בעולם. גם לא לבעיה של מחסור במים באזורים מדבריים ולתהליכי מדבור ושינויי אקלים. לא. בשבוע הבא חל שבוע המודעות העולמי למנות מים קטנות שמיוצרות בתהליך הכי בזבזני, ארוך ואווילי שניתן להעלות על הדעת, ואח"כ נמכרות במחיר מופקע לאנשים תמימים הסובלים מתחלואים שונים ומשונים בהבטחה הכוזבת ששימוש בהם יספק מזור נעדר תופעות לוואי לתחלואיהם. או במילה אחת: הומאופתיה. או במילה יותר קצרה: מים.

יש הרבה תורות מטופשות ופופולאריות להגעיל של רפואה אלטרנטיבית. אני לא יודע אם ההומאופתיה היא המטופשת שבהן, אבל היא בלי ספק מתמודדת רצינית על התואר. אני עומד להסביר לכם בקצרה על ההומאופתיה, אבל קודם כל אני רוצה להכיר לכם מספר גדול למדי שנקרא מספר אבוגדרו. מספר אבוגדרו הוא מספר ששווה בערך ל-6 כפול 10 בחזקת 23. במדע לא נותנים למספרים שמות סתם בלי סיבה. מספר אבוגדרו (נצינו NA) הוא מספר שקושר בין עצמים קטנטנים כמו אטומים, לבין מסות שיותר טבעיות לבני אדם. מספר אבוגדרו מוגדר בתור מספר אטומי הפחמן מהאיזוטופ הנפוץ ביותר שמסתם היא 12 גרם. אפשר לספור בעזרת מספר אבוגדרו גם אטומים ומולקולות אחרים. בתור דוגמא המסה של NA מולקולות מים היא קצת יותר מ-18 גרם. בערך בסדר גודל של מנת תרופה.

אז נחזור להומאופתיה. הומאופתיה, למי שלא יודע, מתבססת על דילול חוזר ונשנה של חומר פעיל במים (לא ניכנס כאן לדרך הבחירה של החומר הפעיל). יש שני סוגי דילול בהומאופתיה, דילול X ודילול C. דילול X הוא דילול ביחס של 1 ל-10. דילול C הוא דילול ביחס של 1 ל-100. מרקחות הומאופתיות מיוצרות ע"י דילולים חוזרים ונשנים מסוג X או C. רמה נפוצה של דילול, עליה גם המליץ ממציא ההומאופתיה סמואל הנמן, היא 30C, כלומר חזרה על דילול ביחס של 1 ל-100 במים 30 פעמים רצופות. כאשר מבצעים דילולים כאלה ברצף יחס הדילול קטן פי 100 בכל פעולת דילול. כלומר במרקחת מסוג 30C יש חלק אחד של חומר פעיל על כל 100 בחזקת 30, או 10 בחזקת 60, חלקים של מים. אבל רגע, במנת מרקחת הומאופתית יש סדר גודל של NA (או 10 בחזקת 23) מולקולות בסך הכל. זאת אומרת שההסתברות שנשארה במקרה אחרי כל הדילולים אפילו מולקולה בודדת של החומר הפעיל המקורי היא פחות מ-1 חלקי 10 בחזקת 30 (ועוד השארתי כמה ספרות ספייר). ההסתברות הזו היא 0 לכל צורך מעשי. מהבחינה הכימית, הפיסיקלית ומכל בחינה המוכרת למדע, תרופות הומאופתיות במינונים המקובלים הן מים (או סוכר במקרה של גלולות הומאופתיות מוצקות, אם זה משנה לכם).

העובדה שלעיל מעמידה את ההומאופתיה באור די מגוחך, אבל זה עוד נהיה גרוע הרבה יותר. ההומאופתים של היום (בניגוד להומאופתים המוקדמים) מודעים לעובדה שכימית אין במרקחות שלהם כלום מלבד מים. הטענה הנפוצה שלהם היא שהמים הם חומר מיוחד, שיש להם זיכרון ושהם זוכרים בדרך כלשהי את ההשפעה של החומר הפעיל שדולל בהם, מה שנותן להם סגולות רפואיות. אפילו אם זה נשמע לכם מגוחך, סביר להניח שאתם ממעיטים בערכו של הרעיון הזה. רוצה לומר, הוא הרבה יותר מגוחך אפילו ממה שהוא נשמע. על פניו נראה שההומאופתים טוענים לתכונה פיסיקלית חדשה לגמרי של המים שנוגדת את כל הידע המדעי הקיים כיום, ומאפשרת להם לזכור, אבל למעשה זה הרבה יותר מזה. הרי מים מתערבבים בחומרים רבים כל הזמן ומדוללים כל הזמן. אם הם היו זוכרים כל דבר שדולל בהם אז כל לגימת מים היתה תערובת של השפעות שונות ומשונות. אי-אפשר היה לחיות בכלל. משהו חייב להפוך דווקא את המרקחות ההומאופתיות לבעלות השפעה. ה-"משהו" הזה חייב להיות דרך ההכנה של המרקחות: העובדה שהן מדוללות בפקטור 10 או 100 בכל פעם, או דרך הדילול (בספרי ההוראות של ההומאופתים יש הוראות די מדויקות לצורת הערבוב בזמן הדילול). כלומר בדרך ההכנה, באופן די תמוה אמור להיות איזה כוח, כמעט מאגי, שנותן למרקחת ההומאופתית את עוצמתה. בעצם, וזה החלק ההזוי באמת, יש ביסוד ההומאופתיה מין אמונה בקסם. טקסים מסוימים שנבחרו באופן שרירותי ע"י ממציא ההומאופתיה לפני 200 שנה מאפשרים להומאופתים לטעון את המים בזיכרון שיאפשר להם לרפא בעתיד תחלואים שונים ומשונים. ואם אתם מאמינים לזה אז אנא הרשו לי לעניין אתכם בהזדמנות נדלנית חד-פעמית בצורת אדמת ביצות בפלורידה.

למרות כל מה שאמרתי, למרות שהיא נוגדת את המדע כפי שאנו מכירים אותו ואת ההגיון הבריא, ולמרות שהיא מבוססת בסופו של דבר על הגיון ששקול פחות או יותר להגיון של תורת הוודו, אפשר להלכה שימצא שההומאופתיה, או משהו דומה לה, אכן עובדת. בהנתן ראיות מחקריות מתאימות אפשר שיהיה צריך פשוט לעדכן את ספרי הפיסיקה והכימיה. והאמת שלתומכים בהומאופתיה יש בארסנל אסופת מחקרים לא קטנה בכלל. רק לשם השוואה, הבריאתנות לא ממש קיימת בספרות המחקרית, ותומכיה מחפשים בנרות כמה מאמרים שמזכירים בעקיפין משהו שאפשר לטעון שקשור אליה. מצד שני יש לא פחות מחקרים שבדקו את ההומאופתיה ומצאו שאין בה כלום מאשר מחקרים המאשרים אותה. בעיה. הספקנים טוענים שהמתודולוגיה של המחקרים המאשרים פגומה, ושהצלחות ההומאופתיה נובעות מאפקט הפלסבו ושיטות מחקר לא שקדניות. המאמינים חושבים אחרת ומביאים כדוגמא נגדית לטענת הפלסבו מחקרים שנעשו בבע"ח, צמחים ואף יצורים מיקרוסקופיים המראים השפעה כביכול של מרקחות הומאופתיות. בעיניהם תוסיף להמוני הלקוחות המרוצים את המחקרים המאשרים והתיק סגור.

אז נשאלת השאלה למה אני מהספקנים, ועוד מהספקנים הפחות מנומסים? למה אני חושב שהומאופתיה היא בכל זאת שטות מהמעלה הראשונה? למה אני אומר בלעג שהומאופתיה זה מים? אז קודם כל אני לא מזלזל בכל הקטע הזה של הידע המדעי. אני מחזיק בדעה שכמה שטענה היא יותר מהפכנית ודורשת יותר שינויים ביותר תחומי ידע, הראיות לטובתה צריכות להיות יותר חד-משמעיות. מהבחינה הזו כבר ההומאופתיה בצרות משום שהיא ממש לא הגיונית והמחקרים בענינה חלוקים. אף תרופה "קונוונציונלית" לא היתה יוצאת לשוק אם חצי מהמחקרים היו מראים שהיא בכלל לא עובדת, אפילו אם הרעיון בבסיסה היה הכי הגיוני שניתן להעלות על הדעת ומתאים ב-100% לידע הקיים. אבל זה נהיה עוד יותר גרוע. כשבודקים ומשווים את המחקרים שכבר נעשו -ויש סוג מיוחד של מחקר שנקרא מטא-אנליזה בו עושים בדיוק את זה- אז מגלים שאכן המחקרים המאששים הם בד"כ על קבוצות קטנות יותר של אנשים ויש בהם פחות הקפדה על עקרונות מחקר ראויים (בנוסף לעובדה שרבים מהעורכים אותם הם הומאופתים שמפרסמים במספר מוגבל של כתבי עת וכנסים ידידותיים להומאופתיה בהם אין ביקורת מספקת). תוסיפו לזה את הטיית הפרסום (אנשים מעדיפים לפרסם תוצאות חיוביות) שכבר הזכרתי כאן בהקשר אחר.

קחו כדוגמא את המחקר הזה. כאן נעשתה בדיקה שהראתה כביכול שמרקחות הומאופתיות משפיעות על נביטה של זרעים. יש כאן כמה פרמטרים נבדקים, קבוצות ניסוי לצד קבוצת ביקורת, היסטוגרמות חביבות, והמחברים טוענים גם שיש תוצאות שמראות על מובהקות סטטיסטית (בחלק מהמקרים לפחות). אני לא אכנס למתמטיקה. נניח שהיא נכונה. אני גם אניח שהמחברים לא רימו בכוונה, למרות שהם בעלי ענין ומדובר באכסניה משוחדת. אפילו אם הם ישרים, חסר לי פה העיקרון של סמיות כפולה (double blind). מכיוון שהנסיינים יודעים אילו זרעים שייכים לקבוצות הניסוי ואילו לקבוצת הבקרה, ומכיוון שיש להם עניין בתוצאות חיוביות, הם יכולים, אפילו בלי לשים לב, להטות קצת את התוצאות לכיוון הרצוי להם. במקרה מפורסם אחר של חוקר ששמו ז'אק בנבניסט תוצאות חיוביות שהתפרסמו בכתב העת היוקרתי Nature נעלמו ברגע שצוות בדיקה נכנס למעבדה של בנבניסט וכפה פרוטוקול סמיות כפולה קפדני. ההומאופתיה טוענת שיש לה ביד לא פחות מנס. טענה כזו דורשת ראיות חזקות וחד משמעיות. במקום זה מה שיש זה ראיות חלקיות ושנויות במחלוקת שספקנים לא מצליחים לחזור עליהם, ושנעלמות כשמגדילים את קבוצות הניסוי והביקורת ומקפידים יותר על הכללים של מחקר נכון. בקיצור. ההומאופתיה היא בולשיט. אמונת פתאים במים קסומים ותו לא.

אבל מה אכפת לי שההומאופתיה היא מים? אם זה עושה לאנשים טוב, אז למה שאני אתלונן? אז אולי קצת אנשים שיש להם יותר מדי כסף זורקים קצת על מים. מה זה משנה? מה אכפת לי? זה מה. טיפשות הורגת. טיפשות הורגת אנשים וטיפשות הורגת ילדים. וזה לא רק אדם אחד מדי פעם שמת בגלל המרקחות ההומאופתיות (לא שזה בסדר). הטיפשות של תעשיית ההומאפתיה היא רעילה. ההומאופתים פעילים מאוד בתנועה נגד חיסונים, ובהתנגדות לרפואה המדעית מבוססת הראיות. לא קשה למצוא בפורום או באתר העוסק בהומאופתיה תעמולה שקרית נגד חיסונים או נגד טיפולים מבוססי ראיות אחרים, והצעה להשתמש במוצרים הומאופתים במקומם. התנועות האלה מסוכנות. יש מסה קריטית שמעבר אליה אוכלוסיה לא מחוסנת הופכת פגיעה למגפות. זה אומר שהרבה יותר אנשים ימותו מוות מיותר בגלל הנסיון של נוכלים ואנשים שמרמים גם את עצמם להרוויח על חשבונם כסף. מי שמשוכנע ע"י ההומאופתים לעכב טיפול באיידס, סרטן, או אפילו דלקת ראות, לטובת טיפול הומאופתי עשוי למות בשל כך. טיפשות בבריאות הורגת. בצד שמאל למעלה בבלוג אפשר לראות את ה-widget של ספירת הגופות של ג'ני מקארת'י. זוהי ספירה שמעריכה את מספר המיתות הנמנעות כתוצאה מאי-מתן חיסונים. הגופות מיוחסות לג'ני מקארת'י משום שהיא השתמשה במעמד הסלבריטי שלה בארצות הברית כדי למשוך תשומת לב לתנועה נגד חיסונים. אבל גם להומאופתים המתנגדים לחיסונים (ובדיקות שנעשו העלו שמדובר ברוב ההומאופתים בבריטניה למשל) יש חלק לא מבוטל במצעד המוות הזה.

אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

22 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל SilentMike אלא אם צויין אחרת